×

Brak produktów w koszyku.

Psia przyjaźń – jak psy nawiązują relacje

Relacje z bliskimi to jedna z najważniejszych rzeczy dających poczucie szczęścia i bezpieczeństwa. Budowanie przyjaźni to trudny i odpowiedzialny proces jednak w pełni wart włożonej pracy. Wzajemne zaufanie, szczerość i szacunek powinny stanowić podstawę każdej relacji. Choć bardzo często mówimy na temat mocy przyjaźni między człowiekiem i psem to zapominamy o tym, że nasze czworonogi również nawiązują relacje między sobą. Taki rodzaj więzi jest bardzo ważny w ich życiu. Jest to zupełnie inny rodzaj wzajemności niż w przypadku psiaka i jego opiekuna.
ubranko kurteczka dla psa spirit gold zlota grey szara bowl and bone republic ls1sa

Czym jest psia przyjaźń?

Oczywistym jest, że relacje łączące dwa psiaki wyglądają inaczej niż ma to miejsce w przypadku ludzi. Przede wszystkim podstawą psiej przyjaźni jest dobra komunikacja pomiędzy obiema stronami. Pieski, które dobrze się ze sobą dogadują potrafią czerpać ogromną radość ze wspólnie spędzanego czasu. Psia przyjaźń to oczywiście wzajemne przywiązanie. Psiak będzie odczuwał smutek gdy przez dłuższy czas nie będzie miał możliwości zabawy z ulubionym kolegą.

Obserwowanie bliskiej relacji między dwoma pieskami jest cudownym uczuciem. Możemy być świadkiem tego jak czworonogi czują się w swoim towarzystwie coraz bardziej komfortowo. Rozumieją swoje zachowania i są w stanie przewidzieć swoje reakcje na dane sytuacje. Potrafią razem znaleźć rodzaj zabawy, który sprawia im największą radość. Umieją rozpoznać granicę między przepychankami w formie zabawy, a prawdziwym konfliktem. 

Co więc jest podstawą psiej przyjaźni i jak czworonogi nawiązują między sobą relacje? Ciężko jednoznacznie określić czym kierują się psiaki przy wyborze swojego kompana. Możemy jednak na podstawie znajomości charakteru naszego pupila wstępnie oszacować jaki psiak z pewnością przypadnie mu do gustu i z chęcią podejmie z  nim wspólną zabawę.

ubranko sweterek dla psa aspen pink bowl and bone republic ls7sa blog

Jak psy budują relacje?

Proces budowania się relacji między dwoma psami polega na podobnych zainteresowaniach oraz poziomie temperamentu u obu ze stron. Dla psiaków przyjaciel to ktoś, kto lubi spędzać wolny czas w podobny sposób jak on sam. Niestety nie ma badań naukowych, których celem byłaby analiza budowania więzi między psami. Nie możemy z całą pewnością określić czym kierują się psiaki w wyborze swoich towarzyszy zabaw.

Jednakże jako psi opiekun z pewnością jesteś w stanie określić jakie cechy charakteru są pożądane przez twojego pieska u innych czworonogów. Dla przykładu mój psiak ze względu na swój wiek ceni sobie zabawę z dojrzałymi psami. Najwięcej radości sprawia mu siłowanie się zabawkami. Niezbyt lubi wszelkiego rodzaju gonitwy czy inne tego rodzaju zabawy polegające na szybkim bieganiu. Dlatego też ulubionym przyjacielem moje pupila jest siedmioletni mopsik, który podczas wspólnej zabawy ceni sobie chwile przerwy na odpoczynek. 

Dlaczego tak ważnym jest, aby wiedzieć jakich towarzyszy zabaw najbardziej lubi nasz pupil? Przede wszystkim dlatego, że w żadnym wypadku nie powinniśmy zmuszać psiaka do interakcji z innymi psami. To piesek wybiera swojego kompana, a nie my. Próba przekonania do zabawy z czworonogiem, którego uosobienie i charakter  definitywnie nie pasuje do naszego pupila może mieć negatywny wpływ na jego nastrój i samopoczucie. Spędzanie czasu z psem, który jest o wiele bardziej aktywny i żywiołowy będzie męczące dla spokojniejszego pupila, którego ulubioną rozrywką jest relaks.

szelki dla psa candy red blue bowl and bone republic ls2sa

Dlaczego przyjaźń między psami jest ważna?

Czy jesteś świadoma tego jak ważna w życiu każdego psiaka jest relacja z innym czworonogiem? Choć z pewnością dajesz swojemu pupilowi mnóstwo miłości i uwagi, to jednak do pełni szczęścia potrzebuje on utrzymywania więzi z innymi pieskami. Różnica między przyjaźnią psa z człowiekiem, a tą która powstaje między dwoma pieskami jest bardzo duża. W żadnym wypadku nie należy bagatelizować potrzeb społecznych pupila.

Z pewnością niejednokrotnie widziałaś radość w oczach swojego czworonoga po intensywnej zabawie z innym psiakiem. Nie oznacza to oczywiście, że psy czerpią mniejszą radość podczas aktywności z nami. Jest to dla nich zupełnie inny rodzaj bodźców jednakże oba są równie ważne.

Psiak pozbawiony możliwości zabawy i spędzania czasu z innymi czworonogami będzie wyraźnie czuł się smutny i osowiały. Jeszcze więcej radości ze wspólnego spędzania czasu sprawią zabawki, które umożliwiając zabawy we dwójkę. W tym przypadku świetnie sprawdzą się bullety od Bowl&Bone Republic. Za ich pomocą pieski mogą bawić się w przeciąganie, czy też aportowanie.

Na pewno twój psiak bardzo ceni sobie wspólne spędzanie czasu, jednakże to dopiero kontakt z innymi czworonogami zapewnia mu pełną możliwość nauki i socjalizacji. Poprzez interakcje z innymi psami pupil uczy się pewnych zachowań oraz postępowania w danej sytuacji. Psiaki potrzebują wzorców w postaci innych psów, aby w pełni zrozumieć zasady panujące w pieskim świecie.

Proces socjalizacji czworonoga odgrywa przede wszystkim kluczową rolę podczas jego szczenięcego okresu. To właśnie wtedy piesek jest najbardziej chłonny nowych wrażeń i bodźców. Ciekawi go wszystko to co dotąd nieznane i obce. Relacje z innymi psiakami pozwolą mu w pełni zrozumieć czym jest socjalizacja oraz życie pośród innych zwierząt, a także ludzi.

Istota psiej przyjaźni

Psia przyjaźń to nie tylko wspólna zabawy czy też gonitwy po parku. Psiaki od siebie nawzajem zdobywają wiedzę na temat otaczającego ich świata. Uczą się zachowań i reagowania w danych sytuacjach. Jednocześnie zdobywają wiedzę na temat tego czym jest przywiązanie i czerpanie radości z przebywania z innym czworonogiem.

Przyjaźń psów to cudowne uczucie, które potrafi być bardzo silne i przetrwać wiele niedogodności. Koniecznie daj znać w komentarzu o swoich obserwacjach jeśli chodzi o budowanie relacji między psiakami.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 2
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Posty, które mogą Cię zainteresować
ubranko kurteczka dla psa spirit grey bowl and bone republic ls4s

Gdzie jechać z psem w góry i co zabrać?

Wycieczka z psem w góry - brzmi jak fantastyczna zabawa i gwarantuje ci, że właśnie tak może być. Musisz jedynie dobrze przygotować s...

Jaki pies do ciebie pasuje – sprawdźmy to

Podjąłeś decyzję o wzięciu pod swoją opiekę psiaka i zastanawiasz się co dalej? Przede wszystkim upewnij się jaki pies do ciebie pa...