Dlaczego pies ma mokry nos - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Dlaczego pies ma mokry nos

Czy wiesz co oznacza mokry nos u twojego czworonożnego przyjaciela? Przede wszystkim warto wspomnieć, że taki stan nosa psiaka jest jak najbardziej normalny. Ma on wpływ na doznania węchowe u psa. Dopiero suchy nos u psa powinien wzbudzić nasze podejrzenia.

Jedną z cech charakterystycznych psów jest mokry i zimny nos. Taki stan nosa psa jest jak najbardziej normalny i świadczy o tym, że z pieskiem wszystko jest w porządku. Mokrość nosa wynika ze spływających na niego łez. Suchy nos u psa powinien wzbudzić twoją czujność i sprawić, by dokładniej przyjrzeć się na stan zdrowia Twojego psa.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Nos psa większość czasu bywa mokry i zimny
  • Mokrość nosa wynika ze spływania na niego łez z kanalików łzowych psa
  • Suchy nos u psa powinien wzbudzić twoją czujność

Pies ma mokry nos

Odnoszę wrażenie, że ilości opinii na temat tego, dlaczego pies ma mokry nos, jest tak wiele, że trudno jest znaleźć prawidłową odpowiedź na to pytanie. Jedno jest pewne. Pieski charakteryzują się tym, że ich nos jest mokry i jest to jak najbardziej prawda.

Chciałabym jednak rozwiać wszelkie wątpliwości na temat tego, dlaczego nos psa jest mokry i co to tak naprawdę oznacza. Błędnie powtarzane mity nie poparte rzetelną wiedzą mogą prowadzić do wielu nieporozumień.

Myślę, że jako odpowiedzialna psia opiekunka chcesz wiedzieć, jak najlepiej zadać o twojego czworonożnego przyjaciela, a także znać odpowiedź na pytanie, czy suchy nos u psa to powód do obaw.

 Mam nadzieje, że w tym wpisie znajdziesz odpowiedzi na wszystkie zagadnienia, które cię interesują w tym temacie. Jeśli nie, to napisz mi proszę w sekcji komentarzu, czego jeszcze chciałabyś się dowiedzieć.

Dlaczego pies ma mokry nos

Na wstępie myślę, że warto odpowiedź na jedno z najbardziej nurtujących pytań. Mianowicie, czy to że pies ma mokry nos, oznacza coś złego, czy dobrego. Myślę, że każdy psi opiekun choć raz się nad tym zastanawiał.

Mokry nos u twojego psa jest czymś absolutnie normalnym i nie musisz obawiać się, że coś z nim jest nie w porządku. Jest to naturalna cecha naszych czworonogów.

Pewnie zastanawiasz się jednak, z czego w takim razie wynika mokrość nosa twojego pieska. Śpieszę więc z odpowiedzią. Dla mnie również był to bardzo ciekawy temat.

Nos twojego pieska jest mokry ze względu na zbyt dużą ilość łez produkowanych przez jego kanaliki łzowe. Obmywają one oko pieska, a następnie spływają w dół, właśnie w kierunku jego nosa. Co więcej, twój psiak instynktownie co jakiś czas zlizuje łzy pojawiające się na jego nosie. Jest to dodatkowa przyczyna tego, że nos twojego pieska jest niemal cały czas mokry.

Jak więc widzisz, istnieje więcej niż jeden powód, przez który nos twojego czworonożnego przyjaciela jest mokry. Choć dla nas może być to dziwne, w przypadku piesków jest to uwarunkowane ich budową ciała.

Dla ciebie czy dla mnie posiadanie nieustannie mokrego nosa byłoby bardzo niekomfortowe. Z pewnością znasz to nieprzyjemne uczucie kapania z nosa w trakcie kataru. Ja niestety też. Absolutnie nie wyobrażam sobie tego, że miałoby mi towarzyszyć przez całe moje życie.

Jest to kolejny dowód na to, że to co u nas wydaje się być dziwne, w przypadku piesków jest to jak najbardziej normalne.

Mokry nos psa wpływa na węch psa

Węch u psa jest o wiele bardziej rozwinięty, niż ma to miejsce w przypadku ludzi. Co więcej, działa na kilku różnych płaszczyznach. Wilgotność nosa psa wpływa na jego zdolność rozpoznawania zapachów. Niektóre cząstki zapachów rozpuszczalne są w wodzie. Co ciekawe, pieski potrafią rozpoznawać je właśnie w tej formie.

Więcej na temat tego w jaki sposób twój psiak odbiera zapachy znajdziesz w innym moim wpisie. Link do niego znajdziesz TUTAJ.

Jak więc widzisz, to że twój psiak ma mokry i zimny nos świadczy o tym, że jak najbardziej wszystko z nim w porządku. Oczywiście jeśli jest to w granicach normy. W przypadku, gdy nos twojego pieska nie jest delikatnie wilgotny tylko bardzo mokry, może być to objaw jakiejś choroby. W takiej sytuacji koniecznie poproś o konsultację waszego weterynarza.

Co oznacza suchy nos u psa

Wiesz już że mokry, zimny nos to coś absolutnie normalnego u twojego czworonożnego przyjaciela. Co więcej, jest to wręcz coś pożądanego u psa, informującego o tym, że z jego zdrowiem wszystko jest w porządku. Co jednak w sytuacji, gdy nos twojego pieska nie jest mokry, a suchy? Jest to sytuacja, która wymaga od nas wzmożonej uwagi.

Warto jednak wspomnieć, że nie zawsze suchy nos u psa bezpośrednio oznacza chorobę. Czasem jest on wynikiem sytuacji, w której akurat znalazł się twój psiak. Wiem, brzmi to dość niekonkretnie, jednak za chwilę szczegółowo wyjaśnię ci, co dokładnie mam na myśli.

– czy zawsze suchy nos psa oznacza chorobę?

Twój pies może mieć suchy nos ponieważ ma podwyższoną temperaturę ciała. Na skutek tego, wilgotność nosa psa w oczywisty sposób zaczyna parować. W ten sposób nos twojego czworonożnego przyjaciela będzie suchy.

Suchy nos może być oznaką infekcji u psa, jednak nie musi. Skąd wiedzieć, że jest to jeden z objawów choroby u pieska? W przypadku choroby u psa suchość nosa nigdy nie będzie jedyną jej oznaką. W takich sytuacjach zawsze pieskowi towarzyszą również inne dolegliwości, takie jak wymioty, czy też spadek samopoczucia.

Dlatego jeśli twój piesek ma suchy nos ale jego stan zdrowia jest dobry, to nie musisz od razu podejrzewać choroby. Obserwuj jego stan zdrowia. Jeśli pojawią się jeszcze jakieś niepokojące symptomy, udaj się na konsultację do waszego weterynarza.

– kiedy suchy nos psa nie oznacza choroby

Chciałabym również powiedzieć ci o sytuacjach w których nos twojego pieska może być suchy, ale nie oznacza wcale tego, że twój czworonożny przyjaciel jest chory. Warto mieć wiedzę na ten temat, aby mylnie nie zinterpretować zaistniałej sytuacji.

Nos twojego psiaka może być suchy, wówczas gdy leżał on zbyt blisko źródła ogrzewania, np kaloryfera czy kominka. Bardzo duża temperatura sprawiła, że naturalna wilgoć nosa wyparowała.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku, gdy twój piesek przebywa na pełnym słońcu. Promienie słoneczne sprawiają, że wilgoć znajdująca się na nosie czworonoga zaczyna parować. Jest to naturalne, z pewnością dobrze ci znane zjawisko.

Często zdarza się również, że nos twojego pieska jest suchy, gdy przebywa on w klimatyzowanym pomieszczeniu. Klimatyzacja ma tendencję do wysuszania powietrza. Z tego powodu nos twojego pieska może stać się suchy.

Jak więc widzisz nie zawsze suchy i ciepły nos twojego pieska musi oznaczać chorobę. Zastanów się co przed chwilą robił twój piesek, gdzie się znajdował. Być może suchość jego nosa wynika właśnie z jednej z sytuacji, o których wspomniałam przed chwilą.

Czy twój pies ma mokry nos?

Mokry nos to cecha charakterystyczna psów. Nie występuje to u wszystkich zwierząt. Co więcej, mokrość nosa ma bezpośredni wpływ na tak dobry węch u psiaków. Tak więc jeśli zauważysz, że twój czworonożny przyjaciel ma mokry i zimny nos, to jest to jak najbardziej normalne.

Suchy nos w wielu sytuacjach oznacza chorobę pieska, jednak nie zawsze. Dobrze jest wiedzieć, co może przyczynić się do tego, że nos twojego pupila jest suchy, a nie ma to wcale podłoża chorobowego.

Twój psiak ma zazwyczaj mokry czy suchy nos? Napisz mi swoją odpowiedź w komentarzu poniżej.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Komentarz do “Dlaczego pies ma mokry nos

  1. Zawsze się martwiłam że z moim psem dzieje się coś złego bo ma suchy nos a powinien mieć mokry.Od kiedy skończył 13 lat już się nie denerwuję.Uznałam że skoro jest zdrowy to suchy nos nie jest problemem.Prawdą jest jednak że mój piesek zawsze wybiera miejsca nasłonecznione lub przy kaloryferze .Zwyczajnie uwielbia ciepło.Stąd pewnie suchy nos.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies śpi na materacu w pokoju

Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

W wyborze najlepszego posłania ortopedycznego dla psa należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. To dopasowanie legowiska do indywidualnych potrzeb psa, zapewnienie jakości wykonania oraz odpowiednich materiałów, właściwy rozmiar i komfort, który oferuje, a także jego zdolność do wspierania stawów i kręgosłupa. Decyzja o posłaniu ortopedycznym to inwestycja w zdrowie psa, dlatego warto zadbać o [...]

Czytaj dalej… from Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

Czytaj dalej
piesek na legowisku z zabawkami

Objawy babeszjosy u psa

Wiedza na temat babeszjozy, jej przyczyn i sposobów leczenia jest kluczowa dla każdego właściciela psa. Zapoznanie się z możliwymi objawami i sposobami zapobiegania tej chorobie może pomóc w szybszym rozpoznaniu i skutecznym leczeniu. Objawy babeszjozy mogą być różnorodne i łatwo je przeoczyć. Czego się dowiesz z tego artykułu: Babeszjosa u psa W trosce o zdrowie [...]

Czytaj dalej… from Objawy babeszjosy u psa

Czytaj dalej
pies czeka na chodzniku

Podstawowa higiena psich uszu

Każdy opiekun psa powinien zrozumieć, że dbanie o higienę uszu nie jest tylko kwestią estetyki, lecz głównie troską o dobre samopoczucie pupila. Różne rasy mogą wymagać różnego podejścia do pielęgnacji uszu, dlatego też kluczowe jest systematyczne sprawdzanie ich stanu i odpowiednia pielęgnacja, dostosowana do indywidualnych potrzeb konkretnego psa. Czego się dowiesz z tego artykułu: Higiena [...]

Czytaj dalej… from Podstawowa higiena psich uszu

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup