Jakie są najważniejsze badania dla szczeniaka - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Jakie są najważniejsze badania dla szczeniaka

Wiele psich chorób może zostać wykrytych, gdy psiak jest jeszcze szczeniakiem. Szybka diagnoza pozwala w wielu przypadkach ocalić zdrowie, a nawet życie psiaka. Gdy twój psiak jest jeszcze szczeniakiem koniecznie wykonaj mu badanie krwi, USG brzucha, RTG kręgosłupa oraz stawów, a także osłuch jego serca.

Biorąc pod swoją opiekę małego szczeniaka, masz teraz za zadanie dbać o jego zdrowie. Dlatego też ważne jest to abyś już od szczenięcego okresu wykonywała swojemu czworonożnemu przyjacielowi wszystkie niezbędne badania. Pozwoli ci to mieć pewność, że zdrowie twojego pieska jest pod stałą kontrolą.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Musisz wykonać szereg badań gdy twój pies jest jeszcze szczeniakiem
  • Wczesne wykrycie choroby zwiększa szanse na jej wyleczenie
  • Wykonaj swojemu psu morfologię, RTG oraz USG

Badania dla szczeniaka

Opieka nad czworonogiem, to ogromna odpowiedzialność. Oprócz wspólnej zabawy i miłym spędzaniu czasu, czeka cię również bardzo wiele obowiązków. Przede wszystkim, jako psi opiekun masz za zadanie zadbać o stan zdrowia twojego pupila.

Biorąc pod opiekę szczeniaka, musisz nie tylko przygotować dla niego wyprawkę oraz nauczyć podstawowych poleceń. Zdrowie psa w pierwszych miesiącach jego życia wymaga ciągłej obserwacji i regularnej kontroli. Szczególnie jeśli wiesz, że twojemu psiakowi mogą zagraża choroby, typowe dla jego rasy.

Dlatego bardzo ważne jest to, aby wykonywać wszystkie najważniejsze badania dla szczeniaka. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje ci się, że wszystko jest w porządku, to nie oznacza, że masz z nich rezygnować. Niestety wiele nieprawidłowości nie jest dostrzeganych bez specjalistycznej wiedzy.

Dlaczego należy badać szczeniaka

Myślę, że dla każdego psiego opiekuna, zdrowie jego pupila jest szczególnie ważne. Jak pewnie dobrze wiesz, zdecydowanie lepiej jest przeciwdziałać chorobie, niż ją leczyć. Im szybciej weterynarz będzie w stanie dostrzec nieprawidłowości w stanie zdrowia psa, tym prędzej będzie można podjąć konkretne działania.

Niektóre rasy psów mają typowe dla siebie, powtarzalne choroby. Jeśli wiesz, że u twojego pupila jest duże zagrożenie wystąpienia konkretnej choroby, to powinnaś zwrócić szczególną uwagę na jej kontrolowanie, już od pierwszych miesięcy życia psiaka. W ten sposób w wielu przypadkach jesteś w stanie opóźnić, a nawet cofnąć rozwój choroby.

Wykonywanie regularnych badań pomaga kontrolować nie tylko stan zdrowia psa, ale również jego możliwości motoryczne. Niektóre rasy psiaków mają problemy ze stawami, które należy stale kontrolować.

Jestem pewna, że zdrowie twojego szczeniaka jest dla ciebie szczególnie ważne. Dlatego chcesz zadbać o niego najlepiej, jak tylko możesz. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wyglądają pierwsze dni ze szczeniakiem w domu, to odsyłam cię do innego mojego wpisu, który znajdziesz TUTAJ.

Najważniejsze badania szczeniaka

Zanim wykonasz swojemu szczeniakowi wszystkie niezbędne badania, bardzo ważne jest to, aby go do tego odpowiednio przygotować. Pamiętaj, że wszystko z czym obcuje teraz twój mały psiak, jest dla niego zupełnie nowe. Dlatego staraj się go nie przebodźcowywać.

Umawiając swojego czworonożnego przyjaciela na badania, postaraj się aby nie odbywały się one w jednym czasie. Jeśli to tylko możliwe to, ustal takie daty wizyt, aby psiak pomiędzy nimi miał trochę czasu, aby dojść do siebie bo tym z pewnością emocjonującym wydarzeniu.

Badania krwi

Podstawą wiedzy o stanie zdrowie jest wykonywanie badania krwi. Dzięki niemu możesz dowiedzieć się o wielu istotnych kwestiach dotyczących zdrowia twojego czworonożnego przyjaciela.

Podczas badania krwi psa dostajesz między innymi informacje dotyczące możliwych niedoborów w jego organizmie. W przypadku szczeniaka jest to szczególnie ważne, ponieważ jego ciało właśnie znajduje się w fazie intensywnego wzrostu. Dlatego nawet jeśli bardzo dbasz o jego dietę to istnieje taka możliwość, że może mieć on niedobór danych witamin lub minerałów.

Wykonując swojemu psu badanie krwi dostajesz również informacje dotyczące tego, czy twój psiak ma anemię lub stan zapalny. Jest to rodzaj badania, który jest szczególnie istotny w sytuacji gdy twój psiak miał styczność z ugryzieniem przez kleszcza. Te pasożyty mogą przenosić różnego rodzaju choroby. Część z nich możemy skontrolować wykonując właśnie morfologie u psiaka.

Badanie krwi to podstawa w kontroli stanu zdrowia twojego szczeniaka. To właśnie od niej powinieneś zacząć w pierwszej kolejności.

RTG

Kolejnym badaniem o którym koniecznie należy pamiętać w przypadku szczeniaka jest RTG kręgosłupa, stawów oraz klatki piersiowej. Szczeniaki znajdują się w fazie szybkiego wzrostu, dlatego ich kości są szczególnie delikatne.

Co więcej, niektóre rasy psów cechuje duża podatność na choroby związane właśnie ze stawami. Pośród nich znajdziemy między innymi labradory. W przypadku tego rodzaju psiaków warto również wykonać RTG łokci, kolan oraz barków.

Jeśli w tak wczesnej fazie życia psiaka uda się wyłapać nieprawidłowości związane ze stawami, to można podjąć skuteczne działanie, które ma przeciwdziałać lub nawet odwrócić ten proces. Ma to ogromne znaczenie dla ciała psiaka, które będzie szczególnie widoczne, gdy psiak wejdzie w wiek psiego seniora.

Osłuch serca

Serce jest jednym z najważniejszych narządów w organizmie, zarówno w przypadku nas jak i naszych psiaków. Dlatego też bardzo ważne jest to, aby stale kontrolować, czy wszystko z nim w porządku.

Wykrycie wady wrodzonej serca u małego szczeniaka pozwala podjąć odpowiednie kroki tak szybko, jak się da. Z wieloma nieprawidłościami twój psiak może przeżyć całe swoje życie, jeśli tylko odpowiednio się o niego zadba.

Choroby serca wpływają bezpośrednio na życie psiaka. Niestety z wielu rzeczy, twój czworonożny przyjaciel będzie musiał zrezygnować. Jednak dzięki temu ma szanse dożyć do późnego wieku. Dlatego tak ważne jest to aby wykonać pierwsze badanie serca psa już w jego szczenięcym okresie.

USG brzucha

Wiele psich chorób nie jest widocznych gołym okiem. Dopiero gdy choroba rozwija się i nabiera tępa, to jesteśmy w stanie zaobserwować jej negatywne skutki. Dlatego też dobrze jest wykonać USG brzucha, gdy twój czworonożny przyjaciel jest jeszcze szczeniakiem.

Co jest sprawdzane podczas takiego badania? Przede wszystkim narządy wewnętrze twojego pieska. Podczas wykonania USG weterynarz sprawdzi między innymi nerki twojego pieska, wątrobę, żołądek, jelita.

Badanie USG brzucha nie jest w żaden sposób bolesne dla twojego pieska, więc nie musisz się niczego obawiać. Może jednak w wielu sytuacjach uratować jego życie lub zdrowie. Dlatego warto wykonać to badanie, gdy twój czworonożny przyjaciel jest jeszcze szczeniakiem.

Stan uzębienia

Jeśli w jamie ustnej twojego szczeniaka dzieje się coś niepokojącego, to warto zabrać go na wizytę kontrolną do weterynarza. Zęby mleczne psa są często traktowane dość pobłażliwie, co jest dużym błędem.

Złamanie się nawet mlecznego zęba u psiaka może spowodować wystąpienie u niego stanu zapalnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat mlecznych zębów u twojego czworonoga, to odsyłam cię do innego mojego wpisu, który znajdziesz TUTAJ.

Zęby u psiaka są bardzo ważne. Należy o nie dbać, nawet jeśli mowa o mlecznych zębach u psiaka. One również wymagają regularnego czyszczenia i dbania o higienę.

Badania u szczeniaka

Wczesna diagnoza danej choroby w wielu przypadkach może ocalić zdrowie, a nawet życie twojego czworonożnego przyjaciela. Uważam, że dbanie o zdrowie psiaka to nasze podstawowe zadanie jako  psiego opiekuna.

W przypadku niektórych ras psów podstawą dbania o ich stawy czy kręgosłup są regularne badania, począwszy od okresu, gdy pupil jest jeszcze malutkim pieskiem. Biorąc pod swoją opiekę psiaka konkretnej rasy, dowiedz się jakie są typowe choroby dla jego grupy.

Mając taką wiedzę staraj się kontrolować sytuację i wykonuj mu wszelkie badania związane z tymi chorobami. Począwszy właśnie od momentu, gdy to twój czworonożny przyjaciel jest jeszcze małym szczeniakiem.

Wykonywanie regularnych badan mojemu pieskowi pozwala mi spać spokojnie. Wiem, że mam wiedzę na temat jego stanu zdrowia, a w razie potrzeby będę mogła jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, aby mu pomóc.

A ty jakie badanie wykonałaś swojemu pupilowi, gdy był on jeszcze w swoim szczenięcym okresie? Jestem ciekawa twojej odpowiedzi. Napisz mi ją zamieszczając komentarz poniżej.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies śpi na materacu w pokoju

Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

W wyborze najlepszego posłania ortopedycznego dla psa należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. To dopasowanie legowiska do indywidualnych potrzeb psa, zapewnienie jakości wykonania oraz odpowiednich materiałów, właściwy rozmiar i komfort, który oferuje, a także jego zdolność do wspierania stawów i kręgosłupa. Decyzja o posłaniu ortopedycznym to inwestycja w zdrowie psa, dlatego warto zadbać o [...]

Czytaj dalej… from Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

Czytaj dalej
piesek na legowisku z zabawkami

Objawy babeszjosy u psa

Wiedza na temat babeszjozy, jej przyczyn i sposobów leczenia jest kluczowa dla każdego właściciela psa. Zapoznanie się z możliwymi objawami i sposobami zapobiegania tej chorobie może pomóc w szybszym rozpoznaniu i skutecznym leczeniu. Objawy babeszjozy mogą być różnorodne i łatwo je przeoczyć. Czego się dowiesz z tego artykułu: Babeszjosa u psa W trosce o zdrowie [...]

Czytaj dalej… from Objawy babeszjosy u psa

Czytaj dalej
pies czeka na chodzniku

Podstawowa higiena psich uszu

Każdy opiekun psa powinien zrozumieć, że dbanie o higienę uszu nie jest tylko kwestią estetyki, lecz głównie troską o dobre samopoczucie pupila. Różne rasy mogą wymagać różnego podejścia do pielęgnacji uszu, dlatego też kluczowe jest systematyczne sprawdzanie ich stanu i odpowiednia pielęgnacja, dostosowana do indywidualnych potrzeb konkretnego psa. Czego się dowiesz z tego artykułu: Higiena [...]

Czytaj dalej… from Podstawowa higiena psich uszu

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup