×

Brak produktów w koszyku.

Jak chronić psa przed kleszczami?

Podczas sezonu występowania kleszczy należy szczególnie uważać na naszych czworonożnych przyjaciół. Kleszcze są niesłychanie niebezpieczne dla zdrowia Twojego pupila a czasami nawet mogą zagrażać jego życiu!
legowisko mata dla psa chill honey zolta bowl and bone republic ls1sa

Ochrona psa przed kleszczami

Jednym z zagrożeń czyhających na Twojego czworonożnego przyjaciela są kleszcze. Przenoszą one wiele chorób, które mogą być bardzo niebezpieczne dla psiaka a w niektórych przypadkach mogą być dla niego nawet śmiertelne. Dlatego też tak ważne są wszelkie zapobiegawcze działania. Pozwolą one uchronić pupila przed zagrożeniem jakim dla niego są kleszcze.

Metod na walkę z kleszczami jest kilka. Dzięki temu możemy dostosować sposób działania bezpośrednio do Twojego czworonoga. Jeśli jedna z opcji okaże się nieodpowiednia i nieskuteczna w przypadku Twojego pupila, koniecznie zdecyduj się na inną. Pozostawienie psiak bez żadnej ochrony przeciwko kleszczom stanowi ogromne ryzyko.

Dlaczego kleszcze są niebezpieczne dla psów

Co jest przyczyną tego, że ochrona przed kleszczami w przypadku psów jest tak ważna? Przede wszystkim musisz uświadomić sobie, że kleszcze przenoszą choroby, których objawy u pieska mogą pojawić się nawet po kilku czy kilkunastu dniach. Gdy choroba zaczyna w ukryciu postępować to niestety rozpoczęcie leczenia dopiero w momencie, gdy będziemy mogli dostrzec jej skutki staje się trudnym wyzwaniem. Co więcej infekcja u psiaka może rozwinąć się nawet dłuższy czas po tym jak kleszcz zostanie już usunięty z jego skóry.

Kontrola psiaka po powrocie ze spaceru

Bez względu na to, że zapewniasz pieskowi ochronę przeciw kleszczom, po każdym spacerze upewnij się czy mimo to na ciele pupila nie znajdują się żadni nieproszeni goście. Jak to zrobić? Wielkość kleszcza zależy od tego jak długo pasożytuje on na psie. Dlatego też musimy zwracać uwagę nie tylko na duże kleszcze łatwe w zlokalizowaniu, ale również na te naprawdę malutkie, niełatwe w dostrzeżeniu osobniki. Pamiętaj, że żadna metoda przeciw kleszczom nie daje stuprocentowej ochrony.

szelki dla psa candy red blue bowl and bone republic ls2sa

W jakich częściach ciała pieska najczęściej możemy natknąć się na kleszcza? Przede wszystkim w miejscach wilgotnych i osłoniętych. Dlatego też należy w pierwszej kolejności skontrolować uszy psa, ogon, zgięcie łap. Kleszcze często chowają się również pod obrożą psa.

Gdzie kleszcze czają się na psa

Niestety wbrew często powielanym mitom kleszcze nie występują jedynie w lasach. Mogą one czyhać na naszego psiaka niemalże wszędzie. Trzeba zachować szczególną ostrożność podczas spacerów w wysokich trawach i bujnej roślinności. Kleszcze mogą występować nawet w miejskich parkach.

Ten rodzaj pasożytów budzi się do życia w okresie wczesnej wiosny, w marcu oraz kwietniu. Czas ich aktywności zależy przede wszystkim od pogody, będą występować do momentu, gdy temperatura nie będzie zbyt niska. Zazwyczaj sezon występowania kleszczy kończy się w październiku bądź listopadzie.

Co zrobić po znalezieniu kleszcza w sierści psa

Jeśli znajdziemy kleszcza na ciele naszego psiaka przede wszystkim powinniśmy zachować spokój. Jeśli nasz pupil wyczuje, że jesteśmy poddenerwowanie to z pewnością udzieli mu się nerwowa atmosfera i o wiele trudniejsze będzie wykonanie niezbędnych czynności.

Znalezionego kleszcza należy niezwłocznie usunąć z ciała psiaka. Jak możesz to zrobić? Jeśli nie posiadasz wprawy w tego rodzaju czynności to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie niezwłoczna wizyta u weterynarza. Chcąc samodzielnie pozbyć się kleszcza potrzebujesz pęsety lub specjalnie stworzonego do tego narzędzia, które z pewnością znajdziesz w swojej aptece. Kleszcza wyjmuje w sposób delikatny, nie gwałtowny, ruchem obrotowym.

Koniecznie upewnij się czy kleszcz został wyciągnięty z ciała psiaka w całości. Jeśli zauważysz, że jakaś część została oderwana obowiązkowo udaj się do weterynarza.

Jak chronić psa przed kleszczami

Skuteczna ochrona przed kleszczami powinna przede wszystkim być regularna. Pamiętaj, że wszystkie przedstawione poniżej rozwiązania są jedynie czasowe i należy je odnawiać.

obroza dla psa monaco mustard bowl and bone republic ls1sa

Specjalna obroża przeciw kleszczom

Obroża jest bardzo częstą formą do walki z kleszczami. Przy jej wyborze zwróć jednak uwagę na jedną istotną kwestię. Wybierz taki model, który nie tylko ma za zadanie odstraszać samych intruzów, ale również działać kleszczobójczo. Chcąc mieć pewność, że obroża będzie w pełni skuteczna najlepiej skonsultuj jej wybór weterynarzem.

Obroża przeciwkleszczowa powinna być wymieniana co około 6 miesięcy. Wówczas to moc jej działania jest najbardziej skuteczna. Jest to rodzaj walki z kleszczami odpowiedni zarówno dla szczeniaków, dorosłych psiaków, a także psich seniorów.

Krople przeciw kleszczom

Kolejnym ze sposobów ochrony przeciw kleszczom są krople aplikowane na skórę psa. Ich stosowanie polega na skropleniu ciała pupila, począwszy od karku kierując się po grzbiecie w stronę ogona. Krople mają za zadanie poprzez skórę przeniknąć do naczyń krwionośnych psiaka i w ten sposób niejako od środka tworzyć warstwę ochronną w walce z kleszczami. Warto zaznaczyć, że pomimo, iż krople działa trująco na kleszcze to dla samych czworonogów są w pełni bezpieczne.

ubranko kurteczka dla psa spirit grey szara bowl and bone republic ls3sa

Tabletki na kleszcze

Walkę przeciw kleszczom możemy również toczyć podając pupilowi tabletki. Mają one podobny system działania jak ma to miejsce w przypadku kropli, czyli pełnią ochronę od wewnątrz organizmu. Substancja czynna zawarta w tabletkach wpływa uśmiercając na kleszcze.

Bez względu na to, który rodzaj walki z kleszczami wybierzesz, pamiętaj, aby mimo to oglądać skórę psiaka po powrocie ze spaceru w okresie aktywności tych pasożytów. Pozwoli ci to upewnić się, że twój pupil na pewno jest bezpieczny.

Ochrona przeciw kleszczom jest super ważna!!!

Jeśli odnajdziesz w ciele psiaka kleszcza i go usuniesz, obserwuj stan zdrowia pieska. Jeśli zauważysz jakiekolwiek odstępstwa od normy lub niepokojące zachowanie pieska koniecznie skontaktuj się z weterynarzem.

Pamiętaj, że tak ważnej kwestii w żadnym wypadku nie można bagatelizować!

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 3
Loading...
Posty, które mogą Cię zainteresować
kocyk dla psa nap grey szary bowl and bone republic blog

Masaż psa – kiedy i jak go wykonać?

Każdy pupil uwielbia gdy jest głaskany. Oczywiście nie każdemu psiak na to pozwoli. Jedynie wybrani dostaną zgodę. Czy zastanawiałeś...
miska dla psa grande jasmine bowl and bone republic ls2a blog

Jakie warzywa są dobre dla psa?

Przygotowując jadłospis dla twojego czworonoga, warto wzbogacić go o warzywa. Zawierają one szereg witamin i minerałów, które podobni...