Jak zrelaksować psa - czas na psi relaks! | Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Jak zrelaksować psa – czas na psi relaks!

Każdy psiak tak samo jak człowiek potrzebuje chwili relaksu i wytchnienia. Dotyczy to zarówno psów, które startują we wszelakich zawodach ale również pupili, których główną aktywnością są długie, wieczorne spacery.

Z czym jest związany psi relaks?

Relaks dla psa ma pozytywny wpływ na wiele aspektów życia naszego czworonoga. Za wiele dolegliwości, które dotykają psy, odpowiada zbyt wysoki poziom hormonu stresu. Często obniżenie tego wskaźnika jest wystarczającym rozwiązaniem danego  problemu i pozwala uchronić przed dalszym leczeniem. Stres jest przyczyną wielu negatywnych reakcji, które zachodzą w organizmie naszego psiaka. Na skutek jego działania wytwarza się adrenalina oraz kortyzol. Powodują między innymi przyspieszenie akcji serca, skurcze naczyń krwionośnych oraz hamują funkcjonowanie układu immunologicznego. Jednakże psi relaks różni się od tego, z którego my czerpiemy przyjemność.  Dlatego też warto dowiedzieć się, co może mieć pozytywny wpływ na nastrój naszego psiaka.

Jak zrelaksować psa?

Sposobów na to, jak odstresować psa i wpłynąć na poprawę jego samopoczucia jest naprawdę wiele. Nie każda metoda sprawdzi się w przypadku naszego pupila, wszystko zależy od jego charakteru i uosobienia. Musimy obserwować jego zachowanie i starać się poznać jego potrzeby.

  • zadbanie o poczucie bezpieczeństwa

Psy pozostawione same w domu są samotne, ponieważ z natury są zwierzętami, które najlepiej czują się w towarzystwie. Dlatego podczas naszej nieobecności odczuwają lekki niepokój, który negatywnie wpływa na ich samopoczucie oraz jakość snu. Warto zadbać o nastrój naszego psiaka po powrocie do domu. Pies będzie czuł się spokojniejszy i szczęśliwszy, jeśli będziemy spędzać z nim dużo czasu. Pozytywny wpływ na poczucie jego bezpieczeństwa ma umożliwienie mu spania z nami w jednym pomieszczeniu w swoim legowisku. Pies czuje się wtedy bardziej komfortowo. Fakt, że znajduje się blisko nas sprawia, że może w pełni zrelaksować się podczas snu bez uczucia poddenerwowania i niepokoju.

piesek na legowisku
  • akceptacja psich zachowań

Psy poznają świat w inny sposób niż ludzie. Zmysły węchu oraz dotyku są dla nich kluczowe w oswajaniu się nowymi sytuacjami i doznaniami. Dlatego jeśli nasz psiak obwąchuje każdą napotkaną na spacerze rzecz czy tarza się w niezbyt ładnie wyglądającej stercie liści, to nie gańmy go za to. To jego naturalne zachowanie, w ten sposób zaznajamia się z otaczającym go światem. Zabranianie mu tego rodzaju aktywności wpływa negatywnie na jego równowagę psychiczną. W efekcie boi się poznawać nowe rzeczy ponieważ pamięta, że może zostać za to skarcony. Psy uwielbiają być w towarzystwie, dlatego gdy przychodzą do naszego domu goście, oczywistym jest, że nasz pupil będzie chciał przebywać w tym samym pomieszczeniu co my. Nie powinniśmy wyganiać go ponieważ psiak może odebrać to jako odtrącenie z naszej strony. W efekcie może stać się osowiały i zrezygnowany.

  • więcej swobody

Nadmierna kontrola nad zachowaniem naszego psiaka może przynieść odwrotny skutek niż zamierzony. Wydawanie poleceń i komend powinniśmy traktować jako pomoc w kontakcie z pupilem, a nie metodę sterowania jego zachowaniem. Pies, który boi się wykonywać samodzielnych czynności staje się bierny i nieustannie zlękniony oraz zaniepokojony. Większe zaufanie do naszego psiaka to podstawa w budowaniu wzajemnych relacji.

  • odpowiednio dobrane akcesoria

Dopasowanie ubranka dla psa jest istotne dla uczucia komfortu psa. Zbyt duże lub zbyt małe może krępować jego ruchy i w efekcie powodować uczucie dyskomfortu. Psiak bardziej zacznie kojarzyć wyjście na spacer z czymś, co jest dla niego uciążliwe, niż z chwilą relaksu i odetchnienia. Dotyczy to również niepoprawnie dobranego rozmiaru legowiska, szelek czy obroży. Dlatego Bowl&Bone Republic w swojej ofercie posiada produkty dostępne w wielu różnych wymiarach. Ponadto wpływ na samopoczucie naszego pupila ma również długość smyczy. Zbyt krótka może stanowczo zbyt bardzo ograniczać jego możliwość poruszania się i nie pozwalać poczuć się w pełni swobodnie.

  • patent na to, jak odstresować psa – głaskanie!

Psy uwielbiają nasz dotyk, dlatego nie możemy zapominać o obowiązkowym codziennym głaskaniu i przytulaniu. Możemy pokusić się również o wykonanie pupilowi masażu. Psiak będzie czuł, że dbamy o niego i jest dla nas ważny, a jego poczucie bezpieczeństwa i stabilności wzrośnie.

Pies jest zrelaksowany gdy ma poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Stosowanie się do powyższych wskazówek  pozwoli mu się wyciszyć i odprężyć. Nie oznacza to oczywiście, że piesek, który z natury jest żywiołowy i energiczny nagle zmieni swoje uosobienie. Nie mniej jednak z pewnością będzie czuł się dopieszczony przez swoich właścicieli oraz bardziej zadowolony z życia.

Autor: Dawid

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup