Pies podczas upału - jak mu pomóc - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Pies podczas upału – jak mu pomóc

Lato to czas radości, odpoczynku, długich ciepłych wieczorów i pięknych zachodów słońca. Nie da się ukryć, że ta pora roku charakteryzuje się również wysoką, a niekiedy wręcz bardzo wysoką temperaturą. Choć osobiście gorące dni są mi nie straszne i wypatruje ich z wytęsknieniem, to dobrze wiem, że nie wszyscy podzielają moje nadmierne upodobanie do ciepła. Dotyczy to także w dużej mierze naszych czworonożnych psich przyjaciół.

Twój pieski przyjaciel podczas upału

Psiaki źle znoszą wysokie temperatury. Czują się wtedy bardzo niekomfortowo i słabo pod względem fizycznym. My, jako opiekunowie naszych pupili, powinniśmy zadbać o to, aby maksymalnie możliwie uchronić je przed negatywnym działaniem wysokiej temperatury. Pies podczas upału czuje się bardzo źle.

Przedstawię ci kilka prostych rozwiązań, które przyniosą ulgę twojemu czworonogowi podczas gorących, letnich dni. Mam nadzieję, że sprawdzą się równie dobrze u was.

Dlaczego pies czuje się źle podczas upału

Podczas słonecznych, gorących dni psy czują się znacznie gorzej niż ludzie. Wysoka temperatura ma na nasze czworonogi większy wpływ niż na nas samych. Dlaczego tak się dzieje i z czego to wynika? Powodów jest kilka.

Brak umiejętności obniżenia temperatury

Organizm psa nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z obniżeniem temperatury ciała poprzez pocenie się.

Jedynym organem zdolnym do tego, aby choć w niewielkim stopniu ochłodzić psiaka, jest jego język. Warto jednak wspomnieć, że ten sposób na ochłodzenie się przynosi pieskowi jedynie niewielką ulgę.

Organizm psa podczas upałów podejmuje próbę samodzielnego obniżenia swojej temperatury poprzez szybsze oddychanie. Jednakże ten sposób niezbyt dobrze sprawdza się w przypadku bardzo gorących dni.

Jest on skuteczny jedynie w przypadku, gdy temperatura jest nieznacznie wyższa od normy akceptowalnej przez psiaka.

Sierść i włosie

Psiaki źle znoszą wysokie temperatury również ze względu na swoją sierść. Dotyczy to w głównej mierze psów z wyjątkowo grubym i gęstym włosiem.

Duże znacznie ma także sylwetka psiaka. Gdy należy on do grona psich łakomczuszków i jest otyły to z pewnością upał będzie jeszcze bardziej dawał mu się we znaki.

Jeśli mówimy o budowie ciała psiaka to koniecznie należy wspomnieć tutaj o psach, ze skrócą kufą. Niestety te pieski mają problemy ze swobodnym oddychaniem, co staje się dla nich jeszcze trudniejsze w gorące dni.

Do tego grona zaliczamy między innymi buldożki francuskie, mopsy czy boksery. Jeśli twój pupil jest przedstawicielem rasy z krótką kufą, to podczas wysokiej temperatury musisz szczególnie zadbać o jego dobre samopoczucie.

Gorące dni spędzane w mieszkaniu

To w jaki sposób możesz pomóc psiakowi w gorące dni zależy od tego, gdzie aktualnie się znajdujecie.

Przede wszystkim na wstępie warto ustalić, które z pomieszczeń w mieszkaniu jest najbardziej nasłonecznione. Jeśli właśnie tam znajduje się legowisko pupila, to konieczne będzie jego przeniesienie.

Wybierz pomieszczenie, w którym temperatura jest zazwyczaj najniższa. Najczęściej jest to pokój, którego okna wychodzą na stronę północną.

Podczas gorących dni psy szukają ukojenia leżąc na płytkach podłogowych w kuchni czy łazience. Otwórz drzwi od tych pomieszczeń, dając psiakowi możliwość położenia się na ich chłodnej powierzchni.

Pies podczas upału powinien mieć stały dostęp do chłodnej wody. W tym celu musimy zadbać o to, aby była ona często zmieniana. Woda stojąc dłuższy czas w misce nie będzie chłodna, tylko będzie miała temperaturę pokojową.

Dorzucanie do miski z wodą kostek lodu nie jest dobrym pomysłem ponieważ psiak mógłby połknąć je w całości. Jednakże przed podaniem pupilowi wody możesz włożyć ją na chwilę do lodówki, aby sama w sobie była chłodniejsza.

Wygodnym rozwiązaniem jest wybór miski dla psa z wyjmowanym wkładem. Dzięki temu nie będziesz miał problemu z włożeniem jej do lodówki. Linie misek dla psa DELI, DUO czy też SOLO od Bowl&Bone Republic charakteryzują się właśnie wyjmowanymi wkładami.

Upalne lato w ogrodzie, a nasz pupil

Gorące dni spędzane w ogrodzie są równie męczące dla psiaka, jak te podczas których jest w mieszkaniu. Otwarta przestrzeń jest o tyle niebezpieczna, że piesek może nie mieć żadnego schronienia w cieniu.

Pod żadnym pozorem nie możesz zostawiać pupila na pełnym słońcu. Przede wszystkim zwróć uwagę, czy piesek nie leży na posadzce tarasu, która potrafi szybko nagrzać się do bardzo wysokiej temperatury.

W tej sytuacji przydatna może być mata dla psa, która skutecznie oddzieli pupila od gorącej powierzchni tarasu. Regularna zmiana wody na chłodniejszą jest tutaj równie ważna.

Ogród daje nam również możliwość zorganizowania dla pupila ochłody w postaci małego basenu z wodą. W zależności od tego jakiej wielkości jest twój psiak, może być to ogromna miska z wodą, mała wanienka, czy też basen dla małych dzieci.

Tutaj oczywiście wiele zależy od podejścia psa do wody. Niektóre psiaki bardzo nie lubią zażywać kąpieli. Dla nich ten sposób na ochłodę będzie bardziej stresujący niż dający ulgę.

Z kolei mój psiak uwielbia zabawy w wodzie podczas ciepłych dni. Może spędzać w ten sposób bardzo dużo czasu i sprawia mu to ogromną przyjemność. Więcej na temat oswajania psa z wodą przeczytasz w moim oddzielnym wpisie na ten temat, który znajdziesz TUTAJ.

Przydatne gadżety dla ochłody czyli pies podczas upału

Chcąc przynieść ulgę psiakowi w gorące dni możemy również wspomóc się w tym dodatkowymi gadżetami. Jednym z nich jest z pewnością dobrze ci znany wentylator powietrza. Ustaw go w takim miejscu, aby twój pies podczas upału mógł znajdować się w zakresie jego chłodzenia, gdy tylko będzie miał na to ochotę.

Na rynku akcesoriów dla psów ostatnio popularność zyskują maty chłodzące dla psa. Jej działanie polega na tym, że gdy psiak kładzie się na macie, to jego ciężar ciała uaktywnia znajdujący się wewnątrz czynnik chłodzący.

Podczas spacerów w gorące dni z pewnością przyda się przenośna miska dla psa. Dzięki niej piesek będzie mógł ugasić swoje pragnienie podczas wycieczki po parku.

Jeżeli nie posiadasz takiej miski pod ręką, zapewne poradzicie sobie również z butelką z wodą niegazowaną. Przy okazji podawania wody z butelki nie ominie was troszkę śmiechu 🙂

Twój pies podczas upału

A Twój psiak jak sobie radzi podczas upałów? Znosi je całkiem dobrze, czy może każdy upalny dzień to dla niego ogromna udręka?

Chętnie zapoznam się z Twoją opinią w sekcji komentarzy. Jeśli znasz jakieś inne sposoby, aby dać naszym pieskom odrobinę ulgi w upalne dni, to chętnie się z nimi zaznajomię.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

piesek w sweterku

Pielęgnacja sierści psa w różnych porach roku

Pielęgnacja sierści psa jest procesem dynamicznym, który wymaga uwzględnienia różnych czynników, takich jak pory roku, rasa pupila czy zmieniające się warunki atmosferyczne. Odpowiednia pielęgnacja przyczynia się do zdrowia i dobrej kondycji skóry psa oraz umacnia relację między właścicielem a zwierzakiem. Czego się dowiesz z tego artykułu: Pielęgnacja sierści psa Pielęgnacja sierści psa jest niezwykle istotnym [...]

Czytaj dalej… from Pielęgnacja sierści psa w różnych porach roku

Czytaj dalej
miska dla psa duo biala

Strzyżenie i trymowanie sierści psa – czym się różnią

Jednym z zadań stojących przed psim opiekunem jest dbanie o zdrową sierść czworonożnego przyjaciela. W tym celu oprócz kąpieli i regularnego szczotkowania równie ważne jest skracanie sierści. Można to zrobić poprzez klasyczne strzyżenie ale również trymowanie. Oba zabiegi możesz wykonać u psiego fryzjera. Trymowanie i strzyżenie psiej sierści to dwa różne zabiegi pielęgnacyjne naszych czworonożnych [...]

Czytaj dalej… from Strzyżenie i trymowanie sierści psa – czym się różnią

Czytaj dalej
pies leżący na śpiworku koralowym

Dlaczego mój pies się drapie – co to oznacza i jak mu pomóc

Przyczyną drapania się twojego psa może być alergia, zarówno kontaktowa jak i pokarmowa. Twój pies może się drapać również z powodu obecności pasożytów na jego skórze, takich jak między innymi pchły, świerzb czy nużeniec. U twojego pupila może wtedy wystąpić również stan zapalny skóry oraz wypadanie sierści co może powodować, że pies się drapie. Czego [...]

Czytaj dalej… from Dlaczego mój pies się drapie – co to oznacza i jak mu pomóc

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup