×

Brak produktów w koszyku.

Jak zadbać o zdrowy sen psa?

8 minutes


Psiaki uwielbiają spać. Sen stanowi znaczącą część ich całego dnia, dlatego ważne jest, aby mogły czerpać z niego jak najwięcej przyjemności. Dbałość o jakość snu psiaka to między innymi dobrze dobrane legowisko, a także dopracowanie wspólnego rytmu dnia.
legowisko dla psa classic grey spiworek dreamy bowl and bone republic ls1a

Jak skutecznie zadbać o zdrowy sen psa?

Nasze psiaki to prawdziwe śpiochy. Godzinami mogą drzemać na kanapie, najchętniej w towarzystwie swojego ukochanego właściciela. Czują się wtedy najbardziej spokojne i bezpieczne. Można śmiało stwierdzić, że jest to pewnego rodzaju psi relaks. Zdrowy sen psa jest niezwykle ważny, nie tylko dla jego dobrej kondycji ale i lepszego samopoczucia. Pozwala odpocząć po długim, intensywnym dniu i nabrać siły na nowe czekające psiaka go wyzwania.

W dużej mierze to właśnie w twoich rękach leży zapewnienie psiakowi dobrych warunków dla spokojnego snu. Podstawą jest własny kąt, gdzie powinieneś umieścić posłanie dla psa. Na dobry sen wpływa również codzienna aktywność fizyczna psiaka, stały rytm dnia, a także zdrowa dieta.

Jeśli zaobserwujesz u swojego pieska jakiekolwiek zaburzenia związane ze snem, koniecznie udaj się do specjalisty. Nasze czworonogi uwielbiają spać, dlatego jeśli zauważasz bezsenność u psa, może być to początek większego problemu zdrowotnego.

Zdrowy sen psa, czyli jaki?

Na zdrowy i spokojny psi sen składa się kilka czynników. Ich znajomość pozwala zadbać o spokój naszego psiaka zarówno w nocy, jak i podczas krótkich, poobiednich drzemek. Poniżej przedstawiam ci kilka istotnych czynników, mających wpływ na dobry sen twojego czworonoga.

Długość snu psa

Jednym z najbardziej kluczowych czynników jest długość psiego snu. Nie możemy przedstawić jednego ogólnego wzorca dla wszystkich psiaków, ponieważ jest to sprawa dość indywidualna.

Długość snu potrzebnego psu do prawidłowego odpoczynku i pełni regeneracji sił, zależna jest przede wszystkim od jego wieku, codziennej aktywności fizycznej, a także rasy.

Genetycznie najwięcej snu potrzebują psy takich ras jak labrador, czy owczarek niemiecki. Nieco krócej śpią psiaki ras określanych jako mniejsze. W tym gronie znajdziemy między innymi maltańczyka, yorka, mopsa czy buldożka francuskiego.

Psi seniorzy potrzebują bardzo dużo snu. W ciągu doby mogą przesypiać nawet 18 godzin. Podobnie jest w przypadku szczeniąt, u których sen pełni kluczową rolę w procesie prawidłowego rozwoju. Wraz z ich dorastaniem czas który codziennie przesypiają staję się coraz krótszy. Zdecydowanie krócej śpią dorosłe psiaki. Potrzebują od 12 do 14 godzin snu dziennie aby czuć się w wypoczęte i w pełni sił.

Więcej snu potrzebują psy, które prowadzą bardzo aktywny styl życia. Wzmożony wysiłek fizyczny sprawia, że do pełnej regeneracji sił potrzebują przespać więcej godzin, niż typowo kanapowy psiak. Jest to szczególnie zauważalne u psiaków, które profesjonalnie trenują różnego rodzaju dyscypliny sportowe.

Z pewnością sam niejednokrotnie zauważyłeś jak twój pupil bo długim i intensywnym spacerze od razu po powrocie udaje się na dłuższą drzemkę. Mój psiak, zawsze gdy wracamy z zabawy frisbee w parku, potrzebuje energetycznej drzemki.

kocyk dla psa nap grey legowisko loft graphite bowl and bone republic ls3sa

Jakość zdrowego snu psa

Nie każdy sen da pupilowi tyle samo energii i siły do działania. To, od jakości jego snu, zależy jego pozytywny wpływ na zdrowie. Dlatego też dbanie o spokojne spędzenie nocy przez pupila to podstawa opieki nad nim.

W przypadku psów wyróżnić możemy dwie fazy snu: SWS oraz REM. Na pierwszą z nich składa się proces zasypiania, działa uspokajająco na mózg, który przechodzi powoli w czas lekkiego spoczynku. Podczas SWS organizm twojego psiaka wycisza się i poddaje odprężeniu. Jednocześnie jest jeszcze aktywny, dlatego też nazywamy tą część wczesną fazą snu.

Faza REM u psa stanowi fazę jego snu głębokiego. To właśnie podczas jej trwania organizm psa ma szansę na pełną regenerację i całkowity relaks. Obserwując psiaka w fazie REM możesz zauważyć ruchy gałek ocznych pod zamkniętymi powiekami, a także lekkie podrygi kończyn.

Niekiedy psiaki mogą wydawać z siebie dźwięki. Faza REM u psa trwa około 12% całego czasu snu. Biorąc pod uwagę, że tylko wówczas sen u psa ma właściwości zdrowotne to jego procent w stosunku do całkowitego przesypianego czasu jest bardzo niewielki.

Ze względu na fakt, że faza REM u psa to tak niewielki procent całego snu, to twoim zadaniem jest zadbać o jego spokój podczas nocy. Jakość psiego snu ma bezpośredni wpływ na jego zdrowie fizyczne jak i psychiczne. Zapewnienie mu optymalnych warunków do spania pozwoli w pełni wykorzystać zdrowotne działanie snu.

Odpowiednie posłanie

Miejsce, w którym twój pupil postanawia się zdrzemnąć nie jest przypadkowe. Psiak wybiera je z konkretnego powodu. Musi spełniać ono jego wymogi dotyczące komfortu podczas leżenia, czy też otaczającej go w danym miejscu atmosfery.

Gdzie umieścić posłanie psa

Psiak czuje się najbezpieczniej podczas snu jeśli posiada swój własny kącik w domu. Powinno to być miejsce nieco na uboczu, lecz jednocześnie umożliwiające psiakowi obserwację innych domowników. Posłanie powinno być odpowiednio duże, tak aby twój pupil mógł wygodnie i bez krępacji ułożyć się do snu.

Właśnie dlatego ważne jest by wiedzieć, jak dobrać odpowiednie legowisko dla psa. To właśnie ono zapewni mu wygodę zarówno podczas trwania nocy jak i szybkich, energetycznych drzemek w ciągu dnia.

Wysokiej klasy posłania wykonane z najlepszej jakości materiałów znaleźć można w asortymencie marki Bowl&Bone Republic. Legowisko dla psa URBAN czy LOFT są już niemal kultowymi pozycjami w ofercie firmy. Ich dodatkowych atutem jest wykorzystanie antyalergicznego sztucznego puchu do ich wypełnienia. Dzięki temu, psiaki cierpiące na alergię nie muszą martwić się o to, że reakcje uczuleniowe zakłócają ich spokojny sen.

Wybierając posłanie dla psa należy również zwrócić uwagę na to jak jest ono wypełnione. Legowisko ma za zadanie izolować psiaka od zimnej i twardej  podłogi, dlatego musi ono być wystarczająco grube. Ponadto wypełnienie powinno być na tyle elastyczne, aby delikatnie dopasowywać się do kształtu ciała psa, dzięki czemu będzie czuł się bardziej bezpiecznie podczas snu.

Wieczorna rutyna, a zdrowy sen psa

Psy lubią stabilizację i rutynę. Stały cykl dnia daje im poczucie bezpieczeństwa oraz panującego ładu i porządku. Dzięki wypracowaniu codziennych nawyków opierających się o stały rytm dnia, psiak czuje się stabilnie i pewnie. Stałe godziny wieczornego spaceru, posiłku oraz położenia się spać wpływają pozytywnie na jakość snu psa.

Przygotowanie do snu

Wieczorna rutyna to przede wszystkim moment wyciszenia się po emocjonującym dniu. W tym czasie unikaj aktywnych i żywiołowych zabaw z psiakiem. Zabierz swojego pupila na ostatni tego dnia, wieczorny spacer. Wybierajcie trasy spokojne, gdzie po drodze nie będziecie mijać zatłoczonych, głośnych miejsc.

Po powrocie ze wspólnego spaceru możesz podać pieskowi ulubiony posiłek. W miejscu, gdzie znajduje się kącik psiaka, zadbaj wówczas o przytulną atmosferę. Zasłoń okna znajdujące się nieopodal posłania, przygaś światła i ścisz grającą muzykę lub telewizor. Psiak zauważy, że nastała pora snu oraz odpoczynku i chętnie uda się spać na swoje legowisko.

Gdy psiak zaśnie

Jeśli zauważysz, że twój piesek już smacznie śpi, staraj się zachowywać stosunkowo cicho, aby go nie obudzić. Psy są bardzo czujne, nawet podczas snu. Byle głośniejszy szmer może wybudzić ich z fazy REM. Psiak zbudzony gwałtownym dźwiękiem, może się bardzo wystraszyć i zdenerwować, co negatywnie wpływa na jego zdrowie. Twój psiak zasługuje na spokojny, niezmącony niczym sen.

legwisko dla psa classic brown bowl and bone republic ls2sa

Wyspany psiak, to szczęśliwy psiak

Każdy z nas jest marudny jeśli nie wyśpi się i wstanie lewą nogą. To samo dotyczy naszych czworonożnych przyjaciół. Doskonale widzę po moim pupilu, gdy jest on niewyspany. Psi sen jest niezwykle ważny. Dlatego jako opiekunowie naszych psiaków musimy zadbać, aby naszym pupilom spało się jak najlepiej.

Dobra jakość snu psa skutkuje dłuższym i spokojniejszym życiem psa. Inwestycja w dobre jakościowo i wygodne legowisko to jeden z najlepszych prezentów jakie możesz sprawić swojemu czworonożnym przyjacielowi. Nie wierzysz? Sprawdź dlaczego warto wybierać dobre jakościowo produkty. Twój piesek z pewnością będzie ci wdzięczny za to, że chcesz dla niego jak najlepiej.

A jakie podejście do snu ma twój piesek? Należy do grona prawdziwych śpiochów, czy też może to właśnie on budzi wszystkich domowników?

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 3
Loading...

2 komentarze to “Jak zadbać o zdrowy sen psa?”

  1. michał pisze:

    czy wasze legowiska można prać?

    • dawid pisze:

      Jasne, wszystkie legowiska mają zdejmowane pokrowce. Prać można osobno pokrowce, wkłady lub legowisko w całości. Z doświadczenia podpowiadam, że lepiej jednak prać osobno elementy – łatwiej jest dosuszyć wszystko po odświerzeniu. Dokładne informacje zawarte są na każdej stronie produktu + na metkach dołączonych do legowiska 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Dlaczego mój pies nie potrafi bawić się z innymi psami

Przyczyn tego, że twój czworonożny przyjaciel nie chce bawić się z innymi psami może być kilka. Twój psiak może być nieśmiały, a...

Co zrobić gdy pies zjadł coś, czego nie powinien

Każdemu psiakowi zdarza się zjeść coś, czego absolutnie nie powinien. W takiej sytuacji bardzo ważna jest twoja szybka reakcja i oceni...