×

Brak produktów w koszyku.

Pies demoluje ogród – co zrobić

Zazwyczaj pies demoluje ogród nie bez powodu. Takie zachowanie psiaka jest nieprzypadkowe i kryje się za nim bardziej znaczący problem. W większości przypadków nasze psiaki zwyczajnie nudzą się pozostawiane same sobie w ogrodzie. Najbardziej wartościowy jest dla nich czas, który mogą spędzić na zabawie razem z nami. Istnieje również możliwość, że w twoim ogrodzie zamieszkał kret, a twój psiak za wszelką cenę próbuje się go pozbyć.
szelki dla psa active grey bowl and bone republic ls1sa blog

Pies demoluje ogród

Wedle najbardziej popularnej opinii, psy czują się bardzo dobrze i szczęśliwie wychowując się w domu z ogrodem. Jednakże bywa tak, że w codziennym życiu sytuacja ta nie wygląda tak pozytywnie i bezproblemowo. Niestety bardzo często dochodzi do sytuacji, gdy to pies demoluje ogród.

Nasze psiaki podczas zabawy w ogrodzie niejednokrotnie wyrządzają mniejsze lub większe szkody w naszym otoczeniu. Niszczą kwiaty i krzewy, wykopują dziury, czy też demolują ozdobne aranżacje.

Czy możesz oduczyć swojego psiaka demolowania ogrodu? Ogólnie rzecz biorąc tak. Wiele zależy jednak od charakteru twojego pupila, a przede wszystkim przyczyny jego psocenia w ogrodzie. Piesek może wyrządzać szkody nieświadomie lub też z pełna premedytacją.

Chcąc wpoić pupilowi zasady poprawnego zachowywania się w twoim przydomowym ogrodzie, najpierw przede wszystkim musisz ustalić, co kieruje jego zachowaniem. Być może wystarczy zmiana podejścia do psiaka lub zapewnienie mu odpowiedniego poziomu rozrywki.

Dlaczego pies niszczy wszystko w ogrodzie

Przyczyn demolowania przez twojego pupila ogrodu może być wiele. Jeśli uda ci się poprawnie odczytać intencje psiaka, zdecydowanie łatwiejsze będzie podjęcie konkretnych kroków w tej sytuacji.

W większości przypadków psiak demoluje ogród nie bez powodu. Za jego zachowaniem stoją konkretne argumenty, których na pierwszy rzut oka możesz nie dostrzec, a także nie rozumieć.

Poprawne odczytanie sygnałów, które w ten sposób wysyła do ciebie piesek, pozwoli na podjęcie słusznego toku postępowania.

Tak więc jeśli chcesz wiedzieć, co zrobić gdy pies niszczy ogród, na wstępie zastanów się, jakie są przyczyny takie postępowania pieska.

zabawka dla psa duckie bowl and bone republic ls1sa

Nuda i bezczynność sprawia, że pies demoluje ogród

Jedną z najczęstszych przyczyn, które sprawiają, że twój pupil zaczyna demolować ogród jest nuda.

Właściciele psiaków często wychodzą z założenia, że sama możliwość przebywania na terenie dużego ogrodu zapewnia czworonogowi wystarczający poziom rozrywki. Nic bardziej mylnego. Co prawda twój piesek na pewno jest bardzo zadowolony z możliwości swobodnego, nieograniczonego poprzez smycz biegania. Jednak często to nie wystarcza.

Pamiętaj, że na dłuższą metę nie jest to rodzaj aktywności, który zapewni mu wystarczający poziom rozrywki. Bardzo szybko znudzi pieska jedynie możliwość spacerowania po ogrodzie i będzie on szukał sposób na uatrakcyjnienie sobie wolnego czasu.

Właśnie w takich momentach psiak zaczyna obgryzać krzewy czy kopać dziury w ziemi. Pupil szuka sposobów na zabawę, przeczesując całą infrastrukturę ogrodu, często nie zdając sobie sprawy, że postępuje niewłaściwie.

Jak więc powinieneś postępować w takiej sytuacji? Po pierwsze daj psiakowi sygnał, że jego zachowanie nie do końca ci odpowiada. Piesek musi zdać sobie sprawę, że nie powinien postępować w ten sposób, ponieważ spotka się to z dezaprobatą z twojej strony.

zabawka dla psa bullet yellow zolty bowl and bone republic ls1sa

Następnie musisz skupić się na kluczowej w tym przypadku kwestii, czyli dostarczaniu pieskowi odpowiedniej porcji rozrywki i zabawy. W tym celu skup się na tym, co twój pupil lubi najbardziej.

Zabawki w domu i w ogrodzie

Zabawki dla psa różnego rodzaju to doskonały sposób na aktywne spędzanie czasu nie tylko w domu ale również na zewnątrz.

Jeśli obawiasz się tego, że psiak będzie wnosił do pomieszczenia zabawki zabrudzone podczas zabawy w ogrodzie wydziel te, którymi będzie bawić się tylko poza domem. Jest to świetny sposób, który sprawdza mi się w codziennym życiu z moim pupilem.

Przy wyborze zabawek, które zostaną na stałe w ogrodzie kieruj się ich materiałem i wykonaniem. Psie maskotki są świetne w domu, jednakże mogą niezbyt dobrze sprawdzić się pozostawiane stale na dworze podczas nieprzyjemnej aury pogodowej.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą psie zabawki wykonane z grubego sznura takie jak BULLETy od Bowl&Bone Republic.

Jeśli twój pupil lubi spędzać bardzo aktywnie wolny czas, ciekawym rozwiązaniem będzie przygotowanie specjalnie dla niego małego toru przeszkód, który z pewnością sprawi mu radość na długie godziny. Myślę, że takie rozwiązanie skutecznie odciągnie jego uwagę od otaczających go krzewów i kwiatów.

Konsekwencje samotności psiaka w Twoim ogrodzie

Piesek nudzi się, a w efekcie wyrządza szkody w ogrodzie, gdy jest sam. Staraj się spędzać z nim więcej czasu podczas wspólnej aktywności na zewnątrz. Nawet naprawdę duży ogród nie da psiakowi maksymalnej radości, gdy będzie musiał cieszyć się nim w samotności. Pamiętaj, że każdy pupil najbardziej ceni sobie czas spędzony z ukochanym opiekunem.

Jeśli bardzo często pozostawiasz psiaka samego w ogrodzie, to może on poczuć się niechciany i odtrącony. Choć wydawać by się mogło, że piesek będzie czuł się bardziej komfortowo podczas samodzielnej zabawy na świeżym powietrzu niż w domu, to niestety w rzeczywistości może to wyglądać inaczej.

Pupil tęskni za tobą tak samo mocno, nie ważne gdzie dane jest mu spędzać wolny czas pod twoją nieobecność. Tak więc, jak często zdarza się, że pieski gryzą buty w ramach odwetu za pozostawanie samemu w domu, tak i z podobnych powodów wyrządzają szkody w ogrodzie. W ten sposób twój pupil chce zakomunikować ci, że czuje się źle w owej sytuacji.

Poprzez demolowanie otaczającej go przestrzeni okazuje swoje niezadowolenie. Chcąc tego uniknąć postaraj się poświęcić psiakowi więcej czasu i uwagi. Pamiętaj, że posiadanie ogrodu nie zwalnia cię z obowiązku regularnego spacerowania z pupilem. Psiak musi czuć, że jesteś dla niego ważny i cenisz sobie wspólnie spędzone chwile.

Pies demoluje ogród z powodu szkodnika

Jeśli twój psiak demoluje ogród, to przyczyną wcale nie musi być nuda, czy też samotność. Gdy zauważysz, że pupil notorycznie wykopuje coraz to nowe dziury w ziemi to sprawdź, czy aby w twoim ogrodzie nie zamieszkał kret. Taki intruz jest bardzo niemile widziany przez psy. Twój pupil z pewnością za wszelką cenę będzie starał się dostać do jego kryjówki.

Wynika to z wrodzonego instynktu psiaka i w tej sytuacji czym prędzej musisz pozbyć się niechcianego lokatora. Twój psiak może również niszczyć elementy ogrodu gdy jakiś inny pies, którego gościłeś zostawił w tym miejscu swój zapach.

szelki dla psa active red bowl and bone republic ls2sa blog

Zazwyczaj dla pupila wystarczającym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie oznaczenie danego drzewa czy krzewu własnym zapachem. Jednakże zdarzają się sytuacje gdy w oczach czworonoga nie jest to wystarczające. Wtedy właśnie zachce pozbyć się danej rzeczy. Zastanów się więc czy przypadkiem w waszym ogrodzie nie gościł przypadkiem inny pupil.

Pies w domu z ogrodem

Decydując się na wybór aranżacji ogrodu, gdy razem z tobą mieszka psiak, staraj się wybierać taką infrastrukturę, która będzie odbierana neutralnie przez czworonoga. Raczej zrezygnuj z rozbudowanych kompozycji kwiatowych, czy bogato obsadzonych rabatek, gdyż w sytuacji kryzysowej będą one pierwszym celem twojego pieska.

Jeśli ogród ma stanowić miejsce zabaw dla twojego pupila, to zapewnij mu do tego odpowiednie warunki. Ta wskazówka wraz z wcześniejszymi spowodują, z wielkim prawdopodobieństwem, że problem demolowania ogrodu przez Twojego psiaka nie będzie miał w ogóle miejsca.

Wydawać by się mogło, że posiadanie ogrodu to ogromne ułatwienie w opiece nad pieskiem, a jednak nie zawsze tak jest. A jak twój psiak spędza czas w ogrodzie? Obchodzi szerokim łukiem twoje rabatki, czy może jest to jego ulubione miejsce do zabawy? Opowiedz mi o tym w sekcji komentarzy poniżej.

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 9
Loading...

3 komentarze to “Pies demoluje ogród – co zrobić”

  1. mirek pisze:

    kiedyś mój alaskan też zdemolował ogród … przyszedł z nowo zasadzonym drzewem w pysku :)))

  2. Andrzej pisze:

    U mnie problemem w ogrodzie okazał się kret. Mój pies szybko zorientował się, że mamy w ogrodzie lokatora i bardzo chciał się go pozbyć. W efekcie musiałem zakopać kilkadziesiąt wykopanych przez niego dziur w ziemi. Kreta co prawda nie dorwał osobiście, ale przestraszył się i uciekł. Więc właściwie cel psiaka osiągnięty 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować
legowisko poducha dla psa deco kremowa bowl and bone republic ls3sa

Jak nauczyć psa komendy na miejsce

Chcesz nauczyć swojego pieska wykonywać komendę na na miejsce, a nie wiesz jak się do tego zabrać? Przygotowałam dla ciebie cztero eta...
szalik komin dla psa joy czerwony bowlandbonerepublic ls1sa

Czy mój pies potrzebuje szkolenia

Zastanawiasz się, czy aby szkolenie psa to rodzaj aktywności, który sprawdzi się w przypadku twojego pupila? Myślę, że możesz nie zd...