×

Brak produktów w koszyku.

Jak oswoić twojego psa z wodą?

Psiak, który nie lubi wody to bardzo częsty przypadek. Jak więc przekonać pupila, że nie ma się czego obawiać? Istnieją sprawdzone sposoby, by oswoić twojego psiaka z wodą i właśnie nimi się dzisiaj z tobą podzielę.
szelki smycz dla psa soho orange bowl and bone republic ls1sa blog

Podejście psiaków do wody w gruncie rzeczy możemy podzielić na dwie, skrajne grupy. Pierwsza z nich do prawdziwi entuzjaści. Innymi słowy pieski, które wręcz uwielbiają wodę, czują się w niej dobrze i pewnie. Grupę o odmiennych poglądach stanowią czworonogi, które na widok wody wpadają w panikę. Kąpiel to dla nich złe doświadczenie, a spacer podczas deszczu to prawdziwa udręka.  Jest to problematyczne zarówno dla nas, ponieważ każdorazowo musimy podejmować małą konfrontację ze swoim psiakiem. Jak również dla naszego psiaka, ponieważ jest to dla niego sytuacja stresowa. Jak więc pokazać, że woda nie jest taka straszna i oswoić twojego psa z wodą?

Psiak kontra woda

Z biologicznego punktu widzenia kontrolowany kontakt z wodą nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszych pupili. Co więcej, większość psiaków posiada wrodzoną umiejętność pływania. Gdy znajdują się w wodzie działają instynktownie. Poruszają łapkami w takim sposób, który umożliwia im utrzymanie się i poruszanie na wodzie. Nie oznacza to jednak, że nawet jeśli umiejętność pływania jest u pieska uwarunkowana genetycznie, to nie będzie on odczuwał strachu związanego z kontaktem wodą. 

Niektóre rasy psów nie mogą zbyt długo pozostawać na powierzchni wody z powodu budowy ciała. Dotyczy to głównie psów, które mają dość dużą głowę w odniesieniu do reszty ciała. Taka konstrukcja uniemożliwia im utrzymanie równowagi w wodzie. Mimo wielkich wysiłków długo nie będziesz w stanie nauczyć psa pływać. W takim przypadku nieudane próby uczenia się mogą przyczynić się do niechęci do wody.

Oczywiście dla części ras psów woda to jedno z ulubionych miejsc do zabawy. Pływanie sprawia im ogromną przyjemność, mogą w ten sposób spędzać dużo czas i wciąż będzie dla nich wspaniała forma rozrywki. Dlatego też niektóre psy stanowią wsparcie dla ludzi w ratownictwie wodnym np. nowofundlandy.

Początek wodnej przygody

Jeśli nasz pupil uwielbia lub chociaż akceptuje wodę, a spacery w deszczu są dla niego akceptowalne, to masz ogromne szczęście! Co jednak, gdy psiak mocno akcentuje swoją niechęć do wody, a każda kąpiel to prawdziwe wyzwanie? Powiem ci jak rozpocząć proces oswajania psa z wodą. Przede wszystkim wyznaczmy sobie cel, który nasz czworonożny przyjaciel będzie w stanie osiągnąć. Nie oczekuj jednak, że dzięki twojemu wsparciu oraz regularnym ćwiczeniom na pewno uczynisz z pieska entuzjastę pływania.

Tak więc jak oswoić psa z wodą? Najlepiej zacząć od wspólnej zabawy. Przede wszystkim dla pieska ważna będzie twoja bliska obecność. Wówczas będzie wiedział, że jest bezpieczny i w stresującej sytuacji będzie mógł na ciebie liczyć. Na zabawę w wodzie warto wybrać miejsce z bardzo płytkim dnem. Wszelkiego rodzaju sadzawki i niewielkie zbiorniki wodne na terenie których nie obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Na początek wybierz takie zabawy, które twój pupil dobrze zna i bardzo lubi. Może to być aportowanie ulubionej piłki czy też  innej zabawki. Zadbaj o to, aby psiak poruszał się blisko linii brzegowej. Dzięki temu będzie wiedział, że choć jego łapki znajdują się w wodzie to w każdej chwili szybko może z niej wyjść. Piesek poczuje się pewniej jeśli podczas zabawy dołączysz do niego i również wejdziesz do wody.

Z pewnością zauważysz, że choć początkowo psiak będzie wzdrygał się łapiąc piłkę z rozbryzgującej się tafli wody, to szybko dobra zabawa pozwoli mu o tym zapomnieć. Ważnym jest aby w zabawie cały czas towarzyszyć pieskowi. Jak wiele czasu będzie potrzebował twój piesek aby zrozumieć, że woda to tak naprawdę nic strasznego? Tego niestety nie będziemy w stanie przewidzieć. Musisz obserwować zachowanie pieska, to czy jego stosunek do wody ulega zmianie i jeśli tak to w jakim tempie.

Utrapienie podczas kąpieli

Jeśli uda nam się choć trochę przekonać pieska, że woda to dobra zabawa to wówczas możemy postarać się odtworzyć tę atmosferę podczas kąpieli. Oczywiście w wannie, czy pod prysznicem nie możemy pozwolić sobie na aportowanie, czy bieganie wraz z psiakiem.  Możemy jednak postarać się utrzymać nastrój zabawy, zabierając do mycia ulubioną zabawkę. Ponadto pamiętaj, że pies, który dopiero co oswaja się z wodą, wciąż potrzebuje czuć twoją bliskość i opiekę nad nim. Dlatego też chcąc dodać otuchy psiakowi nie pozostawiaj go samego podczas kąpieli. Nie bój się przytulać go podczas mycia nawet jeśli w efekcie twoje ubranie okaże się całkowicie mokre.

Legowisko spiworek dla psa dreamy silver bowl and bone republic ls2sa

Pamiętaj, że jeśli piesek bardzo boi się wody, to każda kąpiel jest dla niego naprawdę stresującym przeżyciem. Strach twojego czworonoga może być mniejszy, jeśli ma w pobliżu swoje ulubione gadżety. Dobrym pomysłem jest przygotowanie ulubionego ręcznika lub kocyka twojego pupila, w którym czuje się bezpiecznie.

Deszczowe spacery

Nawet gdy obawa twojego pupila względem wody nieco osłabnie, to wcale nie oznacza, że od tego momentu powinniście rozpocząć długie spacery podczas deszczu. Myślę, że zgodzisz się ze mną, że pieski niezbyt chętnie korzystają z możliwości ukrycia się przed kroplami wody pod parasolem. Wymaga to bowiem spędzenia całego spaceru tuż przy nodze swojego opiekuna. Jak dobrze wiemy psiaki uwielbiają rozglądać się i poznawać otaczający ich świat.

Jeśli udajecie się na spacer w deszczu decyduj się na trasy, które nie będą podmokłe. W ten sposób psiak nie przemoczy sobie łapek. Dobrym rozwiązaniem będą miejsca, które są nieco osłonięte. Dzięki temu unikniecie bezpośredniego kontaktu z deszczem. Po każdym powrocie ze spaceru podczas deszczowej pogody dokładnie osusz pieska. W przeciwnym przypadku piesek może się przeziębić.

Ważną kwestią w oswajaniu pupila z wodą jest dobre przygotowanie. Pomyśl o zakupie psiej kurteczki, która choć częściowo ochroni sierść psiaka przed zamoczeniem. Polecam ci kurteczki z serii SPIRIT zaprojektowane przez markę Bowl&Bone Republic. Nie tylko uchronią psiaka przed deszczem, ale również nadadzą mu stylowy i niebanalny wygląd.

Woda nie taka straszna

Bywają sytuacje, że piesek ma tak głęboko wpojony strach przed wodą, że pomimo starań bardzo trudno będzie go do niej przekonać. W takich skrajnych sytuacjach już moment w którym pupil jest w stanie zaakceptować obowiązek kąpieli, czy też spaceru podczas deszczu jest jak najbardziej w porządku. Nie każdy piesek musi uwielbiać wodę i jest to jak najbardziej normalne. To do nas należy jednak zadanie, aby spróbować oswoić psa z wodą na tyle, aby nie był to dla niego powód do stresu, czy złego samopoczucia. Koniecznie napisz w komentarzu, jakie są twoje doświadczenia w oswajaniu psiaków z wodą.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 2
Loading...
Posty, które mogą Cię zainteresować
Jak dobrać rozmiar ubranka dla psa?

Jasna sierść u psa – jak o nią dbać?

Zadbana i lśniąca sierść to wizytówka każdego psiaka. Jest to oznaka zdrowia i dobrej kondycji fizycznej pupila. Nie da się jednak uk...

Jaką porą roku wziąć pod opiekę psa?

Przypuszczam, że nie zastanawiałeś się nad tym, czy pora roku ma znaczenie w przypadku wzięcia pod swoją opiekę małego czworonoga. C...