Jakie są poszczególne etapy życia psa - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Jakie są poszczególne etapy życia psa

Życie psa możemy podzielić na sześć różnych etapów. Co ciekawe, bardzo różnią się miedzy sobą jeśli chodzi o czas ich trwania. Najdłużej trwa etap piąty życia psa czyli dorosłość. Psiak wówczas jest w pełni rozwinięty fizycznie, a także jego charakter jest już w głównej mierze ukształtowany. Najkrócej w życiu psiaka trwa faza przejściowa, która kończy się mniej więcej w trzecim tygodniu życia.

Czy wiesz jakie są poszczególne etapy w życiu twojego czworonoga? Jest ich dokładnie sześć a ja postaram ci się opowiedzieć o każdym z nich. Dobrze jest wiedzieć na jakim etapie życia właśnie znajduje się nasz pupil. Łatwiej nam zrozumieć jego potrzeby i pomóc mu w każdym monecie jego życia

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Życie psiaka możemy podzielić na sześć etapów
  • Poszczególne etapy życia psa różnią się między sobą długością
  • Najdłużej trwa etap piąty czyli dorosłość

Etapy życia psa

Jako psi opiekun z pewnością już zauważyłaś, że cykl życia naszych piesków nieco różni się od tego, który my sami dobrze znamy. Poszczególne fazy dorastania psów dotyczą innych przedziałów czasowych, niż ma to miejsce w przypadku przeciętnego człowieka. Dlatego jeśli chcesz dowiedzieć się jakie są poszczególne etapy życia twojego psa, to świetnie trafiłaś. Spieszę ci z odpowiedzią.

Dlaczego posiadanie wiedzy na temat tego, jakie są etapy życia naszych piesków jest ważne? Ponieważ pomoże nam to lepiej zadbać o potrzeby naszych czworonogów w poszczególnych okresach ich życia. Jest to bardzo pomocne w wychowaniu psiaka.

Psy tak jak i ludzie mają inne potrzeby na różnych etapach swojego życia. Inne rzeczy będą ważne dla małego, pełnego energii szczeniaka, a zupełnie odmienne dla lubiącego spokój psiego seniora. Dlatego też uważam, że jako odpowiedzialny opiekun dobrze, abyś znała poszczególne etapy życia twojego psa.

Poszczególne etapy życia psa

Możemy wyróżnić 7 głównych etapów w życiu naszych czworonogów, począwszy na okresie szczenięcym, a kończąc na późnej starości. Długość trwania poszczególnych okresów w życiu twojego pupila jest mocno zróżnicowana. Niektóre etapy trwają naprawde krótko, inne są bardzo długie.

Przedstawię ci każdy z tych etapów i pokrótce omówię jego cechy charakterystyczne. Pamiętaj jednak, że każdy psiak jest inny, dlatego nie zawsze wszystko o czym tutaj wspomnę, będzie w pełni odwzorowane w przypadku twojego pupila. To nic złego i nie musisz się w żadnym wypadku tym stresować.

Faza pierwsza –  neonatalna

Ten etap u naszych psiaków rozpoczyna się w momencie ich narodzin. Czas jego trwania szacuje się na mniej więcej 2 tydzień życia twojego pieska. Jest to moment w życiu naszych pupili, gdy ich odbiór świata zewnętrznego jest mocno ograniczony.

Wynika to z faktu, że na tym etapie życia twój piesek ma wciąż nieotwarte jeszcze oczy, a także jego kanały słuchowe są zamknięte. Co więcej, tak mały psiak porusza się jeszcze dość nieporadnie. Jego sposób przemieszczania się można bardziej określić jako pełzanie. Z pewnością sama nie raz widziałaś malutkiego szczeniaczka, który będąc głodny, w ten właśnie sposób instynktownie porusza się w kierunku swojej matki.

Warto wspomnieć, że już w fazie neonatalnej pieski cechują się dobrym węchem. Stanowi on wówczas jeden z głównych zmysłów za pomocą, którego odbierają to, co znajduje się wokół nich. W ten sposób wiedzą między innymi gdzie znajduje się ich matka, której na tym etapie życia nie są jeszcze w stanie zobaczyć.

Choć szczeniaki w pierwszej fazie swojego życia są bezbronne i bardzo delikatne, to jednocześnie bardzo ważne jest stymulowanie ich zmysłów już od tak wczesnego okresu. W jaki sposób powinno się to robić? Poprzez bardzo delikatne głaskanie szczeniaczka, czy też również uważne podnoszenie go do góry. Takie działanie poprawia funkcjonowanie układu krążenia u twojego pieska.

Faza druga – przejściowa

Po ukończeniu mniej więcej drugiego tygodnia życia, twój szczeniak przechodzi w fazę zwaną przejściową. Jest to ten moment w życiu piesków, gdy ich pozostałe zmysły zaczynają odbierać otaczającą rzeczywistość. Mam tutaj na myśli przede wszystkim wzrok i słuch, które w fazie neonatalnej były jeszcze uśpione.

Faza przejściowa to również moment, gdy twój szczeniak zaczyna samodzielnie wstawać, a także podejmuje próby poruszania się. Co prawda, podczas przemieszczania się z miejsca na miejsce, psiaki często jeszcze potykają się, jednak są w stanie samodzielnie dotrzeć do wybranego celu.

Na tym etapie życia pieska zaczyna on podejmować interakcje z innymi pieskami. W ten sposób rozpoczyna naukę komunikacji z innymi czworonogami. Jest to również początkowy etap socjalizacji u szczeniaka, który będzie się rozwijał w kolejnych fazach jego życia. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie ograniczać swojego małego psiaka.

Etap przejściowy, jak też sama nazwa wskazuje, trwa u psiaków dość krótko. Kończy się mniej więcej wraz z ukończeniem przez czworonoga trzeciego tygodnia życia

Faza trzecia – socjalizacja

Ten etap stanowi szczególny moment w życiu piesków, jeśli chodzi o rozwijanie w nich umiejętności komunikacji ze światem zewnętrznym, zarówno z innymi pieskami ale również ludźmi. Jest to moment, gdy psiak uczy się przekazywania informacji i nawiązywania relacji z innymi.

Faza socjalizacji to moment, gdy psiak uczy się czym są sygnały ostrzegawcze. Także stara się używać ich w komunikacji z innymi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym są sygnały ostrzegawcze odsyłam cię do mojego wpisu, który znajdziesz TUTAJ. Omawiam w nim najbardziej popularny sygnały, a także co za ich pomocą psiak chce nam przekazać.

W tej fazie życia pieska miejsce, w którym przebywa staje się dla niego czymś istotnym. Przywiązuje się do niego i daje mu ono poczucie bezpieczeństwa i stałości.

Co ciekawe, jest to również moment w życiu szczeniaka, gdy staje się on nieco nieufny względem obcych. Początkowo pieski w fazie socjalizacji cechują się otwartością wobec każdego kogo spotkają na swojej drodze. Z upływem czasu jednak, chcąc nawiązać relację z czworonogiem musi on najpierw obdarzyć nas swoim zaufaniem.

Pieski w fazie socjalizacji zaczynają odczuwać strach przed nieznanym. Podchodzą z rezerwą do wszystkiego co jest im dotąd obce i nieznane. Bardzo ważne jest, aby pozwolić pieskowi w swoim własnym tempie oswoić się z otaczającym go światem.

Dla przykładu, jeśli kupiłeś swojemu szczeniakowi będącemu w fazie socjalizacji nowe posłanie, to pozwól mu się z nim oswoić, zanim go na nim położysz. Daj mu poznać zapach nowej rzeczy, poczuć strukturę materiału, ocenić samodzielnie jego wielkość i kształt.

Faza czwarta – młodzieńcza

Jest to zdecydowanie najdłużej trwająca faza w życiu psiaka, biorąc pod uwagę te, które ma już za sobą. Mianowicie rozpoczyna się około czwartego miesiąca życia, a trwa aż do ukończenia przez pieska pierwszego roku życia.

Jest to okres w życiu twojego psa, gdy ma on w sobie zarówno wiele zachowań typowych dla szczeniaka jak i dla dorosłego psa. Dlatego też, nie jest łatwo przewidzieć, jak w danej sytuacji zachowa się piesek będący właśnie w fazie młodzieńczej.

Faza młodzieńcza to również moment, gdy w piesku buzują hormony, dlatego też może być nad wyraz aktywny.

Niestety jest to również czas, w którym nasze pieski szczególnie dużo niszczą. Dlatego też jeśli nie chcesz, aby akcesoria twojego pieska zostały przez niego zniszczone, zadbaj o to, aby były one wysokiej jakości. Wówczas pieskowi będzie bardzo trudno sprawić, aby jakaś rzecz została zdewastowana.

Ja postawiłam na legowisko URBAN od Bowl&Bone Republic. Solidne wykonanie i wysoka jakość użytych materiałów sprawiły, że mój psiak może nadal cieszyć się tym legowiskiem i jest ono w bardzo dobrym stanie.

Faza piąta – dorosłość

Psiaka uznajemy za dorosłego po ukończeniu mniej więcej dwunastego miesiąca życia. Wówczas jest on już niemalże w pełni rozwinięty fizycznie, a także jeśli chodzi o jego charakter. Osobowość psiaka zaczyna się gruntować i możemy już wstępnie ocenić jaki temperament będzie miał nasz pupil.

Faza dorosłość to zdecydowanie najdłuższy etap w życiu psa.

Faza szósta – starość

Jest to moment, w którym niestety psiak powoli traci swoją pełną sprawność fizyczną. Jego kondycja ulega osłabieniu. Dotyczy to również jego zdolności uczenia, która jest na znacznie niższym poziomie niż w poprzednich etapach życia psiaków.

Więcej na temat opieki nad psim seniorem opowiadam w wpisie, który znajdziesz TUTAJ. Mam nadzieje, że znajdziesz tam odpowiedzi na wszystkie swoje pytania.

Pies najlepszym przyjacielem człowieka

Nie da się ukryć, że bez względu na to, w jakiej fazie życia znajduje się obecnie nasz pupil, to jest on naszym najlepszym przyjacielem. Darzy nas ogromnym zaufaniem i miłością. Od nas jako psich opiekunów zależy to, czy nasz pupil będzie wiódł spokojnie, szczęśliwe życie u naszego boku.

Mój piesek jest obecnie w fazie dorosłości, a na jakim etapie życia jest twój pupil? Napisz mi swoją odpowiedź zostawiając komentarz poniżej.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

piesek w różowym sweterku

Jak fotografować swojego pieska – moje najlepsze wskazówki 

Fotografowanie psów to nie tylko umiejętność uchwycenia pięknych chwil z naszymi wiernymi towarzyszami, ale także sposób na wzmocnienie więzi między właścicielem, a psem. Warto poznać kilka technik, takich jak między innymi wykorzystanie naturalnego światła, cierpliwość podczas pracy z pupilem oraz kreatywne podejście do kadrowania, aby uzyskać udane i jak najpiękniejsze zdjęcia swojego czworonożnego przyjaciela. Czego [...]

Czytaj dalej… from Jak fotografować swojego pieska – moje najlepsze wskazówki 

Czytaj dalej
pies ubrany w plaszczyk dla psa brazowy

Dlaczego pies ucieka

Dla każdego psiego opiekuna uciekanie pupila jest czymś bardzo stresującym. Czasem psiak nie chce wcale opuścić swojego właściciela, a jedynie brakuje mu aktywnej rozrywki. Jednak niektóre pieski uciekają z chęci wolności i zobaczenia tego co nowe i nieznane. Czego się dowiesz z tego artykułu Pies ucieka Wiele zachowań naszych czworonożnych przyjaciół jest dla nas nie [...]

Czytaj dalej… from Dlaczego pies ucieka

Czytaj dalej
pies podczas spaceru siedzi z opiekunką z przyczepioną saszetką

Dlaczego pies liże właściciela

Wiele codziennych zachowań naszych czworonożnych przyjaciół jest nieprzypadkowych. To, że psiak zaczyna lizać swojego właściciela, czy to po twarzy, czy po rękach, jest spowodowane konkretnymi intencjami psa. Wśród nich możemy wymienić między innymi chęć psiaka zwrócenia na siebie uwagi. Czego się dowiesz z tego artykułu: Dlaczego pies liże właściciela  Często zachowanie naszych czworonożnych przyjaciół bywa [...]

Czytaj dalej… from Dlaczego pies liże właściciela

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup