Ciąża u psa - wszystko co musisz wiedzieć - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Ciąża u psa – wszystko co musisz wiedzieć

Objawami ciąży u psa są wymioty, spadek samopoczucia, a także wzrost obwodu brzucha czworonoga. Cały okres ciąży u psa trwa około dwóch miesięcy. W tym czasie pies będzie wymagał od ciebie wzmożonej opieki. Konieczne będą regularne wizyty kontrolne u weterynarza, aby kontrolować poprawność przebiegu ciąży.

Twoja suczka spodziewa się przyjścia na świat małych szczeniaków, a ty nie wiesz jak najlepiej zadbać o nią w tym wyjątkowym czasie w jej życiu? Przygotowałam dla ciebie kilka przydatnych wskazówek w jaki sposób najlepiej opiekować się psiakiem będącym w ciąży.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Ciąża u psa trwa około dwóch miesięcy
  • Przez początkowy czas trwania ciąży u psa możesz nie zauważyć, że psiak spodziewa się szczeniąt
  • Podczas trwania ciąży musisz regularnie zabierać suczkę na wizyty kontrolne do weterynarza, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku

Ciąża u psa

Przyjście na świat szczeniaków, to wspaniałe wydarzenie. Czy może być coś bardziej urocze niż malutkie psiaki, których pierwsze chwile będą miały miejsce pod twoją opieką? Jednak zanim małe pieski pojawią się wśród nas, twojego pupila czeka niełatwe zadanie, jakim jest ciąża u psa. Twoim zadaniem będzie zająć się ciężarną suczką tak, aby czuła się w pełni bezpiecznie i komfortowo.

Ciążą u psa to bardzo ważne wydarzenie w życiu, zarówno twojego czworonoga jak i twoim. Będzie wymagać od ciebie bardzo dużego zaangażowania, a przede wszystkim posiadania odpowiedniej wiedzy na temat tego, jak powinnaś zająć się pieskiem w takim stanie.

Dlatego też przychodzę ci z pomocą. Przede wszystkim masz moje wsparcie w tej kwestii i jestem pewna, że sobie poradzisz z tym odpowiedzialnym zadaniem. Po tym wydarzenia twoja więź z pupilem stanie się jeszcze mocniejsza i silniejsza.

Jak rozpoznać ciąże u psa

Zacznijmy od początku, pewnie zastanawiasz się w jaki sposób rozpoznasz to, że twoja suczka jest w ciąży. Wbrew pozorom nie jest to tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Bardzo długo żadne widoczny objawy zajścia psiaka w ciąże nie są widoczne.

Po czym więc będziesz mogła rozpoznać, że twój pupil będzie miał szczeniaki? Początkowe objawy ciąży u psa są nam ludziom bardzo dobrze znane. Wśród nich jest ogólne osłabienie oraz wymioty. Bardzo często towarzyszy też temu widoczny brak apetytu u psiaka.

Mniej więcej w piątym tygodniu trwania ciąży, ciało czworonoga zaczyna się widocznie zmieniać. Obwód brzucha suczki zwiększa się. Dodatkowo można zauważyć, że gruczoły mleczne są znacznie powiększone. Na tym etapie ciąży ustępuje chwilowy brak apetytu.

Psiak bardzo dużo je, zdecydowanie więcej niż na co dzień. Jest to jak najbardziej normalne, ponieważ organizm suczki potrzebuje o wiele więcej energii w trakcie, gdy spodziewa się ona przyjścia na świat małych szczeniaków.

Co zrobić gdy zauważysz, że psiak jest w ciąży

Być może zastanawiasz się jaki powinien być kolejny krok po tym, gdy zorientujesz się, że bardzo możliwe, że twoja suczka jest w ciąży. Przede wszystkim w pierwszej kolejności powinnaś zabrać ją na wizytę do weterynarza.

Psi lekarz wykona usg i wszelkie niezbędne badania, aby sprawdzić jak przebiega ciąża psa. Jest to bardzo ważne, ponieważ w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości, istotna jest szybka reakcja. Jeśli ciążą psiaka jest w jakikolwiek sposób zagrożona, to opieka nad czworonogiem będzie wyglądała inaczej.

Jak dbać o suczkę w ciąży

Psiak, który spodziewa się szczeniaków będzie wymagał od ciebie specjalnej opieki. Od tej chwili jesteś odpowiedzialna nie tylko za swojego czworonoga, ale również jego przyszłe maluchy.

Zadbaj o dietę psa

Odpowiednia dieta to podstawa zdrowia psa. Od tego czy organizm psiaka ma dostarczaną odpowiednią ilość witamin i minerałów zależy jego dobre samopoczucie, a także siła i energia do działania. Dieta w przypadku ciężarnej suczki jest ogromnie ważna.

Dlatego jeśli chcesz mieć pewność, że jadłospis twojego psiaka zawiera wszystko to, czego mu potrzeba, to odsyłam cię do mojego wpisu poświęconego w pełni tej tematyce, znajdziesz go TUTAJ. Dowiesz się z niego, co powinna zawierać zdrowa, pełnowartościowa dieta psa.

Samo skomponowanie posiłku dla psiaka to jednak nie wszystko. Porcje jedzenia, jakie podajesz swojemu pupilowi w czasie ciąży, powinny być większe niż do tej pory. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Dobrze znam powiedzenie, że w czasie ciąży je się ‘’za dwóch” jednak podawanie swojej ciężarnej suczce dwa razy większej porcji niż zwykle, to będzie zbyt dużo.

Zapewnij jej komfortowe warunki

W znacznej większości przypadków ciąża u psów bywa wieloraka. Co za tym idzie, gdy jest już blisko terminu porodu, to pupilowi może być bardzo trudno funkcjonować z tak dużym brzuchem.

Dlatego też twoim zadaniem jest zadbać o to, aby twoja ciężarna suczka czuła się w pełni komfortowo, w tym dużo wymagającym od niej okresie. Zadbaj o to, aby jej sen był jak najbardziej efektywny.

W tym celu wybierz dla niej takie legowisko, aby mogło swobodnie rozłożyć się na nim nawet pomimo swojego bardzo dużego brzucha. Ze swojej strony mogę polecić ci w pełni sprawdzone przez mojego psiaka legowisko linii CLASSIC od Bowl&Bone Republic. Jestem pewna, że to posłanie zapewni twojemu pupilowi taki komfort, jakiego właśnie teraz potrzebuje.

Jeśli zabierasz gdzieś ze sobą swoją ciężarną suczkę, to zadbaj o jej wygodę nawet w podróży. Miękki kocyk powinien być podstawą waszej wyprawki. Niech przyjemny w dotyku materiał zapewni jej uczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Zadbaj o spokój psa

Psiak oczekujący przyjścia na świat szczeniaków, potrzebuje bardzo dużo spokoju. Postaraj się, aby wszelkie stresujące dla psiaka sytuacje wówczas ograniczyć do absolutnego minimum. Wiem, że bardzo dobrze znasz swojego pupila i wiesz, co lubi, a co nie. Dlatego zwróć szczególną uwagę na sytuacje, które mogłyby być potencjalnym źródłem powstania stresu.

Jeśli wiesz, że twój pupil nie lubi nowych osób pojawiających się w domu, to na czas ciąży ogranicz tego rodzaju wizyty. Podobnie jeśli ciężarna suczka jeży się na sam widok innych psów. Niech będzie to czas, w którym jej życie będzie pełne spokoju i relaksu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej na temat tego, jak zadbać o relaks swojego psa, odsyłam cię do mojego wpisu o tej tematyce, który znajdziesz TUTAJ.

Wizyty kontrolne u weterynarza

Ciążą psiaka wymaga stałej kontroli u weterynarza. Oczywiście, jeśli tylko zauważysz, że cokolwiek niepokojącego dzieje się ze zdrowiem twojego pupila, to czym prędzej udaj się na konsultację do lekarza. W przypadku ciąży każda zwłoka w działaniu może być zagrożeniem dla psiaka lub jego przyszłych szczeniaków.

Oprócz nagłych sytuacji, wymagających szybkiej reakcji, musisz pamiętać również o regularnych wizytach u weterynarza. Podczas takiej kontroli lekarz sprawdza, czy ciąża przebiega prawidłowo, a także będzie mógł ocenić ogólny stan zdrowia suczki. Uważam, że jest to bardzo ważne, aby w tym wyjątkowym czasie zadbać o czworonoga we wszelki możliwy sposób.

Poród u psa

Moment przyjścia na świat szczeniąt to bardzo ważne wydarzenie. Jeśli tylko czujesz się w pełni na siłach, to możesz samodzielnie przyjąć poród twojego pieska. Nie ma ku temu medycznych przeciwskazań.

Oczywiście jeśli nie uważasz, aby przyjęcie porodu twojej suczki było czymś, z czym sobie bezstresowo poradzisz, to możesz poprosić o pomoc weterynarza. Zazwyczaj w takich sytuacjach lekarz przyjeżdża na wizytę domową, żeby psiak nie musiał się dodatkowo stresować podróżą.

Weterynarz przyjmuje poród i pomaga zadbać o szczeniaki w tych pierwszych chwilach ich życia. Suczka również będzie potrzebowała być zbadaną. Poród dla psiaka to duży wysiłek dlatego będzie potrzebować czasu, aby dojść do siebie.

Po narodzeniu się szczeniaków weterynarz sprawdzi, czy twój pupil będzie w stanie samodzielnie wykarmić swoje młode. Jeśli organizm psa z różnych przyczyn na to nie pozwoli, to twoim zadaniem będzie podawać szczeniętom mleko, stworzone z myślą właśnie o takich maluchach.

Jest to moment, w którym twoja opieka nad psiakiem będzie wymagała o wiele więcej poświęcenia i zaangażowania.

Twój pies spodziewa się szczeniaków

Przyjście na świat małych psiaków to wspaniałe wydarzenie ale również ogromna odpowiedzialność dla ciebie, jako opiekuna. Jeśli nie zamierzasz zostawić szczeniaków na wychowanie u siebie, to postaraj się odpowiednio wcześnie znaleźć dla nich nowy dom.

Masz już za sobą ciąże u twojego psiaka? A może ten cudowny czas dopiero przed wami? Podziel się ze mną swoją historią w komentarzu poniżej.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies śpi na materacu w pokoju

Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

W wyborze najlepszego posłania ortopedycznego dla psa należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. To dopasowanie legowiska do indywidualnych potrzeb psa, zapewnienie jakości wykonania oraz odpowiednich materiałów, właściwy rozmiar i komfort, który oferuje, a także jego zdolność do wspierania stawów i kręgosłupa. Decyzja o posłaniu ortopedycznym to inwestycja w zdrowie psa, dlatego warto zadbać o [...]

Czytaj dalej… from Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

Czytaj dalej
piesek na legowisku z zabawkami

Objawy babeszjosy u psa

Wiedza na temat babeszjozy, jej przyczyn i sposobów leczenia jest kluczowa dla każdego właściciela psa. Zapoznanie się z możliwymi objawami i sposobami zapobiegania tej chorobie może pomóc w szybszym rozpoznaniu i skutecznym leczeniu. Objawy babeszjozy mogą być różnorodne i łatwo je przeoczyć. Czego się dowiesz z tego artykułu: Babeszjosa u psa W trosce o zdrowie [...]

Czytaj dalej… from Objawy babeszjosy u psa

Czytaj dalej
pies czeka na chodzniku

Podstawowa higiena psich uszu

Każdy opiekun psa powinien zrozumieć, że dbanie o higienę uszu nie jest tylko kwestią estetyki, lecz głównie troską o dobre samopoczucie pupila. Różne rasy mogą wymagać różnego podejścia do pielęgnacji uszu, dlatego też kluczowe jest systematyczne sprawdzanie ich stanu i odpowiednia pielęgnacja, dostosowana do indywidualnych potrzeb konkretnego psa. Czego się dowiesz z tego artykułu: Higiena [...]

Czytaj dalej… from Podstawowa higiena psich uszu

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup