Lizanie swoich łap przez psa do bardzo powszechny i często spotykany problem. Twój pies może zachowywać się w ten sposób, ponieważ jego łapki są zranione. Psy liżą swoje łapy również wtedy, gdy cierpią na reakcję alergiczną, która powoduje u nich ból i dyskomfort. Możliwe również, że na łapach twojego pieska pozostały resztki jedzenia co jest właśnie przyczyną jego zachowania.
Spis treści
- Pies liże łapy
- Dlaczego pies liże łapy
- Pies ciągle liże łapy? Kiedy udać się z nim do weterynarza?
- Przebieg leczenia dolegliwości i wskazówki weterynarza
- Czy Twój pies liże łapy?
Zauważyłeś, że twój pies liże swoje łapy i chcesz wiedzieć, co jest tego powodem? Przyczyn takiego zachowania psiaka może być kilka. Zastanów się, czy aby któraś z nich nie pasuje do przypadku twojego pupila. Jeśli nie, to niestety konieczna będzie wizyta u specjalisty celem skontrolowania łapek twojego pieska.
Czego się dowiesz z tego artykułu:
- Pies może lizać swoje łapy, gdy są na nich rany
- Przyczyną lizania łap przez psa może być występująca na nich reakcja alergiczna
- Twój psiak może lizać swoje łapki, ponieważ znajdują się na nich resztki jego jedzenia
Pies liże łapy
Czy zdarzyło ci się zauważyć, że twój pies liże swoje łapy? Ja niejednokrotnie widziałam takie zachowanie u swojego psiaka. Wtedy też powstało w mojej głowie pytanie, dlaczego mój psiak to robi. Pieski mają to do siebie, że zdecydowana większość ich zachowań jest nieprzypadkowa. Dlatego też lizanie łap przez mojego pupila wydało mi się interesujące i chciałam dowiedzieć się, co się za tym kryje.
Twój siak może lizać swoje łapy z kilku różnych powodów. Co więcej, warto wspomnieć, że jest to zachowanie jak najbardziej normalne, dopóki piesek nie zaczyna zachowywać się w ten sposób zbyt często. Jeśli zauważysz, że twój pupil notorycznie liże swoje łapy i to bez większego powodu, jest to sygnał, że coś jest nie w porządku.
Dlaczego pies liże łapy
Jest kilka powodów, dlaczego twój psiak liże swoje łapy. Opowiem ci o każdym z nich. Być może dzięki temu będzie ci łatwiej zrozumieć zachowanie twojego pupila. Będzie to też ułatwienie dla ciebie w odczytywaniu sygnałów wysyłanych przez pupila. Pamiętaj, że psy często komunikują się z nami w inny sposób niż możemy tego od nich oczekiwać. Dlatego zawsze bacznie obserwuj zachowanie swojego pieska.
Otarcia i urazy łap psa
Piesek może lizać własne łapy ze względu na otarcia i podrażnienia. W głównej mierze tyczy się to opuszków, które są najbardziej wrażliwą częścią łapy u twojego psa. To właśnie na nich pojawia się najwięcej otarć u pieska, ze względu na ich bezpośredni kontakt z podłożem.
Podczas zimy twój psiak może lizać opuszki swoich łap, chcąc w ten sposób pozbyć się soli znajdującej się na chodnikach. Może ona powodować ogromny dyskomfort i ból u psa, szczególnie jeśli na jego łapkach jest jakaś rana.
O opuszki pieska należy dbać – a skuteczne sposoby opisałam w poprzednim artykule. Co ważne, musimy dbać o opuszki naszych pupili nie tylko zimą, ale również latem. Bardzo wysokie temperatury mogą sprawić, że chodnik, czy asfalt może parzyć łapki twojego pieska podczas waszych wspólnych spacerów.
Stany zapalne i infekcje łap pieska
Powodem lizania łap przez twojego psa może być problem z drobnoustrojami, które zaatakowały łapki pieska. Co więcej, lizanie chorych miejsc sprawia, że bakterie i grzyby mają bardzo dobre środowisko do tego, aby dalej się rozwijać. Na skutek takiego zachowania pieska, infekcja może się jeszcze bardziej pogłębiać.
Dlatego też ważne jest szybkie zlokalizowanie powodu, przez który twój pupil liże swoje łapy. Stany zapalne mogą powstawać na skutek skaleczenia łapy pieska, która nie miała okazji zostać w pełni uleczalna lub też w świeżą ranę dostały się bakterie. Inną przyczyną mogą być drożdżaki.
Zaniedbanie łap pupila
Niestety, piesek może lizać swoje łapki z powodu ich zaniedbania. Łączy się to ze wspomnianym wcześniej przeze mnie dbaniem o opuszki łapek psa podczas spacerów, ale nie tylko. Zaniedbanie może dotyczyć również pazurków pieska. Jeśli są zbyt długie, mogą powodować ogromny dyskomfort u psa.
W efekcie psiak może samodzielnie próbować się ich pozbyć. Wtedy z pewnością zauważysz, że twój piesek nie tylko liże swoje łapy, ale dodatkowo podgryza je. W ten sposób próbuje pozbyć się irytującego go podczas poruszania się problemu.
Alergia łap psa
Przyczyną lizania łap przez twojego pieska może być alergia. Twój psiak może być uczulony na wiele rzeczy. Zarówno na produkty spożywcze, jak też na materiały i tworzywa, z których zostały wykonane ich akcesoria.
Poprzez kontakt z danym alergenem u pieska może wystąpić reakcja alergiczna. Częstym miejscem jej występowania są właśnie łapy pieska, a także uszy. Twój piesek może czuć dyskomfort z powodu trapiącej go alergii. W efekcie może on lizać miejsce, w którym odczuwa ból i swędzenie, w omawianym przeze mnie przypadku mogą to być właśnie jego łapy.
Pozostałości po jedzeniu na łapkach czworonoga
Istnieje również dość prozaiczny powód, dlaczego twój psiak liże swoje łapy. Zwróć uwagę na to, czy aby podczas jedzenia czasem jego łapki nie lądują w misce. W efekcie po posiłku twój psiak czując nadal na swoich łapkach smak i zapach ulubionego jedzenia, będzie próbował dotrzeć do znajdujących się na nich resztek.
Tak więc jeśli zauważysz, że twój psiak liże swoje łapy to zanim rozpoczniesz poszukiwanie głębszej przyczyny tego zachowania, to upewnij się, czy twój psiak nie ma po prostu łapek umazanych jedzeniem.
Pies ciągle liże łapy? Kiedy udać się z nim do weterynarza?
Czy lizanie łap przez pieska powinno być dla nas niepokojącym sygnałem? Tak, ale po dłuższej obserwacji zachowania psiaka. Jeśli zauważysz, że twój piesek raz na jakiś czas liże swoje łapy, to nie jest to jeszcze powód do zmartwień.
Jeśli jednak zauważysz, że ostatnimi czasu takie zachowanie u twojego pupila zdarza się bardzo często, to jest to znak, że sprawa jest bardziej poważna. W takiej sytuacji skonsultuj się z weterynarzem. Być może twój psiak ma problemy zdrowotne, a lizanie łap jest pierwszym, ostrzegawczym sygnałem.
Zanim jednak podejmiesz konkretne kroki, obejrzyj dokładnie łapki twojego pupila. Sprawdź, czy jego pazurki nie są zbyt długie, czy może coś w nich nie utkwiło, co wprawia twojego pupila w dyskomfort. Zobacz czy na łapakach pieska nie ma wysypki, czy też przebarwień skórnych.
Dobrze, abyś była świadoma tego, w jakim stanie są łapki twojego pupila. Zdecydowanie ułatwi ci to rozmowę z weterynarzem. Sprawniej dotrzeć do sedna problemu pieska oraz tego czym takie zachowanie u twojego czworonoga jest spowodowane.
Przebieg leczenia dolegliwości i wskazówki weterynarza
To jaki plan leczenia zostanie przepisany twojemu pupilowi, zależy od tego co było powodem lizania łap w jego indywidualnym przypadku. Ze względu na to, że tak wiele czynników mogło być przyczyną takiego zachowania u pieska, to metod zapobiegania tego rodzaju sytuacjom w przyszłości może być naprawdę wiele.
Jeśli przyczyną lizania łap u twojego pieska była alergia, to bardzo możliwie, że będziesz musiała przyjrzeć się jego akcesoriom codziennego użytku. Wiele materiałów, z których są wykonane rzeczy naszych czworonogów, może powodować występowanie u nich reakcji alergicznych.
Dlatego też kupując nową rzecz dla swojego pupila, zawsze dokładnie sprawdzam, z czego dany produkt został wykonany. Myślę, że przede wszystkim ma to największe znaczenie w przypadku posłania Twojego pupila. W końcu psiak spędza na nim naprawdę dużo czasu i jednocześnie jego ciało ma bezpośredni kontakt z materiałem, którym jest obszyty.
Legowiska linii URBAN od marki Bowl&Bone Republic, jak też wszystkie pozostałe psie posłania, zostały wypełnione certyfikowanym sztucznym puchem, który jest w pełni hipoalergiczny. Jest to dobry wybór dla tych psiaków, które są szczególnie podatne na wszelkiego rodzaju reakcje alergiczne.
Legowisko dla psa
URBAN beżowe
od 304,95zł
Czy Twój pies liże łapy?
Zauważyłaś u swojego pieska to, że liże on swoje łapy i nie wiesz, co z tym zrobić? Mam nadzieje, że udało mi się nieco rozwiać twoje wątpliwości i naprowadzić na przyczynę takiego zachowania u twojego czworonoga. Jak sama widzisz, wiele sytuacji może sprawiać, ze twój psiak liże swoje łapki.
Daj znać, jak to było w przypadku twojego pupila. Czy udało ci się poradzić z tym problemem samodzielnie, czy też może konieczna była konsultacja ze specjalistą?
Podziel się ze mną swoimi doświadczeniami w sekcji komentarzy znajdującej się poniżej.
Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz, abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.
Lekarz weterynarii podpowiedział mi aby dodawać psu do miski z wodą wapno.W przypadku mojego psa to się sprawdziło .Lizanie łap się zdarza ale sporadycznie.
Jest to dość popularne rozwiązanie ale jednak lepiej skonsultować alergię z wetem.
Mój psinka liże swoje łapki na okrągło. Jest to bardzo uciążliwe, kiedy w grę wchodzą alergie pokarmowe.
Nie ma na co czekać tylko trzeba odwiedzić weterynarza. Trzymam kciuki by dało się łatwo wyeliminować ten problem.
Moja maltanka liże łapy od jakiegoś czasu i problem się pogłębia. W szczególności prawą. Niedługo czeka nas wizyta u weta w tej kwestii.
Trzymam kciuki weterynarz skutecznie zaradził na ten problem! 🙂