Psie łapki są zarazem bardzo mocne i wytrzymałe oraz delikatne. Ich najbardziej wrażliwą częścią są opuszki. To właśnie one stanowią podstawę psich łap. Dlatego też tak ważne jest abyś wiedział jak zadbać o opuszki psa. Rany powstałe na ich powierzchni mają utrudnione warunki gojenia się. Tak więc zdecydowanie swoją uwagę powinieneś skupić na ich odpowiedniej ochronie przed urazami.
Jak dbać o opuszki psa?
Łapki to chyba najsłodsza część ciała naszych psiaków. Często zastanawiam się jak to możliwe, że w tych niepozornie wyglądających łapach drzemie tyle siły. Szczególnie spód łapek psiaka wygląda bardzo delikatnie. Dobrze jest wiedzieć jak zadbać o opuszki psa. Dlaczego to takie ważne?
Psy są to bardzo energiczne zwierzęta. Uwielbiają aktywne spędzanie czasu. Nie da się ukryć, że wszystkie czynności wykonują za pomocą swoich łap. Zarówno bieganie po parku, zabawa ulubioną zabawką, czy też niezbyt przeze mnie lubiane wykopywanie dołków w przydomowym ogrodzie.
Wszystkie te aktywności psiak wykonuje za pomocą swoich łap. Dlatego też twoim zadaniem jest odpowiednio zadbać o ten tak ważny element ciała twojego pupila. To właśnie opuszki łap są najbardziej narażone na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, zadrapania i skaleczenie.
Opuszki łap – co to takiego?
Dobrze, ale czym tak naprawdę są opuszki? Nie da się ukryć, że to chyba najważniejsza część psich łap. Ich budowa i struktura umożliwia łapom utrzymanie całej masy ciała psiaka.
Opuszki mają bezpośredni kontakt z podłożem, podczas gdy psiak się porusza. Znajdujący się na nich naskórek jest silny i gruby, jednak zdarzyć się może, że ulegnie on uszkodzeniu. W takiej sytuacji ważne jest, aby zareagować od razu, ponieważ jest to rana, która będzie dokuczać pieskowi nieustannie przy poruszaniu się.
Kiedy opuszki psa są najbardziej narażone?
Najlepszą metodą dbania o opuszki łapek psa jest unikanie sytuacji, gdy są one najbardziej narażone na uszkodzenia. Jako, że z pewnością jesteś odpowiedzialnym opiekunem wierzę, że większość z nich jest już ci dobrze znana. Jeśli jednak twoja przygoda z opieką nad czworonogiem właśnie się rozpoczyna, to chętnie podpowiem ci, na co musisz zwrócić uwagę.
1. Czas zimy
Podczas niskich temperatur oraz opadów śniegu łapki psiaka są szczególnie narażone. O ile nie ma nic złego w niezbyt długiej zabawie w śniegu, to jednak dłuższe chodzenie po białym puchu może być uciążliwe dla psich łapek.
Z pewnością niejednokrotnie miałeś okazję widzieć jak jakiś piesek podczas spaceru w zimowe dni podkula naprzemiennie łapki. Jest to widoczna oznaka tego, że podłoże, po którym chodzi jest dla niego znacznie za zimne.
Dodatkowo podczas zimy, pokryte śniegiem i lodem chodniki posypuje się solą. Jest to bardzo uciążliwe podczas codziennych spacerów z czworonogiem. Sól bardzo podrażnia opuszki łap piesków. Może powodować bardzo dotkliwe rany i tym samym sprawić pupilowi okropny ból. Dlatego też podczas zimy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, jak zadbać o opuszki psa.
2. Lato i upalne dni
Gorące, letnie dni bywają naprawdę uciążliwe, zarówno dla nas ale i również dla naszych czworonogów. Pod wpływem bardzo wysokiej temperatury panującej na zewnątrz, podłoże takie jak chodnik czy asfalt potrafią się bardzo nagrzewać.
Jest to szczególnie zauważalne podczas naprawdę dokuczliwych upałów. Chodzenie po tak rozgrzanym podłożu może powodować u piesków poparzenia opuszków łapek. Jest to bardzo niebezpieczne dla naszych pupili.
Dlaczego musisz dbać o opuszki psa?
Pamiętajmy, że wszelkie urazy opuszków łapek psa goją się bardzo trudno. Dlaczego? Ponieważ psiak podczas poruszania się nieustannie uraża chore miejsce.
W żaden sposób nie zmusisz przecież pieska do ciągłego leżenia na czas gojenia się ran. Osłonięcie wymagającego leczenia opuszka opatrunkiem również może okazać się bardzo trudne.
Myślę, że niewiele psiaków nie będzie próbowało pozbyć się niechcianego opatrunku z łapki. Dlatego też tak ważne jest to, aby wiedzieć, jak zadbać o opuszki psa. Zapobieganie powstawania ran i skaleczeń jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż leczenie już tych powstałych.
Jak pielęgnować opuszki psa?
Nie każdy psiak posiada taki sam stopień wrażliwości, jeśli chodzi o opuszki łapek. Niektóre pieski będą bardziej wytrzymałe, inne mniej. Wiele zależy od rasy psa. Psiaki z grupy tych typowo zimowych będą o wiele lepiej radziły sobie podczas długiego chodzenia po śniegu. Ich łapki dużo później odczuwają doskwierające im zimno podłoża.
Z kolei maltańczyk, york czy też chihuahua bardzo szybko wyczują, że warunki panujące podczas zimowych spacerów są zdecydowanie nie dla nich.
– regularna kontrola psich opuszków
Przede wszystkim powinieneś stale kontrolować stan, w jakim znajdują się opuszki twojego psiaka. Szczególnie jest to ważne zimą lub tak jak wcześniej wspominałam podczas upalnych dni.
W tym okresie każde, nawet małe przypadkowe skaleczenie opuszka będzie dla psiaka bardziej bolesne. Czy to przy kontakcie z solą czy gorącym chodnikiem. Dlatego tak ważne jest, abyś regularnie sprawdzał czy opuszki pieska nie są popękane lub zbyt szorstkie w dotyku.
– mycie łapek po spacerze
Jest to szczególnie ważne w czasie zimy, gdy to ośnieżone chodniki pokryte są piaskiem z solą. Nawet jeśli podczas spacerów nie zauważysz aby psiak odczuwał dyskomfort podczas chodzenia, to mimo to powinieneś pamiętać o wyczyszczeniu mu opuszków po powrocie.
Sól działa powoli. Jej negatywne skutki po pozostaniu na łapkach mogą pojawić się nawet dopiero po kilku godzinach po powrocie ze spaceru. Upewnij się przekraczając próg domu po każdorazowym wyjściu do parku, że dobrze oczyściłeś łapki twojego pupila.
– zabezpieczanie opuszków
Jeśli wiesz, że warunki panujące na zewnątrz mogą źle wpływać na łapki twojego psiaka, powinieneś je odpowiednio zabezpieczyć przed wyjściem.
Do ochronnego smarowania opuszków pieska najlepiej sprawdzą się maści o właściwościach nawilżających i natłuszczających, bogate w witaminy. Szczególnie warte polecenia są te, zawierające witaminę A i E.
Głównym celem takiej maści jest stworzenie bariery ochronnej na opuszkach psiaka w formie tłustego filmu. W ten sposób łapka psiaka nie styka się bezpośrednio z nieprzyjemnym podłożem swoimi najbardziej wrażliwymi miejscami.
Ja najbardziej polecam wybór produktów przeznaczonych typowo do pielęgnacji opuszków psów. Nie każdy produkt nawilżający stworzony dla ludzi może być odpowiedni do stosowania przez pieski. W takiej sytuacji warto poprosić o rekomendację weterynarza lub obsługę sklepu z artykułami dla zwierząt.
– leczenie ran i skaleczeń
Gdy tylko zauważysz, że opuszki psiaka mają rany musisz natychmiast działać. Zwlekanie może tylko pogłębić problem. Psiak podczas chodzenia może jeszcze bardziej powiększyć ranę lub nawet przyczynić się do powstania zakażenia.
W takiej sytuacji codzienne spacery należy ograniczyć do minimum. Tak aby psiak po załatwieniu swoich spraw nie musiał spędzać czasu na raniącym go podłożu.
Dbaj szczególnie o higienę łapek psiaka. Postaraj się spędzać z nim więcej czasu w pozycji leżącej. Jest to czas gdy wieczór na kanapie pod mięciutkim kocem dla psa ZEN jest bardziej wskazany, niż aktywna wspólna zabawa. Łapki psiaka będą potrzebować czasu, aby się zregenerować.
Kocyk dla psa
ZEN grafitowy
129,95zł
Dlaczego psie opuszki są tak wrażliwe?
Podczas ewolucji psiaki zostały wyposażone w takie opuszki łap, aby pozwalały im na funkcjonowanie w naturalnych warunkach. Sól znajdująca się na zimowych chodnikach, czy też bardzo nagrzewający się asfalt, to w pełni wytwór człowieka. Natura psiaka nie przewidziała tego, że będzie on funkcjonował w takich warunkach.
Teraz już wiesz jak zadbać o opuszki psa i dlaczego jest to tak ważne. Niektóre pieski podczas zimowych dni pozwolą sobie na noszenie specjalnych butów. Myślę, że do tego grona zaliczymy jednak niewielki odsetek psiaków. Dlatego też musimy sami zadbać o to, aby łapki psa były w dobrej formie.
A może ty masz swoje własne sposoby dbania o opuszki swojego psiaka i chcesz się nimi ze mną podzielić?
Fido często zimą ma problem z opuszkami. Po spacerze czyścimy łapki, aby pozbyć się resztek soli 🙂
I tak trzymać 👍🏻🐶👍🏻