Jak inteligentny jest pies - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Jak inteligentny jest pies

Psy należą do grona najbardziej inteligentnych znanych nam zwierząt. Świadczy o tym między innymi ich łatwość uczenia się nowych umiejętności i poleceń, zdolność rozwiązywania problemów, a także wrażliwość na emocje. Niektóre rasy psów cechuje większa inteligencja niż inne, przykładem mogą być border collie, labradory lub też pudle.

Inteligencja psów to cecha, która wyróżnia nasze czworonogi na tle innych wielu innych zwierząt. Czy jednak wiesz, jakie cechy świadczą o tym, że pieski poostrzegane są, jako bardzo inteligentne? Warto również zwrócić uwagę na to, że intelekt czworonoga może w dużej mierze zależeć od jego rasy.

Czego się dowiesz z tego artykułu

 • psy są uznawane za jedne z najbardziej inteligentnych zwierząt
 • mają dużą łatwość uczenia się podczas treningów nowych umiejętności i poleceń
 • psy potrafią logicznie myśleć, dzięki czemu mogą rozwiązywać problemy, które stają im na drodze do osiągnięcia danego celu

Jak inteligentny jest pies

Myślę, że każdy psi opiekun uważa, że jego własny pupil jest najmądrzejszy i najbystrzejszy. Jak to jednak jest z tą inteligencją u psów? Mówi się, że psiaki posiadają inteligencję 2 letniego dziecka, czy jest to jednak prawda? Osobiście uważam, że temat psiej mądrości jest bardzo fascynujący i pozwala nam poznać psiaki od nowej, nieznanej nam dotąd strony.

Na wstępie myślę, że warto przyznać, że psy będą różnić się między sobą poziomem inteligencji. Mówiąc wprost, nie każdy psiak będzie tak samo mądry i bystry. Bardzo wiele zależy od uwarunkowań genetycznych psa, czyli w dużej mierze jego rasy, ale nie tylko.

Czy pies jest inteligentny

Niezaprzeczalnie możemy zaliczyć psy do grona jednych z najbardziej inteligentnych zwierząt. Kto jeszcze znajduje się w tej grupie? Innymi bardzo inteligentnymi zwierzętami są kruki, szczury, delfiny czy też również świnie. Jak więc widzisz, wbrew pozorom, psy nie są to jedyne zwierzaki, które cechuje duża mądrość.

W codziennym życiu z czworonogiem u swojego boku, bardzo często zadziwia mnie fakt, jak wiele mój pupil jest w stanie zrozumieć. Co więcej, czasem mam wrażenie, że potrafi on odczytywać moje emocje i dokładnie wie, jak czuje się w danej chwili. Myślę, że między innymi właśnie dlatego psy są postrzegane przez ich opiekunów jako najlepsi przyjaciele.

Inteligencja psów sprawia, że możemy stworzyć z nimi bardzo dla nas ważną i mocną relację. Przez to, że twój pupil tak wiele rozumie z tego, co chcesz mu przekazać, z pewnością wpływa na to, że jest ci tak bardzo bliski.

Co świadczy o inteligencji psa

Pewnie zastanawiasz się, jakie cechy charakteru psa sprawiają, że postrzegany on jest jako bardzo inteligentne zwierzę. Jest kilka umiejętności, które wyróżniają nasze domowe pupile na tle innych zwierzaków. Opowiem ci o części z nich. Jestem ciekawa, czy do tej pory zwracałaś na nie uwagę w codziennym życiu z psiakiem.

Zdobywanie nowych umiejętności

Jedną z głównych cech, które sprawiają, że uznajemy psy jego bardzo inteligentne zwierzęta, jest podatność na naukę nowych umiejętności. Uczenie psa wykonywania naszych poleceń, to niepodważalny dowód na to, że pieski są bardzo mądre.

Psy chętnie uczą się nowych umiejętności, sam trening z opiekunem sprawia im dużo uciechy i radości. Dla mojego pieska szkolenie jest jednym ze sposobów aktywnego spędzania czasu, który jest dla niego szczególnie przyjemny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, dlaczego warto szkolić psa, odsyłam cię oddzielnego artykułu, poświęconego w pełni tej tematyce, który znajdziesz TUTAJ.

Zdobywanie nowych umiejętności przez psa, nie tylko świadczy o jego inteligencji, ale jeszcze dodatkowo ją rozwija. Psiak poprzez naukę nowych rzeczy, wzmacnia swój poziom intelektu.

Wrażliwość na emocje

Psy potrafią rozpoznać emocje, nie tylko te, których same doświadczają, ale również uczucia swoich najbliższych. Gdy jestem smutna lub chora, mój pupil niemalże nie odstępuje mnie na krok. Stara się być cały czas przy mnie. Postępuje tak, jakby wiedział, że czuję się źle i chciałby mi na swój pieski sposób pomóc.

Jego wsparcie i bliska obecność sprawia, że czuję się lepiej na duchu. Mój pupil dodaje mi siły w trudnych chwilach. Podobnie sytuacja wygląda, gdy jestem czymś podekscytowana i uszczęśliwiona. Widzę, że mój piesek cieszy się razem ze mną. To naprawdę wspaniałe mieć przy sobie kogoś, dla kogo twoje emocje są tak ważne.

Interesujące jest też obserwowanie z perspektywy opiekuna, jak mój psiak reaguje emocjonalnie podczas różnych sytuacji, które go spotykają. Gdy widzi pieska sąsiadów, z którym uwielbia się bawić, jego radość jest ogromna. Widzę również wdzięczność w jego oczach, gdy w stresujących sytuacjach jestem przy nim i staram się go chronić.

Emocje u psów objawiają się również wzajemną sympatią do siebie. Psia przyjaźń to bardzo ciekawe i zarazem piękne zjawisko. Relacje pomiędzy dwoma psami, wyglądają inaczej niż w przypadku ludzi. Nie mniej jednak potrafią być równie silne i trwałe. Więcej na temat psiej przyjaźnie możesz przeczytać w innym moim wpisie, który znajdziesz TUTAJ.

Rozwiązywanie problemów

Bardzo ważną cechą świadczącą o inteligencji danego zwierzęcia jest jego umiejętność do rozwiązywania problemów. W dużej mierze odpowiada za to wrodzona kreatywność zwierzaka. Jest to umiejętność, którą trudno jest wypracować.

Co mam na myśli mówiąc rozwiązywanie problemów? Jest to radzenie sobie w sytuacji, która dla psiaka jest w pewien sposób ograniczająca. Przedstawię ci to na moim osobistym przykładzie wydarzenia, które miało miejsce w moim domu.

Mój piesek jest prawdziwym łakomczuchem, a jego ulubionym przysmakiem jest mięso. Gdy pewnego razu przygotowałam dla moich gości pieczeń, położyłam ją na samym środku stołu, tak aby psiak nie mógł jej dosięgnąć nawet gdyby wspiął się na krzesło. Dobrze znam swojego pupila i wiedziałam, że zapach przygotowanego mięsa może być dla niego niezwykle kuszący.

Mój pomysł z postawieniem w ten sposób potrawy był dobry. Psiak faktycznie wspiął się na krzesło i na szczęście bezowocnie próbował się do niej dostać. Nie przewidziałam tylko jednego. Na stole rozłożony był obrus. Mój piesek zorientowawszy się, że nie da rady dosięgnąć do środka stołu, postanowił przesunąć do siebie potrawę, ciągnąc zębami za obrus.

Właśnie w ten oto sposób mój psiak rozwiązał swój problem. Logiczne myślenie pomogło mu osiągnąć założony cel. Myślę jednak, że nie muszę mówić, jaka była moja mina, gdy zorientowałam się co się stało.

Mam nadzieje, że mój bardzo obrazowy przykład wyjaśnił ci, na czym polega psia inteligencja. To właśnie takie działanie wyróżnia psiaki pośród innych zwierząt. Wiele z nich nie potrafi myśleć w podobny sposób, szukając kreatywnych rozwiązań swoich problemów.

Najbardziej inteligentne rasy psów

Każdy pies jest inteligentny, jednak czy w równym stopniu? Otóż nie. Niektóre rasy psów cechują się większą inteligencją niż inne. Co prawda, mądrość jest dużym atutem psiaka, jednak często zapomina się o tym, że jednocześnie pupil jest bardziej wymagający wobec świata. 

Inteligencja u psów łączy się z potrzebą większego zaangażowania opiekuna w ułożenie psa. W przeciwnym wypadku taki psiak może być bardzo uparty i niesforny codziennym życiu.

Border collie 

Jest to rasa bardzo często stawiana na czele najbardziej inteligentnych psów. Bezwzględnie wymagają bardzo dużego zaangażowania opiekuna w jego szkolenie. Jednocześnie trening w przypadku border collie przebiega bardzo sprawnie, ponieważ pieski tej rasy są bardzo bystre i szybko opanowują nowe polecenia.

Pudel

Ze względu na dystyngowany wygląd tej rasy, inteligencja pudli często bywa niedoceniana. Jest to bardzo błędne myślenie. Pudle cechują się bardzo dużą inteligencją. Co więcej, pieski tej rasy są bardzo przyjacielskie i rodzinne.

Labrador

Nie bez powodu pieski tej rasy są szkolone do roli psów przewodników. Labradory są nie tylko bardzo inteligentnymi czworonogami, ale również wyróżniają się ogromna empatią wobec innych. Dobrze odnajdują się w rodzinnym gronie.

Owczarek niemiecki

Psy tej rasy dzięki odpowiedniemu szkoleniu potrafią być bardzo posłuszne i dobrze wykonują wydane im polecenia. Właśnie dlatego bardzo często owczarki niemieckie szkolone są do pracy u boku służb mundurowych. Jest to bardzo inteligentny pies.

Czy twój pies jest inteligentny

Jak postrzegasz inteligencję twojego psa? Należy on do grona najbardziej inteligentnych ras psów? Być może do tej pory nie zwracałaś uwagę na te cechy u twojego psiaka, które świadczą o jego dużych zdolnościach intelektualnych.

Podziel się ze mną w komentarzu swoimi obserwacjami, a także opinią na temat tego, czy twoim zdaniem psy to bardzo inteligentne zwierzęta.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

7 komentarzy do “Jak inteligentny jest pies

 1. Zdecydowaliśmy się na psa border collie właśnie ze względu na to, że jest to rasa uznawana za bardzo mądrą. Wspomnę jednak, że jednocześnie nasz pies wymaga od nas bardzo dużo zaangażowania. Wcześniej przez wiele lat mieliśmy buldożka francuskiego i różnica między tymi psami jest bardzo duża. Jak najbardziej zgadzam się z tym, że inteligentne pieski są bardziej wymagające.

 2. Historia ze stołem to jakby wzięta z mojego życia. Niestety u mnie cała zastawa wylądowała na ziemi, nie było co zbierać, za to Felix zadowolony z darmowych przekąsek dopóki nie zorientował się, że zrobił źle. Standardowo schował się za kanapą i udawał, że to nie on.

  1. Mój psiak też zawsze udaje niewinnego gdy złapie go na gorącym uczynku 🙂

 3. A czy są jakieś sposoby na to, żeby rozwinąć poziom inteligencji u psa? Mam rasę, która nie należy do grona “tych najmądrzejszych” ale chciałabym trochę zmotywować do działania mojego psa

  1. Bardzo duży wpływ na rozwój inteligencji psiaka ma uczenie go nowych umiejętności. Możecie zacząć od łatwiejszych komend i stopniowo zwiększać poziom trudności. Powodzenia 🙂

 4. Kocham swoje psy za wszystko ale inteligencją nie grzeszą . Wystarczy że mają wzrok który powala .

  1. Każdy psi opiekun ma coś za co absolutnie uwielbia swojego psiaka 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

piesek w różowym sweterku

Jak fotografować swojego pieska – moje najlepsze wskazówki 

Fotografowanie psów to nie tylko umiejętność uchwycenia pięknych chwil z naszymi wiernymi towarzyszami, ale także sposób na wzmocnienie więzi między właścicielem, a psem. Warto poznać kilka technik, takich jak między innymi wykorzystanie naturalnego światła, cierpliwość podczas pracy z pupilem oraz kreatywne podejście do kadrowania, aby uzyskać udane i jak najpiękniejsze zdjęcia swojego czworonożnego przyjaciela. Czego [...]

Czytaj dalej… from Jak fotografować swojego pieska – moje najlepsze wskazówki 

Czytaj dalej
pies ubrany w plaszczyk dla psa brazowy

Dlaczego pies ucieka

Dla każdego psiego opiekuna uciekanie pupila jest czymś bardzo stresującym. Czasem psiak nie chce wcale opuścić swojego właściciela, a jedynie brakuje mu aktywnej rozrywki. Jednak niektóre pieski uciekają z chęci wolności i zobaczenia tego co nowe i nieznane. Czego się dowiesz z tego artykułu Pies ucieka Wiele zachowań naszych czworonożnych przyjaciół jest dla nas nie [...]

Czytaj dalej… from Dlaczego pies ucieka

Czytaj dalej
pies podczas spaceru siedzi z opiekunką z przyczepioną saszetką

Dlaczego pies liże właściciela

Wiele codziennych zachowań naszych czworonożnych przyjaciół jest nieprzypadkowych. To, że psiak zaczyna lizać swojego właściciela, czy to po twarzy, czy po rękach, jest spowodowane konkretnymi intencjami psa. Wśród nich możemy wymienić między innymi chęć psiaka zwrócenia na siebie uwagi. Czego się dowiesz z tego artykułu: Dlaczego pies liże właściciela  Często zachowanie naszych czworonożnych przyjaciół bywa [...]

Czytaj dalej… from Dlaczego pies liże właściciela

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup