Dlaczego mój pies się drapie - co to oznacza i jak mu pomóc | Bowl&Bone Republic
×

Brak produktów w koszyku.

Dlaczego mój pies się drapie – co to oznacza i jak mu pomóc

Drapanie się twojego psa może być skutkiem różnych dolegliwości. Najczęściej kryje się za tym alergia, jednak nie jest to jedyna możliwość. Twój psiak może cierpieć na choroby skórne, czy też pasożyty. Opowiem ci jak możesz rozpoznać, co może być przyczyną drapania się twojego pupila i jak możesz mu pomóc radzić sobie z tą nieprzyjemną dolegliwością.

Przyczyną drapania się psa może być alergia, zarówno kontaktowa jak i pokarmowa. Twój pies może się drapać również z powodu obecności pasożytów na jego skórze, takich jak pchły, świerzb czy nużeniec. U psa może wtedy wystąpić również stan zapalny skóry oraz wypadanie sierści.

spiworek dla psa bliss koralowy bowlandbonerepublic ls2sa

Pies się drapie

Obserwowanie zachowania mojego psa sprawia mi dużo radości i przyjemności. Bardzo lubię w wolnych chwilach przypatrywać się zabawom mojego psa, czy temu w jak zabawnej pozycji tym razem zdecydował się zasnąć. Dlatego też bardzo szybko potrafię wyłapać wszelkie nietypowe oznaki w jego zachowaniu.

Tak więc bardzo szybko zauważyłam, że mój pies nadmiernie się drapie i jest to coś całkiem nowego w jego zachowaniu. Drapanie się psa może oznaczać bardzo wiele rzeczy. Niestety psiak nie powie nam, co jest przyczyną jego zachowania. Sami musimy dojść do takich wniosków.

Mi zajęło chwile zrozumienie tego, w czym tkwi problem. Dlatego też chciałabym nieco ułatwić tobie działanie i w przystępny sposób przedstawić potencjalne przyczyny drapania się twojego psa. Pozwoli ci to zareagować odpowiednie szybko i skutecznie pomóc pupilowi z tym z pewnością niekomfortowym uczuciem.

Dlaczego twój pies się drapie

Powodów wystąpienia uporczywego drapania u twojego psa może być kilka. Zanim jednak opowiem ci o każdym z nich chciałabym cię trochę uspokoić. To normalne, że twój pupil ma potrzebę podrapania się. Zastanów się więc w pierwszej kolejności, jaka jest częstotliwość takiego zachowania u twojego czworonoga.

Może okazać się, że za drapaniem się psiaka nie stoi żadna choroba, czy schorzenie. Jeśli zauważysz, że twój piesek raz na jakiś czas ma potrzebę podrapania się, to możesz mi wierzyć, że wszystko jest w porządku. Uczucie swędzenia jest tak samo normalne u naszych czworonogów, jak i u nas.

Jeśli jednak zauważysz, że twój psiak od pewnego czasu zaczął się drapać ze znacznie zwiększoną częstotliwością, to jest to znak, że coś jest nie w porządku. Z pewnością znając codzienne zachowanie twojego pupila, szybko wyłapiesz taką zmianę w jego zachowaniu. W takiej sytuacji niezbędna może okazać się wizyta kontrolna u weterynarza.

ubranko sweterek dla psa aspen rozowy bowlandbonerepublic ls4s

Alergia przyczyną drapania się psa

Twój piesek może drapać się z powodu alergii. Co więcej, pieski mogą cierpieć na alergię kontaktową, a także pokarmową. Każda z nich może być właśnie przyczyną tego, że twój pies się drapie.

alergia pokarmowa u psa

Alergia pokarmowa, jak sama nazwa wskazuje, jest spowodowana nietolerancją organizmu twojego pieska, na któryś ze składników zawartych w jedzeniu. Reakcja alergiczna może występować u psów na skutek spożycia przeróżnych rzeczy, zarówno mięsa, jak i warzyw czy owoców. Tak naprawdę każdy ze składników pokarmowych ma potencjał do tego, aby wywołać u psa reakcję alergiczną.

Jednym z objawów alergii pokarmowej jest właśnie swędzenie skóry psa, zarówno miejscowe jak i ogólne całego ciała. Dlatego też jeśli twój pies się drapie, to być może jest uczulony, na któryś ze składników swojego pożywienia.

Jeśli reakcja alergiczna pojawiła się nagle, to zastanów się, czy może nie zmieniałaś ostatnimi czasy karmy podawanej twojemu pieskowi. Być może w jej składzie jest składnik, który działa negatywnie na twojego pupila.

Warto również wiedzieć, że twój piesek może nabyć alergię pokarmową na składnik, który do tej pory był dla niego bezpieczny. Alergia nie zawsze ujawnia się od razu po urodzeniu. Dlatego istnieje taka możliwość, że organizm twojego pieska zaczął nie tolerować jakiegoś składnika pokarmowego dopiero po jakimś czasie.

alergia kontaktowa u psa

Twój pies może drapać się na skutek wystąpienia u niego alergii kontaktowej. Jeśli piesek ma styczność z tworzywem lub preparatem, który wywołuje u niego reakcję alergiczną, w efekcie może występować u niego uporczywe swędzenie.

Tak więc dla twojego pieska alergenem może być dla przykłady materiał, z którego wykonane są jego akcesoria, lub nawet ich wewnętrzne wypełnienie. Dlatego też wybierając rzeczy dla pupila stawiaj na te, które na pewno będą dla niego w pełni bezpiecznie.

Legowiska dla psa marki Bowl&Bone Republic wypełnione są hipoalergicznym, sztucznym puchem. Decydując się na takie posłanie dla pieska wiesz, że znajdujący się wewnątrz materiał nie wywoła u pupila reakcji alergicznej.

U twojego psa może również wystąpić alergia kontaktowa, gdy jego skóra ma styczność z preparatem, który zawiera w sobie składnik, który wywołuje u niego reakcję alergiczną. Może to być szampon, którego używasz do jego mycia, ale także preparaty ochronne, takie jak obroża przeciw kleszczowa, czy też krople przeciw  pasożytom rozpylane bezpośrednio na sierść.

Pasożyty na ciele psa powodują drapanie się

Drapanie się twojego psa może być spowodowane pojawieniem się pasożytów na jego skórze. Mam na myśli między innymi znane pewnie wszystkim psim opiekunom pchły, ale nie tylko.

Twój psiak może cierpieć na choroby skórne wywołane pasożytami, takie jak świerzb czy nużeniec. Wywołują one u psa stan zapalny skóry, zaczerwienienie, miejscową utratę sierści. Towarzyszy temu nieprzyjemne uczucie pieczenie i swędzenia. Pies może więc uporczywie drapać się lub wgryzać w dane miejsce, chcąc przynieść sobie choć chwilową ulgę.

W przypadku pasożytów niezbędna będzie kuracja medyczna. Na własną rękę będzie ci trudno pomóc twojemu pupilowi. Dlatego jeśli tylko zauważysz na skórze psiaka, któreś z wymienionych przeze mnie objawów, koniecznie udaj się po pomoc do weterynarza.

Co możesz zrobić gdy twój pies się drapie

Uporczywe swędzenie nie jest niczym przyjemnym dla twojego pieska. Dlatego też z pewnością chcesz pomóc mu pozbyć się tego niemiłego uczucia i przynieść upragnioną ulgę najszybciej jak tylko się da.

Pierwszym krokiem jaki powinnaś uczynić jest wizyta u specjalisty. Pomoże ci on w ocenie tego, co jest przyczyną drapania się twojego pieska i przedstawi program leczenia. Wypełniaj wszystkie zalecenia weterynarza, jeśli chcesz pomóc twojemu przyjacielowi.

Chcąc przynieść trochę ukojenia, gdy twój piesek się drapie, możesz używać łagodzących preparatów, które nie tylko mają wyleczyć problem, a nieco złagodzić nieprzyjemne uczucie swędzenia, które męczy psiaka. Zazwyczaj takie maści mają w swoim składzie pantenol, wyciąg z rumianku, aloes.

Choć wiem, że może być to trudne, to postaraj się odwrócić uwagę twojego pupila od drapania się. Jest to trudny moment w życiu twojego pieska, poświęć mu więc tyle czasu ile tylko możesz. Wspólna zabawa na świeżym powietrzu pomoże choć na chwilę oderwać myśli twojego pupila od nieprzyjemnego uczucia swędzenia.

Przygotuj dla psiaka smakołyki suszone przysmaki DIY, których pyszny smak nieco wynagrodzi mu nieprzyjemne uczucie, którego doświadcza.

zabawka dla psa rex bowlandbonerepublic ls2s

Tego nie rób gdy twój pies się drapie

Jeśli zauważysz zmianę w zachowaniu twojego pupila staraj się go obserwować. Intensywne, bardzo częste drapanie się twojego pieska jest niepokojącym objawem i w żadnym wypadku nie możesz go bagatelizować.

Gdy zareagujesz odpowiednio szybko, to być może uda się uniknąć rozwinięcia choroby i zapanowania nad nią zanim jej stan będzie bardzo poważny. Tak więc nie wahaj się i w razie jakichkolwiek podejrzeń, że coś jest nie w porządku, poproś o konsultację weterynarza.

Częstym odruchem podczas uporczywego drapania się pieska jest wykąpanie go. Niestety w przypadku stanu zapalnego skóry, może to przynieść przeciwne skutki. Możemy tylko niepotrzebnie podrażnić skórę, używając kosmetyków myjących nieodpowiednich do wrażliwych, chorych miejsc na ciele psiaka.

Nie próbuj też samodzielnie drapać pieska w miejscach, gdzie odczuwa swędzenie. Choć jestem pewna, że chcesz dla niego jak najlepiej, to niestety może to przynieść jeszcze większy dyskomfort dla psa.

Nadmierne drapanie się psa to poważna sprawa

Jeśli twój pupil sporadycznie, od czasu do czasu podrapie się, to nic w tym złego. Gdy jednak zacznie robić to znacznie częściej i bardziej nerwowo, to znak, że coś jest nie w porządku.

Najczęściej przyczyną drapania się psa są alergie skórne oraz obecność pasożytów. W takiej sytuacji zasięgnij rady specjalisty.

Czy zdarzyło ci się zauważyć, że twój psiak bardziej intensywnie się drapał? A może masz pod opieką psiaka alergika? Daj znać w sekcji komentarzy.

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 6
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować
spiworek dla psa bliss zielony bowlandbonerepublic ls2sa

Jak pielęgnować pazury mojego psa

Pielęgnacja pazurów twojego pupila stanowi dla ciebie duże wyzwanie? Jeśli tak, to najwyższy czas abyś dowiedział się więcej an tem...
kocyk dla psa nap szary legowisko loft grafitowe bowlandbonerepublic ls8sa

Dlaczego mój pies liże swoje łapy

Zauważyłeś, że twój piesek liże swoje łapy i chcesz wiedzieć co jest tego powodem? Przyczyn takiego zachowania psiaka może być kil...