Jak chronić psa przed kleszczami? - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Jak chronić psa przed kleszczami?

Podczas sezonu występowania kleszczy należy szczególnie uważać na naszych czworonożnych przyjaciół. Kleszcze są niesłychanie niebezpieczne dla zdrowia Twojego pupila, a czasami nawet mogą zagrażać jego życiu! Dlatego też tak ważna jest ochrona przeciw kleszczom. Jest kilka sposób, które pomogą twojemu pupilowi ustrzec się przed tymi niebezpiecznymi pasożytami.

Musisz chronić twojego psa przed kleszczami

Jednym z zagrożeń czyhających na twojego czworonożnego przyjaciela są kleszcze. Przenoszą one wiele chorób, które mogą być bardzo niebezpieczne dla psiaka, a w niektórych przypadkach mogą być dla niego nawet śmiertelne. Dlatego też tak ważne są wszelkie zapobiegawcze działania, które mają na celu chronić psa przed kleszczami.

Metod na walkę z kleszczami jest kilka. Dzięki temu możesz dostosować sposób działania bezpośrednio do twojego czworonoga. Jeśli jedna z opcji okaże się nieodpowiednia i nieskuteczna w przypadku twojego pupila, koniecznie zdecyduj się na inną. Pozostawienie psiak bez żadnej ochrony przeciwko kleszczom stanowi ogromne ryzyko.

Dlaczego powinniśmy chronić psa przed kleszczami

Co jest przyczyną tego, że ochrona przed kleszczami w przypadku psów jest tak ważna? Przede wszystkim musisz uświadomić sobie, że kleszcze przenoszą choroby, których objawy u pieska mogą pojawić się nawet po kilku czy kilkunastu dniach.

Gdy choroba zaczyna w ukryciu postępować, to niestety rozpoczęcie leczenia dopiero w momencie, gdy będziemy mogli dostrzec jej skutki, staje się trudnym wyzwaniem. Co więcej, infekcja u psiaka może rozwinąć się nawet dłuższy czas po tym jak kleszcz zostanie już usunięty z jego skóry.

Kontrola psiaka po powrocie ze spaceru

Bez względu na to, że zapewniasz pieskowi ochronę przeciw kleszczom, po każdym spacerze upewnij się, czy mimo to na ciele pupila nie znajdują się żadni nieproszeni goście. Jak to zrobić?

Wielkość kleszcza zależy od tego jak długo pasożytuje on na psie. Dlatego też musimy zwracać uwagę nie tylko na duże kleszcze łatwe w zlokalizowaniu, ale również na te naprawdę malutkie, niełatwe w dostrzeżeniu osobniki. Pamiętaj, że żadna metoda przeciw kleszczom nie daje stuprocentowej ochrony.

W jakich częściach ciała pieska najczęściej możemy natknąć się na kleszcza? Przede wszystkim w miejscach wilgotnych i osłoniętych. Dlatego też należy w pierwszej kolejności skontrolować uszy psa, ogon, zgięcie łap. Kleszcze często chowają się również pod obrożą psa.

Gdzie kleszcze czają się na psa

Niestety wbrew często powielanym mitom kleszcze nie występują jedynie w lasach. Mogą one czyhać na twojego psiaka niemalże wszędzie. Trzeba zachować szczególną ostrożność podczas spacerów w wysokich trawach i bujnej roślinności. Kleszcze mogą występować nawet w miejskich parkach.

Ten rodzaj pasożytów budzi się do życia w okresie wczesnej wiosny, w marcu oraz kwietniu. Czas ich aktywności zależy przede wszystkim od pogody. Będą występować do momentu, gdy temperatura nie będzie zbyt niska. Zazwyczaj sezon występowania kleszczy kończy się w październiku bądź listopadzie.

Co zrobić po znalezieniu kleszcza w sierści psa

Jeśli znajdziesz kleszcza na ciele twojego psiaka przede wszystkim powinieneś zachować spokój. Jeśli twój pupil wyczuje, że jesteś poddenerwowany, to z pewnością udzieli mu się nerwowa atmosfera i o wiele trudniejsze będzie wykonanie niezbędnych czynności.

Znalezionego kleszcza należy niezwłocznie usunąć z ciała psiaka. Jak możesz to zrobić? Jeśli nie posiadasz wprawy w tego rodzaju czynności, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie jak najszybsza wizyta u weterynarza.

Chcąc samodzielnie pozbyć się kleszcza potrzebujesz pęsety lub specjalnie stworzonego do tego narzędzia, które z pewnością znajdziesz w swojej aptece. Kleszcza wyjmuje w sposób delikatny, nie gwałtowny, ruchem obrotowym.

Koniecznie upewnij się czy kleszcz został wyciągnięty z ciała psiaka w całości. Jeśli zauważysz, że jakaś część została oderwana obowiązkowo udaj się do weterynarza.

Jak chronić psa przed kleszczami

Skuteczna ochrona przed kleszczami powinna przede wszystkim być regularna. Pamiętaj, że wszystkie przedstawione poniżej rozwiązania są jedynie czasowe i należy je odnawiać.

Specjalna obroża przeciw kleszczom

Obroża jest bardzo częstą formą do walki z kleszczami. Przy jej wyborze zwróć jednak uwagę na jedną istotną kwestię. Wybierz taki model, który nie tylko ma za zadanie odstraszać samych intruzów, ale również działać kleszczobójczo. Chcąc mieć pewność, że obroża będzie w pełni skuteczna najlepiej skonsultuj jej wybór weterynarzem.

Obroża przeciwkleszczowa powinna być wymieniana co około 6 miesięcy. Wówczas to moc jej działania jest najbardziej skuteczna. Jest to rodzaj walki z kleszczami odpowiedni zarówno dla szczeniaków, dorosłych psiaków, a także psich seniorów.

Nie musisz obawiać się, że obroża przeciw kleszczom będzie kolidować ze standardową obrożą twojego pupila. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że codzienna obroża twojego psiak nie obetrze się lub ulegnie zniszczeniu, to upewnij się, że jest wykonana z wysokiej jakości materiałów.

Przykładem obroży wykonanej z najwyższą starannością jest linia MONACO od Bowl&Bone Republic. Dostępna jest w trzech pięknych kolorach: claret, chocolate oraz hazelnut.

Krople przeciw kleszczom

Kolejnym ze sposobów ochrony przeciw kleszczom są krople aplikowane na skórę psa. Ich stosowanie polega na skropleniu ciała pupila, począwszy od karku kierując się po grzbiecie w stronę ogona.

Krople mają za zadanie poprzez skórę przeniknąć do naczyń krwionośnych psiaka i w ten sposób niejako od środka tworzyć warstwę ochronną w walce z kleszczami. Warto zaznaczyć, że pomimo, iż krople działają trująco na kleszcze, to dla samych czworonogów są w pełni bezpieczne.

Tabletki na kleszcze

Walkę przeciw kleszczom możemy również toczyć podając pupilowi tabletki. Mają one podobny system działania jak ma to miejsce w przypadku kropli, czyli pełnią ochronę od wewnątrz organizmu. Substancja czynna zawarta w tabletkach wpływa uśmiercając na kleszcze.

Bez względu na to, który rodzaj walki z kleszczami wybierzesz, pamiętaj, aby mimo to oglądać skórę psiaka po powrocie ze spaceru w okresie aktywności tych pasożytów. Pozwoli ci to upewnić się, że twój pupil na pewno jest bezpieczny.

Ochrona przeciw kleszczom jest super ważna!

Jeśli odnajdziesz w ciele psiaka kleszcza i go usuniesz, obserwuj stan zdrowia pieska. Jeśli zauważysz jakiekolwiek odstępstwa od normy lub niepokojące zachowanie pieska koniecznie skontaktuj się z weterynarzem.

Pamiętaj, że tak ważnej kwestii w żadnym wypadku nie można bagatelizować!

Jaki sposób walki z kleszczami wybierasz dla twojego pieska? Masz swojego faworyta, czy może nadal szukasz najlepszej opcji dla twojego psiaka?

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies śpi na materacu w pokoju

Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

W wyborze najlepszego posłania ortopedycznego dla psa należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. To dopasowanie legowiska do indywidualnych potrzeb psa, zapewnienie jakości wykonania oraz odpowiednich materiałów, właściwy rozmiar i komfort, który oferuje, a także jego zdolność do wspierania stawów i kręgosłupa. Decyzja o posłaniu ortopedycznym to inwestycja w zdrowie psa, dlatego warto zadbać o [...]

Czytaj dalej… from Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

Czytaj dalej
piesek na legowisku z zabawkami

Objawy babeszjosy u psa

Wiedza na temat babeszjozy, jej przyczyn i sposobów leczenia jest kluczowa dla każdego właściciela psa. Zapoznanie się z możliwymi objawami i sposobami zapobiegania tej chorobie może pomóc w szybszym rozpoznaniu i skutecznym leczeniu. Objawy babeszjozy mogą być różnorodne i łatwo je przeoczyć. Czego się dowiesz z tego artykułu: Babeszjosa u psa W trosce o zdrowie [...]

Czytaj dalej… from Objawy babeszjosy u psa

Czytaj dalej
pies czeka na chodzniku

Podstawowa higiena psich uszu

Każdy opiekun psa powinien zrozumieć, że dbanie o higienę uszu nie jest tylko kwestią estetyki, lecz głównie troską o dobre samopoczucie pupila. Różne rasy mogą wymagać różnego podejścia do pielęgnacji uszu, dlatego też kluczowe jest systematyczne sprawdzanie ich stanu i odpowiednia pielęgnacja, dostosowana do indywidualnych potrzeb konkretnego psa. Czego się dowiesz z tego artykułu: Higiena [...]

Czytaj dalej… from Podstawowa higiena psich uszu

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup