×

Brak produktów w koszyku.

Czas na psi relaks

4 minutes


Każdy psiak tak samo jak człowiek potrzebuje chwili relaksu i wytchnienia. Dotyczy to zarówno psów, które startują we wszelakich zawodach ale również pupili, których główną aktywnością są długie, wieczorne spacery.

kocyk dla psa nap brown brazowy bowl and bone republic blog

Z czym jest związany psi relaks?

Psi relaks ma pozytywny wpływ na wiele aspektów życia naszego czworonoga. Za wiele dolegliwości, które dotykają psy odpowiada zbyt wysoki poziom hormonu stresu. Często obniżenie tego wskaźnika jest wystarczającym rozwiązaniem danego  problemu i pozwala uchronić przed dalszym leczeniem. Stres jest przyczyną wielu negatywnych reakcji, które zachodzą w organizmie naszego psiaka. Na skutek jego działania wytwarza się adrenalina oraz kortyzol. Powodują między innymi przyspieszenie akcji serca, skurcze naczyń krwionośnych oraz hamują funkcjonowanie układu immunologicznego. Jednakże psi relaks różni się od tego, z którego my czerpiemy przyjemność.  Dlatego też warto dowiedzieć się co może mieć pozytywny wpływ na nastrój naszego psiaka.

Jak zrelaksować psiaka

Sposobów na zredukowanie uczucia stresu u psa i wpłynięcie na poprawę jego samopoczucia jest naprawdę wiele. Nie każda metoda sprawdzi się w przypadku naszego pupila, wszystko zależy od jego charakteru i uosobienia. Musimy obserwować jego zachowanie i starać się poznać jego potrzeby.

  • zadbanie o poczucie bezpieczeństwa

Psy pozostawione same w domu są samotne ponieważ z natury są zwierzętami, które najlepiej czują się w towarzystwie. Dlatego podczas naszej nieobecności odczuwają lekki niepokój, który negatywnie wpływa na ich samopoczucie oraz jakość snu. Warto zadbać o nastrój naszego psiaka po powrocie do domu. Pies będzie czuł się spokojniejszy i szczęśliwszy jeśli będziemy spędzać z nim dużo czasu. Pozytywny wpływ na poczucie jego bezpieczeństwa ma umożliwienie mu spania z nami w jednym pomieszczeniu w swoim legowisku. Pies czuje się wtedy bardziej komfortowo. Fakt, że znajduje się blisko nas sprawia, że może w pełni zrelaksować się podczas snu bez uczucia poddenerwowania i niepokoju.

legowisko dla psa urban grey szare bowl and bone republic ls2a

  • akceptacja psich zachowań

Psy poznają świat w inny sposób niż ludzie. Zmysły węchu oraz dotyku są dla nich kluczowe w oswajaniu się nowymi sytuacjami i doznaniami. Dlatego jeśli nasz psiak obwąchuje każdą napotkaną na spacerze rzecz czy tarza się w niezbyt ładnie wyglądającej stercie liści, to nie gańmy go za to. To jego naturalne zachowanie, w ten sposób zaznajamia się z otaczającym go światem. Zabranianie mu tego rodzaju aktywności wpływa negatywnie na jego równowagę psychiczną. W efekcie boi się poznawać nowe rzeczy ponieważ pamięta, że może zostać za to skarcony. Psy uwielbiają być w towarzystwie, dlatego gdy przychodzą do naszego domu goście oczywistym jest, że nasz pupil będzie chciał przebywać w tym samym pomieszczeniu co my. Nie powinniśmy wyganiać go ponieważ psiak może odebrać to jako odtrącenie z naszej strony. W efekcie może stać się osowiały i zrezygnowany.

  • więcej swobody

Nadmierna kontrola nad zachowaniem naszego psiaka może przynieść odwrotny skutek niż zamierzony. Wydawanie poleceń i komend powinniśmy traktować jako pomoc w kontakcie z pupilem, a nie metodę sterowania jego zachowaniem. Pies, który boi się wykonywać samodzielnych czynności staje się bierny i nieustannie zlękniony oraz zaniepokojony. Większe zaufanie do naszego psiaka to podstawa w budowaniu wzajemnych relacji

  • odpowiednio dobrane akcesoria

Dopasowanie ubranka jest istotne dla uczucia komfortu psa. Zbyt duże lub zbyt małe może krępować jego ruchy i w efekcie powodować uczucie dyskomfortu. Psiak bardziej zacznie kojarzyć wyjście na spacer z czymś co jest dla niego uciążliwe niż z chwilą relaksu i odetchnienia. Dotyczy to również niepoprawnie dobranego rozmiaru legowiska, szelek czy obroży. Dlatego Bowl&Bone Republic w swojej ofercie posiada produkty dostępne w wielu różnych wymiarach. Ponadto wpływ na samopoczucie naszego pupila ma również długość smyczy. Zbyt krótka może stanowczo zbyt bardzo ograniczać jego możliwość poruszania się i nie pozwalać poczuć się w pełni swobodnie.

  • nie zapominaj o głaskaniu

Psy uwielbiają nasz dotyk, dlatego nie możemy zapominać o obowiązkowym codziennym głaskaniu i przytulaniu. Możemy pokusić się również o wykonanie pupilowi masażu. Psiak będzie czuł, że dbamy o niego i jest dla nas ważny, a jego poczucie bezpieczeństwa i stabilności wzrośnie.

saszetka etui na woreczki dla psa mini bag navy niebieski bowl and bone republic ls2sa

Pies jest zrelaksowany gdy ma poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Stosowanie się do powyższych wskazówek  pozwoli mu się wyciszyć i odprężyć. Nie oznacza to oczywiście, że piesek, który z natury jest żywiołowy i energiczny nagle zmieni swoje uosobienie. Nie mniej jednak z pewnością będzie czuł się dopieszczony przez swoich właścicieli oraz bardziej zadowolony z życia.

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 1
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Jak wybrać najlepszy hotel dla psa

Nie zawsze możemy wszędzie zabrać ze sobą swojego czworonożnego przyjaciela. W takich momentach dobrze jest wiedzieć, w którym hotelu...

Dlaczego warto mieć więcej niż jednego psa

Zastanawiasz się nad wzięciem pod swoją opiekę drugiego czworonożnego przyjaciela? Jest to ogromna odpowiedzialność dla opiekuna ale ...