Jak pielęgnować pazury psa - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Jak pielęgnować pazury psa

Dbanie o psie pazury to bardzo ważny element psiej pielęgnacji i higieny. Jeśli nie będziesz regularnie przycinać pazurków swojego psiaka, mogą się one łamać, lub co gorsza, twój pupil może próbować samodzielnie je skrócić poprzez gryzienie. Psie pazury wpływają na przyczepność łap na podłożu podczas poruszania się.

Pielęgnacja pazurów twojego pupila stanowi dla ciebie duże wyzwanie? Jeśli tak, to najwyższy czas abyś dowiedział się więcej an temat tego jak samodzielnie dbać o pazurki pieska. Poznając budowę pazurów, ich funkcje, a także prawidłowe zasady ich obcinania, będzie ci znacznie łatwiej zająć się ich pielęgnacją.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Przycinanie psich pazurów jest bardzo ważne
  • Zbyt długie pazury mogą się łamać i przeszkadzać pieskowi
  • Psie pazury wpływają na przyczepność psa podczas poruszania się

Jak pielęgnować pazury psa

Nasze pieski potrzebują naszej opieki nie tylko w formie dbania o ich zdrowie lub zbilansowaną dietę. Naszym zadaniem, nie mniej ważnym, jest dbanie o ich higienę i pielęgnację. Jak z pewnością dobrze wiesz łapy naszych piesków potrafią być bardzo delikatne. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na pazurki naszych pupili. Z tego też powodu chcę podpowiedzieć ci jak pielęgnować pazury twojego psa.

Dbanie o łapki naszych czworonogów jest bardzo ważne. Jest to część ciała piesków, która ma stały, nieustanny wręcz kontakt z podłożem. Co za tym idzie, jest niezwykle podatna na wszelkiego rodzaju urazy oraz otarcia. Niestety jest to również miejsce, w którym rany mają najtrudniejsze zadanie gojenia się, ponieważ twój psiak poruszając się nieustannie uraża chore miejsce.

We wpisie, który znajdziesz TUTAJ opowiadam jak dbać o opuszki łap naszych czworonożnych przyjaciół. Jest to bardzo ważne, ponieważ psie opuszki są niezwykle wrażliwą częścią łapek naszych pupili. Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić im zimą, gdy na chodnikach leży śnieg posypany solą oraz w upalne dni gdy podłoże na zewnątrz może parzyć.

W tym wpisie chcę jednak skupić się przede wszystkim na psich pazurkach, tym jak o nie dbać i pielęgnować, aby były zdrowe i mocne.

Wszystko co powinieneś wiedzieć o pazurach psa

Zanim jednak dowiesz się jak powinna wyglądać dobra pielęgnacja pazurów twojego psa, najpierw opowiem ci czym tak naprawdę są pazurki naszych piesków i jakie spełniają funkcje w ich życiu.

Pazury w przypadku piesków mają za zadanie zapewnić im dodatkową przyczepność podczas poruszania się. Opuszki łap są miękkie, więc bez wsparcia pazurków twój psiak mógłby się ślizgać podczas poruszania się.

Dodatkowo podczas intensywnego i szybkiego biegu, pomagają psiakowi w odpychaniu się od podłoża, dzięki temu twój piesek biegnie szybciej.

Nie da się również nie wspomnieć o jednej z funkcji pazurów, z pewnością cieszącą się najmniejszą sympatią wśród psich właścicieli. Mianowicie mam tutaj rzecz jasna na myśli kopanie dołków. Bardzo wiele psiaków uwielbia tą formę rozrywki. Nie zważając na wybór miejsca czy pory, pieski bardzo lubią kopać.

Mój piesek niejednokrotnie bez większej przyczyny postanowił wykopać dołek podczas wizyty w parku. Doskonale zdaje sobie sprawę, że takie zachowanie piesków może być szczególnym utrapieniem w przypadku domu z ogrodem.

Dlatego też jeśli chcesz dowiedzieć się jak poradzić sobie z pupilem stale demolującym ogród, to odsyłam cię do wpisu, który znajdziesz TUTAJ. Wyjaśniam w nim jakie mogą być przyczyny takiego zachowania u pieska, a także podpowiadam, jak możesz temu zapobiec.

Pazury u piesków pełnią również rolę ostrzegawczą. Psiak oznaczając swój teren oprócz swojego zapachu, pozostawia również ślady swoich pazurów. W ten sposób komunikuje innym czworonogom, że ten teren należy do niego. Uważam, że jest to interesujący sposób na podkreślenie swojej pozycji w danym miejscu.

spiworek dla psa bliss koralowy

Jak krok po kroku pielęgnować pazury psa

Wiesz już jakie są główne funkcje pazurów u naszych pisaków. Nie da się ukryć, że są one bardzo istotne w wielu obszarach życia piesków. Dlatego też tak ważne jest to, aby zawsze były w dobrej kondycji. Chcąc prawidłowo zadbać o pielęgnację pazurów, pieski potrzebują naszej pomocy. Dlatego też jako dobry psi opiekun dobrze, abyś wiedziała jak krok po kroku zadbać o pazurki twojego pieska.

Prawidłowe obcinanie pazurów

Nie da się ukryć, że podstawą dbania o pazury psa jest ich regularne obcinanie. Jest to bardzo istotne, ponieważ w przeciwnym wypadku zbyt długie pazury mogą same łamać się. Niestety w takich przypadkach najczęściej pęknięcie ma miejsce tuż przy opuszkach łapek psa, co może być dla twojego czworonoga bardzo bolesne.

Co więcej, twój psiak sam czuje, że jego pazury są za długie i przeszkadzają mu w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli długość pazurów zacznie być dla niego szczególnie niekomfortowa, bardzo możliwe, że piesek zacznie sam je przygryzać. Może to się skończyć ranami na łapkach pieska i pourywanymi tuż przy opuszkach pazurkami.

Jak więc zabrać się za obcinanie psich pazurów? Doskonale zdaje sobie sprawę, że wiele psiaków będzie uciekać, gdy tylko zorientują się co też planuje zrobić ich opiekun. Dlatego też zanim w ogóle zabierzesz się za obcinanie pazurów psiaka, musisz wypracować najbardziej skuteczny system odwracania uwagi twojego pupila.

W przypadku mojego pieska niezbędna jest pomoc drugiej osoby. O ile mój psiak jest na tyle mały, że mam siłę, aby go samodzielnie utrzymać. To jednak nie jestem w stanie jednocześnie obcinać mu w bezpieczny sposób pazurków i skutecznie odwracać jego uwagi od tego, co właśnie ma miejsce.

Dlatego u mnie sprawdziła się metoda na podawanie smaczków w momencie obcinania pazurów. Wygląda to w ten sposób, że ja trzymam pieska i obcinam jego pazurki, a druga osoba podaje pieskowi smaczki. Ważne jest, aby były to naprawdę małe smakołyki, aby podczas całej operacji piesek nie objadł się smaczkami.

Bardzo pomocne jest wówczas trzymanie przysmaków w saszetce na smakołyki MIDI od Bowl&Bone Republic. Dzięki temu, że są one schowane, to piesek skupia się na pojedynczo podawanym mu smakołyku.

Próbowałam już wielu metod na to, aby odwrócić uwagę mojego psiaka podczas obcinania pazurów, ale ta, choć zdaje sobie sprawę, że bardzo prosta, okazałą się najbardziej skuteczna.

Odpowiednia długość pazurów

W porządku, udało nam się już opracować najbardziej skuteczną metodę na obcinanie pazurów u swojego pieska. Teraz skupmy się na tym, jak prawidłowo powinien przebiegać cały proces.

Czym obcinać pazury psa? Ja najbardziej polecam ci wybór obcinaczki stworzonej z myślą o naszych pieskach. Mamy wówczas pewność, że jest ona w pełni przystosowana do łap naszego pieska. Taka obcinaczka jest dopasowana do kształtu pazurów pieska, a także ma na tyle mocną konstrukcję, że poradzi sobie nawet z grubym pazurkiem.

Przede wszystkim ważna jest długość pazurów pieska. Nie powinniśmy obcinać ich krócej niż 1 mm od macierzy. Jeśli pazur będzie obcięty zbyt krótko, to u pieska może wystąpić krwawienie w tym miejscu. Jeśli jednak pozostawimy pazury zbyt długie, to niestety ale nadal mogą one powodować dyskomfort u pieska.

Na co zwrócić uwagę podczas obcinania

Pazury psa powinniśmy odcinać w pozycji pod kątem 45°. Jest to najbardziej optymalne ułożenie, dopasowane do budowy łapy i pazurów psa. Podczas tej czynności należy szczególnie uważać na znajdującą się pod pazurem macierz. Tak jak już wcześniej wspomniałam jej uszkodzenie może powodować krwawienie, a przede wszystkim ból.

Jak często obcinać pazury

Częstotliwość obcinania pazurów jest uzależniona od trybu życia danego pieska. Mianowicie, nasze psiaki podczas codziennego poruszania się same w pewnym stopniu ścierają swoje pazurki. Dlatego też częstotliwość obcinania pazurów w dużej mierze jest uzależniona od aktywności pieska.

Nie mniej jednak, w znacznej większości przypadków pazury naszych piesków będą wymagały przycinania. To jak często powinniśmy to robić zależy od stanu w jakim pazury psiaka się znajdują. Musimy regularnie kontrolować ich długość i gdy tylko zauważymy, że przeszkadzają pupilowi w codziennym życiu, to wtedy bezzwłocznie powinniśmy się nimi zająć.

Wiesz już jak pielęgnować pazury psa

Dbanie o pazury pieska to jedno z głównych zadań w jego regularnej pielęgnacji. Jak sam widzisz, nie jest to duże wyzwanie. Liczy się przede wszystkim systematyczność i regularne kontrolowanie długości pazurków pieska.

Jak przebiega proces obcinania pazurów u twojego pupila? Grzecznie pozwala wykonać ci pielęgnację, czy może stanowi to dla Was duże wyzwanie? Opowiedz mi w komentarzu.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

piesek w sweterku

Pielęgnacja sierści psa w różnych porach roku

Pielęgnacja sierści psa jest procesem dynamicznym, który wymaga uwzględnienia różnych czynników, takich jak pory roku, rasa pupila czy zmieniające się warunki atmosferyczne. Odpowiednia pielęgnacja przyczynia się do zdrowia i dobrej kondycji skóry psa oraz umacnia relację między właścicielem a zwierzakiem. Czego się dowiesz z tego artykułu: Pielęgnacja sierści psa Pielęgnacja sierści psa jest niezwykle istotnym [...]

Czytaj dalej… from Pielęgnacja sierści psa w różnych porach roku

Czytaj dalej
miska dla psa duo biala

Strzyżenie i trymowanie sierści psa – czym się różnią

Jednym z zadań stojących przed psim opiekunem jest dbanie o zdrową sierść czworonożnego przyjaciela. W tym celu oprócz kąpieli i regularnego szczotkowania równie ważne jest skracanie sierści. Można to zrobić poprzez klasyczne strzyżenie ale również trymowanie. Oba zabiegi możesz wykonać u psiego fryzjera. Trymowanie i strzyżenie psiej sierści to dwa różne zabiegi pielęgnacyjne naszych czworonożnych [...]

Czytaj dalej… from Strzyżenie i trymowanie sierści psa – czym się różnią

Czytaj dalej
pies leżący na śpiworku koralowym

Dlaczego mój pies się drapie – co to oznacza i jak mu pomóc

Przyczyną drapania się twojego psa może być alergia, zarówno kontaktowa jak i pokarmowa. Twój pies może się drapać również z powodu obecności pasożytów na jego skórze, takich jak między innymi pchły, świerzb czy nużeniec. U twojego pupila może wtedy wystąpić również stan zapalny skóry oraz wypadanie sierści co może powodować, że pies się drapie. Wpis [...]

Czytaj dalej… from Dlaczego mój pies się drapie – co to oznacza i jak mu pomóc

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup