Dlaczego pies liże właściciela - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Dlaczego pies liże właściciela

saszetka etui na woreczki dla psa mini granatowe

Wiele codziennych zachowań naszych czworonożnych przyjaciół jest nieprzypadkowych. To, że psiak zaczyna lizać swojego właściciela, czy to po twarzy, czy po rękach, jest spowodowane konkretnymi intencjami psa. Wśród nich możemy wymienić między innymi chęć psiaka zwrócenia na siebie uwagi.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Pies może lizać właściciela z radości, że go widzi
  • Poprzez lizanie pies może chcieć zwrócić na siebie uwagę
  • Powodem lizania rąk przez psa może być odczuwanie zapachu trzymanego wcześniej w dłoni jedzenia

Dlaczego pies liże właściciela 

Często zachowanie naszych czworonożnych przyjaciół bywa dla ans niezrozumiałe. Co więcej, bywa że błędnie odczytujemy intencje naszego pupila. Może to wynikać z niewiedzy na temat psiej komunikacji lub nie do końca dokładnej obserwacji jego zachowań.

Właśnie po to, aby unikać tego rodzaju sytuacji staram się w myślę dość prosty i klarowny sposób wyjaśniać, co kryje się za danym zachowaniem twojego czworonożnego przyjaciela. Pomoże ci to w stworzeniu jeszcze lepszej relacji z twoim pieskiem, opartej na wzajemnym zrozumieniu i komunikacji.

Jednym z zachowań, które dla wielu psich opiekunów jest nie do końca zrozumiałe, może być zagadnienie, dlaczego pies liże właściciela. Co w ten sposób chce przekazać ci twój czworonożny przyjaciel? Odpowiedź na to pytanie jest złożona ale też jednocześnie dość klarowna, pozwalają w pełni zrozumieć, to psiak chce w ten sposób przekazać.

Szczególne zachowanie psa względem właściciela

Nie da się ukryć, że psy zachowuje się w specyficzny sposób w stosunku do swoich opiekunów. Warto mieć to na swojej uwadze interpretując dane zachowanie pieska. To, że twój psiak zachowuje się względem ciebie w dany sposób nie oznacza, że taka sama postawa względem innej osoby będzie wyrażała dokładnie te same emocje.

Dlatego jeśli chcesz odczytać co psiak chce ci przekazać, to skoncentruj się na tym, jak zachowuje się on dokładnie względem ciebie. Ocenianie jego postawy przez pryzmat reakcji na innych ludzi, może okazać się bardzo błędne.

Tak więc może być tak, że inne przyczyny sprawiają że psiak liże swojego właściciela, a inne jeśli zachowuje się w ten sposób w stosunku do innej osoby. Moim zadaniem jest skupienie się na tej pierwszej strefie, ponieważ jest ona zdecydowanie bardziej rozbudowana i istotna z punktu widzenia pieska.

Z jakiego powodu pies liże właściciela

Powodów takiego zachowania u psiaka może być kilka. Jeśli nie znajdziesz wyjaśnienia na sytuację, w której twój pupil ma tendencję do lizania cię, to opowiedz mi o niej w komentarzu. Postaram się wyjaśnić ci co jest tego powodem.

Powitanie właściciela przez psa

Wracasz z pracy do domu, a tam już od progu wyczekuje na ciebie twój czworonożny przyjaciel. Nawet jeśli pupil nie ma problemu z pozostawieniem samemu w domu, to jego radość po powrocie ukochanego opiekuna z pewnością będzie ogromna.

Psiaki w takich sytuacjach mają tendencję to wpadają w tzw głupawkę. Mianowice zaczynają biegać w kółko bez opamiętania. Jeśli chciałabyś dowiedzieć się więcej na ten temat oraz poznać sposób na poradzenie sobie z tym, to odsyłam cię do innego mojego artykułu. Znajdziesz go TUTAJ.

Podczas witania się z opiekunem pieski mają tendencję do lizania go po twarzy lub ciele. W takiej sytuacji zachowanie pieska świadczy o radości z obecności właściciela. Twój czworonożny przyjaciel w ten sposób okazuje swoje ogromne zadowolenie, że znów jesteście razem.

Podsumowując, pies może lizać właściciela, aby w ten sposób okazać mu swoją sympatię i radość.

saszetka etui na woreczki dla psa mini granatowe

Pies chce uspokoić właściciela

Powodem, przez który pies może lizać swoje właściciela jest chęć dodania mu otuchy i uspokojenia w stresującej sytuacji. Jeśli masz pod swoją opieką pieska, to z pewnością wiesz, że nasze pupile potrafią odczytywać nasze emocje. Zarówno te negatywne jak i pozytywne.

Mój czworonożny przyjaciel potrafi doskonale wyczuć, gdy jestem czymś zmartwiona lub zestresowana. Jeśli jest to sytuacja, w której twój piesek nie czuje się w żaden sposób zagrożony, ponieważ nie widzi źródła problemu, to będzie starał się pomóc i tobie. Liżąc swojego właściciela psiak chce sprawić, żeby jego ukochany opiekun poczuł się lepiej. Psiakiem oczywiście kierują jak najlepsze intencje i chęć pomocy.

Co ciekawe, nasze czworonogi stosują tę metodę radzenia sobie ze stresem w trudnej sytuacji również u siebie. Z pewnością niejednokrotnie miałaś okazję zauważyć, że twój piesek zaczyna oblizywać się w stresującej sytuacji. Ja często widzę takie zachowanie u mojego pieska, gdy jesteśmy z wizytą u weterynarza.

W jakich sytuacjach najczęściej obserwujesz u swojego pieska oblizywanie się z powodu stresu? Napisz mi swoją odpowiedź pozostawiając komentarz na końcu artykułu.

Jest to moim zdaniem bardzo interesujące zachowanie, które możemy podpatrzeć u naszych czworonożnych przyjaciół. W naszym codziennym życiu nie doświadczamy w żadnym stopniu takiego sposobu na radzenie sobie ze stresem.

Pies chce zwrócić uwagę opiekuna

Przyznam szczerze, że osobiście nie przepadam za tym, gdy mój psiak mnie liże. Myślę, że wielu psich opiekunów ma bardzo podobne podejście do tej sprawy. jednak jednocześnie zdaje sobie sprawę z tego, że mój psiak nie chce w ten sposób zrobić mi na złość.

Jego celem może być chęć zwrócenia na siebie mojej uwagi. Nie ukrywam, że w moim przypadku jest to bardzo skuteczne zagranie. Nasze czworonogi bardzo potrzebują naszej uwagi. Staram się poświęcać mojemu psiakowi tyle czasu ile tylko mogę. Bywają jednak dni, gdy jego zapotrzebowanie na nasz wspólnie spędzony czas jest znacznie większe.

Dlatego jeśli zauważysz, że twój piesek ostatnimi czasy ma tendencję do tego, aby podchodzić do ciebie i lizać cię, to zastanów się, czy aby nie poświęcasz mu ostatnio mniej czasu. Być może twój pupil czuje się ostatnimi czasy bardzo samotnie i w taki sposób chce na siebie zwrócić twoją uwagę.

Jeśli nie mogę zabrać akurat psiaka na jakiś długi, dodatkowy spacer, a chce poświęcić mu trochę czasu, staram się pobawić się z nim w domowym zaciszu. Do tego celu doskonale sprawdzają się wszelkiego rodzaju szarpaki. Do wspólnej zabawy wówczas nie jest nam potrzebna ogromna powierzchnia, a jedynie wspólne zaangażowanie.

Do wspólnego przeciągania się i siłownia w domu z pupilem używamy sznurowego bulletu od Bowl&Bone Republic. Ważne jest to, aby zabawka była wykonana z dobrej jakości materiałów. Jeśli przetrwałaby się w trakcie zabawy, to mogłoby to być bardzo niebezpieczne podczas zabawy w domu. Właśnie z tego powodu tak cenię sobie produkty od Bowl&Bone Republic. Ich jakość jest na naprawdę wysokim poziomie.

Pies wyczuwa jedzenie

Myślę, że warto również wspomnieć o bardzo prozaicznej przyczynie tego, że twój psiak cię liże. Być może wyczuwa z twoich rąk zapach trzymanego przez ciebie wcześniej jedzenia. Psy mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł węchu. dlatego taka sytuacja nie ujdzie ich uwadze.

Codzienne zachowania twojego psa

Psiaki każdego dnia starają się na różny sposób komunikować nam swoje emocje i odczucia. Właśnie jednym z nich jest lizanie właściciela. Zamiast próbować przekonać pieska żeby tego nie robił, to zastanów się, co być może chce ci przekazać.

Twojemu pieskowi zdarza się lizać cię po rękach lub twarzy? Napisz mi swoją odpowiedź w komentarzu poniżej.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

piesek w różowym sweterku

Jak fotografować swojego pieska – moje najlepsze wskazówki 

Fotografowanie psów to nie tylko umiejętność uchwycenia pięknych chwil z naszymi wiernymi towarzyszami, ale także sposób na wzmocnienie więzi między właścicielem, a psem. Warto poznać kilka technik, takich jak między innymi wykorzystanie naturalnego światła, cierpliwość podczas pracy z pupilem oraz kreatywne podejście do kadrowania, aby uzyskać udane i jak najpiękniejsze zdjęcia swojego czworonożnego przyjaciela. Czego [...]

Czytaj dalej… from Jak fotografować swojego pieska – moje najlepsze wskazówki 

Czytaj dalej
pies ubrany w plaszczyk dla psa brazowy

Dlaczego pies ucieka

Dla każdego psiego opiekuna uciekanie pupila jest czymś bardzo stresującym. Czasem psiak nie chce wcale opuścić swojego właściciela, a jedynie brakuje mu aktywnej rozrywki. Jednak niektóre pieski uciekają z chęci wolności i zobaczenia tego co nowe i nieznane. Czego się dowiesz z tego artykułu Pies ucieka Wiele zachowań naszych czworonożnych przyjaciół jest dla nas nie [...]

Czytaj dalej… from Dlaczego pies ucieka

Czytaj dalej
pies podczas spaceru siedzi z opiekunką z przyczepioną saszetką

Dlaczego pies liże właściciela

Wiele codziennych zachowań naszych czworonożnych przyjaciół jest nieprzypadkowych. To, że psiak zaczyna lizać swojego właściciela, czy to po twarzy, czy po rękach, jest spowodowane konkretnymi intencjami psa. Wśród nich możemy wymienić między innymi chęć psiaka zwrócenia na siebie uwagi. Czego się dowiesz z tego artykułu: Dlaczego pies liże właściciela  Często zachowanie naszych czworonożnych przyjaciół bywa [...]

Czytaj dalej… from Dlaczego pies liże właściciela

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup