Kiedy pies przestanie zachowywać się jak szczeniak - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Kiedy pies przestanie zachowywać się jak szczeniak

Szczenięcy okres w życiu psa trwa mniej więcej do ukończenia przez niego pierwszego roku życia. To jak szybko twój pies przestanie zachowywać się jak szczeniak zależy od kilku czynników. Wśród nich możemy wymienić między innymi nasze zaangażowanie w tresurę psa, jego inteligencję, a także to jakiej jest rasy.

Zastanawiasz się jak długo twój czworonożny przyjaciel będzie zachowywał się jak szczeniak? Wpływ na to ma kilka różnych czynników, o których chciałabym opowiedzieć ci właśnie w tym wpisie. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że dorosłość psychiczna i fizyczna psa, to dwie różne sprawy.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Okres szczenięcy trwa u psów mniej więcej do pierwszego roku życia
  • Trening komend i poleceń sprawia, że psiak szybciej przestanie się zachowywać jak szczeniak
  • Rasa psa ma wpływ na to, jak szybko zakończy się jego szczenięcy okres

Pies przestanie zachowywać się jak szczeniak

Okres szczenięcy w życiu mojego pieska wspominam z dużym wzruszeniem ale również radością, że ten etap mamy już za sobą. Małe pieski są niezwykle urocze. Obserwowanie tego, jak poznają otaczający ich świat jest rozczulające. Dla szczeniaków wszystko jest nowe, nieznane, bardzo interesujące.

Jednocześnie są pełne energii, nie potrafią usiedzieć w miejscu. Co za tym idzie, czasem naprawdę trudno jest nad nimi nadążyć. Ilość pogryzionych rzeczy przez mojego pieska, gdy był jeszcze szczeniakiem jest naprawdę imponująca. Podobnie z nieprzespanymi nocami i godzinami spędzonymi na nauce czystości.

Choć nie uważam, żeby mój piesek był bardzo niesforny podczas swojego szczenięcego etapu, to jednak cieszę się, że jest już dorosłym, ułożonym psem. Jeśli masz pod swoją opieką małego psiaka, to z pewnością zastanawiasz się, kiedy twój pies przestanie zachowywać się jak szczeniak. W tym wpisie chcę odpowiedzieć ci właśnie na to pytanie. Mam nadzieje, że zdajesz tutaj to, czego szukasz.

Jak długo trwa okres szczenięcy u psa

Przede wszystkim warto wspomnieć, że okres szczenięcy u psa możemy rozpatrywać na dwa sposoby. Ten, który tyczy się jego dojrzałości fizycznej, a także ten, skupiający się na jego psychice. Co ciekawe, oba te aspekty nie do końca pokrywają się z sobą w czasie.

Kiedy ciało szczeniaka jest dojrzałe

Szczeniaki rosną bardzo szybko. Pamiętam, że mój szczeniak zmieniał się niemal z dnia na dzień. To jak szybko trwa ten proces u psiaka w dużej mierze zależy od tego jakiej jest rasy. Pieski należące do grona małych psów znacznie szybciej osiągają swoją ostateczną wielkość niż duże psy. Zazwyczaj trwa to do momentu gdy psiak skończy mniej więcej pół roku.

W przypadku dużych psów ten proces trwa znacznie dłużej. Jest to zrozumiałe ze względu na to, jak duże są niektóre rasy psów. Niekiedy ciało pieska osiąga swoją docelową wielkość, aż do jego pierwszego roku życia.

Kiedy szczeniak będzie dojrzały psychicznie

Dojrzałość psychiczna psa nie jest w pełni skorelowana z jego dojrzałością fizyczną. Choć ciało twojego psiaka osiągnęło już swoją ostateczną wielkość, to nie oznacza jednak, że jest to równoznaczne z tym, że jego szczenięcy okres właśnie się zakończył.

Jest to szczególnie zauważalne w przypadku małych psów, które dość szybko przestają rosnąć. Mimo tego, że twój psiak osiągnął już swój wzrost, to nadal będzie zachowywać się jak szczeniak.

Pieski osiągają dojrzałość psychiczną mniej więcej w okolicy pierwszego roku swojego życia. Oczywiście z wielu różnych względów u każdego psiaka może to trwać krócej lub dłużej.

Od czego zależy szybkość dorastania szczeniaka

To jak długo twój pupil będzie zachowywał się jak szczeniak zależy od kilku różnych czynników. Z pewnością sama doświadczyłaś tego, że pieski nawet jeśli znajdują się dokładnie w tym samym wieku, to nie oznacza, że będą zachowywały się dokładnie tak samo. Wręcz przeciwnie, mogą się od siebie bardzo różnić.

Przedstawię ci więc czynniki, które mają wpływ na to, z jaką szybkością twój psiak przestanie zachowywać się jak szczeniak.

Trening nowych umiejętności

Okres szczenięcy to czas, gdy twój piesek z ogromną szybkością i łatwością uczy się nowych rzeczy. Dlatego jeśli bierzesz pod swoją opiekę małego pieska, to właściwie niemal od razu powinnaś rozpocząć szkolenie.

Oczywiście nie mam tutaj na myśli uczenia pieska wymyślnych sztuczek. Chodzi o nauczenie twojego psiaka tego, co będzie bardzo pomocne w jego późniejszym życiu. Wśród tych komend moim zdaniem powinny znaleźć się takie komendy jak zostaw, do mnie, na miejsce czy zostań.

Trening nowych umiejętności wpływa bezpośrednio na to, czy dany psiak będzie postrzegany jako szalony szczeniak, czy ułożony młody pies. Im więcej umiejętności zdobędzie, tym bardziej dorosło będzie podchodził do otaczającego go świata.

Socjalizacja szczeniaka

To jak będzie przebiegać proces dorastania twojego szczeniaka w dużej mierze będzie zależeć od jego socjalizacji. Piesek, który nie odnajduje się w różnych sytuacjach społecznych, będzie sprawiał wrażenie bardziej niedojrzałego.

Jeśli psiak nie wie jak zachować się w momencie, gdy spotyka inne pieski, to może oznaczać, że jest jeszcze na początku swojego procesu socjalizacyjnego. Podobnie jeśli obecność innych ludzi jest dla niego czymś bardzo dziwnym i abstrakcyjnym.

Oczywiście jest to normalne i socjalizacja szczeniaka rozpoczyna się od pierwszych dni jego życia. Umiejętność życia w społeczeństwie to jedna z oznak tego, że twój psiak powoli wychodzi ze swojego szczenięcego okresu i staje się młodym psem.

Więcej na temat tego, jak wygląda proces socjalizacji szczeniaka znajdziesz w innym moim wpisie, który znajdziesz TUTAJ.

Wzór w postaci innego psiaka

Gdy szczeniak wychowuje się u boku innego, starszego od siebie psa, bardzo często dąży do naśladowania jego zachować. Dorosły pies staje się dla niego wzorem, a twój mały pupil stara się być taki sam.

Można łatwo zaobserwować, że szczeniaki, które dorastają u boku innego psa znacznie szybciej dorastają. Z czego to wynika? Szczeniak uczy się codziennych zachowań nie tylko od nas poprzez treningi nowych umiejętności, ale również właśnie poprzez naśladowanie swojego brata lub siostry.

Dobrze, abyś była tego świadoma, ponieważ szczeniak może powtarzać również takie zachowania, które u twojego starszego psa nie są przez ciebie dobrze widziane. Dlatego zanim weźmiesz pod swoją opiekę nowego pupila to upewnij się, że twój piesek potrafi już wykonywać podstawowe komendy i polecenia.

Rasa twojego psa

Nie da się ukryć, że na to jakie cechy charakteru będą przemawiały przez twojego czworonoga, bardzo duży wpływ ma jego rasa. Psiaki potrafią się między sobą bardzo różnić. Co ciekawe, rasa twojego psa wpływa nie tylko na jego wygląd zewnętrzny, ale właśnie charakter i uosobienie.

Niektóre rasy psów są postrzegane jako bardziej inteligentne od innych i jest to jak najbardziej normalne. Wynika to ze specyfiki danej rasy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat inteligencji naszych czworonożnych przyjaciół, to odsyłam cię do mojego wpisu, poświęconego w pełni tej tematyce. Znajdziesz go TUTAJ.

Inteligencja psa niezaprzeczalnie ma wpływ na proces dorastania psiaka. Jeśli należy on do grona najbardziej inteligentnych ras, to znacznie szybciej będzie opanowywał on komendy, których chcesz go nauczyć. Co za tym idzie, znacznie szybciej wyzbędzie się zachowań typowych dla szczeniaków i stanie się dorosłym psiakiem.

Szczenięcy okres w życiu psa

Choć zdaje sobie sprawę, że niektóre zachowania szczeniaków mogą być dość kłopotliwe, to jednak z dużym sentymentem wspominam ten okres w życiu mojego psiaka. Cudownie było móc towarzyszyć mu w chwilach, gdy dopiero poznaje otaczający go świat.

A ty jak wspominasz ten czas, gdy twój piesek był jeszcze małym szczeniakiem. Podziel się tym ze mną zostawiając komentarz poniżej.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

2 komentarzy do “Kiedy pies przestanie zachowywać się jak szczeniak

  1. Mam wrażenie że moja sunia cały czas jest szczeniakiem mimo swoich 10 lat.Pewnie niemałą rolę robi rasa pieska .Kara jest buldożką i nie nie ma zamiaru się starzeć . Oby tak jej pozostało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

legowisko dla psa urban grafitowe

Gdzie pies powinien mieć legowisko?

Wybór miejsca na legowisko dla psa to istotna decyzja, która wpływa na codzienny komfort i samopoczucie Twojego pupila. Nie każdy wie, jak wielką rolę odgrywa odpowiednia lokalizacja psiego posłania, dlatego wyjaśnię, na co zwrócić uwagę, aby Twój czworonożny przyjaciel czuł się w pełni szczęśliwy i bezpieczny. Wybór wygodnego legowiska dla psa to dopiero początek, bo [...]

Czytaj dalej… from Gdzie pies powinien mieć legowisko?

Czytaj dalej

Przywołanie psa – jak nauczyć psa przybiegać na komendę bez względu na wszystko?

Swobodna eksploracja i możliwość węszenia to – oczywiście obok wielu innych – warunki, jakie powinniśmy spełnić, aby zadbać o dobrostan psa. Nawet najdłuższe spacery na smyczy nie zaspokoją w pełni potrzeb czworonoga. I chociaż w wielu miejscach trzeba lub warto chodzić z psem na smyczy i nawet dorosłego psa należy tego nauczyć (przeczytaj Jak nauczyć [...]

Czytaj dalej… from Przywołanie psa – jak nauczyć psa przybiegać na komendę bez względu na wszystko?

Czytaj dalej
pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup