Mleczne zęby psa - kiedy wypadają szczeniakowi

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Mleczne zęby psa – kiedy wypadają szczeniakowi

Szczeniaki rodzą się nie posiadając zębów, jednak powoli gdy rosną w ich pyszczku pojawiają się mleczne zęby. W różnych odstępach czasu mleczaki zaczynają wypadać u młodego psiaka, ustępując tym samym miejsca zębom stałym. Ma to miejsce do mniej więcej piątego miesiąca życia psa. Najpóźniej wyrastającymi stałymi zębami psa są trzonowce.

Czy wiedziałeś, że twój szczeniak ma mleczne zęby, które tak samo jak w przypadku ludzi, wypadają i ustępują miejsca zębom stałym? Chcę nieco przybliżyć ci informacje na temat tego jak dokładnie przebiega proces wymiany zębów u naszych czworonożnych przyjaciół. Pozwoli ci to lepiej poznać twojego szczeniaka.

Czego się dowiesz z tego artykułu

  • Szczeniaki rodzą się bez zębów
  • Stopniowo psom wyrastają zęby mleczne
  • Zęby mleczne ustępują miejsca zębom stałym do około piątego miesiąca życia

Mleczne zęby psa

Okres dorastania u szczeniaków jest bardzo szybki i dynamiczny. Nie zdążysz się obejrzeć, a już będziesz mieć przed sobą dorosłego psiaka. Zanim to jednak nastąpi, twój pupil musi przejść przez wszystkie etapy dojrzewania. Jednym z nich jest moment, gdy wypadają mleczne zęby psa.

A może w ogóle nie wiedziałaś, że nasze psiaki mają mleczne zęby? Nic w tym dziwnego, dla mnie również była to nowość, gdy wzięłam pod opiekę swojego pieska. Do tej pory nie miałam okazji obserwować z pozycji głównego opiekuna szczeniaka, jego procesu dorastania.

Dlatego też nie zdawałam sobie sprawy jak istotne dla zdrowia pieska jest to, aby etap wypadania mlecznych zębów przebiegł u niego sprawnie i bez problemów. Chcę nieco przybliżyć ci ten temat i opowiedzieć ci więcej o zębach twojego psiaka, szczególnie w przypadku młodego czworonoga.

Kiedy szczeniakowi wypadają zęby?

Przede wszystkim warto, abyś dowiedziała się jak długo mleczne zęby występują u szczeniaków. Zęby u psów wykształcają się w procesie rośnięcia. Co za tym idzie, szczeniaki początkowo rodzą się bezzębne.

Dopiero z upływem czasu stopniowo w ich jamie ustnej pojawiają się zęby. Zazwyczaj proces ten rozpoczyna się około trzeciego tygodnia życia pieska i przebiega stopniowo, tak jak ma to również miejsce w przypadku dzieci.

Najczęściej możemy zauważyć wyrośnięcie wszystkich zębów mlecznych u psa około dziesiątego tygodnia życia szczeniaka. Jest to jednak szacunkowy czas, proces dojrzewania u piesków może przebiegać szybciej lub wolniej. Zależy to od ich rasy, a także warunków życia.

Jak długo pies ma mleczne zęby?

Kiedy powinnaś zacząć się niepokoić o mleczne zęby swojego pupila? Przede wszystkim wtedy, gdy do koło 8 tygodnia życia w ogóle nie pojawią się one u twojego pieska. Co prawda, szczeniaki rodzą się bezzębne ale już w momencie przyjścia na świat w ich jamie ustnej znajduje się komplet zawiązków zębowych. Co więcej, zarówno mlecznych jak również już i stałych.

Dlatego też brak mlecznych zębów w pewnym momencie dorastania szczeniaka jest tak niepokojącym zjawiskiem. Jeśli zaobserwujesz taki stan rzeczy u swojego pieska, koniecznie skonsultuj to ze specjalistą. Nie zwlekaj, jeśli do tego momentu zęby pieska nie wyrosły, to niestety niezbędna będzie interwencja specjalisty.

obroza dla psa monaco czekoladowa na spacerze

Wypadanie mlecznych zębów

Wiesz już kiedy u szczeniaków pojawiają się pierwsze mleczne zęby, a także kiedy proces ten jest już zakończony. Z pewnością zadajesz sobie pytanie, jak długo twój pupil będzie miał mleczaki, zanim ich miejsce zajmą stałe zęby. Wymiana zębów u naszych czworonogów przebiega bardzo podobnie jak w przypadku dzieci.

Twój psiak będzie wymieniał zęby mleczne na stałe stopniowo, pojedynczo. Zazwyczaj w pierwszej kolejności szczeniakom wypadają siekacze i ma to miejsce już od trzeciego miesiąca życia psiaka. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku przedtrzonowców oraz kłów, które wypadają jako następne.

Najpóźniej u szczeniaków pojawiają się trzonowce, około piątego miesiąca życia. Warto wspomnieć, że jest to rodzaj zębów które u piesków nie występują w formie mleczaków. Stąd też możemy przypuszczać, że dlatego pojawiają się w jamie ustnej psa na samym końcu.

Specyfika zębów psów

Najczęściej szczeniaki mają w sumie około 28 zębów mlecznych. Ich miejsce wraz z okresem zastępują nowe, stałe zęby. Ich liczba wynosi 42.

Cały proces wypadania zębów mlecznych u psów i wyrastania w ich miejsce zębów stałych, trwa mniej więcej do dziewiątego miesiąca życia szczeniaka. Może przebiegać to nieco krócej lub dłużej, w zależności od szybkości dojrzewania danego pieska.

Co zrobić jeśli mleczne zęby psa nie wypadną

W przypadku niektórych piesków może się zdarzyć taka sytuacja, że mleczny ząb twojego pupila nie wypadnie. Co powinnaś zrobić w takim wypadku?

Przede wszystkim nie powinniśmy bagatelizować takiej sytuacji. Zęby mleczne zajmują miejsce zębów stałych. W efekcie ząb stały może mieć problem z poprawnym wzrostem i zajęciem odpowiedniej pozycji w szczęce czworonoga.

Budowa i specyfika zębów mlecznych charakteryzuje się tym, że jest dopasowana bezpośrednio do czasu w którym średnio takie zęby mają służyć naszym pieskom. Najprościej mówiąc, nie będą w pełni dobrze spełniać swoich funkcji po czasie, w którym powinny naturalnie wypaść.

Takie zęby będą o wiele szybciej się psuły, co niestety może rzutować na stałe zęby psa. Mogą być przyczyną wzmożonego powstawania płytki bakteryjnej, która niestety może w efekcie atakować inne, zdrowe zęby. Tak więc dla zdrowia twojego pieska lepiej będzie jeśli pozostałe zęby mleczne zostaną usunięte.

saszetka etui na woreczki dla psa mini granatowe

Mleczne zęby psa – jak przebiega ich wypadanie

Z pewnością dobrze pamiętasz ten moment w swoim życiu, gdy to właśnie tobie wypadały mleczne żeby. Dla mnie było to bardzo niekomfortowe uczucie i zdecydowanie nie wspominam tego dobrze. Z pewnością zastanawiasz się jak proces wypadania mlecznych zębów jest postrzegany przez nasze pieski.

Przede wszystkim muszę powiedzieć ci jedną bardzo ważną informację, która dla mnie osobiście była bardzo szokująca. Mianowicie większość mlecznych zębów naszych pupili jest przez nich połykanych podczas jedzenia. Jest to bardzo powszechne zjawisko i jak się okazuje jak najbardziej normalne. Nie stanowi to w żadnym stopniu zagrożenia dla zdrowia pieska. Dlatego jeśli zauważysz, ze coś takiego miało miejsce w przypadku twojego pieska, to nie masz o co się martwić.

Dlatego też mając pod swoją opieką szczeniaka, rzadko zdarza się nam znajdować w domu pojedyncze mleczne zęby, które wypadły naszemu pupilowi. Myślę, że mogę na palcach jednej ręki policzyć znalezione przeze mnie mleczaki mojego pieska.

Jak zauważyć, że psu zaczynają wypadać zęby

Po czym możesz poznać, że u twojego pieska właśnie rozpoczął się proces wypadania zębów? Obserwując zachowanie czworonoga. Jeśli zauważysz u niego wzmożone gryzienie i żucie, to jest to wyraźny znak wskazujący na to, że rozpoczął się u niego proces wymiany zębów. 

Pamiętaj, aby wtedy zapewnić twojemu pieskowi zabawki, które będzie mógł swobodnie gryźć. Przykładem takiego produktu może być BULLET od Bowl&Bone Republic.

Podczas wypadania zębów twój piesek może czuć się rozdrażniony i poddenerwowany. Jest to jak najbardziej normalna reakcja. Wypadanie zębów nie należy do najbardziej przyjemnych uczuć. Co więcej, dla bardziej wrażliwych piesków może być to naprawdę niekomfortowe uczucie.

Wypadanie zębów może sprawiać, że dziąsła twojego pupila będą opuchnięte i bardzo wrażliwe. Ich kolor może być zaczerwieniony. W niektórych przypadkach może u pieska wystąpić krwawienie z dziąseł podczas procesu wymiany mlecznych zębów.

Jak pomóc psiakowi podczas wypadania zębów

Wypadanie zębów u psów jest jak najbardziej normalnym procesem. Ty jako dobry opiekun możesz jedynie wspierać swojego psiaka, gdy ten wymianę zębów mocno odczuwa. Jeśli będzie tego potrzebował, dodaj mu otuchy i wsparcia.

Psiak będzie miał wzmożoną potrzebę gryzienia, więc pamiętaj o tym, zanim zabierze się za gryzienie Twoich rzeczy czy mebli.

U większości piesków wypadanie zębów przebiega wręcz niezauważalnie. A jak było to w przypadku twojego pupila? Wymiana mlecznych zębów przebiegła szybko i bezboleśnie, czy może była mocno uporczywa dla twojego pieska?

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

4 komentarzy do “Mleczne zęby psa – kiedy wypadają szczeniakowi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies śpi na materacu w pokoju

Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

W wyborze najlepszego posłania ortopedycznego dla psa należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. To dopasowanie legowiska do indywidualnych potrzeb psa, zapewnienie jakości wykonania oraz odpowiednich materiałów, właściwy rozmiar i komfort, który oferuje, a także jego zdolność do wspierania stawów i kręgosłupa. Decyzja o posłaniu ortopedycznym to inwestycja w zdrowie psa, dlatego warto zadbać o [...]

Czytaj dalej… from Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

Czytaj dalej
piesek na legowisku z zabawkami

Objawy babeszjosy u psa

Wiedza na temat babeszjozy, jej przyczyn i sposobów leczenia jest kluczowa dla każdego właściciela psa. Zapoznanie się z możliwymi objawami i sposobami zapobiegania tej chorobie może pomóc w szybszym rozpoznaniu i skutecznym leczeniu. Objawy babeszjozy mogą być różnorodne i łatwo je przeoczyć. Czego się dowiesz z tego artykułu: Babeszjosa u psa W trosce o zdrowie [...]

Czytaj dalej… from Objawy babeszjosy u psa

Czytaj dalej
pies czeka na chodzniku

Podstawowa higiena psich uszu

Każdy opiekun psa powinien zrozumieć, że dbanie o higienę uszu nie jest tylko kwestią estetyki, lecz głównie troską o dobre samopoczucie pupila. Różne rasy mogą wymagać różnego podejścia do pielęgnacji uszu, dlatego też kluczowe jest systematyczne sprawdzanie ich stanu i odpowiednia pielęgnacja, dostosowana do indywidualnych potrzeb konkretnego psa. Czego się dowiesz z tego artykułu: Higiena [...]

Czytaj dalej… from Podstawowa higiena psich uszu

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup