Jak oswoić twojego psa z wodą - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Jak oswoić twojego psa z wodą

Psiak, który nie lubi wody, to bardzo częsty przypadek. Jak więc przekonać pupila, że nie ma się czego obawiać? Codzienność z psiakiem, który boi się wody może być naprawdę trudna. Spacery w deszczu czy też kąpiel może stać się prawdziwym utrapieniem. Istnieją sprawdzone sposoby, by oswoić twojego psiaka z wodą i właśnie nimi się dzisiaj z tobą podzielę.

Czy można oswoić psa z wodą

Podejście psiaków do wody w gruncie rzeczy możemy podzielić na dwie, skrajne grupy. Od tego, do której nasz pupil należy będzie zależało to, jak oswoić psa z wodą i czy w ogóle będzie to potrzebne. Pierwsza z nich do prawdziwi entuzjaści. Innymi słowy pieski, które wręcz uwielbiają wodę, czują się w niej dobrze i pewnie.

Grupę o odmiennych poglądach stanowią czworonogi, które na widok wody wpadają w panikę. Kąpiel to dla nich złe doświadczenie, a spacer podczas deszczu to prawdziwa udręka. Jest to problematyczne zarówno dla nas, ponieważ każdorazowo musimy podejmować małą konfrontację ze swoim psiakiem. Jak również dla naszego psiaka, ponieważ jest to dla niego sytuacja stresowa.

Jak więc pokazać, że woda nie jest taka straszna i oswoić twojego psa z wodą?

Niechęć psa do wody

Z biologicznego punktu widzenia kontrolowany kontakt psa z wodą nie stanowi żadnego zagrożenia dla twojego pupila. Co więcej, większość psiaków posiada wrodzoną umiejętność pływania. Gdy znajdują się w wodzie działają instynktownie. Poruszają łapkami w takim sposób, który umożliwia im utrzymanie się i poruszanie na wodzie.

Nie oznacza to jednak, że nawet jeśli umiejętność pływania jest u twojego pieska uwarunkowana genetycznie, to nie będzie on odczuwał strachu związanego z kontaktem wodą.

Niektóre rasy psów nie mogą zbyt długo pozostawać na powierzchni wody z powodu swojej budowy ciała. Dotyczy to głównie psów, które mają dość dużą głowę w porównaniu do reszty ciała. Taka konstrukcja uniemożliwia im utrzymanie równowagi w wodzie. Mimo wysiłków będzie ci ciężko nauczyć psiaka umiejętności sprawnego pływania. W takim przypadku nieudane próby uczenia się mogą przyczynić się do pojawienia się niechęci do wody u pieska.

Oczywiście dla części ras psów woda to jedno z ulubionych miejsc do zabawy. Pływanie sprawia im ogromną przyjemność, mogą w ten sposób spędzać dużo czas i wciąż będzie to dla nich wspaniała forma rozrywki. Dlatego też niektóre psy stanowią wsparcie dla ludzi w ratownictwie wodnym np. nowofundlandy.

Początek wodnej przygody

Jeśli twój pupil uwielbia lub chociaż akceptuje wodę, a spacery w deszczu są dla niego akceptowalne, to masz ogromne szczęście! Co jednak, gdy psiak mocno akcentuje swoją niechęć do wody, a każda kąpiel to prawdziwe wyzwanie? Powiem ci jak rozpocząć proces oswajania psa z wodą.

Przede wszystkim wyznaczmy sobie cel, który nasz czworonożny przyjaciel będzie w stanie osiągnąć. Nie oczekuj jednak, że dzięki twojemu wsparciu oraz regularnym ćwiczeniom na pewno uczynisz z pieska entuzjastę pływania. Podejdź do sprawy w pełni racjonalnie.

Jak oswoić psa z wodą

Tak więc jak oswoić psa z wodą? Najlepiej zacząć od wspólnej zabawy. Przede wszystkim dla twojego pieska ważna będzie twoja bliska obecność. Wówczas będzie wiedział, że jest bezpieczny i w stresującej sytuacji będzie mógł na ciebie liczyć. Na zabawę w wodzie warto wybrać miejsce z bardzo płytkim dnem. Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju sadzawki i niewielkie zbiorniki wodne na terenie których nie obowiązuje zakaz wprowadzania psów.

Na początek wybierz takie zabawy, które twój pupil dobrze zna i bardzo lubi. Może to być aportowanie ulubionej piłki czy też bulletu ze sznurka.

Zadbaj o to aby psiak poruszał się blisko linii brzegowej, nawet jeśli woda w której się znajdujecie jest naprawdę płytka. Dzięki temu będzie wiedział, że choć jego łapki znajdują się w wodzie, to w każdej chwili szybko może z niej wyjść. Piesek poczuje się pewniej jeśli podczas zabawy dołączysz do niego i również wejdziesz do wody.

Z pewnością zauważysz, że choć początkowo psiak będzie wzdrygał się łapiąc piłkę z rozbryzgującej się tafli wody, to szybko dobra zabawa pozwoli mu o tym zapomnieć. Ważnym jest abyś w zabawie cały czas towarzyszył pieskowi.

Jak wiele czasu będzie potrzebował twój piesek aby zrozumieć, że woda to tak naprawdę nic strasznego? Tego niestety nie będziemy w stanie przewidzieć. Musisz obserwować zachowanie twojego pieska, to czy jego stosunek do wody ulega zmianie i jeśli tak to w jakim tempie.

Utrapienie podczas kąpieli

Jeśli uda ci się się choć trochę przekonać pieska, że woda to dobra zabawa to wówczas możesz postarać się odtworzyć tę atmosferę podczas kąpieli. Oczywiście w wannie, czy pod prysznicem nie możesz pozwolić sobie na aportowanie, czy bieganie wraz z psiakiem.  Możesz jednak postarać się utrzymać nastrój zabawy, zabierając do mycia jego ulubioną zabawkę.

Ponadto pamiętaj, że pies, który dopiero co oswaja się z wodą, wciąż potrzebuje czuć twoją bliskość i opiekę nad nim. Dlatego też chcąc dodać otuchy twojemu psiakowi nie pozostawiaj go samego podczas kąpieli. Nie bój się przytulać go podczas mycia, nawet jeśli w efekcie twoje ubranie okaże się całkowicie mokre.

Pamiętaj, że jeśli piesek bardzo boi się wody, to każda kąpiel jest dla niego naprawdę stresującym przeżyciem. Strach twojego czworonoga może być mniejszy, jeśli ma w pobliżu swoje ulubione gadżety. Dobrym pomysłem jest przygotowanie ulubionego ręcznika lub kocyka twojego pupila, w którym czuje się bezpiecznie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat psich kąpieli odsyłam cię do artykułu znajdującego się TUTAJ – kąpiel psa nie musi być wyzwaniem.

Spacery z psem w deszczowe dni

Nawet, gdy obawa twojego pupila względem wody nieco osłabnie, to wcale nie oznacza, że od tego momentu powinniście rozpocząć długie spacery podczas deszczu.

Myślę, że zgodzisz się ze mną, że pieski niezbyt chętnie korzystają z możliwości ukrycia się przed kroplami wody pod parasolem. Wymaga to bowiem spędzenia całego spaceru tuż przy nodze swojego opiekuna. Jak dobrze wiemy psiaki uwielbiają rozglądać się i poznawać otaczający ich świat.

Jeśli udajecie się na spacer w deszczu, decyduj się na trasy, które nie będą podmokłe. W ten sposób psiak nie przemoczy sobie łapek. Dobrym rozwiązaniem będą miejsca, które są nieco osłonięte. Dzięki temu unikniecie bezpośredniego kontaktu z deszczem. Po każdym powrocie ze spaceru podczas deszczowej pogody dokładnie osusz twojego pieska. W przeciwnym przypadku piesek może się przeziębić.

Ważną kwestią w oswajaniu pupila z wodą jest dobre przygotowanie. Pomyśl o zakupie psiej kurteczki, która choć częściowo ochroni sierść psiaka przed zamoczeniem. Polecam ci kurteczki z serii SPIRIT zaprojektowane przez markę Bowl&Bone Republic. Nie tylko uchronią psiaka przed deszczem, ale również nadadzą mu stylowy i niebanalny wygląd.

Oswoić psa z wodą – czy to możliwe?

Bywa, że piesek ma tak głęboko wpojony strach przed wodą, że pomimo starań bardzo trudno będzie go do niej przekonać. W takich skrajnych sytuacjach już moment w którym pupil jest w stanie zaakceptować obowiązek kąpieli, czy też spaceru podczas deszczu jest jak najbardziej w porządku.

Nie każdy piesek musi uwielbiać wodę i jest to jak najbardziej normalne. To do ciebie należy jednak zadanie, aby spróbować oswoić psa z wodą na tyle aby nie był to dla niego powód do stresu, czy złego samopoczucia.

Napisz w komentarzu, jakie są twoje doświadczenia w oswajaniu twojego psiaka z wodą.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

2 komentarzy do “Jak oswoić twojego psa z wodą

  1. mojego maltańczyka nikt nie zmusi do wejścia do jakiejkolwiek wody ale z tego akurat się też troszkę cieszę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

legowisko dla psa urban grafitowe

Gdzie pies powinien mieć legowisko?

Wybór miejsca na legowisko dla psa to istotna decyzja, która wpływa na codzienny komfort i samopoczucie Twojego pupila. Nie każdy wie, jak wielką rolę odgrywa odpowiednia lokalizacja psiego posłania, dlatego wyjaśnię, na co zwrócić uwagę, aby Twój czworonożny przyjaciel czuł się w pełni szczęśliwy i bezpieczny. Wybór wygodnego legowiska dla psa to dopiero początek, bo [...]

Czytaj dalej… from Gdzie pies powinien mieć legowisko?

Czytaj dalej

Przywołanie psa – jak nauczyć psa przybiegać na komendę bez względu na wszystko?

Swobodna eksploracja i możliwość węszenia to – oczywiście obok wielu innych – warunki, jakie powinniśmy spełnić, aby zadbać o dobrostan psa. Nawet najdłuższe spacery na smyczy nie zaspokoją w pełni potrzeb czworonoga. I chociaż w wielu miejscach trzeba lub warto chodzić z psem na smyczy i nawet dorosłego psa należy tego nauczyć (przeczytaj Jak nauczyć [...]

Czytaj dalej… from Przywołanie psa – jak nauczyć psa przybiegać na komendę bez względu na wszystko?

Czytaj dalej
pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup