×

Brak produktów w koszyku.

Czy mój pies potrzebuje szkolenia

Zastanawiasz się, czy aby szkolenie psa to rodzaj aktywności, który sprawdzi się w przypadku twojego pupila? Myślę, że możesz nie zdawać sobie sprawy z tego jak wiele zalet niesie ze sobą tresowanie czworonoga. Dlatego też opowiem ci o nich i odpowiem na pytanie, czy warto szkolić psa.

Szkolenie psa to nie tylko nauka komend. Podczas szkolenia rozwija się inteligencja psa. Wzmacniają się również więzi między psem, a jego właścicielem, a wspólne spędzanie czasu na treningu jest dla pupila formą rozrywki.

szalik komin dla psa joy czerwony bowlandbonerepublic ls1sa

Szkolenie psa

Podczas rozmów z innymi psimi opiekunami, czasem pada pytanie: czy szkolenie psa jest potrzebne? Jak się okazuje, tresowanie psa jest często postrzegane jako strefa zarezerwowana dla psiaków, które biorą udział w zawodach lub bardzo aktywnie spędzają czas. Jest to duży błąd, ponieważ jak najbardziej warto szkolić każdego psa.

Psia tresura nie opiera się tylko na nauce sztuczek, czy też skomplikowanych poleceń. Szkolenie psiaka wpływa pozytywnie na wasze codzienne życie. Pomaga pieskowi odnaleźć się w nieprzewidzianych sytuacjach, bez niepotrzebnej paniki i zagubienia.

Co więcej, sam proces szkolenia to wspaniały moment dla psiaka i jego opiekuna. Mogą spędzić razem aktywnie czas, co ma bardzo pozytywny wpływ na ich relacje. Dlatego uważam, że szkolenie psa ma właściwie same plusy i nie warto z niego rezygnować.

Co musisz wiedzieć o szkoleniu psa

Przede wszystkim, zanim rozpoczniesz szkolenie swojego psa, zastanów się, czy dane polecenie jest dla niego wykonalne. Nie zawsze piesek będzie potrafił poradzić sobie z każdą komendą, ze względu na budowę swojego ciała, sprawność fizyczną, a także charakter.

Tak więc, szkolenie psa rozpocznij od oceny możliwości twojego pieska. Nie ma sensu męczyć go uporczywymi treningami, które mogą w ogóle nie prowadzić do osiągnięcia wyznaczonego celu.

Jak powinien wyglądać trening psa

Dobry trening twojego czworonoga powinien przynosić efekty, ale w sposób łatwy i przyjemny dla twojego pieska. Jeśli będzie to dla niego zbyt trudne, to sam proces tresury będzie przez psiaka odbierany negatywnie.

Dlatego też zebrałam kilka ważnych zasad, o których koniecznie musisz pamiętać podczas tresury psa. Mój wpis poświęcony w pełni tej tematyce znajdziesz TUTAJ. Mam nadzieje, że pomoże ci to lepiej przygotować się do wspólnego treningu z twoim psiakiem.

ubranko kurteczka spirit zlota bowlandbonerepublic

Dlaczego warto szkolić psa

Jakie korzyści niesie ze sobą szkolenie psa? Zapewniam cię, że jest ich znacznie więcej niż myślisz. Szkolenie psa to coś więcej, niż zdobywanie nowych umiejętności, co już samo w sobie ma bardzo pozytywny wpływ na pieska.

Pielęgnacja więzi z psem

Nie da się ukryć, że wspólny trening z pieskiem pozwala ci lepiej go poznać, zrozumieć jakie ma potrzeby. Podczas nauki nowych umiejętności dowiadujesz się, co sprawia trudność twojemu pupilowi, oraz co przychodzi mu łatwo i bez większego wysiłku.

Jest to bardzo pomocne w codziennym życiu z czworonożnym przyjacielem. Znasz jego słabe i mocne strony. Co więcej, wspólny trening bardzo pozytywnie wpływa na pielęgnacje waszych więzi. Macie okazję spędzić więcej czasu razem i to w aktywny sposób. Dobrze wiemy, że pieski uwielbiają ruch i wspólne działanie z opiekunem.

Sama widzę, że od kiedy trening nowych umiejętności stały się moją rutyną z psiakiem, to nasze więzi stały się znacznie mocniejsze. Gdy przekazujesz pupilowi jakąś wiedzę, to w jego oczach stajesz się autorytetem. Ma do ciebie większy szacunek, a także jest bardziej skory słuchać twoich poleceń.

Rozwój inteligencji psa

Odpowiadając na pytanie, dlaczego warto szkolić psa, nie można nie wspomnieć o tym, jak duży ma to wpływ, na jego inteligencję. Nawet jeśli uczysz swojego pieska polecenia, które proste, to wzmacniasz jego koncentracje, determinację.

Z pewnością zauważyłaś, że z każdą nauką nowej komendy, twojemu pieskowi idzie znacznie łatwiej opanowanie kolejnej umiejętności. Łatwość w przyswajaniu wiedzy jest wówczas coraz większa.

Sposób na zabawę

Dla mojego pieska nasz wspólny trening jest postrzegany, jako rodzaj zabawy. Widzę po nim, że szkolenie nowych umiejętności sprawia mu ogromną przyjemność. Wie, że nie jest to zabawa, aczkolwiek nie zmienia to faktu, że lubi spędzać w ten sposób czas. Myślę, że duży wpływ mają na to smaczki, który zawsze czekają na niego w mojej saszetce MIDI od Bowl&Bone Republic gdy poprawnie wykona polecenie.

Dla naszych piesków każda forma wspólnej aktywności jest czymś miłym. Co więcej, zdarzało mi się spotykać pieski, dla których zwykła forma zabawy była zbyt nudna. Dopiero podczas treningu nowych umiejętności mogły się w pełni wykazać i zaangażować.

Zastanów się jak twój piesek podchodzi do szkolenia. Być może nawet nie zauważałaś tego, jak dużo radości czerpie on ze wspólnego treningu.

Ułatwienie w opiece nad psem

Uczysz swojego psa przede wszystkim tych komend, które ułatwią wam wspólne życie, mam racje? Ja również w pierwszej kolejności zdecydowałam się szkolić z moim pieskiem polecenia, takie jak: do mnie, zostaw czy też na miejsce.

Jeśli psiak potrafi poprawnie wykonać tego rodzaju polecenia, to może to okazać się bardzo pomocne w różnych, nieprzewidzianych sytuacjach. Gdy jestem z psem na spacerze, i zainteresuje się on porozrzucanymi śmieciami, to dzięki komendzie zostaw, mogę uniknąć sytuacji gdy psiak je zje.

Podobnie sytuacja ma się, gdy dzieje się coś potencjalnie niebezpiecznego, jak psiak który w pogoni za wiewiórką chce przebiec przez ruchliwą ulicę lub wskoczyć do pobliskiej wody. Komenda do mnie, pozwala mi zapanować nad zachowaniem pieska i uniknąć zagrożenia.

Psy w wielu przypadkach nie potrafią ocenić, czy ich zachowanie jest bezpieczne. Kieruje nimi instynkt, z którym walka bez wcześniejszego szkolenia danego modelu zachowania może być bardzo trudna.

Dlatego też uważam, że pytanie, czy pies potrzebuje szkolenia, jest słuszne, a odpowiedź na nie powinna być twierdząca.

Wzmacnianie kondycji psa

Wiele poleceń, których uczysz swojego psa, angażuje nie tylko jego umysł ale również i ciało. Szkolenie pupila jest świetnym sposobem na to, aby poprawić jego kondycję fizyczną.

Jest to szczególnie przydatne wtedy, gdy twój piesek nie jest zbyt chętny do aktywnego spędzania czasu, a wiesz, że odrobina sportu bardzo by mu się przydała. Możesz wtedy wybierać takie komendy, o których wiesz, że będą wymagały od niego większego zaangażowania.

Sport poprzez zabawę lub trening sprawdzi się dobrze, w przypadku psów leniuszków. Jeśli chcesz poznać więcej sposobów na to, aby pobudzić swojego psa do aktywnego działania, odsyłam cię do wpisu, który znajdziesz TUTAJ.

Rozwijanie wzajemnego zrozumienia

Poprzez szkolenie twój pupil uczy się tego, czego oczekujesz od niego w danej sytuacji. Czasami staramy się przekonać psiaka do jakiegoś zachowania, ale on nie rozumie, co mamy w danym momencie na myśli. Jest to normalne, ponieważ jeśli nie ćwiczyłaś z pieskiem jakiegoś polecenia, to nie możesz oczekiwać, że on sam z siebie od razu będzie wiedział w czym rzecz.

Szkolenie psa ułatwia wzajemne zrozumienie. Twój piesek ucząc się pewnych zachowań, może za ich pomocą komunikować się z tobą. Dla przykładu, mój piesek w sytuacji, gdy coś go zaskoczy i nie do końca wie, jak ma się zachować, siada i patrzy się na mnie. Robi tak na skutek opanowania komendy zostań, którą często używam, gdy dzieje się coś niespodziewanego i chce uniknąć gwałtownej relacji pieska.

Nauka nowych komend

Na sam koniec chciałabym wspomnieć jakie jest chyba najważniejsze przeznaczenie, jakie niesie ze sobą szkolenie psa. Mianowicie jest to uczenie się przez twojego pieska nowych komend.

Myślę, że jest to główny cel każdego z nas gdy podejmujemy się tresury pieska. Chcemy aby opanował on takie komendy jak zostań, do nogi, zostaw czy na miejsce. W przypadku mojego pieska nauka każdej kolejnej komendy przychodziła mu łatwiej i znacznie szybciej niż poprzednia.

szelki dla psa candy czerwone niebieskie bowlandbonerepublic ls2sa

Szkolenie psa – czy warto?

Szkolenie psa to nie tylko uczenie go nowych umiejętności. Jest to również świetna forma spędzania wolnego czasu z pupilem w aktywny sposób. Tresura ma również bardzo pozytywny wpływ na rozwój inteligencji psiaka, a także jego umiejętność odczytywania twoich poleceń.

W moim odczuciu jak najbardziej warto szkolić psa. Nie tylko ze względu na to, że uczy się on nowych komend ale również dla tych wszystkich pozytywnych aspektów treningu, o których ci opowiedziałam.

A ty uważasz, że szkolenie psa jest potrzebne? Podziel się ze mną swoją opinią w komentarzu.

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 2
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować
legowisko poducha dla psa deco kremowa bowl and bone republic ls3sa

Jak nauczyć psa komendy na miejsce

Chcesz nauczyć swojego pieska wykonywać komendę na na miejsce, a nie wiesz jak się do tego zabrać? Przygotowałam dla ciebie cztero eta...
szelki dla psa candy czerwone bowlandbonerepublic ls2sa

Adopcja psa ze schroniska – co wiedzieć

Adopcja psa ze schroniska będzie wymagała od ciebie odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim upewnij się czy jesteś gotowa, aby wzi...