Pies demoluje ogród - co zrobić - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Pies demoluje ogród – co zrobić

Zazwyczaj pies demoluje ogród nie bez powodu. Takie zachowanie psiaka jest nieprzypadkowe i kryje się za nim bardziej znaczący problem. W większości przypadków nasze psiaki zwyczajnie nudzą się pozostawiane same sobie w ogrodzie. Najbardziej wartościowy jest dla nich czas, który mogą spędzić na zabawie razem z nami. Istnieje również możliwość, że w twoim ogrodzie zamieszkał kret, a twój psiak za wszelką cenę próbuje się go pozbyć.

Wpis rozbudowano 22.02.2024 o:

● Co zrobić gdy pies niszczy ogród?
● Dlaczego pies kopie dziury w ogrodzie?
● Co zrobić żeby pies nie kopał w ogródku?

szelki dla psa denim szare na spacerze

Pies demoluje ogród

Wedle najbardziej popularnej opinii, psy czują się bardzo dobrze i szczęśliwie wychowując się w domu z ogrodem. Jednakże bywa tak, że w codziennym życiu sytuacja ta nie wygląda tak pozytywnie i bezproblemowo. Niestety bardzo często dochodzi do sytuacji, gdy to pies demoluje ogród.

Nasze psiaki podczas zabawy w ogrodzie niejednokrotnie wyrządzają mniejsze lub większe szkody w naszym otoczeniu. Niszczą kwiaty i krzewy, wykopują dziury, czy też demolują ozdobne aranżacje.

Czy możesz oduczyć swojego psiaka demolowania ogrodu? Ogólnie rzecz biorąc tak. Wiele zależy jednak od charakteru twojego pupila, a przede wszystkim przyczyny jego psocenia w ogrodzie. Piesek może wyrządzać szkody nieświadomie lub też z pełna premedytacją.

Chcąc wpoić pupilowi zasady poprawnego zachowywania się w twoim przydomowym ogrodzie, najpierw przede wszystkim musisz ustalić, co kieruje jego zachowaniem. Być może wystarczy zmiana podejścia do psiaka lub zapewnienie mu odpowiedniego poziomu rozrywki.

Dlaczego pies niszczy wszystko w ogrodzie

Przyczyn demolowania przez twojego pupila ogrodu może być wiele. Jeśli uda ci się poprawnie odczytać intencje psiaka, zdecydowanie łatwiejsze będzie podjęcie konkretnych kroków w tej sytuacji.

W większości przypadków psiak demoluje ogród nie bez powodu. Za jego zachowaniem stoją konkretne argumenty, których na pierwszy rzut oka możesz nie dostrzec, a także nie rozumieć.

Poprawne odczytanie sygnałów, które w ten sposób wysyła do ciebie piesek, pozwoli na podjęcie słusznego toku postępowania.

Tak więc jeśli chcesz wiedzieć, co zrobić gdy pies niszczy ogród, na wstępie zastanów się, jakie są przyczyny takie postępowania pieska.

Nuda i bezczynność sprawia, że pies demoluje ogród

Jedną z najczęstszych przyczyn, które sprawiają, że twój pupil zaczyna demolować ogród jest nuda.

Właściciele psiaków często wychodzą z założenia, że sama możliwość przebywania na terenie dużego ogrodu zapewnia czworonogowi wystarczający poziom rozrywki. Nic bardziej mylnego. Co prawda twój piesek na pewno jest bardzo zadowolony z możliwości swobodnego, nieograniczonego poprzez smycz biegania. Jednak często to nie wystarcza.

Pamiętaj, że na dłuższą metę nie jest to rodzaj aktywności, który zapewni mu wystarczający poziom rozrywki. Bardzo szybko znudzi pieska jedynie możliwość spacerowania po ogrodzie i będzie on szukał sposób na uatrakcyjnienie sobie wolnego czasu.

Właśnie w takich momentach psiak zaczyna obgryzać krzewy czy kopać dziury w ziemi. Pupil szuka sposobów na zabawę, przeczesując całą infrastrukturę ogrodu, często nie zdając sobie sprawy, że postępuje niewłaściwie.

Jak więc powinieneś postępować w takiej sytuacji? Po pierwsze daj psiakowi sygnał, że jego zachowanie nie do końca ci odpowiada. Piesek musi zdać sobie sprawę, że nie powinien postępować w ten sposób, ponieważ spotka się to z dezaprobatą z twojej strony.

Następnie musisz skupić się na kluczowej w tym przypadku kwestii, czyli dostarczaniu pieskowi odpowiedniej porcji rozrywki i zabawy. W tym celu skup się na tym, co twój pupil lubi najbardziej.

Zabawki w domu i w ogrodzie

Zabawki dla psa różnego rodzaju to doskonały sposób na aktywne spędzanie czasu nie tylko w domu ale również na zewnątrz.

Jeśli obawiasz się tego, że psiak będzie wnosił do pomieszczenia zabawki zabrudzone podczas zabawy w ogrodzie wydziel te, którymi będzie bawić się tylko poza domem. Jest to świetny sposób, który sprawdza mi się w codziennym życiu z moim pupilem.

Przy wyborze zabawek, które zostaną na stałe w ogrodzie kieruj się ich materiałem i wykonaniem. Psie maskotki są świetne w domu, jednakże mogą niezbyt dobrze sprawdzić się pozostawiane stale na dworze podczas nieprzyjemnej aury pogodowej.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą psie zabawki wykonane z grubego sznura takie jak BULLETy od Bowl&Bone Republic.

Jeśli twój pupil lubi spędzać bardzo aktywnie wolny czas, ciekawym rozwiązaniem będzie przygotowanie specjalnie dla niego małego toru przeszkód, który z pewnością sprawi mu radość na długie godziny. Myślę, że takie rozwiązanie skutecznie odciągnie jego uwagę od otaczających go krzewów i kwiatów.

Konsekwencje samotności psiaka w Twoim ogrodzie

Piesek nudzi się, a w efekcie wyrządza szkody w ogrodzie, gdy jest sam. Staraj się spędzać z nim więcej czasu podczas wspólnej aktywności na zewnątrz. Nawet naprawdę duży ogród nie da psiakowi maksymalnej radości, gdy będzie musiał cieszyć się nim w samotności. Pamiętaj, że każdy pupil najbardziej ceni sobie czas spędzony z ukochanym opiekunem.

Jeśli bardzo często pozostawiasz psiaka samego w ogrodzie, to może on poczuć się niechciany i odtrącony. Choć wydawać by się mogło, że piesek będzie czuł się bardziej komfortowo podczas samodzielnej zabawy na świeżym powietrzu niż w domu, to niestety w rzeczywistości może to wyglądać inaczej.

Pupil tęskni za tobą tak samo mocno, nie ważne gdzie dane jest mu spędzać wolny czas pod twoją nieobecność. Tak więc, jak często zdarza się, że pieski gryzą buty w ramach odwetu za pozostawanie samemu w domu, tak i z podobnych powodów wyrządzają szkody w ogrodzie. W ten sposób twój pupil chce zakomunikować ci, że czuje się źle w owej sytuacji.

Poprzez demolowanie otaczającej go przestrzeni okazuje swoje niezadowolenie. Chcąc tego uniknąć postaraj się poświęcić psiakowi więcej czasu i uwagi. Pamiętaj, że posiadanie ogrodu nie zwalnia cię z obowiązku regularnego spacerowania z pupilem. Psiak musi czuć, że jesteś dla niego ważny i cenisz sobie wspólnie spędzone chwile.

Pies demoluje ogród z powodu szkodnika

Jeśli twój psiak demoluje ogród, to przyczyną wcale nie musi być nuda, czy też samotność. Gdy zauważysz, że pupil notorycznie wykopuje coraz to nowe dziury w ziemi to sprawdź, czy aby w twoim ogrodzie nie zamieszkał kret. Taki intruz jest bardzo niemile widziany przez psy. Twój pupil z pewnością za wszelką cenę będzie starał się dostać do jego kryjówki.

Wynika to z wrodzonego instynktu psiaka i w tej sytuacji czym prędzej musisz pozbyć się niechcianego lokatora. Twój psiak może również niszczyć elementy ogrodu gdy jakiś inny pies, którego gościłeś zostawił w tym miejscu swój zapach.

Zazwyczaj dla pupila wystarczającym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie oznaczenie danego drzewa czy krzewu własnym zapachem. Jednakże zdarzają się sytuacje gdy w oczach czworonoga nie jest to wystarczające. Wtedy właśnie zachce pozbyć się danej rzeczy. Zastanów się więc czy przypadkiem w waszym ogrodzie nie gościł przypadkiem inny pupil.

pies na tle trawy

Co zrobić gdy pies niszczy ogród?

Gdy pies niszczy ogród, istnieje kilka kroków, które można podjąć, aby zaradzić temu problemowi. Pierwszym krokiem jest zrozumienie, dlaczego pies niszczy ogród. Może to być spowodowane nudą, stresem, brakiem aktywności fizycznej, zaniedbaniem, lękiem separacyjnym lub nawet instynktem łowieckim. Identyfikacja przyczyny pomoże w znalezieniu skutecznych rozwiązań.

Następnie ważne jest zwiększenie aktywności fizycznej psa poprzez regularne spacery, zabawy interaktywne i trening, co pomoże zmniejszyć niszczenie ogródka poprzez zmęczenie psa i zaspokojenie jego potrzeb. Można także wydzielić część ogrodu specjalnie dla psa, gdzie będzie mógł się bawić i wygrzebywać bez szkody dla reszty ogrodu. Zainstalowanie ogrodzenia lub wyznaczenie specjalnej przestrzeni z wykorzystaniem siatek czy płotków może być pomocne.

Dostarczenie psu odpowiednich zabawek i atrakcji, które mogą odciągnąć jego uwagę od niszczenia ogrodu, również może przynieść pozytywne rezultaty. Dodatkowo warto rozważyć użycie repelentów, które odstraszają psa od niszczenia roślin. W razie potrzeby przeprowadź szkolenie z psem, aby nauczyć go odpowiedniego zachowania w ogrodzie, nagradzając pozytywne zachowanie i ignorując negatywne.

Można także zabezpieczyć rośliny siatką lub płotkiem, a w przypadku trudności warto skonsultować się z weterynarzem lub behawiorystą psów, którzy mogą zaoferować dodatkowe porady i wsparcie.

Dlaczego pies kopie dziury w ogrodzie?

ies może kopać dziury w ogrodzie z różnych powodów, z których niektóre mogą być naturalnymi zachowaniami, a inne mogą wynikać z nudy, stresu, bądź instynktu łowieckiego. Instynkt łowiecki może skłonić psa do kopytowania ziemi w poszukiwaniu ukrytych “przedmiotów” lub “zwierzyny”, nawet jeśli nie ma ich faktycznie w ogrodzie. Ponadto, pies może kopać dziury z nudów lub braku wystarczającej aktywności fizycznej i psychicznej.

Kopanie dziur może być dla psa formą zabawy i rozrywki, zwłaszcza jeśli nie ma innych sposobów na spędzanie energii. W cieplejsze dni psy mogą także kopać dziury w poszukiwaniu chłodu, jako sposób na schłodzenie się. Istnieje również naturalne zachowanie, w którym psy kopią dziury w ogrodzie, aby zakopać swoje zabawki, kości czy inne cenne przedmioty. Jednakże, jeśli pies spędza dużo czasu w zamknięciu w ogrodzie, może zacząć kopać dziury z frustracji lub chęci ucieczki.

Co zrobić żeby pies nie kopał w ogródku?

Przede wszystkim ważne jest zapewnienie psu odpowiedniej ilości aktywności fizycznej poprzez regularne spacery, bieganie czy zabawy na świeżym powietrzu. Pies, który ma możliwość wykorzystania energii podczas aktywności na zewnątrz, może być mniej skłonny do kopania w ogrodzie z nudów.

Dodatkowo, dostarczenie psu różnego rodzaju zabawek i atrakcji, takich jak zabawki interaktywne, gryzaki czy gry w aportowanie, może odciągnąć go od kopania w ziemi. Ograniczenie czasu, jaki pies spędza w ogrodzie, szczególnie gdy jesteś nieobecny, może także zmniejszyć skłonność psa do kopania z nudów lub frustracji.

Warto dostarczyć psu inne formy rozrywki i aktywności w zamknięciu. Przeprowadzenie szkolenia z psem, aby nauczyć go odpowiedniego zachowania w ogrodzie, może być również skutecznym rozwiązaniem. Nagradzanie pozytywnych zachowań oraz angażowanie psa w inne zajęcia, gdy próbuje kopać dziury, może pomóc zmienić jego nawyki.

Pies w domu z ogrodem

Decydując się na wybór aranżacji ogrodu, gdy razem z tobą mieszka psiak, staraj się wybierać taką infrastrukturę, która będzie odbierana neutralnie przez czworonoga. Raczej zrezygnuj z rozbudowanych kompozycji kwiatowych, czy bogato obsadzonych rabatek, gdyż w sytuacji kryzysowej będą one pierwszym celem twojego pieska.

Jeśli ogród ma stanowić miejsce zabaw dla twojego pupila, to zapewnij mu do tego odpowiednie warunki. Ta wskazówka wraz z wcześniejszymi spowodują, z wielkim prawdopodobieństwem, że problem demolowania ogrodu przez Twojego psiaka nie będzie miał w ogóle miejsca.

Wydawać by się mogło, że posiadanie ogrodu to ogromne ułatwienie w opiece nad pieskiem, a jednak nie zawsze tak jest. A jak twój psiak spędza czas w ogrodzie? Obchodzi szerokim łukiem twoje rabatki, czy może jest to jego ulubione miejsce do zabawy? Opowiedz mi o tym w sekcji komentarzy poniżej.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

9 komentarzy do “Pies demoluje ogród – co zrobić

 1. kiedyś mój alaskan też zdemolował ogród … przyszedł z nowo zasadzonym drzewem w pysku :)))

 2. U mnie problemem w ogrodzie okazał się kret. Mój pies szybko zorientował się, że mamy w ogrodzie lokatora i bardzo chciał się go pozbyć. W efekcie musiałem zakopać kilkadziesiąt wykopanych przez niego dziur w ziemi. Kreta co prawda nie dorwał osobiście, ale przestraszył się i uciekł. Więc właściwie cel psiaka osiągnięty 🙂

 3. Mój labek podgryza notorycznie krzewy. Szczególnie upodobał sobie rododendrony. Jednego ogołocił doszczętnie, na koniec wyrwał z ziemi. Aktualnie skubie kolejnego😕

  1. Daj znać czy udało ci się zapanować nad psiakiem w ogrodzie dzięki moim wskazówkom. Trzymam kciuki za ocalenie drugiego rododendrona 🙂

 4. Nasza obgryza wszystko, aż płakać się chce 😭 zjadła wierzby, róże, milin, trawy ozdobne, morwę, wiśnie, porzeczki…nawet świerk obgryza. A hitem były przegryzione kable do napędu bramy. O kopaniu dziur nawet nie chce mi się pisać. To jest dramat! Staramy się by codziennie miała choć 1 długi spacer, do tego dzieciaki szaleją z nią w ogrodzie, zabawek, gryzaków ma pod dostatkiem. Nic nie pomaga, a najgorsze jest to, że wie, że źle robi.

  1. To już faktycznie wyższy level demolowania. 🙁 Myślę, że w tym przypadku może pomóc jedynie szkolenie z behawiorystą bezpośrednio u was na miejscu w ogrodzie aby psiak zmienił postrzeganie na temat tej przestrzeni.

 5. Aktualnie jesteśmy opiekunami 2 młodych AST i demolują ogród na umur. Zniszczyły już prawie wszystko. Od samego początku był u nich problem z demolowaniem wszystkiego. Pomimo codziennych zabaw w ogrodzie z nami i naszymi dziećmi, pomimo nagan. Nic nie działa. I też doskonale wiedzą że źle robią bo jak tylko coś odwala to spuszczają głowy i odrazu wiadomo że coś zniszczyły. Niema dnia żeby czegoś nie pogryzły. Wcześniej mieliśmy przez 8 lat 1 AST i był cudowny, grzeczny, posłuszny i bardzo ułożony a te 2 oszołomy chyba są upośledzone bo nic do nich nie dociera.

  1. Każdy psiak jest wyjątkowy na swój sposób 🙂 Jeżeli nic nie pomogło radzę zaciągnąć porady u behawiorysty. Trzymam kciuki, że szybko znajdzie sposób na “oszołomów” :)))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup