Chrapanie psa podczas jego snu to częsta przypadłość, która dotyka nie tylko ludzi ale również naszych czworonogów. U niektórych psiaków jest to dość powszechne zjawisko ale niekiedy może sygnalizować problemy zdrowotne. Upewnij się, że w przypadku Twojego pupila wszystko jest w najlepszym porządku. Dowiedz się dlaczego twój psiak chrapie.
Czego się dowiesz z tego artykułu:
- W jaki sposób chrapie pies
- Dlaczego pies chrapie
- Kiedy chrapanie jest niepokojące
Informacje zostały zaktualizowane o:
- Mój pies nie chrapie – czy to źle
- Co zrobić żeby pies przestał chrapać
- Jakie rasy psów najbardziej chrapią
Chrapanie psa
Czy twojemu czworonożnemu przyjacielowi zdarza się sporadycznie pochrapywać podczas snu? A może sytuacja wygląda nieco poważniej? Podczas nocy twój pupil potrafi niemalże obudzić cię swoim chrapaniem. Jeśli tak, to z pewnością musisz zapoznać się z przyczyną tego zachowania u twojego psiaka oraz sposobami radzenia sobie z tym problemem. Doskonale zdaje sobie sprawę, że chrapanie psa może być naprawdę uciążliwe w codziennym życiu.
Odpowiedzi na pytanie, dlaczego pies chrapie jest kilka. Wiele zależy od rasy pieska, jego wieku, stanu zdrowia oraz stylu życia. W niektórych sytuacjach możesz pomóc pupilowi w zwalczeniu chrapania. Musisz tylko wiedzieć, jakie jest jego źródło.
W jaki sposób pies chrapie?
Budowa ciała psów sprawia, że w czasie snu, podobnie jak ludzie, mogą wydawać z siebie dźwięki nazywane chrapaniem. Dzieje się tak na skutek nierówności przepływu powietrza w układzie oddechowym pieska w czasie trwania nocy.
Podczas snu tworzy się blokada między nosem, a tchawicą. Podniebienie miękkie psa oraz języczek wpadają w drgania. Powietrze, które ma utrudniony przepływ, w efekcie powoduje wydawanie charakterystycznego dźwięku nazywanego właśnie chrapaniem.
Każdy psiak, w tym między innymi twój, będzie chrapał w swój własny sposób. Intensywność wydawanego dźwięku zależy od samego psiaka, ale również stopnia jego problemu. Dlatego być może twój pupil chrapie tak cicho, że do tej pory nie doświadczyłeś tego, że w ogóle to robi. Jest to bardzo prawdopodobna sytuacja. Bywają jednak przypadki, gdy chrapanie psa jest tak głośne, że nie pozwala nam w nocy zasnąć. Co wtedy?
Dlaczego psy chrapią?
Powodów chrapania psiaka jest kilka. Nie każdy z nich jest objawem problemów zdrowotnych psa. Niektóre wynikają jedynie z wieku pieska, czy też są efektem męczącego dnia. Niekiedy chrapanie psa jest spowodowane jedynie pozycją, w której w danym momencie śpi. Spanie na plecach sprawia, że nasz pupil będzie bardziej podatny na chrapanie.
W przypadku, gdy chrapanie pupila staje się naprawdę niepokojące konieczna będzie konsultacja ze specjalistą. W takiej sytuacji nie zwlekaj tylko udaj się wraz ze swoim czworonogiem do jego weterynarza.
1. Chrapanie Twojego psa może być spowodowane nadwagą
Bardzo często powtarzającą się przyczyną chrapania jest nadwaga. Zbyt duża mas ciała psiaka sprawia, że jego drogi oddechowe są poddawane aż nadto dużemu naciskowi. W tej sytuacji to nie samo chrapanie jest chorobą, a jest ono jedynie efektem innego, poważniejszego problemu.
W tej sytuacji chcąc poradzić sobie z tym problemem możemy jedynie postarać się poprawić stan zdrowia pieska. Pamiętaj, że otyłość u psów jest chorobą, a chrapanie jest tylko jednym z jej negatywnych skutków, których może być znacznie więcej. Jeśli zastanawiasz się jak możesz pomóc swojemu pieskowi z nadwagą, to odsyłam Cię do artykułu na naszym blogu. Opisuje tam kilka rozwiązań, które pomogą ci zadbać o lepsze zdrowie twojego czworonoga.
2. Jakość powietrza ma również wpływa na chrapanie Twojego pupila
Bardzo duże znaczenie i wpływ na jakość snu twojego psiaka ma otoczenie w którym śpi. Zbyt suche powietrze w pomieszczeniu może sprawić, że twój piesek zacznie chrapać.
Możesz to łatwo zaobserwować w okresie zimowym. Sezon grzewczy sprawia, że powietrze w domu ma znacznie obniżony poziom wilgotności. Jest to dla mnie osobiście bardzo dokuczliwe każdej zimy, dlatego jak najbardziej rozumiem, że może to być również nieprzyjemne dla naszych piesków. Tę przyczynę chrapania twojego psiaka jesteś w stanie w dość łatwy i skuteczny sposób rozwiązać.
W tej sytuacji doskonale sprawdzi się nawilżacz powietrza. Umieszczony w pomieszczeniu gdzie twój pupil śpi, powinien skutecznie pomóc w rozwiązaniu problemu. Dodatkowo pomocne w tej sytuacji będzie również częstsze wietrzenie domu.
Wpływ na chrapanie twojego psa może mieć również kurz znajdujący się w pomieszczeniu, gdzie umieszczone jest legowisko pieska. Jeśli jest to miejsce, w którym kurz gromadzi się niezwykle szybko, chociażby z powodu ruchliwej ulicy znajdującej się za oknem. Może to wpływać negatywnie na jakość snu. W tej sytuacji zaleca się używanie oczyszczacza powietrza. Połączenie tych dwóch urządzeń sprawdzi się szczególnie w przypadku piesków z silną alergią.
Dobrze jest również zadbać o świeżość i czystość posłania psa. Pamiętaj, aby zawsze było ono w pełni higieniczne. Ja zawsze wybieram legowiska dla psa ze zdejmowanym pokrowcem LOFT od Bowl&Bone Republic. Dzięki temu, że można swobodnie prać je w pralce to mam pewność, że pozbywam się podczas czyszczenia wszystkich zarazków.
3. Budowa ciała nie jest bez znaczenia
Niestety w przypadku niektórych psiaków chrapanie jest wynikiem specyfiki budowy ich pyszczka. Najczęściej możemy zaobserwować ten problem u psiaków ze spłaszczoną kufą. Należą do nich między innymi mops, buldożek francuski czy także pekińczyk. U tych ras psów bardzo często występuje problem chrapania podczas snu.
Ze względu na fakt, że przyczyna leży w fizjologii psiaka to niestety nie jesteśmy w stanie całkowicie poradzić sobie z tym problemem. Jedyne, co możesz zrobić w tej sytuacji, to starać się nieco złagodzić intensywność chrapania u pieska. Pomocne mogą okazać się nawilżacz oraz oczyszczacz powietrza, o których wspominałam wyżej.
W przypadku niektórych psiaków weterynarz może zaproponować ci wykonanie pupilowi operacji przegrody nosowej. Dzieje się tak w przypadku, gdy piesek ma ogromne problemy z oddychaniem przez nos podczas snu.
4. Choroby powodujące chrapanie psa
Chrapanie występuje również na skutek chorób psiaka. Dotyczyć to może chwilowego osłabienia stanu zdrowia psiaka. Podczas gdy psiak jest przeziębiony, występuje u niego katar. Wtedy jest bardzo prawdopodobne, że podczas snu będzie chrapał. Dokładnie tak samo dzieje się z każdym z nas, gdy jesteśmy przeziębieni.
Przypadłość ta również towarzyszy psiakom cierpiącym na bardziej poważne choroby. Dotyczy to między innymi piesków z problem skupiającym się wokół podniebienia miękkiego. Gdy jego budowa nie znajduje się w powszechnie przyjętej normie jest wysoce prawdopodobne, że jest to główną przyczyną chrapania pieska w czasie snu. Niestety wówczas nie jesteś w stanie samodzielnie pomóc swojemu czworonogowi. W tej sytuacji pomóc może jedynie zabieg chirurgiczny.
Warto wspomnieć, że chrapanie może być również skutkiem przyjmowania przez twojego pieska niektórych leków. Środki medyczne mogą przyczyniać się do zwężenia dróg oddechowych psa, przez co ma on utrudniony proces oddychania. W takiej sytuacji musisz poczekać do końca kuracji, aby sprawdzić czy wówczas problem zniknie.
5. Wiek pupila a jego chrapanie
W przypadku wielu psów wraz z wiekiem przychodzi również chrapanie. Wynika to z ogólnego zmęczenia organizmu, osłabienia jego pełnej sprawności. Jest to jak najbardziej normalne zjawisko, gdy pod opieką mamy psiego seniora.
Jego ciało z upływem lat jest już mniej sprawne i pełne sił. Coraz więcej, nawet najprostszych czynności może powodować u pieska duże zmęczenie. Chrapanie może być jedną z przesłanek mówiącą o tym, że twój pupil przechodzi w okres bycia psim seniorem. Jest to jak najbardziej normalne.
Śpiworek dla psa |BLISS kremowy
Mój pies nie chrapie – czy to źle
Jeśli pies nie chrapie, zwykle nie jest to powód do zmartwień. Chrapanie u psa często wynika z budowy anatomicznej (np. u ras krótkoczaszkowych) lub z nietypowego ułożenia podczas snu. To, że pies nie chrapie, może oznaczać, że jego drogi oddechowe są drożne i nic nie blokuje przepływu powietrza. Jeśli natomiast pies wcześniej chrapał i nagle przestał, a towarzyszą temu inne niepokojące objawy, jak trudności z oddychaniem czy zmiana zachowania, warto skonsultować się z weterynarzem, by wykluczyć potencjalne problemy zdrowotne. W większości przypadków brak chrapania jest czymś zupełnie normalnym i nie wymaga interwencji.
Co zrobić żeby pies przestał chrapać
Jeśli chcesz ograniczyć chrapanie psa, warto najpierw ustalić jego przyczynę. Może ono wynikać z budowy anatomicznej (szczególnie u ras brachycefalicznych), nadwagi, złej pozycji spania albo zatkania dróg oddechowych. Pomocna jest dieta i plan aktywności przy nadwadze, a także uniesienie głowy poduszką czy zapewnienie wygodnego legowiska. Dobra wilgotność powietrza w pomieszczeniu zapobiega podrażnieniom dróg oddechowych. Jeśli pies ma infekcje, alergie czy katar, warto skonsultować się z weterynarzem, by odpowiednio je leczyć. Gdy chrapanie staje się bardzo głośne lub pies ma inne niepokojące objawy, również zalecana jest konsultacja. W niektórych przypadkach, szczególnie u psów z krótką kufą, bywa potrzebna ingerencja chirurgiczna.
Jakie rasy psów najbardziej chrapią
Rasy psów najbardziej podatne na chrapanie to zazwyczaj te o krótkiej kufie i spłaszczonej twarzy, zwane brachycefalicznymi, ponieważ ich budowa anatomiczna utrudnia swobodny przepływ powietrza, co sprzyja głośniejszemu oddychaniu. Do najczęściej wymienianych ras należą mopsy, u których charakterystyczna krótka kufa i wąskie nozdrza często prowadzą do chrapania, a także buldogi francuskie, u których spłaszczony pyszczek potrafi wywoływać głośniejsze dźwięki podczas snu, zwłaszcza przy nieodpowiedniej pozycji leżenia. Buldog angielski, ze swoją masywną budową i krótką kufą, również wydaje podczas oddychania różne dźwięki, w tym chrapanie. Podobnie dzieje się u pekińczyków, których ograniczona drożność dróg oddechowych sprzyja głośniejszemu oddychaniu, oraz shih tzu, u których krótsza kufa powoduje utrudniony przepływ powietrza. Boston terriery i boxery, również zaliczane do grupy ras brachycefalicznych, są narażone na podobne problemy oddechowe i wynikające z nich chrapanie.
Kiedy chrapanie pupila powinno Ciebie zaniepokoić?
Kiedy powinieneś udać się do specjalisty z problemem, jakim jest chrapanie twojego pupila? Przede wszystkim, gdy nie wynika ono z budowy ciała psiaka. Dla psów z krótką kufą chrapanie to niemal norma i niestety w tej sytuacji pomoc weterynarza na niewiele nam się zda. Decydując się na wybór takiej rasy psa musimy być świadomi, że nasz pupil może chrapać.
Jednakże gdy zaobserwujesz, że twój pupil z dnia na dzień zaczął bardzo głośno chrapać, to sytuacja staje się o wiele bardziej poważna. Jeśli przyczyną nie jest przeziębnie pupila lub zbyt suche powietrze, to powinieneś niezwłocznie udać się na kontrolę do weterynarza.
W takiej sytuacji nie należy ignorować chrapania psa, gdyż może być ono skutkiem choroby, o której istnieniu nie wiedzieliśmy. W przypadku wielu dolegliwość czas ma ogromne znaczenie w procesie leczenia.
A jak wygląda sen twojego pieska? Chrapanie to wasz codzienny problem czy może należysz do grona szczęśliwców, których psiaki spokojnie przesypiają noc? Ja mam to szczęście, że mój pupil zaczyna pochrapywać jedynie zimą, gdy na skutek ogrzewania powietrze w domu jest bardzo suche.
Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz, abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.
Buldożera moich rodziców słyszę z piętra wyżej :))) Temat jest trochę demonizowany … skoro człowiek jest w stanie przyzwyczaić do spania koło torów kolejowych to z psem jest pikuś :)))
Najprawdziwsza prawda 🙂