×

Brak produktów w koszyku.

Alergia u psa – jak sobie z nią radzić?

6 minutes


Opieka nad czworonożnym pupilem to nie tylko wieczorne spacery, serwowanie ulubionych przysmaków czy wspólna zabawa. Jest to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność za życie naszego psiaka. Dbając o zdrowie pupila często pomijaną kwestią jest możliwość występowania alergii u psa. Psy tak jak i ludzie mogą reagować alergicznie na wiele otaczających ich czynników, zarówno ze środowiska zewnętrznego jak i składników pokarmowych. Wiedza na ten  temat oszczędzi chorującym psiakom wiele niepotrzebnego i łatwego do uniknięcia cierpienia.
miska dla psa duo chestnut ceramic legowisko classic grey bowl and bone republic ls1a

Czym jest spowodowana alergia u psa?

Często szukając przyczyny złego samopoczucia pupila czy braku apetytu skupiamy się na błędnym diagnozowaniu poważnych chorób, gdy tak naprawdę problem może okazać się reakcja alergiczna u psa. Oczywiście nie należy jej bagatelizować, jednakże często wykluczenie jakiegoś składnika z diety psiaka czy zmiana legowiska na wykonane z innego materiału może przynieść ulgę naszemu pupilowi.

Alergia zarówno u ludzi jak i u zwierząt stanowi rodzaj nadwrażliwości na dany alergen, który jest czynnikiem sprawczym wywołującym uczulenie. Organizm w zetknięciu z alergenem reaguje obronnie, zależnie od rodzaju oraz stopnia pogłębienia alergii. W dużej części przypadków przypadłość ta jest dziedziczona, a więc posiada podłoże genetyczne. Nie jest to jednak jedyna przyczyna występowania psiej alergii. Jej źródłem może okazać się kumulacja wielu przebytych infekcji czy poważnych problemów zdrowotnych. Wpływ środowiska, w którym żyje psiak również może wywołać u niego alergię.

Niektóre rasy są szczególnie podatne na występowanie alergii. Pośród nich obserwuje się wzmożony odsetek psów z reakcjami alergicznymi. Szczególnie narażone są między innymi  rasy takie jak: Golden Retriever, Labrador, Owczarek niemiecki, Sznaucer miniaturowy, Buldog francuski oraz angielski.

Rodzaje psiej alergii – objawy i sposoby leczenia

Alergię u psów możemy podzielić na 4 główne rodzaje – kontaktową, pokarmową oraz wziewną.

– alergia kontaktowa

Psia alergia kontaktowa objawia się w głównej mierze zapaleniem skóry po bezpośrednim zetknięciu pupila z substancją wywołującą reakcję alergiczną. Alergię kontaktową u psa może wywoływać wiele alergenów, mogą to być zarówno substancje jak i rośliny czy materiały.

Najczęściej diagnozowane alergeny:

  • Rośliny – iglaki, bluszcz, mlecz, cedr, lilie, chryzantemy, dalie zwartnice
  • Materiały – sztuczne tkaniny, nikiel, chrom, skóra, guma, formaldehyd, wszelkiego rodzaju detergenty
  • Leki i inne substancje – neomycyna, glikokortykosteroidy, tiabendazol, nadtlenek benzoilu, chlorheksydyna, olejek drzewa herbacianego, balsam peruwiański

Objawy alergii kontaktowej

U psów najczęściej widoczne są w miejscach na ciele, gdzie owłosienie jest zdecydowanie słabsze, jak w przypadku brzucha, pachwiny czy przestrzeni między palcami. Reakcje alergiczne u psa zwykle objawiają się w postaci wyłysień, zmian skórnych,  przebarwień. Jeśli mamy do czynienia z alergią na lek wówczas zazwyczaj uczulenie ujawnia się wokół miejsca gdzie zaaplikowana została substancja. Oprócz widocznych na ciele reakcji alergicznych często poprzez obserwację zachowania psa możemy rozpoznać, że coś jest nie w porządku. Psiak może drapać się, lizać sierść lub ocierać o meble czy dywan, a w przypadku gdy alergia zaczyna być wyjątkowo dokuczliwa może popiskiwać i skomleć.

Leczenie alergii kontaktowej psiaka

W większości przypadków to przede wszystkim zidentyfikowanie alergenu wywołującego reakcję uczuleniową oraz odseparowanie go od bezpośredniego kontaktu z psem. Często reakcja alergiczna występuje najsilniej na skutek zetknięcia psiaka z rzeczami należącymi bezpośrednio do niego takimi jak legowisko, miska, szelki. Dzieje się tak ponieważ są to przedmioty z którymi pupil ma najczęstszy kontakt fizyczny.

miska dla psa duo grey ceramic bowl and bone republic ls1a blog

Marka Bowl&Bone Republic posiada w swoim asortymencie wyłącznie legowiska dla psa wykonane z materiału antyalergicznego, stworzone specjalnie z myślą o najbardziej wymagających psiakach. Takie posłanie zapewni pupilowi maksymalny komfort użytkowania nawet gdy jego skóra jest szczególnie wrażliwa. Podobnie rzecz ma się z miskami dla psa. Ich wkłady często wykonane są z metalu, na który niektóre psiaki mogą reagować alergicznie. Tutaj Bowl&Bone Republic również wyszło naprzeciw swoim klientom oferując miski dla psa z dwoma wariantami wkładów do wyboru: metalowymi oraz ceramicznymi.

– alergia pokarmowa u psa

Alergia pokarmowa jest najczęściej diagnozowanym rodzajem alergii u psów. Zidentyfikowanie alergenu w większości przypadków jest trudnym i mozolnym procesem. Najczęściej alergia pokarmowa związana jest nieprawidłowymi reakcjami immunologicznymi na białko. Dlatego też najczęściej reakcje alergicznie u psów występują po spożyciu:

  • drobiu, wołowiny
  • soji, zbóż, ziemniaków, ryżu
  • jajek, mleka

Objawy alergii pokarmowej

U psiaków to zazwyczaj problemy trawienne. Wielu właścicieli myli alergię pokarmową u psa z zatruciem pokarmowym. Jeśli u psa problemy trawienne są częste, a z każdym kolejnym razem coraz bardziej uporczywe to jak najszybciej powinniśmy udać się z wizytą do weterynarza.

Leczenie alergii pokarmowej psa

Powinno przebiegać pod ścisłą kontrolą weterynarza. Samodzielne eksperymentowanie z dietą psa może prowadzić do rozstroju żołądka pupila. Niestety w przypadku psów testy diagnozujące przyczyny reakcji alergicznych nie są tak miarodajne jak w przypadku ludzi. Najskuteczniejsza metodą jest zmiana diety, która po kolei wyklucza składniki z pożywienia, które najczęściej wywołują wśród psów alergię.

Obserwacja reakcji psa na nowy jadłospis pod okiem weterynarza powinna pomóc w znalezieniu przyczyny problemu. Na rynku dostępne są również karmy hipoalergiczne.  Nie tylko są one pozbawione składników, które często powodują reakcję alergiczną. Również mają za zadanie wzmacniać układ pokarmowy psiaka.

– alergia wziewna u pupila

Jest to rodzaj alergii  na wszelkiego rodzaju pyłki, bardzo podobna do tej, która dotyka również ludzi. Uczulenie u psów mogą wywoływać pylące rośliny, kurz, pleśń, a nawet grzyby. Alergia wziewna jest szczególnie nasilona w miesiącach intensywnego pylenia czyli marcu, kwietniu oraz maju. Psy tak samo jak ludzie odczuwają ogromny dyskomfort z powodu alergii wziewnej, dlatego w żadnym wypadku nie należy jej bagatelizować.

Objawy alergii wziewnej

Są bardzo podobne do tych, które widoczne są również u ludzi stąd nie powinniśmy mieć dużych problemów z ich zidentyfikowaniem. Najczęstszą reakcję alergiczną jest wysypka oraz świąd. U psów cierpiących na alergię wziewną można również zauważyć problemy z oddychaniem.

Leczenie tego rodzaju alergii

U psów jest tak samo żmudne i uporczywe jak u ludzi. Nie ma sposobu aby całkowicie odizolować się od alergenu, możemy jedynie ograniczyć z nim kontakt. Alergia u psa co podać? Jedną z form walki z alergią jest odczulanie. Inną z kolei podawanie psiakowi odpowiednich leków. Weterynarz dopasuje sposób na niwelowanie występowania reakcji alergicznych bezpośrednio do Twojego pupila po uprzednim przeprowadzeniu badań.

Alergia u psów to powszechne zjawisko

Wiele psiaków cierpi na wszelkiego rodzaju schorzenia na tle alergicznym. Jest to problem, który staje się u psów coraz częstszym zjawiskiem. W wielu przypadkach za pomocą leków, odpowiedniej diety czy zmiany nawyków jesteśmy w stanie przynieść ogromną ulgę naszym psiakom. Postępowanie w przypadku psiej alergii jest uzależnione od jej rodzaju.

Zawsze jednak trzeba konsultować się z weterynarzem. Działanie na własną rękę może przynieść odwrotne efekty od oczekiwanych. Życie z psiakiem alergikiem nie musi być trudne, ważne jest aby być świadomym tego, jak skutecznie możemy mu pomóc.

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 2
Loading...

3 komentarze to “Alergia u psa – jak sobie z nią radzić?”

  1. Molly pisze:

    Nasza Molly Mops jest miła sympatyczna Suczka. Ostatnio dostała duże uczulenie i to nas bardzo martwi . Lubi bawić się z wszystkimi rasami. Tylko nieraz jest bardzo uparta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Dlaczego mój pies nie potrafi bawić się z innymi psami

Przyczyn tego, że twój czworonożny przyjaciel nie chce bawić się z innymi psami może być kilka. Twój psiak może być nieśmiały, a...

Co zrobić gdy pies zjadł coś, czego nie powinien

Każdemu psiakowi zdarza się zjeść coś, czego absolutnie nie powinien. W takiej sytuacji bardzo ważna jest twoja szybka reakcja i oceni...