Podczas sezonu występowania kleszczy należy szczególnie uważać na naszych czworonożnych przyjaciół. Kleszcze są niesłychanie niebezpieczne dla zdrowia Twojego pupila, a czasami nawet mogą zagrażać jego życiu! Dlatego też tak ważna jest ochrona przeciw kleszczom. Jest kilka sposób, które pomogą twojemu pupilowi ustrzec się przed tymi niebezpiecznymi pasożytami.
Musisz chronić twojego psa przed kleszczami
Jednym z zagrożeń czyhających na twojego czworonożnego przyjaciela są kleszcze. Przenoszą one wiele chorób, które mogą być bardzo niebezpieczne dla psiaka, a w niektórych przypadkach mogą być dla niego nawet śmiertelne. Dlatego też tak ważne są wszelkie zapobiegawcze działania, które mają na celu chronić psa przed kleszczami.
Metod na walkę z kleszczami jest kilka. Dzięki temu możesz dostosować sposób działania bezpośrednio do twojego czworonoga. Jeśli jedna z opcji okaże się nieodpowiednia i nieskuteczna w przypadku twojego pupila, koniecznie zdecyduj się na inną. Pozostawienie psiak bez żadnej ochrony przeciwko kleszczom stanowi ogromne ryzyko.
Dlaczego powinniśmy chronić psa przed kleszczami
Co jest przyczyną tego, że ochrona przed kleszczami w przypadku psów jest tak ważna? Przede wszystkim musisz uświadomić sobie, że kleszcze przenoszą choroby, których objawy u pieska mogą pojawić się nawet po kilku czy kilkunastu dniach.
Gdy choroba zaczyna w ukryciu postępować, to niestety rozpoczęcie leczenia dopiero w momencie, gdy będziemy mogli dostrzec jej skutki, staje się trudnym wyzwaniem. Co więcej, infekcja u psiaka może rozwinąć się nawet dłuższy czas po tym jak kleszcz zostanie już usunięty z jego skóry.
Kontrola psiaka po powrocie ze spaceru
Bez względu na to, że zapewniasz pieskowi ochronę przeciw kleszczom, po każdym spacerze upewnij się, czy mimo to na ciele pupila nie znajdują się żadni nieproszeni goście. Jak to zrobić?
Wielkość kleszcza zależy od tego jak długo pasożytuje on na psie. Dlatego też musimy zwracać uwagę nie tylko na duże kleszcze łatwe w zlokalizowaniu, ale również na te naprawdę malutkie, niełatwe w dostrzeżeniu osobniki. Pamiętaj, że żadna metoda przeciw kleszczom nie daje stuprocentowej ochrony.
W jakich częściach ciała pieska najczęściej możemy natknąć się na kleszcza? Przede wszystkim w miejscach wilgotnych i osłoniętych. Dlatego też należy w pierwszej kolejności skontrolować uszy psa, ogon, zgięcie łap. Kleszcze często chowają się również pod obrożą psa.
Gdzie kleszcze czają się na psa
Niestety wbrew często powielanym mitom kleszcze nie występują jedynie w lasach. Mogą one czyhać na twojego psiaka niemalże wszędzie. Trzeba zachować szczególną ostrożność podczas spacerów w wysokich trawach i bujnej roślinności. Kleszcze mogą występować nawet w miejskich parkach.
Ten rodzaj pasożytów budzi się do życia w okresie wczesnej wiosny, w marcu oraz kwietniu. Czas ich aktywności zależy przede wszystkim od pogody. Będą występować do momentu, gdy temperatura nie będzie zbyt niska. Zazwyczaj sezon występowania kleszczy kończy się w październiku bądź listopadzie.
Co zrobić po znalezieniu kleszcza w sierści psa
Jeśli znajdziesz kleszcza na ciele twojego psiaka przede wszystkim powinieneś zachować spokój. Jeśli twój pupil wyczuje, że jesteś poddenerwowany, to z pewnością udzieli mu się nerwowa atmosfera i o wiele trudniejsze będzie wykonanie niezbędnych czynności.
Znalezionego kleszcza należy niezwłocznie usunąć z ciała psiaka. Jak możesz to zrobić? Jeśli nie posiadasz wprawy w tego rodzaju czynności, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie jak najszybsza wizyta u weterynarza.
Chcąc samodzielnie pozbyć się kleszcza potrzebujesz pęsety lub specjalnie stworzonego do tego narzędzia, które z pewnością znajdziesz w swojej aptece. Kleszcza wyjmuje w sposób delikatny, nie gwałtowny, ruchem obrotowym.
Koniecznie upewnij się czy kleszcz został wyciągnięty z ciała psiaka w całości. Jeśli zauważysz, że jakaś część została oderwana obowiązkowo udaj się do weterynarza.
Jak chronić psa przed kleszczami
Skuteczna ochrona przed kleszczami powinna przede wszystkim być regularna. Pamiętaj, że wszystkie przedstawione poniżej rozwiązania są jedynie czasowe i należy je odnawiać.
Specjalna obroża przeciw kleszczom
Obroża jest bardzo częstą formą do walki z kleszczami. Przy jej wyborze zwróć jednak uwagę na jedną istotną kwestię. Wybierz taki model, który nie tylko ma za zadanie odstraszać samych intruzów, ale również działać kleszczobójczo. Chcąc mieć pewność, że obroża będzie w pełni skuteczna najlepiej skonsultuj jej wybór weterynarzem.
Obroża przeciwkleszczowa powinna być wymieniana co około 6 miesięcy. Wówczas to moc jej działania jest najbardziej skuteczna. Jest to rodzaj walki z kleszczami odpowiedni zarówno dla szczeniaków, dorosłych psiaków, a także psich seniorów.
Nie musisz obawiać się, że obroża przeciw kleszczom będzie kolidować ze standardową obrożą twojego pupila. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że codzienna obroża twojego psiak nie obetrze się lub ulegnie zniszczeniu, to upewnij się, że jest wykonana z wysokiej jakości materiałów.
Przykładem obroży wykonanej z najwyższą starannością jest linia MONACO od Bowl&Bone Republic. Dostępna jest w trzech pięknych kolorach: claret, chocolate oraz hazelnut.
Obroża dla psa
MONACO bordowa
219,95zł
Krople przeciw kleszczom
Kolejnym ze sposobów ochrony przeciw kleszczom są krople aplikowane na skórę psa. Ich stosowanie polega na skropleniu ciała pupila, począwszy od karku kierując się po grzbiecie w stronę ogona.
Krople mają za zadanie poprzez skórę przeniknąć do naczyń krwionośnych psiaka i w ten sposób niejako od środka tworzyć warstwę ochronną w walce z kleszczami. Warto zaznaczyć, że pomimo, iż krople działają trująco na kleszcze, to dla samych czworonogów są w pełni bezpieczne.
Tabletki na kleszcze
Walkę przeciw kleszczom możemy również toczyć podając pupilowi tabletki. Mają one podobny system działania jak ma to miejsce w przypadku kropli, czyli pełnią ochronę od wewnątrz organizmu. Substancja czynna zawarta w tabletkach wpływa uśmiercając na kleszcze.
Bez względu na to, który rodzaj walki z kleszczami wybierzesz, pamiętaj, aby mimo to oglądać skórę psiaka po powrocie ze spaceru w okresie aktywności tych pasożytów. Pozwoli ci to upewnić się, że twój pupil na pewno jest bezpieczny.
Ochrona przeciw kleszczom jest super ważna!
Jeśli odnajdziesz w ciele psiaka kleszcza i go usuniesz, obserwuj stan zdrowia pieska. Jeśli zauważysz jakiekolwiek odstępstwa od normy lub niepokojące zachowanie pieska koniecznie skontaktuj się z weterynarzem.
Pamiętaj, że tak ważnej kwestii w żadnym wypadku nie można bagatelizować!
Jaki sposób walki z kleszczami wybierasz dla twojego pieska? Masz swojego faworyta, czy może nadal szukasz najlepszej opcji dla twojego psiaka?