Życie psa możemy podzielić na sześć różnych etapów. Co ciekawe, bardzo różnią się miedzy sobą jeśli chodzi o czas ich trwania. Najdłużej trwa etap piąty życia psa czyli dorosłość. Psiak wówczas jest w pełni rozwinięty fizycznie, a także jego charakter jest już w głównej mierze ukształtowany. Najkrócej w życiu psiaka trwa faza przejściowa, która kończy się mniej więcej w trzecim tygodniu życia.
Czego się dowiesz z tego artykułu:
- Życie psiaka możemy podzielić na sześć etapów
- Poszczególne etapy życia psa różnią się między sobą długością
- Najdłużej trwa etap piąty czyli dorosłość
Informacje zostały zaktualizowane o:
- Na co zwrócić uwagę gdy psiak przestaje być szczeniakiem
- Jak wspierać psa gdy staje się on psim seniorem
- Czy trzeba zmieniać akcesoria psa na różnych etapach jego życia
Etapy życia psa
Jako psi opiekun z pewnością już zauważyłaś, że cykl życia naszych piesków nieco różni się od tego, który my sami dobrze znamy. Poszczególne fazy dorastania psów dotyczą innych przedziałów czasowych, niż ma to miejsce w przypadku przeciętnego człowieka. Dlatego jeśli chcesz dowiedzieć się jakie są poszczególne etapy życia twojego psa, to świetnie trafiłaś. Spieszę ci z odpowiedzią.
Dlaczego posiadanie wiedzy na temat tego, jakie są etapy życia naszych piesków jest ważne? Ponieważ pomoże nam to lepiej zadbać o potrzeby naszych czworonogów w poszczególnych okresach ich życia. Jest to bardzo pomocne w wychowaniu psiaka.
Psy tak jak i ludzie mają inne potrzeby na różnych etapach swojego życia. Inne rzeczy będą ważne dla małego, pełnego energii szczeniaka, a zupełnie odmienne dla lubiącego spokój psiego seniora. Dlatego też uważam, że jako odpowiedzialny opiekun dobrze, abyś znała poszczególne etapy życia twojego psa.
Poszczególne etapy życia psa
Możemy wyróżnić 7 głównych etapów w życiu naszych czworonogów, począwszy na okresie szczenięcym, a kończąc na późnej starości. Długość trwania poszczególnych okresów w życiu twojego pupila jest mocno zróżnicowana. Niektóre etapy trwają naprawde krótko, inne są bardzo długie.
Przedstawię ci każdy z tych etapów i pokrótce omówię jego cechy charakterystyczne. Pamiętaj jednak, że każdy psiak jest inny, dlatego nie zawsze wszystko o czym tutaj wspomnę, będzie w pełni odwzorowane w przypadku twojego pupila. To nic złego i nie musisz się w żadnym wypadku tym stresować.
Faza pierwsza – neonatalna
Ten etap u naszych psiaków rozpoczyna się w momencie ich narodzin. Czas jego trwania szacuje się na mniej więcej 2 tydzień życia twojego pieska. Jest to moment w życiu naszych pupili, gdy ich odbiór świata zewnętrznego jest mocno ograniczony.
Wynika to z faktu, że na tym etapie życia twój piesek ma wciąż nieotwarte jeszcze oczy, a także jego kanały słuchowe są zamknięte. Co więcej, tak mały psiak porusza się jeszcze dość nieporadnie. Jego sposób przemieszczania się można bardziej określić jako pełzanie. Z pewnością sama nie raz widziałaś malutkiego szczeniaczka, który będąc głodny, w ten właśnie sposób instynktownie porusza się w kierunku swojej matki.
Warto wspomnieć, że już w fazie neonatalnej pieski cechują się dobrym węchem. Stanowi on wówczas jeden z głównych zmysłów za pomocą, którego odbierają to, co znajduje się wokół nich. W ten sposób wiedzą między innymi gdzie znajduje się ich matka, której na tym etapie życia nie są jeszcze w stanie zobaczyć.
Choć szczeniaki w pierwszej fazie swojego życia są bezbronne i bardzo delikatne, to jednocześnie bardzo ważne jest stymulowanie ich zmysłów już od tak wczesnego okresu. W jaki sposób powinno się to robić? Poprzez bardzo delikatne głaskanie szczeniaczka, czy też również uważne podnoszenie go do góry. Takie działanie poprawia funkcjonowanie układu krążenia u twojego pieska.
Faza druga – przejściowa
Po ukończeniu mniej więcej drugiego tygodnia życia, twój szczeniak przechodzi w fazę zwaną przejściową. Jest to ten moment w życiu piesków, gdy ich pozostałe zmysły zaczynają odbierać otaczającą rzeczywistość. Mam tutaj na myśli przede wszystkim wzrok i słuch, które w fazie neonatalnej były jeszcze uśpione.
Faza przejściowa to również moment, gdy twój szczeniak zaczyna samodzielnie wstawać, a także podejmuje próby poruszania się. Co prawda, podczas przemieszczania się z miejsca na miejsce, psiaki często jeszcze potykają się, jednak są w stanie samodzielnie dotrzeć do wybranego celu.
Na tym etapie życia pieska zaczyna on podejmować interakcje z innymi pieskami. W ten sposób rozpoczyna naukę komunikacji z innymi czworonogami. Jest to również początkowy etap socjalizacji u szczeniaka, który będzie się rozwijał w kolejnych fazach jego życia. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie ograniczać swojego małego psiaka.
Etap przejściowy, jak też sama nazwa wskazuje, trwa u psiaków dość krótko. Kończy się mniej więcej wraz z ukończeniem przez czworonoga trzeciego tygodnia życia
Faza trzecia – socjalizacja
Ten etap stanowi szczególny moment w życiu piesków, jeśli chodzi o rozwijanie w nich umiejętności komunikacji ze światem zewnętrznym, zarówno z innymi pieskami ale również ludźmi. Jest to moment, gdy psiak uczy się przekazywania informacji i nawiązywania relacji z innymi.
Faza socjalizacji to moment, gdy psiak uczy się czym są sygnały ostrzegawcze. Także stara się używać ich w komunikacji z innymi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym są sygnały ostrzegawcze odsyłam cię do mojego wpisu, który znajdziesz TUTAJ. Omawiam w nim najbardziej popularny sygnały, a także co za ich pomocą psiak chce nam przekazać.
W tej fazie życia pieska miejsce, w którym przebywa staje się dla niego czymś istotnym. Przywiązuje się do niego i daje mu ono poczucie bezpieczeństwa i stałości.
Co ciekawe, jest to również moment w życiu szczeniaka, gdy staje się on nieco nieufny względem obcych. Początkowo pieski w fazie socjalizacji cechują się otwartością wobec każdego kogo spotkają na swojej drodze. Z upływem czasu jednak, chcąc nawiązać relację z czworonogiem musi on najpierw obdarzyć nas swoim zaufaniem.
Pieski w fazie socjalizacji zaczynają odczuwać strach przed nieznanym. Podchodzą z rezerwą do wszystkiego co jest im dotąd obce i nieznane. Bardzo ważne jest, aby pozwolić pieskowi w swoim własnym tempie oswoić się z otaczającym go światem.
Dla przykładu, jeśli kupiłeś swojemu szczeniakowi będącemu w fazie socjalizacji nowe posłanie, to pozwól mu się z nim oswoić, zanim go na nim położysz. Daj mu poznać zapach nowej rzeczy, poczuć strukturę materiału, ocenić samodzielnie jego wielkość i kształt.
Faza czwarta – młodzieńcza
Jest to zdecydowanie najdłużej trwająca faza w życiu psiaka, biorąc pod uwagę te, które ma już za sobą. Mianowicie rozpoczyna się około czwartego miesiąca życia, a trwa aż do ukończenia przez pieska pierwszego roku życia.
Jest to okres w życiu twojego psa, gdy ma on w sobie zarówno wiele zachowań typowych dla szczeniaka jak i dla dorosłego psa. Dlatego też, nie jest łatwo przewidzieć, jak w danej sytuacji zachowa się piesek będący właśnie w fazie młodzieńczej.
Faza młodzieńcza to również moment, gdy w piesku buzują hormony, dlatego też może być nad wyraz aktywny.
Niestety jest to również czas, w którym nasze pieski szczególnie dużo niszczą. Dlatego też jeśli nie chcesz, aby akcesoria twojego pieska zostały przez niego zniszczone, zadbaj o to, aby były one wysokiej jakości. Wówczas pieskowi będzie bardzo trudno sprawić, aby jakaś rzecz została zdewastowana.
Ja postawiłam na legowisko URBAN od Bowl&Bone Republic. Solidne wykonanie i wysoka jakość użytych materiałów sprawiły, że mój psiak może nadal cieszyć się tym legowiskiem i jest ono w bardzo dobrym stanie.
Faza piąta – dorosłość
Psiaka uznajemy za dorosłego po ukończeniu mniej więcej dwunastego miesiąca życia. Wówczas jest on już niemalże w pełni rozwinięty fizycznie, a także jeśli chodzi o jego charakter. Osobowość psiaka zaczyna się gruntować i możemy już wstępnie ocenić jaki temperament będzie miał nasz pupil.
Faza dorosłość to zdecydowanie najdłuższy etap w życiu psa.
Śpiworek dla psa |DREAMY kremowy
Faza szósta – starość
Jest to moment, w którym niestety psiak powoli traci swoją pełną sprawność fizyczną. Jego kondycja ulega osłabieniu. Dotyczy to również jego zdolności uczenia, która jest na znacznie niższym poziomie niż w poprzednich etapach życia psiaków.
Więcej na temat opieki nad psim seniorem opowiadam w wpisie, który znajdziesz TUTAJ. Mam nadzieje, że znajdziesz tam odpowiedzi na wszystkie swoje pytania.
Na co zwrócić uwagę gdy psiak przestaje być szczeniakiem
Kiedy pies przestaje być szczeniakiem, warto zmienić jego dietę na bardziej odpowiednią dla dorosłych psów i dostosować poziom aktywności do jego wieku i rasy. Ważne jest też dbanie o higienę, szczególnie zębów, ponieważ dorosłe psy mogą mieć problemy z kamieniem nazębnym. Warto utrwalać pozytywne nawyki i być konsekwentnym w komendach, aby pies zachowywał się odpowiednio. Obserwuj też wszelkie zmiany w zachowaniu, które mogą wymagać konsultacji z weterynarzem lub behawiorystą.
Jak wspierać psa gdy staje się on psim seniorem
Wspierając psa-seniora, warto zadbać o jego komfort i zdrowie, które z czasem mogą wymagać większej uwagi. Regularne wizyty u weterynarza są kluczowe, aby wykrywać i kontrolować wszelkie problemy zdrowotne związane z wiekiem. Pamiętaj o dobrze zbilansowanej diecie dostosowanej do starszego organizmu, uwzględniając produkty wspierające stawy i układ trawienny. Seniorzy potrzebują mniej intensywnych, ale regularnych spacerów, co utrzymuje ich w dobrej kondycji. Zapewnij wygodne miejsce do spania oraz ciepło w chłodne dni, gdyż starsze psy są bardziej wrażliwe na zmiany temperatury.
Czy trzeba zmieniać akcesoria psa na różnych etapach jego życia
Tak, warto dostosowywać akcesoria psa na różnych etapach jego życia, ponieważ zmieniają się jego potrzeby i poziom aktywności. Dla szczeniąt często wybiera się mniejsze obroże i smycze oraz zabawki, które są bezpieczne dla młodych zębów. Dorosłe psy mogą potrzebować wytrzymalszych akcesoriów, a w przypadku większych ras – smyczy i obroży o większej wytrzymałości. Seniorzy natomiast często wymagają miękkich legowisk dla komfortu stawów, cieplejszych ubrań na chłodne dni oraz zabawek stymulujących umysł, które będą mniej forsujące fizycznie.
Pies najlepszym przyjacielem człowieka
Nie da się ukryć, że bez względu na to, w jakiej fazie życia znajduje się obecnie nasz pupil, to jest on naszym najlepszym przyjacielem. Darzy nas ogromnym zaufaniem i miłością. Od nas jako psich opiekunów zależy to, czy nasz pupil będzie wiódł spokojnie, szczęśliwe życie u naszego boku.
Mój piesek jest obecnie w fazie dorosłości, a na jakim etapie życia jest twój pupil? Napisz mi swoją odpowiedź zostawiając komentarz poniżej.
Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.
Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.