Dlaczego pies ucieka - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Dlaczego pies ucieka

pies ubrany w plaszczyk dla psa brazowy

Dla każdego psiego opiekuna uciekanie pupila jest czymś bardzo stresującym. Czasem psiak nie chce wcale opuścić swojego właściciela, a jedynie brakuje mu aktywnej rozrywki. Jednak niektóre pieski uciekają z chęci wolności i zobaczenia tego co nowe i nieznane.

Czego się dowiesz z tego artykułu

  • Pies może uciekać ponieważ nudzą go codzienne spacery w to samo miejsce
  • Psiak znalazł coś, co chciałby zjeść, dlatego ucieka przez opiekunem
  • Niektóre rasy psów charakteryzują się silnym instynktem poznania tego co nieznane, przez co częściej uciekają niż inne

Pies ucieka

Wiele zachowań naszych czworonożnych przyjaciół jest dla nas nie do końca zrozumiałych. Wciąż uczę się i zdobywam wiedzę na temat wychowania psów i nieraz zdarzają się sytuację, gdy jestem zupełnie zaskoczona tym, czego się właśnie dowiedziałam na temat naszych pupili. Dlatego też bardzo chciałabym dzielić się z wami wszystkim tym, co już wiem, a co może być bardzo przydatne w codziennej opiece nad pieskiem.

Jedną z częstych kwestii, o które zadajecie mi pytania jest problem uciekania psa. Wielu nawet bardzo grzecznym pieskom zdarza się uciekać przed właścicielem.  Jest to problem, który możemy rozpatrywać w dwóch wariantach. Pierwszy z nich skupia się na kontrolowanym uciekaniu przez pieska. Mianowicie pupil oddala się od właściciela, jednak cały czas utrzymuje z nim kontakt wzrokowy żeby nie odbiegać zbyt daleko.

Drugi sposób psiej ucieczki jest zdecydowanie bardziej poważny i kłopotliwy. Polega na zamierzonej ucieczce od swojego właściciela, będącej chęcią znalezienia się w dłużej lub stałej nieobecności w swoim miejscu zamieszkania.

Chciałabym opowiedzieć ci o obu wyżej wymienionych przypadkach oraz o tym, w jaki sposób możesz sobie z nimi radzić.

Dlaczego pies ucieka ale trzyma się blisko

Co sprawia, że twój psiak decyduje się na ucieczkę, podczas której mimo wszystko stara się trzymać blisko ciebie? Może być to spowodowane chęcią zobaczenia czegoś nowego. Jeśli zabierasz swojego czworonożnego przyjaciela zawsze w te same miejsca, to może on odczuwać potrzebę doświadczenia czegoś nowego.

Pamiętaj, że to od ciebie zależy gdzie zabierzesz swojego pieska na spacer. Jeśli nieustannie zabierasz go do tego samego parku, to może być on nim znudzony. Pieski potrzebują poznawać nowe miejsca, są one pełne nieznanych zapachów, które są dla pieska bardzo istotnym bodźcem.

Dlatego jeśli nadarzy się okazja do tego, aby zwiedzić nieznane tereny, to z dużą pewnością możemy stwierdzić, że piesek będzie chciał to wykorzystać. Nie znaczy to wcale, że robi to z chęci opuszczenia swojego ukochanego opiekuna.

Właśnie dlatego w takiej sytuacji często możemy zauważyć, że pomimo tego, że psiak oddala się, to cały czas próbuje utrzymać kontakt wzrokowy z opiekunem. W ten sposób stara się mieć całą sytuację pod kontrolą.

Psiak potrzebuje czasu na zabawę

Co jeszcze może być powodem takiej nazwijmy to kontrolowanej ucieczki? Chęć zabawy. Dla psiaka z pewnością bardzo zabawne jest uciekanie przed tobą i obserwowanie jak cały czas starasz się dotrzymać mu kroku. Psiak czuje, że w takiej sytuacji twoja uwaga jest w pełni skupiona na nim, a więc jego cel został osiągnięty.

Zastanów się czy na waszych wspólnych wyjściach do parku jest miejsce nie tylko na spacerowanie ale również na wspólną zabawę. Pieski bardzo lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Mój psiak uwielbia bawić się swoim sznurowym bulletem od Bowl&Bone Republic podczas naszych wspólnych spacerów.

Jeśli nie zapewniasz pieskowi takich atrakcji podczas wspólnych wyjść, to nie możesz dziwić się, że będzie on próbował doświadczyć ich samodzielnie. Dla piesków zabawa to bardzo ważny element życia. Nie ważne czy mamy do czynienia ze szczeniakiem czy psim seniorem. Oczywiście każdy z nich będzie bawił się na własny sposób, nie mniej warto zauważyć, że zawsze będzie to sprawiać psiakowi radość.

Psiak znalazł coś, czego nie chce oddać

Co może być przyczyną tego, że twój czworonożny przed tobą ucieka? Być może znalazł coś, co go w jakimś stopniu zainteresowało, a jednocześnie jest świadomy, że możesz chcieć mu to zabrać. Zazwyczaj tyczy się to czegoś, co psiak będzie próbował zjeść.

Niestety bardziej łakome pieski podczas spacerów często mają tendencję do znajdywania czegoś, co wyda im się szczególnie smaczne. Pośród tego grona najczęściej możemy wymienić śmieci, resztki jedzenia, martwe zwierzęta takie jak gołębie. Jak więc sama widzisz, z pewnością nie są tp rzeczy, które twój czworonożny przyjaciel powinien zjadać ze smakiem.

Dlatego jeśli zorientujesz się, że twój piesek zaczął nagle uciekać, to zwróć uwagę na to, czy aby coś nie znajduje się w jego pyszczku. Zjedzenie nieodpowiedniej rzeczy przez psa może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. Oprócz niestrawności taka sytuacja może prowadzić do konieczności wywołania wymiotów u weterynarza lub w skrajnych przypadkach płukanie żołądka lub operacji.

Jeśli chciałabyś dowiedzieć się więcej na temat tego, co powinno się robić gdy psiak zjadł coś, czego nie powinien, to odsyłam cię do innego mojego wpisu. Znajdziesz go TUTAJ.

W jaki sposób można spróbować poradzić sobie w takiej sytuacji? Uważam, że podstawą jest tutaj wypracowanie z psem poprawnego reagowania na komendę zostaw. Dlatego też zawsze podkreślam, że jest to jedno z pierwszych poleceń, od którego powinniśmy rozpocząć szkolenie swojego psa.

Jednocześnie, choć wiem że może to  być bardzo trudne, staraj się zachować spokój i powoli podążać za psem wydając polecenie zostaw. Jeśli w takiej sytuacji zaczniesz biec lub gwałtownie poruszać się w stronę twojego czworonożnego przyjaciela, to może on wyczuć twoje intencje i zacząć uciekać jeszcze dalej. W przypadku takiego zdarzenia kluczowy jest więc spokój.

jak zapewnić psu poczucie bezpieczeństwa

Pies ucieka z domu

Nie da się jednak ukryć, że istnieją również sytuacje, gdy pies ucieka od swojego opiekuna. Takie zachowanie może być spowodowane kilkoma różnymi czynnikami. Nie każdy pies jest przywiązany do swojego właściciela, jest to mam wrażenie temat tabu i bardzo mało się o tym mówi. W takiej sytuacji pies biegnąc przed siebie może mieć chęć poznania tego co nieznane, nie mając jednocześnie z tyłu głowy, że będzie chciał powrócić do swojego domu.

Niektóre rasy psów charakteryzują się tym, że ich wewnętrzny instynkt sprawia, że zdecydowanie częściej niż inne psy decydują się na ucieczkę. Pośród nich możemy wymienić między innymi husky. W wielu przypadkach nie wynika to z niechęci do swojego domu ale po prostu chęć poznania świata jest dla nich silniejsza.

Psiak może też uciec przez przypadek, znajdując się w sytuacji, gdzie wcale nie takie było jego założenie. Być może przestraszył się czegoś i zaczął bez opamiętania biec przed siebie. Taka sytuacja niestety często ma miejsce w sylwestra z powodu wybuchów fajerwerków.

Psie ucieczki

Dla każdego psiego opiekuna ucieczka ukochanego czworonoga będzie bardzo nieprzyjemną sytuacją. Żaby odpowiednio zareagować dobrze jest wiedzieć co spowodowało, że pupil zachował się właśnie w taki sposób. 

Twojemu pieskowi zdarza się uciekać? Napisz mi swoją odpowiedź w komentarzu poniżej.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

piesek w różowym sweterku

Jak fotografować swojego pieska – moje najlepsze wskazówki 

Fotografowanie psów to nie tylko umiejętność uchwycenia pięknych chwil z naszymi wiernymi towarzyszami, ale także sposób na wzmocnienie więzi między właścicielem, a psem. Warto poznać kilka technik, takich jak między innymi wykorzystanie naturalnego światła, cierpliwość podczas pracy z pupilem oraz kreatywne podejście do kadrowania, aby uzyskać udane i jak najpiękniejsze zdjęcia swojego czworonożnego przyjaciela. Czego [...]

Czytaj dalej… from Jak fotografować swojego pieska – moje najlepsze wskazówki 

Czytaj dalej
pies ubrany w plaszczyk dla psa brazowy

Dlaczego pies ucieka

Dla każdego psiego opiekuna uciekanie pupila jest czymś bardzo stresującym. Czasem psiak nie chce wcale opuścić swojego właściciela, a jedynie brakuje mu aktywnej rozrywki. Jednak niektóre pieski uciekają z chęci wolności i zobaczenia tego co nowe i nieznane. Czego się dowiesz z tego artykułu Pies ucieka Wiele zachowań naszych czworonożnych przyjaciół jest dla nas nie [...]

Czytaj dalej… from Dlaczego pies ucieka

Czytaj dalej
pies podczas spaceru siedzi z opiekunką z przyczepioną saszetką

Dlaczego pies liże właściciela

Wiele codziennych zachowań naszych czworonożnych przyjaciół jest nieprzypadkowych. To, że psiak zaczyna lizać swojego właściciela, czy to po twarzy, czy po rękach, jest spowodowane konkretnymi intencjami psa. Wśród nich możemy wymienić między innymi chęć psiaka zwrócenia na siebie uwagi. Czego się dowiesz z tego artykułu: Dlaczego pies liże właściciela  Często zachowanie naszych czworonożnych przyjaciół bywa [...]

Czytaj dalej… from Dlaczego pies liże właściciela

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup