×

Brak produktów w koszyku.

Jak pielęgnować pazury mojego psa

Pielęgnacja pazurów twojego pupila stanowi dla ciebie duże wyzwanie? Jeśli tak, to najwyższy czas abyś dowiedział się więcej an temat tego jak samodzielnie dbać o pazurki pieska. Poznając budowę pazurów, ich funkcje, a także prawidłowe zasady ich obcinania, będzie ci znacznie łatwiej zająć się ich pielęgnacją.
spiworek dla psa bliss zielony bowlandbonerepublic ls2sa

Jak pielęgnować pazury psa

Nasze pieski potrzebują naszej opieki nie tylko w formie dbania o ich zdrowie lub zbilansowaną dietę. Naszym zadaniem, nie mniej ważnym, jest dbanie o ich higienę i pielęgnację. Jak z pewnością dobrze wiesz łapy naszych piesków potrafią być bardzo delikatne. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na pazurki naszych pupili. Z tego też powodu chcę podpowiedzieć ci jak pielęgnować pazury psa.

Dbanie o łapki naszych czworonogów jest bardzo ważne. Jest to część ciała piesków, która ma stały, nieustanny wręcz kontakt z podłożem. Co za tym idzie, jest niezwykle podatna na wszelkiego rodzaju urazy oraz otarcia. Niestety jest to również miejsce, w którym rany mają najtrudniejsze zadanie gojenia się, ponieważ psiak poruszając się nieustannie uraża chore miejsce.

We wpisie, który znajdziesz TUTAJ opowiadam jak dbać o opuszki łap naszych czworonożnych przyjaciół. Jest to bardzo ważne, ponieważ psie opuszki są niezwykle wrażliwą częścią łapek naszych pupili. Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić im zimą, gdy na chodnikach leży śnieg posypany solą oraz w upalne dni gdy podłoże na zewnątrz może parzyć.

Wszystko co powinieneś wiedzieć o pazurach psa

Zanim jednak dowiesz się jak powinna wyglądać dobra pielęgnacja pazurów twojego psa, najpierw opowiem ci czym tak naprawdę są pazurki naszych piesków i jakie spełniają funkcje w ich życiu.

Pazury w przypadku piesków mają za zadanie zapewnić im dodatkową przyczepność podczas poruszania się. Opuszki łap są miękkie, więc bez wsparcia pazurków psiak mógłby się ślizgać podczas poruszania się.

Dodatkowo podczas intensywnego i szybkiego biegu, pomagają psiakowi w odpychaniu się od podłoża, dzięki temu piesek biegnie szybciej.

Nie da się również nie wspomnieć o jednej z funkcji pazurów, z pewnością cieszącą się najmniejszą sympatią wśród psich właścicieli. Mianowicie mam tutaj rzecz jasna na myśli kopanie dołków. Bardzo wiele psiaków uwielbia tą formę rozrywki. Nie zważając na wybór miejsca czy pory, pieski bardzo lubią kopać.

Mój piesek niejednokrotnie bez większej przyczyny postanowił wykopać dołek podczas wizyty w parku. Doskonale zdaje sobie sprawę, że takie zachowanie piesków może być szczególnym utrapieniem w przypadku domu z ogrodem.

Dlatego też jeśli chcesz dowiedzieć się jak poradzić sobie z pupilem stale dominującym ogród, to odsyłam cię do wpisu, który znajdziesz TUTAJ. Wyjaśniam w nim jakie mogą być przyczyny takiego zachowania u pieska, a także podpowiadam, jak możesz temu zapobiec.

Pazury u piesków pełnią również rolę ostrzegawczą. Psiak oznaczając swój teren oprócz swojego zapachu, pozostawia również ślady swoich pazurów. W ten sposób komunikuje innym czworonogom, że ten teren należy do niego. Uważam, że jest to interesujący sposób na podkreślenie swojej pozycji w danym miejscu.

legowisko dla psa urban szare bowlandbonerepublic ls3sa

Jak krok po kroku pielęgnować pazury psa

Wiesz już jakie są główne funkcje pazurów u naszych pisaków. Nie da się ukryć, że są one bardzo istotne w wielu obszarach życia piesków. Dlatego też tak ważne jest to, aby były w dobrej kondycji. Chcąc prawidłowo zadbać o pielęgnację pazurów, pieski potrzebują naszej pomocy. Dlatego też jako dobry psi opiekun dobrze, abyś wiedział jak krok po kroku zadbać o pazurki twojego pieska.

Prawidłowe obcinanie pazurów

Nie da się ukryć, że podstawą dbania o pazury psa jest ich regularne obcinanie. Jest to bardzo istotne ponieważ w przeciwnym wypadku zbyt długie pazury mogą same łamać się. Niestety w takich przypadkach najczęściej pęknięcie ma miejsce tuż przy opuszkach łapek psa, co może być dla czworonoga bardzo bolesne.

Co więcej, psiak sam czuje, że jego pazury są za długie i przeszkadzają mu w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli długość pazurów zacznie być dla niego szczególnie niekomfortowa, bardzo możliwe, że piesek zacznie sam je przygryzać. Może to się skończyć ranami na łapkach pieska i pourywanymi tuż przy opuszkach pazurkami.

Jak więc zabrać się za obcinanie psich pazurów? Doskonale zdaje sobie sprawę, że wiele psiaków będzie uciekać gdy tylko zorientują się co też planuje zrobić ich opiekun. Dlatego też zanim w ogóle zabierzesz się za obcinanie pazurów psiaka, musisz wypracować najbardziej skuteczny system odwracania uwagi twojego pupila.

W przypadku mojego pieska niezbędna jest pomoc drugiej osoby. O ile mój psiak jest na tyle mały, że mam siłę, aby go samodzielnie utrzymać. To jednak nie jestem w stanie jednocześnie obcinać mu w bezpieczny sposób pazurków i skutecznie odwracać jego uwagi od tego, co właśnie ma miejsce.

Dlatego u mnie sprawdziła się metoda na podawanie smaczków w momencie obcinania pazurów. Wygląda to w ten sposób, że ja trzymam pieska i obcinam jego pazurki, a druga osoba podaje pieskowi smaczki. Ważne jest aby były to naprawdę małe smakołyki, aby podczas całej operacji piesek nie objadł się smaczkami.

Bardzo pomocne jest wówczas trzymanie przysmaków w saszetce na smakołyki MIDI od Bowl&Bone Republic. Dzięki temu, że są one schowane, to piesek skupia się na pojedynczo podawanym mu smakołyku.

Próbowałam już wielu metod na to, aby odwrócić uwagę mojego psiaka podczas obcinania pazurów, ale ta, choć zdaje sobie sprawę, że bardzo prosta, okazałą się najbardziej skuteczna.

Odpowiednia długość pazurów

W porządku, udało nam się już opracować najbardziej skuteczną metodę na obcinanie pazurów u swojego pieska. Teraz skupmy się na tym, jak prawidłowo powinien przebiegać cały proces.

Czym obcinać pazury psa? Ja najbardziej polecam ci wybór obcinaczki stworzonej z myślą o naszych pieskach. Mamy wówczas pewność, że jest ona w pełni przystosowana do łap naszego pieska. Taka obcinaczka jest dopasowana do kształtu pazurów pieska, a także ma na tyle mocną konstrukcję, że poradzi sobie nawet z grubym pazurkiem.

Przede wszystkim ważna jest długość pazurów pieska. Nie powinniśmy obcinać ich krócej niż 1 mm od macierzy. Jeśli pazur będzie obcięty zbyt krótko, to u pieska może wystąpić krwawienie w tym miejscu. Jeśli jednak pozostawimy pazury zbyt długie, to niestety ale nadal mogą one powodować dyskomfort u pieska.

Na co zwrócić uwagę podczas obcinania

Pazury psa powinniśmy odcinać w pozycji pod kątem 45°. Jest to najbardziej optymalne ułożenie, dopasowane do budowy łapy i pazurów psa. Podczas tej czynności należy szczególnie uważać na znajdującą się pod pazurem macierz. Tak jak już wcześniej wspomniałam jej uszkodzenie może powodować krwawienie, a przede wszystkim ból.

legowisko dla psa classic brozowe bowlandbonerepublic ls2sa

Jak często obcinać pazury

Częstotliwość obcinania pazurów jest uzależniona od trybu życia danego pieska. Mianowicie, nasze psiaki podczas codziennego poruszania się same w pewnym stopniu ścierają swoje pazurki. Dlatego też częstotliwość obcinania pazurów w dużej mierze jest uzależniona od aktywności pieska.

Nie mniej jednak, w znacznej większości przypadków pazury naszych piesków będą wymagały przycinania. To jak często powinniśmy to robić zależy od stanu w jakim pazury psiaka się znajdują. Musimy regularnie kontrolować ich długość i gdy tylko zauważymy, że przeszkadzają pupilowi w codziennym życiu, to wtedy bezzwłocznie powinniśmy się nimi zająć.

Wiesz już jak pielęgnować pazury psa

Dbanie o pazury pieska to jedno z głównych zadań w jego regularnej pielęgnacji. Jak sam widzisz, nie jest to duże wyzwanie. Liczy się przede wszystkim systematyczność i regularne kontrolowanie długości pazurków pieska.

Jak przebiega proces obcinania pazurów u twojego pupila? Grzecznie pozwala wykonać ci pielęgnację, czy może stanowi to dla Was duże wyzwanie? Opowiedz mi w komentarzu.

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 5
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować
spiworek dla psa bliss koralowy bowlandbonerepublic ls2sa

Dlaczego mój pies się drapie – co to oznacza i jak mu pomóc

Drapanie się twojego psa może być skutkiem różnych dolegliwości. Najczęściej kryje się za tym alergia, jednak nie jest to jedyna mo...
kocyk dla psa nap szary legowisko loft grafitowe bowlandbonerepublic ls8sa

Dlaczego mój pies liże swoje łapy

Zauważyłeś, że twój piesek liże swoje łapy i chcesz wiedzieć co jest tego powodem? Przyczyn takiego zachowania psiaka może być kil...