Dlaczego mój pies szybko je? - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Dlaczego mój pies szybko je?

Pies może jeść zbyt szybko ze względu na jego traumę z przeszłości, związaną z jedzeniem, gdy musiał walczyć o każdy kęs. Taki sposób jedzenia jest również częsty u psich łakomczuchów. W niektórych przypadkach twój piesek może jeść w bardzo szybki i łapczywy sposób, ponieważ jest do tego przyzwyczajany lub podpatrzył u innego czworonoga.

Twój piesek je swoje posiłki bardzo szybko i łapczywie? Niestety jest to problem, którego nie możesz zbagatelizować. Zbyt szybkie jedzenie bardzo negatywnie wpływa na zdrowie twojego pieska. Dlatego też przedstawię ci przyczyny takiego zachowania u psa oraz sposoby na poradzenie sobie z tym problemem.

Czego się dowiesz z tego artykułu

 • trauma z przeszłości – pies musiał walczyć z innymi czworonogami o jedzenie, w przeciwnym razie byłby głodny
 • łakomczuch – pies bardzo lubi jeść, przez co je bardzo łapczywie
 • przyzwyczajenie – pies je w szybki sposób ponieważ myśli, że jest to normalny sposób jedzenia

Dlaczego pies szybko je

Szybkie i pospieszne jedzenie jest bardzo często powtarzającym się zachowaniem u psów. Czy w przypadku twojego pieska również zauważyłaś tendencję do zbyt łapczywego podejścia do posiłków? Jeśli tak, to warto, abyś wiedziała, jak możesz temu zapobiec i z czego wynika takie zachowanie pupila.

Bardzo szybkie jedzenie ma negatywny wpływ na zdrowie twojego psiaka. Dlatego jako odpowiedzialna, psia opiekunka nie powinnaś być obojętna wobec takiego zachowania pieska.

Początkowo nie zdawałam sobie sprawy z tego, że zbyt szybkie jedzenie mojego pieska, stanowi jakikolwiek problem. Myślałam, że jest to w pewnym stopniu normalne i wynika to z jego charakteru. Dlatego chcę przybliżyć ci ten temat, ponieważ być może, dla ciebie również jest to nowa informacja.

Tak więc chcę odpowiedzieć ci na pytanie, dlaczego twój pies szybko je, a także przekazać kilka wskazówek, jak spowolnić jedzenie pieska.

Przyczyny szybkiego jedzenia u psa

Przyczyn zbyt szybkiego jedzenia u psa może być kilka. Dlatego też dobrze, abyś zapoznała się ze wszystkimi możliwościami. Upewnisz się, czy aby na pewno poprawnie oceniłaś przyczyny w przypadku twojego pupila. Ja początkowo myliłam się co do tego, dlaczego mój pies szybko je. Chwile zajęło mi zrozumienie, w czym tak naprawdę tkwi problem. Mam nadzieje, że dzięki temu pomogę tobie uniknąć takiej sytuacji.

Pies łakomczuch

Szybkie jedzenie twojego psa może wynikać z tego, że jest on wyjątkowym łakomczuchem. Zamiłowanie do jedzenia jest to bardzo popularna cecha charakteru u psów. Jednak w większości przypadków nie oznacza to, że tym samym psiak je w sposób bardzo szybko nie łapczywy.

Być może jednak, twój piesek należy do tego grona psich łakomczuchów, które tak bardzo kochają jedzenie, że posiłek zajmuje im dosłownie kilka chwil.

Z czego może wynikać takie zachowanie pieska? Można śmiało stwierdzić, że absolutnie z niczego konkretnego. Taki jest po prostu charakter twojego psiaka. Co więcej, masz również pewność, że jedzenie, które mu podajesz, bardzo mu smakuje.

Czy to jednak oznacza, że powinnaś zaakceptować takie podejście do jedzenia twojego pieska i przejść z nim do porządku dziennego? Absolutnie nie. Więcej na temat tego, dlaczego zbyt łapczywe jedzenie jest szkodliwe dla psa, opowiem w dalszej części tego wpisu.

Trauma z przeszłości

Jedną z najczęstszych przyczyn zbyt szybkiego jedzenia u psów jest trauma z przeszłości. Jeśli psiak musiał walczyć o każdy kęs jedzenia, czy to ze swoim rodzeństwem, czy ten z innymi psami będąc w schronisku, to z pewnością było to dla niego bardzo nieprzyjemne przeżycie.

Takie pieski bardzo często nawet znajdując się już w bezpiecznych warunkach, u dobrej, kochającej rodziny, mogą wciąż instynktownie jeść z bardzo dużą szybkością. W przeszłości, jeśli nie jadły wystarczająco szybko, tak aby nikt nie zabrał im jedzenia, to wiedziały, że będą głodne.

Jest to bardzo smutne i zawsze, gdy myślę o tym, że nie każdy piesek ma kochające go osoby i bezpieczny dom, to kraje mi się serce. Dlatego też staram się jak tylko mogę pomagać potrzebującym pieskom. Jeśli ty również chciałabyś wspomóc pieski w potrzebie, odsyłam cię do oddzielnego wpisu, który znajdziesz TUTAJ. Opowiadam w nim, jak możesz to zrobić.

Pośpiech czworonoga

Pies może szybko jeść, ponieważ zwyczajnie spieszy mu się do innej aktywności. Nawet najlepsza zabawa nie sprawi, że mały łakomczuch odpuści posiłek. Jednakże będzie starał się zjeść możliwie jak najszybciej, aby móc czym prędzej wrócić do przerwanej rozrywki.

Dlatego też staram się, aby przed posiłkiem mój psiak miał chwilę na wyciszenie się. Dzięki temu podczas jedzenia nie jest dodatkowy pobudzony i nie ma potrzeby spieszyć się.

Uosobienie psa

Istnieje również możliwość, że twój piesek bardzo szybko je bez wyraźnego powodu. Tak podpowiada mu instynkt, dlatego zachowuje się w taki sposób. Być może będąc szczeniakiem zaobserwował jak inny psiak je w bardzo szybki sposób i uznał to jako rodzaj wzorca.

Wbrew pozorom będzie to sytuacja, w której najłatwiej oduczysz twojego pupila takiego sposobu jedzenia. Gdy za jego zachowaniem nie kryją się poważne powody, to zmiana nawyku psiaka będzie prostsza do osiągnięcia

Dlaczego pies nie powinien szybko jeść

Bardzo szybkie jedzenie wpływa negatywnie na zdrowie psa. Przede wszystkim twój psiak nie jest w stanie odpowiednio pogryźć swojego posiłku. Zbyt duże kąski mogą spowodować zakrztuszenie się twojego psa podczas jedzenia, co jest bardzo niebezpieczne.

Co więcej, zdecydowanie trudniej trawią się duże kawałki jedzenia. Może to powodować uczucie dyskomfortu u psiaka i niestrawności. Jest to szczególnie niebezpieczne, jeśli psiak cierpi na choroby związane z jelitami, czy żołądkiem.

Bardzo szybkie i łapczywe jedzenie sprawia, że do żołądka psiaka wraz z kęsami trafia duża ilość powietrza. Jest to nienaturalny proces, ponieważ w przypadku normalnego spożywania posiłków, nie ma to miejsca. Choć być może brzmi to dość błaho, to połykanie przez twojego psiaka powietrza podczas jedzenia ma bardzo negatywne skutki zdrowotne.

Dlaczego? Ponieważ na skutek połykania przez psa pęcherzyków powietrza, może wystąpić u niego uczucie wzdęcia po posiłku. Często mylnie szukamy przyczyny wzdęć w złej karmie, co w wielu przypadkach może okazać się błędem.

Łapczywe jedzenie może również spowodować wystąpienie u twojego pupila skrętu żołądka. Jest to bardzo poważna choroba, która może wymagać operacji.

Tak więc, jak sama widzisz, zbyt szybkie jedzenie psa jest poważnym problemem, który niestety często jest bagatelizowany. Powodem tego jest fakt, że skutki takiego zachowania nie są od razu widoczne. Często też możesz nie być świadoma tego, że problemy ze zdrowiem twojego pieska wynikają właśnie ze zbyt szybkiego jedzenia.

Co możesz zrobić, aby pies wolniej jadł

Jednym ze sposobów spowolnienia jedzenia u psa, jest zapewnienie mu spokojnej, bezpiecznej atmosfery podczas posiłku. Twój psiak musi czuć, że nie ma żadnego powodu, przez który musi szybko zjeść swoje jedzenie.

Możesz spróbować przez jakiś czas podawać pieskowi jedzenie z ręki, samodzielnie wydzielając partie. W ten sposób psiak dostanie kolejny kęs dopiero wówczas, gdy połknie poprzedni. Wiem, że jest to dość uciążliwe rozwiązanie, jednak w dłuższym okresie bardzo skuteczne.

W sklepach z artykułami dla zwierząt możesz kupić dla swojego pupila miskę spowalniającą jedzenie. Jak ona działa? Taka miska posiada na dnie wypustki, przez co psiak ma za zadanie dotrzeć pomiędzy nimi do swojej karmy. Jest to bardzo przydatny gadżet w walce ze zbyt szybkim jedzeniem twojego psa.

Jeśli twój psiak zbyt szybko je, możesz część jego codziennej dawki jedzenia podawać mu w macie węchowej, czy też kongu dla psa. Wszelkiego rodzaju zabawki, do których możesz włożyć część posiłku psa, to bardzo dobry sposób na zapanowanie nad pupilem. Piesek będzie musiał włożyć wysiłek w dostanie się do jedzenie, przez to nie będzie jadł tak szybko i łapczywie.

Trening czyni mistrza

Spokojne jedzenie to umiejętność, którą można wypracować trenując razem z psiakiem. Nie możesz oczekiwać, że twój pupil z dnia na dzień zmieni swój sposób jedzenia. Dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość.

Utrwalanie złych nawyków to bardzo duży błąd. Dlatego jeśli zauważysz, że twój psiak bardzo szybko je, a później występują u niego efekty uboczne takiego zachowania, musisz działać od razu. To podstawa w wychowaniu pieska i wpajaniu mu nowych zachowań.

Łapczywe jedzenia psa jest problemem

Mam nadzieje, że udało mi się zwrócić twoją uwagę na fakt, że zbyt szybkie jedzenie przez psa jest problemem. Jeśli zaobserwujesz takie zachowanie u swojego pupila, to niech to będzie dla ciebie sygnał do tego, aby bezzwłocznie podjąć kroki w tym temacie.

Twój psiak je łapczywie lub może udało ci się już wypracować wraz z nim nowy sposób jedzenia? Podziel się ze mną swoją odpowiedzią w komentarzu.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

7 komentarzy do “Dlaczego mój pies szybko je?

 1. Mój piesek jest wzięty ze schroniska i właśnie niestety ma duży problem ze zbyt szybkim jedzeniem. Je tak szybko i łapczywie, jakby za chwilę ktoś miał zabrać mu miskę z jedzeniem. Bardzo przykro mi się na to patrzy. Wypróbuje podawanie mu części jedzenia z ręki, mam nadzieje, że mu to pomoże zrozumieć, że może być u mnie bezpieczny.

 2. Sprawdzę metodę z podawaniem jedzenia ręką, może to pomoże bo takie szybkie jedzenie zaczyna być niepokojące.

  1. Koniecznie daj znać, czy ta metoda się u Was sprawdziła 🙂

 3. Miałam psa łakomczucha Gdy jadł to miałam wrażenie że wciągnie miskę Wkurzał się gdy inny piesek jadł obok niego i zabierał mu natychmiast jedzenie Biedną sunię karmiłam oddzielnie Bari był strasznym łobuzem ale cudownym przyjacielem

  1. Dla niektórych psiaków, moment jedzenia to czas, gdy skupiają się przede wszystkim na sobie. Nawet jeśli darzą kogoś sympatią, to jedząc dbają przede wszystkim, o to aby ich potrzeby były zaspokojone.

 4. Z dwojga złego wolę łakomczucha Takiego ma moja znajoma Moja suczka to typowy niejadek Kiedy psy się spotykają to łakomczuch zawsze jest gotów na kolejną porcję czegokolwiek Opróżnia też miskę Misi bo ta zawsze się zastanawia jeść czy nie Może jakaś rada?

  1. Niektóre pieski to wyjątkowe smakosze. Być może Misia ma tylko jeden rodzaj mięsa, który jej naprawdę smakuje, a przy reszcie kręci nosem. problemem może być również struktura karmy, czasem piesku chcą ejść jedynie mokrą karmę, a czasem suchą. Możesz również karmić suczkę poprzez zabawę np podając jej część jedzenia w kongo lub macie wechowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies śpi na materacu w pokoju

Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

W wyborze najlepszego posłania ortopedycznego dla psa należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. To dopasowanie legowiska do indywidualnych potrzeb psa, zapewnienie jakości wykonania oraz odpowiednich materiałów, właściwy rozmiar i komfort, który oferuje, a także jego zdolność do wspierania stawów i kręgosłupa. Decyzja o posłaniu ortopedycznym to inwestycja w zdrowie psa, dlatego warto zadbać o [...]

Czytaj dalej… from Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

Czytaj dalej
piesek na legowisku z zabawkami

Objawy babeszjosy u psa

Wiedza na temat babeszjozy, jej przyczyn i sposobów leczenia jest kluczowa dla każdego właściciela psa. Zapoznanie się z możliwymi objawami i sposobami zapobiegania tej chorobie może pomóc w szybszym rozpoznaniu i skutecznym leczeniu. Objawy babeszjozy mogą być różnorodne i łatwo je przeoczyć. Czego się dowiesz z tego artykułu: Babeszjosa u psa W trosce o zdrowie [...]

Czytaj dalej… from Objawy babeszjosy u psa

Czytaj dalej
pies czeka na chodzniku

Podstawowa higiena psich uszu

Każdy opiekun psa powinien zrozumieć, że dbanie o higienę uszu nie jest tylko kwestią estetyki, lecz głównie troską o dobre samopoczucie pupila. Różne rasy mogą wymagać różnego podejścia do pielęgnacji uszu, dlatego też kluczowe jest systematyczne sprawdzanie ich stanu i odpowiednia pielęgnacja, dostosowana do indywidualnych potrzeb konkretnego psa. Czego się dowiesz z tego artykułu: Higiena [...]

Czytaj dalej… from Podstawowa higiena psich uszu

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup