×

Brak produktów w koszyku.

Mleczne zęby psa – kiedy wypadają szczeniakowi

7 minutes


Czy wiedziałeś, że twój szczeniak ma mleczne zęby, które tak samo jak w przypadku ludzi, wypadają i ustępują miejsca zębom stałym? Chcę nieco przybliżyć ci informacje na temat tego jak dokładnie przebiega proces wymiany zębów u naszych czworonożnych przyjaciół. Pozwoli ci to lepiej poznać twojego szczeniaka.
obroza dla psa monaco orzechowa bowlandbonerepublic ls1sa

Mleczne zęby psa

Okres dorastania u szczeniaków jest bardzo szybki i dynamiczny. Nie zdążysz się obejrzeć, a już będziesz mieć przed sobą dorosłego psiaka. Zanim to jednak nastąpi, twój pupil musi przejść przez wszystkie etapy dojrzewania. Jednym z nich jest moment, gdy wypadają mleczne zęby psa.

A może w ogóle nie wiedziałeś, że nasze psiaki mają mleczne zęby? Nic w tym dziwnego, dla mnie również była to nowość, gdy wzięłam pod opiekę swojego pieska. Do tej pory nie miałam okazji obserwować z pozycji głównego opiekuna szczeniaka, jego procesu dorastania.

Dlatego też nie zdawałam sobie sprawy jak istotne dla zdrowia pieska jest to, aby etap wypadania mlecznych zębów przebiegł u niego sprawnie i bez problemów. Chcę nieco przybliżyć ci ten temat i opowiedzieć ci więcej o zębach twojego psiaka, szczególnie w przypadku młodego czworonoga.

Kiedy mleczne zęby psa wypadają

Przede wszystkim warto abyś dowiedział się jak długo mleczne zęby występują u szczeniaków. Zęby u psów wykształcają się w procesie rośnięcia. Co za tym idzie szczeniaki początkowo rodzą się bezzębne.

Dopiero z upływem czasu stopniowo w ich jamie ustnej pojawiają się zęby. Zazwyczaj proces ten rozpoczyna się około trzeciego tygodnia życia pieska i przebiega stopniowo, tak jak ma to również miejsce w przypadku dzieci.

Najczęściej możemy zauważyć wyrośnięcie wszystkich zębów mlecznych u psa około dziesiątego tygodnia życia szczeniaka. Jest to jednak szacunkowy czas, proces dojrzewania u piesków może przebiegać szybciej lub wolniej. Zależy to od ich rasy, a także warunków życia.

Jak długo pies ma mleczne zęby

Kiedy powinieneś zacząć się niepokoić o mleczne zęby swojego pupila? Przede wszystkim wtedy, gdy do koło 8 tygodnia życia w ogóle nie pojawią się one u twojego pieska. Co prawda, szczeniaki rodzą się bezzębne ale już w momencie przyjścia na świat w ich jamie ustnej znajduje się komplet zawiązków zębowych. Co więcej, zarówno mlecznych jak również już i stałych.

Dlatego też brak mlecznych zębów w pewnym momencie dorastania szczeniaka jest tak niepokojącym zjawiskiem. Jeśli zaobserwujesz taki stan rzeczy u swojego pieska, koniecznie skonsultuj to ze specjalistą. Nie zwlekaj, jeśli do tego momentu zęby pieska nie wyrosły, to niezbędna będzie interwencja specjalisty.

Wypadanie mlecznych zębów

Wiesz już kiedy u szczeniaków pojawiają się pierwsze mleczne zęby, a także kiedy proces ten jest już zakończony. Z pewnością zadajesz sobie pytanie, jak długo twój pupil będzie miał mleczaki, zanim ich miejsce zajmą stałe zęby. Wymiana zębów u naszych czworonogów przebiega bardzo podobnie jak w przypadku dzieci.

Twój psiak będzie wymieniał zęby mleczne na stałe stopniowo, pojedynczo. Zazwyczaj w pierwszej kolejności szczeniakom wypadają siekacze i ma to miejsce już od trzeciego miesiąca życia psiaka. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku przedtrzonowców oraz kłów, które wypadają jako następne.

Najpóźniej u szczeniaków pojawiają się trzonowce, około piątego miesiąca życia. Warto wspomnieć, że jest to rodzaj zębów które u piesków nie występują w formie mleczaków. Stąd też możemy przypuszczać, że dlatego pojawiają się w jamie ustnej psa na samym końcu.

Specyfika zębów psów

Najczęściej szczeniaki mają w sumie około 28 zębów mlecznych. Ich miejsce wraz z okresem zastępują nowe, stałe zęby. Ich liczba wynosi 42.

Cały proces wypadania zębów mlecznych u naszych psiaków i wyrastania w ich miejsce zębów stałych, trwa mniej więcej do dziewiątego miesiąca życia szczeniaka. Może przebiegać to nieco krócej lub dłużej, w zależności od szybkości dojrzewania danego pieska.

Co zrobić jeśli mleczne zęby psa nie wypadną

W przypadku niektórych piesków może się zdarzyć taka sytuacja, że mleczny ząb twojego pupila nie wypadnie. Co powinieneś zrobić w takim wypadku?

Przede wszystkim nie powinniśmy bagatelizować takiej sytuacji. Zęby mleczne zajmują miejsce zębów stałych. W efekcie ząb stały może mieć problem z poprawnym wzrostem i zajęciem odpowiedniej pozycji w szczęce czworonoga.

Budowa i specyfika zębów mlecznych charakteryzuje się tym, że jest dopasowana bezpośrednio do czasu w którym średnio takie zęby mają służyć naszym pieskom. Najprościej mówiąc, nie będą w pełni dobrze spełniać swoich funkcji po czasie, w którym powinny naturalnie wypaść.

Takie zęby będą o wiele szybciej się psuły, co niestety może rzutować na stałe zęby psa. Mogą być przyczyną wzmożonego powstawania płytki bakteryjnej, która niestety może w efekcie atakować inne, zdrowe zęby. Tak więc dla zdrowia twojego pieska lepiej będzie jeśli pozostałe zęby mleczne zostaną usunięte.

Mleczne zęby psa – jak przebiega ich wypadanie

Z pewnością dobrze pamiętasz ten moment w swoim życiu, gdy to właśnie tobie wypadały mleczne żeby. Dla mnie było to bardzo niekomfortowe uczucie i zdecydowanie nie wspominam tego dobrze. Z pewnością zastanawiasz się jak proces wypadania mlecznych zębów jest postrzegany przez nasze pieski.

Przede wszystkim muszę powiedzieć ci jedną bardzo ważną informację, która dla mnie osobiście była bardzo szokująca. Mianowicie większość mlecznych zębów naszych pupili jest przez nich połykanych podczas jedzenia. Jest to bardzo powszechne zjawisko i jak się okazuje jak najbardziej normalne. Nie stanowi to w żadnym stopniu zagrożenia dla zdrowia pieska.

Dlatego też mając pod swoją opieką szczeniaka, rzadko zdarza się nam znajdować w domu pojedyncze mleczne zęby, które wypadły naszemu pupilowi. Myślę, że mogę na palcach jednej ręki policzyć znalezione przeze mnie mleczaki mojego pieska.

szelki dla psa candy czerwone bowlandbonerepublic blog

Jak zauważyć, że psu zaczynają wypadać zęby

Po czym możesz poznać, że u twojego pieska właśnie rozpoczął się proces wypadania zębów? Obserwując zachowanie czworonoga. Jeśli zauważysz u niego wzmożone gryzienie i żucie, to jest to wyraźny znak wskazujący na to, że rozpoczął się u niego proces wymiany zębów. 

Pamiętaj, aby zapewnić pieskowi zabawki, które będzie mógł swobodnie gryźć. Przykładem takie produktu może być BULLET od Bowl&Bone Republic.

Podczas wypadania zębów twój piesek może czuć się rozdrażniony i poddenerwowany. Jest to jak najbardziej normalna reakcja. Wypadanie zębów nie należy do najbardziej przyjemnych uczuć. Co więcej, dla bardziej wrażliwych piesków może być to naprawdę niekomfortowe uczucie.

Wypadanie zębów może sprawiać, że dziąsła twojego pupila będą opuchnięte i bardzo wrażliwe. Ich kolor może być zaczerwieniony. W niektórych przypadkach może u pieska wystąpić krwawienie z dziąseł podczas procesu wymiany mlecznych zębów.

Jak pomóc psiakowi podczas wypadania zębów

Wypadanie zębów u psów jest jak najbardziej normalnym procesem. Ty jako dobry opiekun możesz jedynie wspierać swojego psiaka, gdy ten wymianę zębów mocno odczuwa.

Psiak będzie miał wzmożoną potrzebę gryzienia, więc pamiętaj o tym zanim zabierze się za gryzienie Twoich rzeczy czy mebli.

U większości piesków wypadanie zębów przebiega wręcz niezauważalnie. A jak było to w przypadku twojego pupila? Wymiana mlecznych zębów przebiegła szybko i bezboleśnie, czy może była mocno uporczywa dla twojego pieska?

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 5
Loading...

4 komentarze to “Mleczne zęby psa – kiedy wypadają szczeniakowi”

  1. Ewka pisze:

    Mój piesek zgubił zęby tak że nie zauważyłam kiedy Poszło szybko i bezboleśnie.

  2. Kaśka pisze:

    Właśnie do mnie dotarło że pies też ma mleczne zęby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować
miska dla psa duo biala bowlandbonerepublic ls3s

Co zrobić gdy pies ma niedowagę

Niedowaga u psów to bardzo poważny problem. Może on być spowodowany brakiem apetytu u psa, jego chorobą czy też zbyt intensywnym wysi...
kocyk dla psa nap brazowy bowlandbonerepublic ls2sa blog

Dlaczego mój szczeniak nie chce jeść

Szczeniaki to łakomczuchy, dlatego jeśli tracą apetyt, to zdecydowanie musi kryć się za tym jakiś istotny powód. Szczeniak może nie ...