Najczęściej spotykane choroby psa - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Najczęściej spotykane choroby psa

Do grona najczęściej występujących chorób u psów zaliczymy: wściekliznę, nosówkę, wirusowe zapalenie wątroby, alergie i choroby skóry, ukąszenia pasożytów takich jak kleszcze, czy pchły lub też zarażenie się robakami. Bardzo częstym objawem wystąpienia którejś z chorób jest osłabienie organizmu, apatia, brak apetytu, podwyższona temperatura.

Czy wiesz na jakie choroby najczęściej chorują nasze psy? Nasza pomoc w ich przypadku jest niezbędna dla powrotu do zdrowia psa. Jeśli tylko zauważysz jakieś niepokojące objawy, z wymienionych poniżej, u twojego pupila nie wach się i czym prędzej udaj się do weterynarza. Zdrowie jest podstawą w dbaniu u Twojego czworonożnego przyjaciela. Dowiedz się jakie są najczęściej spotykane choroby psa i bądź na nie wyczulona.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Znajomość podstawowych psich chorób jest bardzo ważna w opiece nad czworonogiem
  • Niektórymi chorobami pies może zarazić się od innego zwierzęcia
  • Im szybciej rozpoznasz chorobę u psa, tym szybciej otrzyma on specjalistyczną pomoc

Najczęściej spotykane choroby psa

Biorąc odpowiedzialność za psa, musimy mieć świadomość tego, że od tej pory naszym zadaniem jest dbać o jego szczęście i zdrowie. Decydując się na nowego członka rodziny skupiamy się przede wszystkim na dobrych i pięknych chwilach, które będziemy razem przeżywać.

Jednakże wiedza na temat tego, jakie są psie choroby, choć niestety jest często pomijana, to jednak powinna być stałym elementem przygotowania się przed wzięciem pod opiekę czworonoga.

Jest to ważne przede wszystkim dlatego, że pozwala nam odpowiednio szybko zareagować na niepokojące sygnały. Im wcześniej zorientujesz się, że coś jest nie w porządku z twoim czworonożnym przyjacielem, tym większe szanse, że twój psiak wyjdzie z choroby cało i zdrowo.

Choroby u psów mogą być bardzo groźne, jeśli nie podejdziemy do nich w pełni poważnie i nie zareagujemy na czas. Dlatego mam nadzieje, że poprzez ten artykuł zdobędziesz podstawową wiedzę, na temat psich chorób.

Dlaczego warto wiedzieć jakie są psie choroby

Zapewne nikt z nas nie lubi myśleć o smutnych i przykrych rzeczach. Szczególnie jeśli dotyczą one naszego ukochanego czworonoga. Jednak z pewnością zgodzisz się ze mną, że zdecydowanie lepiej jest działać zapobiegawczo w danej chorobie, niż ją leczyć.

Dlatego też uważam, że jako odpowiedzialny psi opiekun, do jednego z moich obowiązków należy właśnie zdobycie wiedzy na temat tego, jakie choroby mogą być groźne dla mojego czworonoga. Dla mnie jest to podstawa w dbaniu o mojego psiaka. Daje mi to większe poczucie bezpieczeństwa i dodaje mi pewności siebie w opiece nad moim psiakiem.

Co więcej, wiele ras psów niestety posiada choroby, które są bardzo często diagnozowane u danej grupy psiaków. Biorąc pod opiekę psa danej rasy, dobrze jest wcześniej zapoznać się z chorobami, które często występują u tych piesków.

W wielu przypadkach świadomość tego, że piesek może zapaść na daną chorobę, a przez to odpowiednie zapobieganie jej, może w pełni ochronić zdrowie Twojego pupila. Nie mówię tutaj jedynie o podawaniu psiakowi medykamentów ale również o odpowiedniej diecie oraz dbania o dobrą kondycję psiaka. Regularne badania pod kątem danej choroby są wówczas bardzo ważne.

Najczęściej spotykane psie choroby

Przechodząc do sedna artykułu, podzieliłam najczęściej spotykane psie choroby na kilka kategorii. Łatwiej będzie ci powiązać nazwę choroby z jej dolegliwościami.

Tak więc możemy wyróżnić u psa choroby zakaźne, pasożytnicze lub dotyczące skóry oraz zwyrodnienia stawów. Ponadto mamy jeszcze kilka popularnych dolegliwości występujących u psiaków, których nie możemy zaliczyć do żadnej z powyższych kategorii.

Choroby zakaźne u psów

Jak też sama nazwa wskazuje, są to choroby którym piesek może zarazić się od innych zwierząt. Co więcej, warto zwrócić uwagę na to, że pupil może zarazić się nie tylko od psów ale również od innych zwierząt. Dobrze, abyś była tego świadoma. Ułatwi ci to w razie potrzeby oszacowanie przyczyny wystąpienia choroby u twojego psiaka.

– nosówka

Jest to choroba, która następuje po zakażeniu się pieska wirusem nosówki. W głównej mierze Twój pupil może się nią zarazić od innych psów, aczkolwiek bywały również przypadki, gdy nosicielem okazywały się inne zwierzęta.

Pierwszym objawem nosówki jest gorączka. Zazwyczaj utrzymuje się ona przez kilka dni, po czym ustępuje. Nie jest to jednak efekt wygranej walki z chorobą, ponieważ gorączka zazwyczaj powraca. Towarzyszy jej ogólne osłabienie samopoczucia u czworonoga, katar czy kaszel.

– wścieklizna

Jest to jedna z chorób, o której z pewnością słyszał każdy psi opiekun. Nie bez powodu istnieje obowiązek szczepienia naszych czworonogów przeciwko wściekliźnie. Jest to bardzo niebezpieczna, wirusowa choroba, powoduje ona ostre zapalenie mózgu zwierzęcia.

Przenosi się zazwyczaj poprzez ugryzienie. Niestety co więcej, wścieklizna dotyczy wszystkich zwierzaków, dlatego też zagrożenie zakażenia się twojego psa jest bardzo duże. 

– wirusowe zapalenie wątroby

Ta psia choroba może dotknąć twojego czworonoga w różnych stopniach zagrożenia. Objawy mogą przebiegać u psiaka łagodnie, jednak są również przypadki śmiertelnego działania tej choroby. Dlatego też dobrze, abyś wiedziała jaki jest jej przebieg.

Przede wszystkim pies odczuwa ból na skutek znacznego powiększenia się wątroby. Dodatkowo można również zaobserwować podwyższoną temperaturę, powiększenie węzłów chłonnych, a także krwawienie z dziąseł.

Częstym objawem wirusowego zapalenia wątroby jest również utrata apetytu przez psa, wymioty oraz biegunka. Czworonogi cierpiące na tą psią chorobę niekiedy odczuwają dyskomfort spowodowany jasnym światłem.

Choroby skóry u psów

W przypadku psów, tak jak i ludzi, mogą występować choroby związane bezpośrednio z pogorszeniem się stanu ich skóry. Pośród nich możemy wyróżnić między innymi:

– alergia u psa

Na skutek zetknięcie twojego psa z danym alergenem, u twojego pupila może wystąpić reakcja alergiczna na jego skórze. Twój pies może mieć alergię zarówno na składniki pokarmowe, jak i materiały lub tworzywa, z którymi ma styczność.

Reakcja alergiczna u psa może mieć podobne objawy, jak ma to miejsce w przypadku ludzi. Więcej na temat tego, czym jest alergia u psa i jak możesz sobie z nią radzić, przeczytasz w innym moim wpisie, który znajdziesz TUTAJ.

Jeśli twój pies jest alergikiem podczas wyboru jego akcesoriów decyduj się tylko na te, które wykonane są z antyalergicznego materiału. Dlatego też ja dla mojego pieska wybrałam legowisko URBAN od Bowl&Bone Republic, które wypełnione jest hipoalergicznym puchem.

– choroba skóry u psa

Twój pies może mieć problemy skórne spowodowane nie tylko wystąpieniem reakcji alergicznej ale również typową chorobą skóry. Jej objawy mogą być bardzo podobne jak w przypadku alergii. Jednak w takiej sytuacji zorientujesz się, że wszelkie próby usunięcia z bliskiego otoczenia psa potencjalnych alergenów, nie przynoszą oczekiwanego skutku.

W przypadku choroby skóry twojego czworonoga, niezbędna może okazać się kuracja farmakologiczna. Czy to za pomocą podawania mu lekarstw, czy też poprzez działanie bezpośrednio na chore partie skóry poprzez smarowanie maścią.

Choroby psa spowodowane pasożytami

Psy są szczególnie narażone na choroby wywołane przez ukąszenie kleszcza, czy też innych pasożytów, takich jak pchły. Dlatego tak ważne jest aby regularnie kontrolować stan skóry i sierści twojego pieska.

– kleszcze u psa

Kleszcze występują w miejscach niezwykle lubianych przez wszystkie psy, czyli wysokich trawach, zaroślach. Jestem pewna, że twój pies, tak jak i mój uwielbia właśnie tam szukać sobie kryjówki podczas spaceru. Dla tych pasożytów krew naszego psa jest pożywieniem, dlatego też są one tak niebezpieczne.

Utrata krwi przez psa podczas ugryzienia nie jest w znaczącej ilości. Jednakże podczas ugryzienia kleszcze przenoszą wiele niebezpiecznych chorób, takich jak borelioza, ehrlichioza czy też anaplazmoza.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak możesz zadbać o twojego psa w walce z kleszczami, odsyłam cię do wpisu w pełni poświęconemu temu tematowi. znajdziesz go TUTAJ.

– pchły u psa

Niestety pchły są często powszechnym problemem występującym u naszych piesków. Wynika to przede wszystkim z faktu, że są to pasożyty, które w bardzo szybki sposób przenoszą się szukając nowej ofiary. Żywią się krwią.

Obecność pcheł na ciele twojego pieska z pewnością bardzo szybko zauważysz. Objawy ich występowania na skórze można zobaczyć gołym okiem. U psiaków występuje wzmożone drapanie lub też samodzielne gryzienie sierści. Co więcej, sama zobaczysz pchły na skórze twojego pieska. Co prawda, są one niewielkich rozmiarów, jednak jesteśmy w stanie je dostrzec. Przypominają małe, czarne punkty. Będą najlepiej widoczne u piesków o jasnej sierści.

– robaki w organiźmie psa

Zarażenie się robakami jest to dość powszechna choroba, która może dopaść twojego pieska. Wywołują one problemy trawienne u twojego pupila, ogólne osłabienie organizmu psiaka, brak apetytu, apatię. U psów najczęściej zdarza się zarażenie tasiemcem i glistami.

Psie choroby, które musisz znać

Biorąc pod swoją opiekę psa, odpowiadasz za jego zdrowie i dobre samopoczucie. Świadomość tego, na jakie choroby najczęściej chorują nasze psy, pozwoli ci zachować większą czujność i w razie potrzeby odpowiednio wcześnie zareagować. To bardzo ważne, ponieważ im szybsza będzie twoja reakcja, tym szybciej psiak otrzyma pomoc.

Gdy tylko zauważyłam, że mój piesek zaczyna się nienaturalnie często drapać, wiedziałam, że coś jest  nie w porządku. Po dokładnym obejrzeniu jego skóry wykluczyłam obecność pcheł na jego ciele. Przyczyną drapania się mojego czworonoga okazała się reakcja alergiczna.

Twój psiak często choruje czy może cieszy się doskonałym zdrowiem? Opowiedz mi o tym w komentarzach.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies śpi na materacu w pokoju

Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

W wyborze najlepszego posłania ortopedycznego dla psa należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. To dopasowanie legowiska do indywidualnych potrzeb psa, zapewnienie jakości wykonania oraz odpowiednich materiałów, właściwy rozmiar i komfort, który oferuje, a także jego zdolność do wspierania stawów i kręgosłupa. Decyzja o posłaniu ortopedycznym to inwestycja w zdrowie psa, dlatego warto zadbać o [...]

Czytaj dalej… from Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

Czytaj dalej
piesek na legowisku z zabawkami

Objawy babeszjosy u psa

Wiedza na temat babeszjozy, jej przyczyn i sposobów leczenia jest kluczowa dla każdego właściciela psa. Zapoznanie się z możliwymi objawami i sposobami zapobiegania tej chorobie może pomóc w szybszym rozpoznaniu i skutecznym leczeniu. Objawy babeszjozy mogą być różnorodne i łatwo je przeoczyć. Czego się dowiesz z tego artykułu: Babeszjosa u psa W trosce o zdrowie [...]

Czytaj dalej… from Objawy babeszjosy u psa

Czytaj dalej
pies czeka na chodzniku

Podstawowa higiena psich uszu

Każdy opiekun psa powinien zrozumieć, że dbanie o higienę uszu nie jest tylko kwestią estetyki, lecz głównie troską o dobre samopoczucie pupila. Różne rasy mogą wymagać różnego podejścia do pielęgnacji uszu, dlatego też kluczowe jest systematyczne sprawdzanie ich stanu i odpowiednia pielęgnacja, dostosowana do indywidualnych potrzeb konkretnego psa. Czego się dowiesz z tego artykułu: Higiena [...]

Czytaj dalej… from Podstawowa higiena psich uszu

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup