Psia przyjaźń - jak psy nawiązują relacje - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Psia przyjaźń – jak psy nawiązują relacje

Relacje z bliskimi to jedna z najważniejszych rzeczy dających poczucie szczęścia i bezpieczeństwa. Budowanie przyjaźni to trudny i odpowiedzialny proces jednak w pełni wart włożonej pracy. Wzajemne zaufanie, szczerość i szacunek powinny stanowić podstawę każdej relacji. Choć bardzo często mówimy na temat mocy przyjaźni między człowiekiem i psem to zapominamy o tym, że nasze czworonogi również nawiązują relacje między sobą. Taki rodzaj więzi jest bardzo ważny w ich życiu. Jest to zupełnie inny rodzaj wzajemności niż w przypadku psiaka i jego opiekuna.

Czym jest psia przyjaźń?

Oczywistym jest, że relacje łączące dwa psiaki wyglądają inaczej, niż ma to miejsce w przypadku ludzi. Przede wszystkim, podstawą psiej przyjaźni jest dobra komunikacja pomiędzy obiema stronami. Pieski, które dobrze się ze sobą dogadują, potrafią czerpać ogromną radość ze wspólnie spędzanego czasu. Psia przyjaźń to oczywiście wzajemne przywiązanie.

Psiak będzie odczuwał smutek, gdy przez dłuższy czas nie będzie miał możliwości zabawy z ulubionym kolegą.

Obserwowanie bliskiej relacji między dwoma pieskami jest cudownym uczuciem. Możemy być świadkiem tego, jak czworonogi czują się w swoim towarzystwie coraz bardziej komfortowo i swobodnie.

Rozumieją swoje zachowania i są w stanie przewidzieć swoje reakcje na dane sytuacje. Potrafią razem znaleźć rodzaj zabawy, który sprawia im największą radość. Umieją rozpoznać granicę między przepychankami w formie zabawy, a prawdziwym konfliktem.

Co więc jest podstawą psiej przyjaźni i jak czworonogi nawiązują między sobą relacje? Ciężko jednoznacznie określić czym kierują się psiaki przy wyborze swojego kompana. Możemy jednak na podstawie znajomości charakteru naszego pupila wstępnie oszacować jaki psiak z pewnością przypadnie mu do gustu i z chęcią podejmie z nim wspólną zabawę.

Jak psy budują relacje?

Proces budowania się relacji między dwoma psami polega na podobnych zainteresowaniach oraz poziomie temperamentu u obu ze stron. Dla psiaków przyjaciel to ktoś, kto lubi spędzać wolny czas w podobny sposób jak on sam.

Niestety nie ma badań naukowych, których celem byłaby analiza budowania więzi między psami. Nie możemy z całą pewnością określić, czym kierują się psiaki w wyborze swoich towarzyszy zabaw.

Jednakże jako psi opiekun z pewnością jesteś w stanie określić, jakie cechy charakteru są pożądane przez twojego pieska u innych czworonogów. Dla przykładu mój psiak ze względu na swój wiek ceni sobie zabawę z dojrzałymi psami.

Najwięcej radości sprawia mu siłowanie się zabawkami. Niezbyt lubi wszelkiego rodzaju gonitwy, czy inne tego rodzaju zabawy polegające na szybkim bieganiu. Dlatego też ulubionym przyjacielem moje pupila jest siedmioletni mopsik, który podczas wspólnej zabawy ceni sobie chwile przerwy na odpoczynek.

Dlaczego tak ważnym jest, aby wiedzieć jakich towarzyszy zabaw najbardziej lubi nasz pupil? Przede wszystkim dlatego, że w żadnym wypadku nie powinniśmy zmuszać psiaka do interakcji z innymi psami. To piesek wybiera swojego kompana, a nie my.

Próba przekonania do zabawy z czworonogiem, którego uosobienie i charakter definitywnie nie pasuje do naszego pupila, może mieć negatywny wpływ na jego nastrój i samopoczucie. Spędzanie czasu z psem, który jest o wiele bardziej aktywny i żywiołowy będzie męczące dla spokojniejszego pupila, którego ulubioną rozrywką jest relaks.

Dlaczego psia przyjaźń jest ważna?

Czy jesteś świadoma tego, jak ważna w życiu każdego psiaka jest relacja z innym czworonogiem? Choć z pewnością dajesz swojemu pupilowi mnóstwo miłości i uwagi, to jednak do pełni szczęścia potrzebuje on utrzymywania więzi z innymi pieskami.

Różnica między przyjaźnią psa z człowiekiem, a tą która powstaje między dwoma pieskami jest bardzo duża. W żadnym wypadku nie należy bagatelizować potrzeb społecznych pupila.

Z pewnością niejednokrotnie widziałaś radość w oczach swojego czworonoga po intensywnej zabawie z innym psiakiem. Nie oznacza to oczywiście, że psy czerpią mniejszą radość podczas aktywności z nami. Jest to dla nich zupełnie inny rodzaj bodźców, jednakże oba są równie ważne.

Psiak pozbawiony możliwości zabawy i spędzania czasu z innymi czworonogami będzie wyraźnie czuł się smutny i osowiały. Jeszcze więcej radości ze wspólnego spędzania czasu sprawią zabawki, które umożliwiając zabawy we dwójkę. W tym przypadku świetnie sprawdzą się bullety od Bowl&Bone Republic. Za ich pomocą pieski mogą bawić się w przeciąganie, czy też aportowanie.

Na pewno twój psiak bardzo ceni sobie wspólne spędzanie czasu, jednakże to dopiero kontakt z innymi czworonogami zapewnia mu pełną możliwość nauki i socjalizacji. Poprzez interakcje z innymi psami pupil uczy się pewnych zachowań oraz postępowania w danej sytuacji. Psiaki potrzebują wzorców w postaci innych psów, aby w pełni zrozumieć zasady panujące w pieskim świecie.

Proces socjalizacji czworonoga odgrywa przede wszystkim kluczową rolę podczas jego szczenięcego okresu. To właśnie wtedy piesek jest najbardziej chłonny nowych wrażeń i bodźców. Ciekawi go wszystko to, co dotąd nieznane i obce. Relacje z innymi psiakami pozwolą mu w pełni zrozumieć czym jest socjalizacja oraz życie pośród innych zwierząt, a także ludzi.

Istota psiej przyjaźni

Psia przyjaźń to nie tylko wspólna zabawy, czy też gonitwy po parku. Psiaki od siebie nawzajem zdobywają wiedzę na temat otaczającego ich świata. Uczą się zachowań i reagowania w danych sytuacjach. Jednocześnie zdobywają wiedzę na temat tego, czym jest przywiązanie i czerpanie radości z przebywania z innym czworonogiem.

Przyjaźń psów to cudowne uczucie, które potrafi być bardzo silne i przetrwać wiele niedogodności. Koniecznie daj znać w komentarzu o swoich obserwacjach jeśli chodzi o budowanie relacji między psiakami.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

2 komentarzy do “Psia przyjaźń – jak psy nawiązują relacje

  1. Witam, a jak należy postępować z pieskami, z których jeden mający 16 lat i od 14 lat mieszkający ze swoimi opiekunami – czyli nami, w domu i drugim, 5 letnim który dołączył do nas 2 dni wcześniej – 27.02.2021 r. Oba są samcami zaadoptowanymi ze schroniska. Przed decyzją przygarnięcia drugiego, sprawdziliśmy ich reakcję na siebie (na neutralnym terenie) – była pozytywna, spokojna, bez cienia awantury. Oba wykastrowane, łagodne. Młodszy trochę wyższy do starszego (oba średniej wielkości), z wiadomych przyczyn trochę lękliwy, spragniony pieszczot i tym samym, już w domu, próbujący starszemu swoim ciałem ograniczyć dostęp do nas. Starszy zdający się do pewnego momentu pobłażać młodszemu, zabiegający o mizianie, jednak okazujący nam uczucie zawodu, że przygarnęliśmy drugiego czworonoga. Od samego początku pobytu młodszego staramy się starszego wyraźnie więcej głaskać, przytulać i nagradzać smakołykami. Czasami się “odbraża”, by za chwilę, gdy sam przekroczy granice i przejdzie łapami po młodszym, zrelaksowanym leżącym na dywanie i protestującym na takie zachowanie, obrazić się na nas na nowo. Zastanawiamy się, od którego zaczynać mizianie, czy może głaskać jednocześnie. Trochę serce boli, że starszy ma na nas focha, ale przecież z tego powodu definitywnie odpada zwrócenie młodszego do schroniska. To żywa, czująca istota, która bardzo się stara zaskarbić naszą miłość. Pozdrawiam, Hania

    1. Nie da się ukryć, że jest to bardzo trudna sytuacja dla psiego opiekuna, jak i dla psiaków. Bardzo często pieski potrzebują trochę czasu aby się wzajemnie zaakceptować. Jeśli jednak ten stan będzie utrzymywał się zdecydowanie zbyt długo (np nawet do pół roku) to polecam niezobowiązujące spotkanie z psim behawiorystą. Odpowiadając również na Pani pytanie, dobrym rozwiązaniem może być jednoczesne głaskanie piesków, jeden przez jednego członka rodziny, a drugi w tym czasie przez drugiego. Oba pieski będą czuły się bardziej na równi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup