×

Brak produktów w koszyku.

Pozycje psa podczas spania

7 minutes


Pozycja w jakiej zasypia twój czworonożny przyjaciel mówi bardzo wiele o tym, jak się czuje. Jak zapewne wiesz są ich setki, czasami są super śmieszne. Niektóre niosą ze sobą wiele informacji. Pieski zazwyczaj śpią inaczej, gdy czują się dobrze i bezpiecznie, a w winny sposób, gdy czują, że coś mogłoby im zagrażać. Znając znaczenie pozycji, w której śpi twój pies wiesz, jakie są jego odczucia i czy być może się czegoś obawia.
legowisko spiworek dla psa dreamy silver bowl and bone republic ls1s

Jakie są najczęstsze pozycje psa podczas spania?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest możliwe, że twój psiak potrafi zasnąć nawet w wydawać by się mogło niezwykle dziwnej i zarazem niewygodnej pozycji. Mój pupil najczęściej przesypia noc z pyszczkiem oraz przednimi łapami całkowicie wystającymi z legowiska na podłogę. Co oznacza pozycja spania psa?

Odpowiedź na to pytanie była dla mnie bardzo interesująca. Pozwoliła mi lepiej poznać i zrozumieć mojego psiaka. Jak się więc okazuje to, w jaki sposób twój czworonożny przyjaciel śpi jest nieprzypadkowe.

Sen u psa

Psy przesypiają około 13 godzin dziennie. Długość snu zależy od wieku, rasy oraz stanu zdrowia psiaka. Nie mniej jednak biorąc pod uwagę fakt, że nasze pupile przesypiają ponad połowę swojego dnia, to z całą pewnością możemy przyznać, że pozycja spania psa odgrywa duże znaczenie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zdrowego snu twojego psiaka z miłą chęcią zapraszam cię do wpisu, który znajdziesz TUTAJ.

legowisko spiworek dla psa dreamy mint bowl and bone republic ls2sa

Co oznacza pozycja twojego psa podczas spania?

Pozycja, w której śpi twój piesek mówi bardzo dużo o nim samym. O tym jaki ma charakter, a także jak czuje się w danej chwili. Jej obserwacja pozwoli ci lepiej zrozumieć twojego pupila.

Psiak zwinięty w kłębek

Jak wygląda psiak śpiący w takiej pozycji? Zarówno swoje łapki jak i ogon trzyma bardzo blisko ciała, a swoim kształtem wówczas przypomina właśnie kłębek. Ta pozycja snu u psa może spełniać dwie funkcje.

Pierwsza z nich polega na utrzymaniu przez czworonoga odpowiedniej temperatury ciała. Piesek może spać w tej pozycji ponieważ jest mu zimno. Działa to w takim sam sposób jak w przypadku ludzi. Jeśli podczas snu jest nam chłodno, to zazwyczaj zwijamy się właśnie w podobny sposób, przyciągając blisko do swojego tułowia nogi oraz ręce.

Twój czworonożny przyjaciel może również spać w ten sposób ponieważ się czegoś boi. Psiak zwijając się w kłębek ochrania tym samym najbardziej wrażliwe elementy swojego ciała, czyli brzuch oraz szyję. Co więcej, taka pozycja pozwala na szybką reakcję w razie wystąpienia zagrożenia.

Psiak śpiący na boku

Nie da się ukryć, że jest to chyba jedna z najbardziej popularnych pozycji wybieranych przez psiaki podczas snu. Mój pupil zdecydowanie najbardziej lubi zasypiać właśnie w ten sposób.

Gdy nastaje wieczór układa się w swoim ulubionym, wygodnym legowisku dla psa CLASSIC i po chwili słychać jak delikatnie pochrapuje. Jak się okazuje, najwygodniej jest mu wówczas wtedy, gdy ułoży pyszczek na brzegu posłania, tak jakby spał na poduszce.

Co oznacza taka pozycja podczas snu u psa? Przede wszystkim fakt, że twój czworonożny przyjaciel czuje się bardzo bezpiecznie w miejscu, w którym właśnie się znajduje. Poczucie bezpieczeństwa podczas snu jest dla piesków niezwykle ważne.

Taka pozycja sprawia, że psiak ma odsłonięty brzuch. Takie zachowanie u psa oznacza, że czuje się on bardzo dobrze i komfortowo przy osobie, obok której zasypia. W pełni jej ufa i wie, że nic mu nie grozi.

Dodatkowo warto wspomnieć, że jest to również bardzo wygodna dla psa pozycja podczas snu. Psiak ma możliwość swobodnie rozciągnąć się i w pełni rozprostować.

Psiak leżący na plecach

Dlaczego pies śpi na plecach? Przede wszystkim, z pewnością przyznasz mi rację, że pieski śpiąc w ten sposób wyglądają niezwykle uroczo i zabawnie. Co więc oznacza taka pozycja spania u psów? Psiak czuje się absolutnie bezpiecznie w miejscu, w którym śpi.

Co oznacza jak pies śpi na plecach? O ile spanie na boku świadczy, że piesek czuje się dobrze i pewnie, to leżenie na plecach jest tego jeszcze większym przykładem.

legowisko dla psa urban graphite grafitowe szelki active red czerwone bowl and bone republic ls1a

Psiak śpiąc w ten sposób okazuje nam bezgraniczne zaufanie, a także fakt, że czuje się bardzo bezpiecznie. Odsłonięty w pełni brzuch oraz szyja podczas snu oznacza, że piesek nie boi, że coś złego mogłoby się wydarzyć podczas gdy on będzie sobie smacznie spał.

Czuje się maksymalnie komfortowo w miejscu, w którym się znajduje oraz wśród ludzi, którymi się otacza.

Kiedy mój psiak pojawił się w moim domu, przez wiele nocy spał zwinięty w mały kłębek. W momencie, gdy pierwszy raz zobaczyłam go śpiącego na brzucho to wiedziałam, że jest to moment przełomowy.

Mój czworonożny przyjaciel wreszcie poczuł się jak w domu. Ogromnie wzrosło w nim poczucie bezpieczeństwa i zaufania do mnie. Bardzo mile wspominam ten moment podczas budowania naszej relacji.

Psiak śpiący leżąc na brzuchu

Przede wszystkim warto abyś wiedział, że psiak śpiący w ten sposób nie może wejść w głęboką fazę snu. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak dokładnie przebiega sen psa, to odsyłam cię do artykułu, który znajdziesz TUTAJ.

Psiak leżąc na brzuchu nie może zapaść w głęboki sen, ponieważ jego mięśnie nie mają możliwości się rozluźnić. Są cały czas napięte. Dlatego też w takiej pozycji twój pupil może jedynie udać się na krótką drzemkę. Najczęściej pies decyduje się na leżenie w ten sposób gdy nie jest jeszcze zmęczony i gotowy do snu.

Leżenie na plecach umożliwia pieskowi regenerowanie energii, np po spacerze i jednocześnie możliwość czuwania nad tym, co dzieje się wokół niego – jest gotowy do działania. W pozycji na brzuszku oczekuje na to, co może się jeszcze wokół niego wydarzyć.

Jeśli więc widzisz, że twój psiak leży na brzuchu, to nie musisz obawiać się, że go zbudzisz. Piesek chętnie podejmie się zabawy czy też innej formy spędzania wspólnie czasu.

Jak poprawić jakość snu psa

Na jakość snu twojego pieska ma wpływ kilka istotnych kwestii. Bardzo ważną rolę odgrywa miejsce, w którym psiak śpi. Mam na myśli zarówno samo posłanie, jak i to, gdzie się ono znajduje.

Legowisko twojego psa powinno przede wszystkim być dopasowane do jego wielkości. Jeśli będzie zbyt małe lub też zbyt duże, to jakość snu psa może być automatycznie o wiele niższa.

Jeśli twój psiak należy do grupy wyjątkowo wrażliwych psów, to przy wyborze zwróć uwagę na wypełnienie posłania. Polecam ci wówczas wybór legowiska dla psa wypełnione antyalergicznym sztucznym puchem.

Posłanie twojego psa powinno być ustawione w takim miejscu, aby miał on pełen ogląd na całe pomieszczenie. Jednocześnie psiak będzie czuł się bardziej komfortowo jeśli legowisko nie będzie znajdowało się w samym centrum pokoju.

Dobrze jest więc ustawić je nieco w kącie ale jednocześnie tak, żeby mogło być dobrym punktem obserwacyjnym otoczenia dla twojego czworonożnego przyjaciela.

Pamiętam, że pieski, tak jak i my lubią zasypiać w ciemności. O ile podczas drzemki nie przeszkadzać im będzie światło, to jednak nocną porą zadbaj o to, aby twój pupil mógł swobodnie zasnąć w atmosferze półmroku.

kaszel u psa

Pozycja psa podczas spania mówi nam bardzo dużo

To jak śpi pies świadczy o tym, jak się czuje w danym momencie. Czy jest szczęśliwy i czuje się bezpiecznie, czy jest zmęczony lub też nawet przestraszony i zlękniony.

Dlatego też dobrze, abyś wiedział jak poprawnie odczytywać pozycje, w której twój czworonożny przyjaciel śpi. Dzięki temu wiesz, czy jest mu dobrze, czy też może potrzebuje więcej opieki i wsparcia z twojej strony.

A w jakiej pozycji twój pupil śpi najczęściej? Być może jest ona pomieszaniem kilku z tych, o których ci dziś opowiedziałam. Chętnie dowiem się, jak to jest w przypadku twojego psiaka.

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 5
Loading...

11 komentarzy to “Pozycje psa podczas spania”

 1. Sara pisze:

  Nutka często zasypia na boku, szczególnie po aktywnym spacerze czy zabawie 🙂

 2. Viola pisze:

  Moje psy śpią na plecach z brzuchami na wierzchu.Kiedy jest chłodniej zagrzebują się w coś miękkiego.Są super.

 3. Mariusz pisze:

  Moja kochana sunia najczęściej śpi na pleckach

 4. Mona pisze:

  Mam buldoga .Jak śpi to słychać go na klatce schodowej.Ja się przyzwyczaiłam i to mi nie przeszkadza , gorzej z gośćmi. Tak czy inaczej jest to super pies.

 5. Cookie pisze:

  Mój Pies śpi do góry nogami

 6. Kasia pisze:

  Mòj robi piruety w nocy 🙂

 7. Ika pisze:

  Mój Figo śpi praktycznie cały czas na plecach czasami zwija się w kłębek albo w chodzi mi pod kołdrę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Czego dowiesz się o psie patrząc na sposób jedzenia

Sposób jedzenia posiłku przez twojego czworonożnego przyjaciela może powiedzieć ci bardzo dużo o nim samym. Psiaki po przejściach bar...
szara mata dla psa z zabawką i psem czekającym na komendę

Jakie odgłosy wydaje pies

Czy znasz wszystkie odgłosy za pomocą których twój czworonożny przyjaciel komunikuje się z tobą? Psy wyrażają swoje emocje nie tylk...