×

Brak produktów w koszyku.

Ile godzin dziennie powinien spać pies

7 minutes


Twój psiak przesypia dużą część swojego dnia i zastanawiasz się czy jest to w porządku? Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że nasze pieski potrzebują znacznie więcej snu w ciągu dnia niż my. Tak więc jeśli ilość godzin snu twojego pupila znajduje się w normie, to nie masz się czego obawiać.

Dorosły pies przesypia w ciągu dnia pomiędzy 12, a 14h dziennie. Jednak długość snu psa w trakcie doby zależna jest od wielu czynników. Szczeniaki będą potrzebowały znacznie więcej snu. Podobnie ma to miejsce w przypadku psich seniorów. Zbyt duża ilość snu w ciągu dnia może działać na psa negatywnie.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Dorosłe psy przesypiają w ciągu dnia od 12 do 14h
  • Więcej snu będą potrzebowały szczeniaki oraz psi seniorzy
  • Zbyt duża ilość snu może wpływać negatywnie na zdrowie psa

Ile powinien spać pies

Nie da się ukryć, że nasze psiaki to ogromne śpiochy. Jednym z ulubionych zajęć mojego pupila, tuż obok zabawy w parku, jest ucinanie sobie drzemki.  Jest  to bardzo często wybierana przez mojego pieska forma relaksu i odprężenia. Czasem mam wręcz wrażenie, że mój czworonożny przyjaciel przesypia większość swojego dnia.

Czy jest to normalne w przypadku psów, a co więcej, czy nie wpływa negatywnie na stan ich zdrowia? Absolutnie tak, jest to typowe zachowanie naszych czworonożnych przyjaciół. Pieski cechują się tym, że potrzebują więcej godzin snu w ciągu dnia niż ty czy ja i jest to jak najbardziej normalne.

Warto jednak mieć na uwadze ilość czasu jaką twój piesek przesypia w ciągu dnia. Choć tak jak wcześniej wspomniałam, psy śpią dłużej niż ludzie, to jednak nie oznacza, że jest to w pełni w porządku, ze twój piesek przesypia calutki dzień. Dlatego chce dziś odpowiedzieć ci na pytanie, ile godzin dziennie powinien spać pies, aby było to odpowiednie dla jego  zdrowia.

Dlaczego pies śpi dłużej niż człowiek

W pierwszej kolejności wato zastanowić się dlaczego twój psiak potrzebuje znacznie więcej godzin snu w ciągu dnia niż ty. Nie wynika to przecież z tego, że twój psiak prowadzi o wiele bardziej aktywne życie niż ty. W tak razie z czego wynikają te różnicy w ilości snu, której potrzebujesz ty i twój czworonożny przyjaciel.

Przede wszystkim nie możesz przekładać swoich potrzeb na potrzeby twojego pupila. Psy w bardzo wielu kwestiach różnią się od ludzi. Między innymi właśnie również w zakresie podstawowych potrzeb jaką jest między innymi sen. Inna ilość snu jest niezbędna do poprawnego funkcjonowania organizmu człowieka, a inna twojego czworonożnego przyjaciela.

Jednak pewnie zastanawiasz się z czego tak naprawdę wynikają te różnicy w długości snu twojego psiaka. Co sprawia, że twój  piesek ma potrzebę spać dłużej w ciągu dnia niż ty. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na ten temat.

Sen jest dla psa między innymi sposobem na spędzanie wolnego czasu. Z pewnością sama zauważyłaś, że twój psiak gdy nie ma akurat ochoty na zabawę i aktywne spędzanie czasu, to ucina sobie drzemkę.

Pójście na drzemkę jest również dla twojego pieska sposobem na radzenie sobie ze stresem i innymi negatywnymi emocjami. W  momencie gdy piesek czuje się przebodźcowane jakąś sytuacją, bardzo często szuka ukojenia właśnie we śnie. W ten sposób ma możliwość wyciszyć się zrelaksować.

Można łatwo zauważyć to, że gdy w życiu pieska dzieją się duże zmiany, takie jak pojawienie się nowego członka rodziny, czy też przeprowadzka do nowego miejsca, to śpi on wówczas znacznie częściej niż zwykle. Jest to jak najbardziej normalne zachowanie czworonoga w takiej sytuacji. W ten sposób ma on możliwość w naturalny sposób dojść do zgody ze sobą.

Jak więc widzisz, dla twojego pieska sen jest po części czymś nieco innym niż dla ciebie. Oczywiście, dla psiaka spanie również jest formą odpoczynku po całym dniu. Jednak oprócz tego sen odgrywa jeszcze inne istotne funkcje.

Ile godzin w ciągu dnia powinien spać pies

Wiesz już, że twój psiak w ciągu dnia śpi znacznie dłużej niż ty. Można śmiało stwierdzić, że twój czworonożny przyjaciel przesypia ponad połowę każdego swojego dnia. Brzmi imponująco, prawda?

Jednak zbyt dużo snu w ciągu dnia nie jest dobre dla zdrowie pieska. Sama z pewnością znasz to uczucie skołowania po zdecydowanie zbyt długim śnie. Zawsze wtedy towarzyszy mi ból głowy, którego nie mogę pozbyć się już do końca dnia. Dla twojego pieska zbyt duża ilość snu również może negatywnie wpłynąć na jego zdrowie io dobre samopoczucie.

Dorosłe psy w ciągu dnia powinny przesypiać od 12 do 14 godzin dziennie.

Od czego zależy ilość snu psa

Warto wspomnieć, że nie każdy pies będzie potrzebował takiej samej ilości snu. To ile godzin spania dziennie potrzebuje organizm twojego psiaka, zależy od wielu kwestii.

Wiek twojego psa

Jedną z nich jest wiek psa. Szczeniaki, szczególnie tuż po narodzinach potrzebują bardzo dużo snu. Ich organizm znajduje się właśnie w fazie intensywnego wzrostu i potrzebuje do tego bardzo dużo energii. Podobnie wygląda to przecież w przypadku niemowlaków, które również w początkowej fazie swojego życia przede wszystkim śpią.

Gdy psiak wychodzi ze swojego szczenięcego okresu, będzie potrzebował znacznie mniej snu, niż niż miało to miejsce do tej pory. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, kiedy twój czworonożny przyjaciel przestanie zachowywać się jak szczeniak, to odsyłam cię do innego mojego wpisu poświęconego w pełni tej tematyce. Znajdziesz go TUTAJ.

Gdy pies wchodzi w dorosłość, jego potrzeby na ilość snu obniżają się. Ten stan utrzymuje się przez znaczną część życia twojego czworonoga.

Sytuacja ulega zmianie, gdy psiak zaczyna wchodzić w etap psiego seniora. Wówczas jego organizm będzie potrzebował więcej snu, aby móc w pełni się zregenerować. 

Bardzo często sen starszych piesków jest nie tak efektywny, jakim być powinien. Psiaki miewają problemy z zasypianiem lub bardzo często wybudzają się ze swoich drzemek. Dlatego jeśli masz pod swoją opieką psiego seniora, to zadbaj o przestrzeń w miejscu, gdzie śpi.

Upewnij się czyjego legowisko jest wygodne, wokół panuje cisza i spokój. To bardzo ważne dla twojego starszego psa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zdrowego snu psa, to odsyłam cię do innego mojego wpisu, który znajdziesz TUTAJ.

Stan zdrowia psa

Kolejnym czynnikiem, który ma bezpośredni wpływ na to, ile snu dziennie potrzebuje twój pies, jest stan jego zdrowia. Organizm twojego czworonoga w bardzo wielu sytuacjach zdrowotnych potrzebuje odpoczynku, aby móc się w pełni zregenerować. Najbardziej efektywnie w takiej sytuacji działa właśnie spokojny, niezmącony niczym sen psa.

Gdy czuje się źle, jestem przeziębiona lub bardzo zmęczona, myślę tylko o tym, aby móc położyć się wygodnie  swoim łóżku i zasnąć. Twój czworonożny przyjaciel w takich sytuacjach czuje się bardzo podobnie.

Dlatego jeśli wiesz, że twój psiak przebywa teraz trudne chwile, dochodzi do siebie po chorobie czy operacji, zadbaj o to, aby mógł przesypiać tak dużo godzin dziennie, ile tylko potrzebuje. Nawet jeśli jego sen w takich sytuacjach trea znacznie dłużej niż zazwyczaj.

Jest to jak najbardziej normalne i co więcej bardzo potrzebne dla odpowiedniej regeneracji ciała twojego pieska. Sen wpływa doskonale na powrót do zdrowia i nabranie siły fizycznej.

Sen psa jest bardzo ważny

Do prawidłowego funkcjonowania organizm twojego psa potrzebuje ok 12-14h dziennie. Chcąc aby sen twojego pieska był w pełni efektywny musisz zadbać o jego komfort i wygodę.

Ile godzin dziennie przesypia twój piesek? Napisz mi odpowiedź pozostawiając komentarz poniżej.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Mój pies bardzo dużo śpi – czy jest to powód do zmartwienia?

Twój pies przesypia bardzo dużą część dnia i zastanawiasz się, czy aby wszystko z nim w porządku. To jak dużo snu potrzebuje organi...

Czego dowiesz się o psie patrząc na sposób jedzenia

Sposób jedzenia posiłku przez twojego czworonożnego przyjaciela może powiedzieć ci bardzo dużo o nim samym. Psiaki po przejściach bar...