Bezsenność u psa - jak mu z nią pomóc - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Bezsenność u psa – jak mu z nią pomóc

Psy tak jak i ludzie mogą cierpieć na bezsenność oraz problemy z zasypianiem. Gdy pies nie może spać, chodzi po nocy w domu, a w ciągu dnia jest wyraźnie zmęczony. Chcąc pomóc psu z bezsennością zadbaj o komfort jego snu. Ważne jest wygodne legowisko, umieszczone w miejscu osłoniętym od źródła świata.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Twój pies może cierpieć na bezsenność
  • W przypadku długotrwałej bezsenności u psa niezbędna będzie pomoc pieskowi
  • Zadbaj o wyciszenie i relaks psa przed snem, to ułatwia zasypianie

Informacje zostały zaktualizowane o:

  • Czy bezsenność u psa to problem
  • Co może wywołać bezsenność u psa
  • Bezsenność u szczeniaka

Bezsenność u psa

Uwielbiam wieczory, wszystko wokół staje się ciche i spokojne. Na niebie pojawia się księżyc i gwiazdy. Po długim dniu przychodzi czas na sen, aby móc odpocząć i zregenerować się. Czy jednak zdarzają ci się bezsenne noce? Ja zazwyczaj nie mam absolutnie problemu z zaśnięciem. Dlatego, gdy w moim życiu pojawia się bezsenna noc, jest to dla mnie tym bardziej frustrujące i niemiłe uczucie.

Podczas jednej z takich bezsennych nocy zauważyłam, że mój czworonożny przyjaciel również nie śpi. Zaczęłam się wówczas zastanawiać nad tym, czy psy również mogą mieć problemy z zaśnięciem.

Jeśli zauważyłaś, że twój piesek w nocy chodzi po domu nie mogą zasnąć lub bezskutecznie próbuje sobie znaleźć miejsce w swoim legowisku, to bardzo możliwe, że cierpi on na psią bezsenność. Postaram się wyjaśnić ci, co może być tego przyczyną, a także w jaki sposób możesz pomóc swojemu pieskowi w spokojnym przesypianiu nocy.

Sen psa jest ważny

Zarówno dla ciebie jak i twojego czworonoga, sen odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Podczas nocy nasze ciało ma możliwość odpocząć po całym dniu i zregenerować siły przed rozpoczęciem kolejnego.

Psy śpią o wiele dłużej niż ludzie. Zazwyczaj twój psiak przesypia w ciągu całego dnia od 12 do nawet 14h. Taka długość snu jest jak najbardziej normalna u psów. Oczywiście psiaki w fazie szczenięcego okresu będą potrzebowały jeszcze więcej snu. Podobnie w przypadku psich seniorów.

Odpoczynek w formie snu, jest bardzo ważny dla twojego czworonoga. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób twój piesek relaksuje się i odpoczywa, to odsyłam cię do innego mojego wpisu, który znajdziesz TUTAJ. Każdy psiak może odpoczywać na swój własny, indywidualny sposób.

W jaki sposób śpi twój pies

Każdy z nas ma swoją ulubioną pozycję podczas snu. Z pewnością masz to jedno, ulubione ułożenie, które sprawia, że jest ci najwygodniej zasypiać. To w jaki sposób śpi twój piesek również ma bardzo duże znaczenie. Możesz odczytać jak czuje się w twoim domu, czy jest spięty, czy może w pełni zrelaksowany.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, co oznacza pozycja podczas snu twojego czworonożnego przyjaciela, to odsyłam cię do artykułu o tym temacie, który znajdziesz TUTAJ.

Objawy bezsenności u psa

Zastanówmy się teraz, po czym możesz poznać, że twój piesek ma problem z bezsennością? Jeśli sama masz tendencję do przebudzenia się podczas nocy, to wtedy możesz samodzielnie skontrolować czy twój psiak śpi czy też nie.

Jeśli jednak jesteś w gronie szczęśliwców, którzy bez problemu przesypiają absolutnie całe noce, to sytuacja może być nieco trudniejsza. Pewnie zastanawiasz się, jak w takiej sytuacji możesz zaobserwować, czy twój piesek cierpi na bezsenność czy też nie.

Dlatego też chcę przedstawić ci najczęściej pojawiające się objawy bezsenności u psa. Być może któreś z tych zachować zauważysz u swojego czworonożnego przyjaciela.

Chodzenie psa w nocy po domu

Podczas bezsennych nocy twój psiak zachowuje się nieco inaczej niż ty. Ja zazwyczaj, gdy nie mogę zasnąć, to leżę w łóżku i przekręcam się z boku na bok. U twojego pieska wygląda to nieco inaczej.

Zazwyczaj gdy psiak nie może zasnąć, to chodzi po domu. Może szukać lepszego swoim zdaniem miejsca do snu lub zachowywać się tak, bez większego celu. Gdy mój psiak chodzi w nocy po domu, to dźwięk jego łapek na panelach w cichym domu jest dość mocno wyraźny. Jeśli przez dłuższy czas piesek błąka się bez celu, to dźwięk ten jest w stanie obudzić mnie ze snu.

Twój piesek może zachowywać się w ten sposób podczas bezsennej nocy nie tylko dlatego, że szuka lepszego miejsca do snu. Może zachowywać się w ten sposób ponieważ po prostu szuka sobie zajęcia, na ten wolny czas.

Pies jest zmęczony w ciągu dnia

Jeśli twój psiak dotychczas był bardzo energicznym czworonogiem, a ostatnimi czasu zauważyłaś u niego wyraźny spadek formy, to znak, że coś może być nie w porządku. Przyczyną zmęczenia twojego pupila w ciągu dnia, może być właśnie męcząca go w nocy bezsenność.

W takich sytuacjach zazwyczaj możesz zauważyć wyraźny spadek samopoczucia u twojego pieska. Pupil jest osowiały, smętny. Snuje się po domu, bez chęci do jakiejkolwiek aktywności.

Sen jest bardzo ważny w życiu każdego z nas, również naszych czwórnogów. Jego brak sprawia, że twój piesek będzie wyraźnie zmęczony i bez siły. Oczy psiaka cierpiącego na bezsenność mogą być lekko przekrwione, tak jak i ma to miejsce w przypadku twojego niewyspania.

Jak pomóc psu z bezsennością

Czasem bezsenność u psiaka jest jedynie przejściowym, krótkim etapem. Trwa kilka dni, a następnie wszystko wraca do normy. Sama raz na jakiś czas doświadczam tego rodzaju bezsenności. Trafiają się dni, gdzie kilka nocy z rzędu mam ogromny problem z zaśnięciem. Jednak trwa to jedynie krótki czas i problem sam znika jak ręką odjął.

W przypadku twojego pieska problem bezsenności również może być jedynie przejściowy. Jeśli jednak zauważysz, że sytuacja twojego pupila jest znacznie bardziej poważna, to twoim zadaniem jako psiej opiekunki będzie okazanie pieskowi wsparcia oraz próba pomocy mu.

Przygotowałam specjalnie dla ciebie i twojego czworonożnego przyjaciela kilka przydatnych wskazówek, które mogą być pomocne w walce z psią bezsennością. Mam nadzieje, że pomogą ci zadbać o zdrowy, niezmącony niczym sen twojego pieska.

Przygotuj przestrzeń do spania psa

Nie da się ukryć, że bardzo duże znaczenie dla jakości naszego snu ma miejsce, w którym śpimy. Dla twojego czworonożnego przyjaciela również jest to bardzo istotna kwestia. Przede wszystkim zadbaj o wygodne posłanie dla twojego pieska. Z własnego doświadczenia mogę polecić ci komfortowe legowisko URBAN od Bowl&Bone Republic.

Legowisko swojego psa ustaw w taki sposób, aby nie padało na nie żadne źródło światła. Przed snem wywietrz pomieszczenie. Jeśli zauważysz, że twój piesek zasnął, nie zapalaj światła w tym pomieszczeniu.

Wieczorem unikaj rozpraszaczy

Po wieczornym spacerze postaraj się aby w waszym domu panowała spokojna atmosfera. Pozwoli to pieskowi wyciszyć się przed snem. Zrezygnuj z intensywnej zabawy. Jest to doskonały moment na chwile relaksu wraz z psiakiem.

Możesz wykonać swojemu czworonogi psi masaż aby odprężyć go i przygotować przed snem. Zdecydowanie łatwiej mu będzie zasnąć, gdy będzie czuł się zrelaksowany i rozluźniony.

Czy bezsenność u psa to problem

Bezsenność u twojego czworonożnego przyjaciela może być problemem, który sygnalizuje, że coś jest nie w porządku. Psy, podobnie jak ludzie, potrzebują odpowiedniej ilości snu, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Jeśli pies ma trudności z zasypianiem lub często się budzi w nocy, może to wynikać z różnych przyczyn, takich jak ból, stres, lęk, nieodpowiednie warunki snu lub problemy zdrowotne, na przykład zaburzenia neurologiczne.

Bezsenność u psa może prowadzić do rozdrażnienia, osłabienia odporności i zmniejszenia energii w ciągu dnia. Jeśli zauważysz u swojego psa problemy ze snem, warto skonsultować się z weterynarzem, aby wykluczyć potencjalne problemy zdrowotne i znaleźć przyczynę tego stanu.

Co może wywołać bezsenność u psa

Wiele czynników może spowodować bezsenność u twojego pieska. Przede wszystkim, dolegliwości fizyczne, takie jak ból stawów, problemy trawienne czy infekcje, mogą sprawić, że pies odczuwa dyskomfort, co utrudnia mu zasypianie. Innym ważnym powodem może być stres i lęk. Zmiany w otoczeniu, głośne dźwięki, lęk separacyjny czy traumatyczne przeżycia często prowadzą do niepokoju, który uniemożliwia psu wyciszenie się.

Brak odpowiedniej ilości aktywności fizycznej również może być problemem. Pies, który nie zużyje wystarczająco dużo energii w ciągu dnia, może być zbyt pobudzony, by zasnąć. Nieodpowiednie warunki do spania, takie jak zbyt zimne, gorące lub niewygodne miejsce, również mogą zakłócać sen. Problemy neurologiczne, takie jak demencja u starszych psów, mogą także wpływać na rytm snu. Na koniec, niewłaściwa dieta, spożywanie ciężkostrawnych pokarmów lub jedzenie zbyt późno przed snem, mogą prowadzić do problemów trawiennych, które zakłócają sen psa. Jeśli bezsenność trwa dłużej, warto skonsultować się z weterynarzem, aby zdiagnozować przyczyny i odpowiednio pomóc psu.

Bezsenność u szczeniaka

Jeśli mówimy o bezsenności u szczeniaka to może wynikać z różnych przyczyn. Szczeniaki, podobnie jak małe dzieci, mogą mieć trudności z zasypianiem z powodu nadmiaru energii, stresu lub nieodpowiednich warunków do snu. Często zdarza się, że nowe miejsce, brak znajomych zapachów, dźwięków lub obecności matki i rodzeństwa wywołuje niepokój, który utrudnia maluchowi wyciszenie się na noc. Szczeniak może również odczuwać głód, potrzebę skorzystania z toalety lub po prostu być za bardzo pobudzony, by zasnąć. Warto zadbać o regularny harmonogram dnia, odpowiednią ilość zabawy i aktywności fizycznej, aby pomóc szczeniakowi lepiej się wyciszyć. Tworzenie spokojnej, ciepłej i wygodnej przestrzeni do spania oraz zapewnienie uczucia bezpieczeństwa to kluczowe elementy, które mogą zredukować problemy z bezsennością u młodych psów.

Pomóż psu z bezsennością

Bezsenność u twojego psa bezpośrednio rzutuje na jakość jego codziennego życia. Jeśli psiak jest niewyspany, to jego samopoczucie będzie bardzo słabe. Myślę, że dla nikogo uczucie braku snu nie jest niczym przyjemnym. Bez twojej pomocy twój piesek może nie być w stanie poradzić sobie z tym problemem.

Twój psiak ma problemy z bezsennością i zasypianiem? Jak starasz mu się pomóc w tej sytuacji? Daj mi znać w komentarzu poniżej.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zadbać o komfort psa w upały?

Letnie miesiące to czas, który wielu z nas kojarzy z wypoczynkiem, słońcem i długimi spacerami. Jednak dla naszych czworonożnych przyjaciół upały mogą być bardzo uciążliwe, a w skrajnych przypadkach wręcz niebezpieczne. Psy nie pocą się tak jak ludzie i mają ograniczoną zdolność termoregulacji, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio zadbać o ich komfort w gorące [...]

Czytaj dalej… from Jak zadbać o komfort psa w upały?

Czytaj dalej

Jak chronić psa przed kleszczami?

Cieplejsze zimy sprawiają, że weterynarze głośno mówią: obecnie w Polsce nie ma sezonu na kleszcze – kleszcze w Polsce są zagrożeniem przez cały rok. Jednak w dalszym ciągu to wiosna oraz jesień są okresami wzmożonej aktywności kleszczy. I właśnie w tym czasie ze szczególną starannością należy bronić siebie i swoje czworonogi przed tymi niebezpiecznymi pajęczakami? [...]

Czytaj dalej… from Jak chronić psa przed kleszczami?

Czytaj dalej

Kastracja psa i opieka pooperacyjna

Kastracja psa (i sterylizacja suk) to zabieg, który na celu ma przede wszystkim ograniczenie populacji zwierząt i efektywną jej kontrolę. Dla wielu właścicieli czworonogów to ogromny stres, który często powstrzymuje przed podjęciem decyzji o zabiegu. Kastracja i sterylizacja to jednak zabiegi, które – szczególnie w przypadku sterylizacji – mają także niemałe znaczenie dla zdrowia i [...]

Czytaj dalej… from Kastracja psa i opieka pooperacyjna

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup