×

Brak produktów w koszyku.

Jakie są poszczególne etapy życia psa

Czy wiesz jakie są poszczególne etapy w życiu twojego czworonoga? Jest ich dokłądnie sześć a ja postaram ci się opowiedzieć o każdym z nich. Dobrze jest wiedzieć na jakim etapie życia właśnie znajduje się nasz pupil. Łatwiej nam zrozumieć jego potrzeby i pomóc mu w każdym monecie jego życia
legowisko spiworek dla psa dreamy mietowe bowlandbonerepublic ls1sa blog

Etapy życia psa

Jako psi opiekun z pewnością już zauważyłeś, że cykl życia piesków nieco różni się od tego, który my sami dobrze znamy. Poszczególne fazy dorastania psów dotyczą innych przedziałów czasowych, niż ma to miejsce w przypadku przeciętnego człowieka. Dlatego jeśli chcesz dowiedzieć się jakie są poszczególne etapy życia twojego psa, to świetnie trafiłeś. Spieszę ci z odpowiedzią.

Dlaczego posiadanie wiedzy na temat tego, jakie są etapy życia naszych piesków jest ważne? Ponieważ pomoże nam to lepiej zadbać o potrzeby naszych czworonogów w poszczególnych okresach ich życia.

Psy tak jak i ludzie mają inne potrzeby na różnych etapach swojego życia. Inne rzeczy będą ważne dla małego, pełnego energii szczeniaka, a zupełnie odmienne dla lubiącego spokój psiego seniora. Dlatego też uważam, że jako odpowiedzialny opiekun dobrze, abyś znał poszczególne etapy życia naszego psa.

Poszczególne etapy życia psa

Możemy wyróżnić 7 głównych etapów w życiu naszych czworonogów, począwszy na okresie szczenięcym, a kończąc na późnej starości. Długość trwania poszczególnych okresów w życiu twojego pupila jest mocno zróżnicowana. Niektóre etapy trwają naprawde krótko, inne są bardzo długie.

Przedstawię ci każdy z tych etapów i pokrótce omówię jego cechy charakterystyczne. Pamiętaj jednak, że każdy psiak jest inny dlatego nie zawsze wszystko o czym tutaj wspomnę będzie w pełni odwzorowane w przypadku twojego pupila. To nic złego i nie musisz się w żadnym wypadku tym stresować.

Faza pierwsza –  neonatalna

Ten etap u naszych psiaków rozpoczyna się w momencie narodzin. Czas jego trwania szacuje się na mniej więcej 2 tydzień życia pieska. Jest to moment w życiu naszych pupili, gdy ich odbiór świata zewnętrznego jest mocno ograniczony.

Wynika to z faktu, że na tym etapie życia piesek ma wciąż nieotwarte jeszcze oczy, a także jego kanały słuchowe są zamknięte. Co więcej, tak mały psiak porusza się jeszcze dość nieporadnie. Jego sposób przemieszczania się można bardziej określić jako pełzanie. Z pewnością sam nie raz widziałeś malutkiego szczeniaczka, który będąc głodny, w ten właśnie sposób instynktownie porusza się w kierunku swojej matki.

Warto wspomnieć, że już w fazie neonatalnej pieski cechują się dobrym węchem. Stanowi on wówczas jeden z głównych zmysłów za pomocą, którego odbierają to, co znajduje się wokół nich.

Choć szczeniaki w pierwszej fazie swojego życia są bezbronne i bardzo delikatne, to jednocześnie bardzo ważne jest stymulowanie ich zmysłów już od tak wczesnego okresu. W jaki sposób powinno się to robić? Poprzez bardzo delikatne głaskanie szczeniaczka, czy uważne podnoszenie go do góry. Takie działanie poprawia funkcjonowanie układu krążenia u pieska.

kocyk dla psa nap brazowy bowlandbonerepublic ls2sa blog

Faza druga – przejściowa

Po ukończeniu mniej więcej drugiego tygodnia życia, szczeniak przechodzi w fazę zwaną przejściową. Jest to ten moment w życiu piesków, gdy ich pozostałe zmysły zaczynają odbierać otaczającą rzeczywistość. Mam tutaj na myśli przede wszystkim wzrok i słuch, które w fazie neonatalnej były jeszcze uśpione.

Faza przejściowa to również moment, gdy szczeniak zaczyna samodzielnie wstawać, a także podejmuje próby poruszania się. Co prawda, podczas przemieszczania się z miejsca na miejsce często jeszcze potykają się, jednak są w stanie samodzielnie dotrzeć do wybranego celu.

Na tym etapie życia pieska zaczyna on podejmować interakcje z innymi pieskami. W ten sposób rozpoczyna naukę komunikacji z innymi czworonogami. Jest to również początkowy etap socjalizacji u szczeniaka, który będzie się rozwijał w kolejnych fazach jego życia. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie ograniczać swojego małego psiaka.

Etap przejściowy, jak też sama nazwa wskazuje, trwa u psiaków dość krótko. Kończy się mniej więcej wraz z ukończeniem przez czworonoga trzeciego tygodnia życia

Faza trzecia – socjalizacja

Ten etap stanowi szczególny moment w życiu piesków, jeśli chodzi o rozwijanie w nich umiejętności komunikacji ze światem zewnętrznym, zarówno z innymi pieskami ale również ludźmi. Jest to moment, gdy psiak uczy się przekazywania informacji i nawiązywania relacji z innymi.

Faza socjalizacji to moment, gdy psiak uczy się czym są sygnały ostrzegawcze. Także stara się używać ich w komunikacji z innymi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym są sygnały ostrzegawcze odsyłam cię do mojego wpisu, który znajdziesz TUTAJ. Omawiam w nim najbardziej popularny sygnały, a także co za ich pomocą psiak chce nam przekazać.

W tej fazie życia pieska miejsce, w którym przebywa staje się dla niego czymś istotnym. Przywiązuje się do niego i daje mu ono poczucie bezpieczeństwa i stałości.

Co ciekawe, jest to również moment w życiu szczeniaka, gdy staje się on nieco nieufny względem obcych. Początkowo pieski w fazie socjalizacji cechują się otwartością wobec każdego kogo spotkają na swojej drodze. Z upływem czasu jednak, chcąc nawiązać relację z czworonogiem musi on najpierw obdarzyć nas swoim zaufaniem.

Pieski w fazie socjalizacji zaczynają odczuwać strach przed nieznanym. Podchodzą z rezerwą do wszystkiego co jest im dotąd obce i nieznane. Bardzo ważne jest, aby pozwolić pieskowi w swoim własnym tempie oswoić się z otaczającym go światem.

Dla przykładu, jeśli kupiłeś swojemu szczeniakowi będącemu w fazie socjalizacji nowe posłanie, to pozwól mu się z nim oswoić zanim go na nim położysz. Daj mu poznać zapach nowej rzeczy, poczuć strukturę materiału, ocenić samodzielnie jego wielkość i kształt.

spiworek dla psa bliss zielony bowlandbonerepublic ls3sa

Faza czwarta – młodzieńcza

Jest to zdecydowanie najdłużej trwająca faza w życiu psiaka, biorąc pod uwagę te, które ma już za sobą. Mianowicie rozpoczyna się około czwartego miesiąca życia, a trwa aż do ukończenia przez pieska pierwszego roku życia.

Jest to okres w życiu psa, gdy ma on w sobie zarówno wiele zachowań typowych dla szczeniaka jak i dla dorosłego psa. Dlatego też, nie jest łatwo przewidzieć jak w danej sytuacji zachowa się piesek będący właśnie w fazie młodzieńczej.

Faza młodzieńcza to również moment, gdy w piesku buzują hormony, dlatego też może być nad wyraz aktywny.

Niestety jest to również czas, w którym nasze pieski szczególnie dużo niszczą. Dlatego też jeśli nie chcesz aby akcesoria twojego pieska zostały przez niego zniszczone, zadbaj o to, aby były one wysokiej jakości. Wówczas pieskowi będzie bardzo trudno sprawić, aby jakaś rzecz została zdewastowana.

Ja postawiłam na legowisko URBAN od Bowl&Bone Republic. Solidne wykonanie i wysoka jakość użytych materiałów sprawiły, że mój psiak może nadal cieszyć się tym legowiskiem i jest ono w bardzo dobrym stanie.

Faza piąta – dorosłość

Psiak uznajemy za dorosłego po ukończeniu mniej więcej dwunastego miesiąca życia. Wówczas jest on już niemalże w pełni rozwinięty fizycznie, a także jeśli chodzi o jego charakter. Osobowość psiaka zaczyna się gruntować i możemy już ocenić jaki temperament będzie miał nasz pupil.

Faza dorosłość to zdecydowanie najdłuższy etap w życiu psa.

Faza szósta – starość

Jest to moment, w którym niestety psiak powoli traci swoją pełną sprawność fizyczną. Jego kondycja ulega osłabieniu. Dotyczy to również jego zdolności uczenia, która jest na znacznie niższym poziomie niż w poprzednich etapach życia psiaków.

Więcej na temat opieki nad psim seniorem opowiadam w wpisie, który znajdziesz TUTAJ.

Pies najlepszym przyjacielem człowieka

Nie da się ukryć, że bez względu na to, w jakiej fazie życia znajduje się obecnie nasz pupil, to jest on naszym najlepszym przyjacielem. Darzy nas ogromnym zaufaniem i miłością. Od nas jako psich opiekunów zależy to, czy nasz pupil będzie wiódł spokojnie, szczęśliwe życie u naszego boku.

Mój piesek jest obecnie w fazie dorosłości, a na jakim etapie życia jest twój pupil?

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 4
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować
spiworek dla psa dreamy czarny szelki dla-psa active czerwone bowlandbonerepublic ls1sa

Rzeczy których psy bardzo nie lubią

Czy wiesz, czego twój psiak nie lubi? Nasze pieski denerwuje wiele rzeczy ale znaczną część z nich możesz ograniczyć do minimum. W te...
ubranko sweterek dla psa aspen rozowy bowlandbone epublic blog

Ukłon psa – co oznacza ta postawa

Psy często wykonują ukłon, jednak czy na pewno wiesz co taka postawa twojego pieska oznacza? Warto wspomnieć, że takie zachowanie piesk...