Cieplejsze zimy sprawiają, że weterynarze głośno mówią: obecnie w Polsce nie ma sezonu na kleszcze – kleszcze w Polsce są zagrożeniem przez cały rok. Jednak w dalszym ciągu to wiosna oraz jesień są okresami wzmożonej aktywności kleszczy. I właśnie w tym czasie ze szczególną starannością należy bronić siebie i swoje czworonogi przed tymi niebezpiecznymi pajęczakami? Jak chronić psa przed kleszczami i dlaczego jest to konieczne?
Ochrona psa przed kleszczami – jaką metodę wybrać?
Wśród dostępnych środków ochrony psów przed kleszczami dostępne są:
- krople spot-on – aplikuje się je na kark; chronią jednocześnie przed kleszczami i pchłami
- obroże – wygodne w zastosowaniu, ale stosunkowo mało skuteczne
- tabletki – skuteczne, ale niełatwe w podaniu; opiekun musi upewnić się, że pies nie zwymiotował tabletki
Każda ochrona psa przed kleszczami ma swoje zalety i wady, a wybór metody opiekun powinien dostosować do indywidualnych potrzeb. Jeśli pies raz już zwymiotował tabletkę, warto sięgać po inne środki. Wybierając obrożę, musimy być przygotowanym na konieczność dodatkowej ochrony, gdy wybieramy się na spacer do lasu, na łąkę czy do parku. Wówczas warto posiłkować się sprayem.
Po każdym spacerze, nawet tym po blokowisku, należy sierść psa dokładnie przejrzeć. Kleszcz z łatwością może uczepić się sierści, przenosząc na legowisko dla psa lub bezpośrednio na nas. Obecnie kleszcza „możemy złapać” nawet tuż pod blokiem, dlatego krótkie wyjście pod blok nie powinno usypiać naszej czujności. A dlaczego ochrona psa przed kleszczami jest taka ważna?
Ochrona psa przed kleszczami to ochrona przed groźnymi chorobami
Kleszcze to pajęczaki, które przenoszą groźne choroby. Człowiek po ugryzieniu przez kleszcza może zachorować przede wszystkim na boleriozę i odkleszczowe zapalenie mózgu – przeciw drugiej chorobie jest skuteczna szczepionka. Natomiast psy narażone są na boleriozę, babeszjozę i anaplazmozę. Każda z tych chorób wiąże się z bardzo nieprzyjemnymi dolegliwościami, długotrwałym leczeniem oraz nieodwracalnymi zmianami, np. w układzie nerwowym.
Aby chronić psa przed kleszczami, należy wybierać sprawdzone preparaty, najlepiej po konsultacji z lekarzem weterynarii i kupowane w przychodni weterynaryjnej. My z kolei polecamy obroże dla psów i smycze dla psów, dzięki którym każdy spacer z psem – już po zastosowaniu ochrony przed kleszczami – będzie komfortowy i bezpieczny.