×

Brak produktów w koszyku.

Jakie są poszczególne etapy życia psa

9 minutes


Czy wiesz jakie są poszczególne etapy w życiu twojego czworonoga? Jest ich dokładnie sześć a ja postaram ci się opowiedzieć o każdym z nich. Dobrze jest wiedzieć na jakim etapie życia właśnie znajduje się nasz pupil. Łatwiej nam zrozumieć jego potrzeby i pomóc mu w każdym monecie jego życia

Życie psa możemy podzielić na sześć różnych etapów. Co ciekawe, bardzo różnią się miedzy sobą jeśli chodzi o czas ich trwania. Najdłużej trwa etap piąty życia psa czyli dorosłość. Psiak wówczas jest w pełni rozwinięty fizycznie, a także jego charakter jest już w głównej mierze ukształtowany. Najkrócej w życiu psiaka trwa faza przejściowa, która kończy się mniej więcej w trzecim tygodniu życia.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Życie psiaka możemy podzielić na sześć etapów
  • Poszczególne etapy życia psa różnią się między sobą długością
  • Najdłużej trwa etap piąty czyli dorosłość

Etapy życia psa

Jako psi opiekun z pewnością już zauważyłaś, że cykl życia naszych piesków nieco różni się od tego, który my sami dobrze znamy. Poszczególne fazy dorastania psów dotyczą innych przedziałów czasowych, niż ma to miejsce w przypadku przeciętnego człowieka. Dlatego jeśli chcesz dowiedzieć się jakie są poszczególne etapy życia twojego psa, to świetnie trafiłaś. Spieszę ci z odpowiedzią.

Dlaczego posiadanie wiedzy na temat tego, jakie są etapy życia naszych piesków jest ważne? Ponieważ pomoże nam to lepiej zadbać o potrzeby naszych czworonogów w poszczególnych okresach ich życia. Jest to bardzo pomocne w wychowaniu psiaka.

Psy tak jak i ludzie mają inne potrzeby na różnych etapach swojego życia. Inne rzeczy będą ważne dla małego, pełnego energii szczeniaka, a zupełnie odmienne dla lubiącego spokój psiego seniora. Dlatego też uważam, że jako odpowiedzialny opiekun dobrze, abyś znała poszczególne etapy życia twojego psa.

Poszczególne etapy życia psa

Możemy wyróżnić 7 głównych etapów w życiu naszych czworonogów, począwszy na okresie szczenięcym, a kończąc na późnej starości. Długość trwania poszczególnych okresów w życiu twojego pupila jest mocno zróżnicowana. Niektóre etapy trwają naprawde krótko, inne są bardzo długie.

Przedstawię ci każdy z tych etapów i pokrótce omówię jego cechy charakterystyczne. Pamiętaj jednak, że każdy psiak jest inny, dlatego nie zawsze wszystko o czym tutaj wspomnę, będzie w pełni odwzorowane w przypadku twojego pupila. To nic złego i nie musisz się w żadnym wypadku tym stresować.

Faza pierwsza –  neonatalna

Ten etap u naszych psiaków rozpoczyna się w momencie ich narodzin. Czas jego trwania szacuje się na mniej więcej 2 tydzień życia twojego pieska. Jest to moment w życiu naszych pupili, gdy ich odbiór świata zewnętrznego jest mocno ograniczony.

Wynika to z faktu, że na tym etapie życia twój piesek ma wciąż nieotwarte jeszcze oczy, a także jego kanały słuchowe są zamknięte. Co więcej, tak mały psiak porusza się jeszcze dość nieporadnie. Jego sposób przemieszczania się można bardziej określić jako pełzanie. Z pewnością sama nie raz widziałaś malutkiego szczeniaczka, który będąc głodny, w ten właśnie sposób instynktownie porusza się w kierunku swojej matki.

Warto wspomnieć, że już w fazie neonatalnej pieski cechują się dobrym węchem. Stanowi on wówczas jeden z głównych zmysłów za pomocą, którego odbierają to, co znajduje się wokół nich. W ten sposób wiedzą między innymi gdzie znajduje się ich matka, której na tym etapie życia nie są jeszcze w stanie zobaczyć.

Choć szczeniaki w pierwszej fazie swojego życia są bezbronne i bardzo delikatne, to jednocześnie bardzo ważne jest stymulowanie ich zmysłów już od tak wczesnego okresu. W jaki sposób powinno się to robić? Poprzez bardzo delikatne głaskanie szczeniaczka, czy też również uważne podnoszenie go do góry. Takie działanie poprawia funkcjonowanie układu krążenia u twojego pieska.

Faza druga – przejściowa

Po ukończeniu mniej więcej drugiego tygodnia życia, twój szczeniak przechodzi w fazę zwaną przejściową. Jest to ten moment w życiu piesków, gdy ich pozostałe zmysły zaczynają odbierać otaczającą rzeczywistość. Mam tutaj na myśli przede wszystkim wzrok i słuch, które w fazie neonatalnej były jeszcze uśpione.

Faza przejściowa to również moment, gdy twój szczeniak zaczyna samodzielnie wstawać, a także podejmuje próby poruszania się. Co prawda, podczas przemieszczania się z miejsca na miejsce, psiaki często jeszcze potykają się, jednak są w stanie samodzielnie dotrzeć do wybranego celu.

Na tym etapie życia pieska zaczyna on podejmować interakcje z innymi pieskami. W ten sposób rozpoczyna naukę komunikacji z innymi czworonogami. Jest to również początkowy etap socjalizacji u szczeniaka, który będzie się rozwijał w kolejnych fazach jego życia. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie ograniczać swojego małego psiaka.

Etap przejściowy, jak też sama nazwa wskazuje, trwa u psiaków dość krótko. Kończy się mniej więcej wraz z ukończeniem przez czworonoga trzeciego tygodnia życia

Faza trzecia – socjalizacja

Ten etap stanowi szczególny moment w życiu piesków, jeśli chodzi o rozwijanie w nich umiejętności komunikacji ze światem zewnętrznym, zarówno z innymi pieskami ale również ludźmi. Jest to moment, gdy psiak uczy się przekazywania informacji i nawiązywania relacji z innymi.

Faza socjalizacji to moment, gdy psiak uczy się czym są sygnały ostrzegawcze. Także stara się używać ich w komunikacji z innymi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym są sygnały ostrzegawcze odsyłam cię do mojego wpisu, który znajdziesz TUTAJ. Omawiam w nim najbardziej popularny sygnały, a także co za ich pomocą psiak chce nam przekazać.

W tej fazie życia pieska miejsce, w którym przebywa staje się dla niego czymś istotnym. Przywiązuje się do niego i daje mu ono poczucie bezpieczeństwa i stałości.

Co ciekawe, jest to również moment w życiu szczeniaka, gdy staje się on nieco nieufny względem obcych. Początkowo pieski w fazie socjalizacji cechują się otwartością wobec każdego kogo spotkają na swojej drodze. Z upływem czasu jednak, chcąc nawiązać relację z czworonogiem musi on najpierw obdarzyć nas swoim zaufaniem.

Pieski w fazie socjalizacji zaczynają odczuwać strach przed nieznanym. Podchodzą z rezerwą do wszystkiego co jest im dotąd obce i nieznane. Bardzo ważne jest, aby pozwolić pieskowi w swoim własnym tempie oswoić się z otaczającym go światem.

Dla przykładu, jeśli kupiłeś swojemu szczeniakowi będącemu w fazie socjalizacji nowe posłanie, to pozwól mu się z nim oswoić, zanim go na nim położysz. Daj mu poznać zapach nowej rzeczy, poczuć strukturę materiału, ocenić samodzielnie jego wielkość i kształt.

Faza czwarta – młodzieńcza

Jest to zdecydowanie najdłużej trwająca faza w życiu psiaka, biorąc pod uwagę te, które ma już za sobą. Mianowicie rozpoczyna się około czwartego miesiąca życia, a trwa aż do ukończenia przez pieska pierwszego roku życia.

Jest to okres w życiu twojego psa, gdy ma on w sobie zarówno wiele zachowań typowych dla szczeniaka jak i dla dorosłego psa. Dlatego też, nie jest łatwo przewidzieć, jak w danej sytuacji zachowa się piesek będący właśnie w fazie młodzieńczej.

Faza młodzieńcza to również moment, gdy w piesku buzują hormony, dlatego też może być nad wyraz aktywny.

Niestety jest to również czas, w którym nasze pieski szczególnie dużo niszczą. Dlatego też jeśli nie chcesz, aby akcesoria twojego pieska zostały przez niego zniszczone, zadbaj o to, aby były one wysokiej jakości. Wówczas pieskowi będzie bardzo trudno sprawić, aby jakaś rzecz została zdewastowana.

Ja postawiłam na legowisko URBAN od Bowl&Bone Republic. Solidne wykonanie i wysoka jakość użytych materiałów sprawiły, że mój psiak może nadal cieszyć się tym legowiskiem i jest ono w bardzo dobrym stanie.

Faza piąta – dorosłość

Psiaka uznajemy za dorosłego po ukończeniu mniej więcej dwunastego miesiąca życia. Wówczas jest on już niemalże w pełni rozwinięty fizycznie, a także jeśli chodzi o jego charakter. Osobowość psiaka zaczyna się gruntować i możemy już wstępnie ocenić jaki temperament będzie miał nasz pupil.

Faza dorosłość to zdecydowanie najdłuższy etap w życiu psa.

Faza szósta – starość

Jest to moment, w którym niestety psiak powoli traci swoją pełną sprawność fizyczną. Jego kondycja ulega osłabieniu. Dotyczy to również jego zdolności uczenia, która jest na znacznie niższym poziomie niż w poprzednich etapach życia psiaków.

Więcej na temat opieki nad psim seniorem opowiadam w wpisie, który znajdziesz TUTAJ. Mam nadzieje, że znajdziesz tam odpowiedzi na wszystkie swoje pytania.

Pies najlepszym przyjacielem człowieka

Nie da się ukryć, że bez względu na to, w jakiej fazie życia znajduje się obecnie nasz pupil, to jest on naszym najlepszym przyjacielem. Darzy nas ogromnym zaufaniem i miłością. Od nas jako psich opiekunów zależy to, czy nasz pupil będzie wiódł spokojnie, szczęśliwe życie u naszego boku.

Mój piesek jest obecnie w fazie dorosłości, a na jakim etapie życia jest twój pupil? Napisz mi swoją odpowiedź zostawiając komentarz poniżej.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 5
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Czego dowiesz się o psie patrząc na sposób jedzenia

Sposób jedzenia posiłku przez twojego czworonożnego przyjaciela może powiedzieć ci bardzo dużo o nim samym. Psiaki po przejściach bar...
szara mata dla psa z zabawką i psem czekającym na komendę

Jakie odgłosy wydaje pies

Czy znasz wszystkie odgłosy za pomocą których twój czworonożny przyjaciel komunikuje się z tobą? Psy wyrażają swoje emocje nie tylk...