×

Brak produktów w koszyku.

Mój pies chrapie – dlaczego tak się dzieje?

Chrapanie psa podczas jego snu to częsta przypadłość, która dotyka nie tylko ludzi ale również naszych czworonogów. U niektórych psiaków jest to dość powszechne zjawisko ale niekiedy może sygnalizować problemy zdrowotne. Upewnij się, że w przypadku Twojego pupila wszystko jest w najlepszym porządku.
obroza dla psa monaco mustard bowl and bone republic ls5sa

Chrapanie psa

Czy twojemu czworonożnemu przyjacielowi zdarza się sporadycznie pochrapywać podczas snu?  Może sytuacja wygląda nieco poważniej. Podczas nocy twój pupil potrafi niemalże obudzić cię swoim chrapaniem. Jeśli tak, to z pewnością musisz zapoznać się z przyczyną tego zachowania u psiaków oraz sposobami radzenia sobie z tym problemem.

Odpowiedzi na pytanie dlaczego pies chrapie jest kilka. Wiele zależy od rasy pieska, jego wieku, stanu zdrowia oraz stylu życia. W większości sytuacji możesz pomóc pupilowi w zwalczeniu chrapania.

W jaki sposób psiak chrapie

Budowa ciała psów sprawia, że w czasie snu, podobnie jak ludzie, mogą wydawać z siebie dźwięki nazywane chrapaniem. Dzieje się tak na skutek nierówności przepływu powietrza w układzie oddechowym pieska w czasie nocy.

Podczas snu tworzy się blokada między nosem, a tchawicą. Powietrze, które ma utrudniony przepływ w efekcie powoduje wydawanie charakterystycznego dźwięku nazywanego chrapaniem. 

Każdy psiak będzie chrapał w swój własny sposób. Intensywność wydawanego dźwięku zależy od samego psiaka ale również stopnia jego problemu. Dlatego być może twój pupil chrapie tak cicho, że do tej pory nie doświadczyłeś tego, że w ogóle to robi.

legowisko spiworek dla psa dreamy nero bowl and bone republic ls1sa blog

Bywają jednak przypadki gdy chrapanie psa jest tak głośne, że nie pozwala nam w nocy zasnąć. Co wtedy?

Dlaczego pies chrapie?

Powodów chrapania psiaka jest kilka. Nie każdy z nich jest objawem problemów zdrowotnych psa. Niektóre wynikają jedynie z wieku pieska czy też są efektem męczącego dnia.

W przypadku, gdy chrapanie pupila staje się naprawdę niepokojące konieczna będzie konsultacja ze specjalistą.

Chrapanie Twojego psa może być spowodowane nadwagą

Bardzo często powtarzającą się przyczyną chrapania jest nadwaga. Zbyt duża mas ciała psiaka sprawia, że jego drogi oddechowe są poddawane aż nadto dużemu naciskowi. W tej sytuacji to nie samo chrapanie jest chorobą, a jest ono jedynie efektem innego, poważniejszego problemu.

Jeśli psiak choruje na nadwagę to bardzo często podczas snu zmaga się z chrapaniem. W tej sytuacji chcąc poradzić sobie z tym problemem możemy jedynie postarać się poprawić stan zdrowia pieska.

szelki dla psa active khaki zabawka bullet blue niebieski bowl and bone republic ls1sa

Pamiętaj, że otyłość u psów jest chorobą, a chrapanie jest tylko jednym z jej negatywnych skutków.

Jakość powietrza ma również wpływa na chrapanie Twojego pupila

Bardzo duże znaczenie i wpływ na jakość snu psiaka ma otoczenie w którym śpi. Zbyt suche powietrze w pomieszczeniu może sprawić, że piesek zacznie chrapać.

Możemy to łatwo zaobserwować w okresie zimowym. Sezon grzewczy sprawia, że powietrze w domu ma znacznie obniżony poziom wilgotności. Tę przyczynę chrapania psiaka jesteśmy w stanie w dość łatwy i skuteczny sposób rozwiązać.

W tej sytuacji doskonale sprawdzi się nawilżacz powietrza. Umieszczony w pomieszczeniu gdzie nasz pupil śpi, powinien skutecznie pomóc w rozwiązaniu problemu. Dodatkowo pomocne w tej sytuacji będzie również częstsze wietrzenie domu.

Wpływ na chrapanie psa może mieć również kurz znajdujący się w pomieszczeniu gdzie umieszczone jest legowisko pieska. Jeśli jest to miejsce w którym kurz gromadzi się niezwykle szybko, chociażby z powodu ruchliwej ulicy znajdującej się za oknem, to może to wpływać negatywnie na jakość snu. W tej sytuacji zaleca się używanie oczyszczacza powietrza.

Budowa ciała nie jest bez znaczenia

Niestety w przypadku niektórych psiaków chrapanie jest wynikiem specyfiki budowy ich pyszczka. Najczęściej możemy zaobserwować ten problem u psiaków ze spłaszczoną kufą. Należą do nich między innymi mops, buldożek francuski czy także pekińczyk. U tych ras psów bardzo często występuje problem chrapania podczas snu.

Ze względu na fakt, że przyczyna leży w fizjologii psiaka to niestety nie jesteśmy w stanie całkowicie poradzić sobie z tym problemem.

Choroby powodujące chrapanie psa

Chrapanie występuje również na skutek chorób psiaka. Dotyczy to chwilowego osłabienia stanu zdrowia psiak. Podczas gdy psiak jest przeziębiony, występuje u niego katar. Wtedy jest bardzo prawdopodobne, że podczas snu będzie chrapał. 

Przypadłość ta również towarzyszy psiakom cierpiącym na bardziej poważne choroby. Dotyczy to między innymi piesków z problem skupiającym się wokół podniebienia miękkiego. Gdy jego budowa nie znajduje się w powszechnie przyjętej normie jest wysoce prawdopodobne, że jest to główną przyczyną chrapania pieska w czasie snu. W tej sytuacji pomóc może jedynie zabieg chirurgiczny.

szelki smycz dla psa active red czerwony bowl and bone republic ls1sa

Warto wspomnieć, że chrapanie może być również skutkiem przyjmowania przez pieska niektórych leków. Środki medyczne mogą przyczyniać się do zwężenia dróg oddechowych psa przez co ma on utrudniony proces oddychania.

Wiek pupila a jego chrapanie

W przypadku wielu psów wraz z wiekiem przychodzi również chrapanie. Wynika to z ogólnego zmęczenia organizmu, osłabienia jego pełnej sprawności. Jest to jak najbardziej normalne zjawisko gdy pod opieką mamy  psiego seniora.

Kiedy chrapanie pupila powinno Ciebie zaniepokoić

Kiedy warto udać się do specjalisty z problemem jakim jest chrapania? Przede wszystkim gdy nie wynika ono z budowy ciała psiaka.

Dla psów z krótką kufą chrapanie to niemal norma i niestety w tej sytuacji pomoc weterynarza na niewiele nam się zda. Jednakże gdy zaobserwujemy, że nasz pupil z dnia na dzień zaczął chrapać to sytuacja staje się bardziej poważna. Jeśli przyczyną nie jest przeziębnie pupila lub zbyt suche powietrze to powinniśmy udać się na kontrolę do weterynarza.

W takiej sytuacji nie należy ignorować chrapania psa gdyż może być ono skutkiem choroby o której istnieniu nie wiedzieliśmy.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 4
Loading...
Posty, które mogą Cię zainteresować
kocyk dla psa nap grey szary bowl and bone republic blog

Masaż psa – kiedy i jak go wykonać?

Każdy pupil uwielbia gdy jest głaskany. Oczywiście nie każdemu psiak na to pozwoli. Jedynie wybrani dostaną zgodę. Czy zastanawiałeś...
miska dla psa grande jasmine bowl and bone republic ls2a blog

Jakie warzywa są dobre dla psa?

Przygotowując jadłospis dla twojego czworonoga, warto wzbogacić go o warzywa. Zawierają one szereg witamin i minerałów, które podobni...