Opieka nad starszym psem - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Opieka nad starszym psem

Opiekowanie się psim seniorem wygląda nieco inaczej niż ma to miejsce w przypadku szczeniaka, czy też dorosłego psa. Psi seniorzy potrzebują często pomocy w różnych codziennych czynnościach. Ich sprawność jest na niższym poziomie niż w czasie młodzieńczych lat. Bardzo ważne jest wykonywanie regularnych badań psiemu seniorowi.

Twój piesek powili wkracza w okres bycia psim seniorem? Czekają cię więc nowe wyzwania w opiece nad swoim pupilem. Psi seniorzy potrzebują więcej naszej uwagi i pomocy w codziennym życiu. Musisz zdawać sobie sprawę, ze sprawność ruchowa twojego psiak nie będzie już tak dobra jak kiedyś. W wielu sytuacjach nie będzie potrafił poradzić sobie bez ciebie.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Psi senior może potrzebować wsparcia w codziennych czynnościach
  • Należy wykonywać regularne badania starszym psom
  • Apetyt u psiego seniora może być mniejszy niż kiedyś

Opieka nad starszym psem

Przychodzi taki moment w życiu każdego psiaka, że jego poziom energii i siły zaczyna powoli słabnąć. Piesek z osiągnięciem późnego wieku wkracza w etap bycia psim seniorem. Opieka nad starszym psem wymaga więcej zaangażowania, niż w przypadku młodych psiaków.

Psi senior potrzebuje więcej uwagi, zrozumienia tego, że nie wszystkie czynności, które do tej pory nie sprawiały mu trudności, teraz stały się niemal wyzwaniem. Zakres ruchów starszego psa jest mniejszy, nie wszystko będzie on mógł dłużej wykonywać samodzielnie.

Zdaje sobie sprawę, że z pewnością jako kochający opiekun, chcesz jak najlepiej dla swojego pupila. Jest to szczególnie ważne, gdy twój psiak staje się psim seniorem. Musisz uzbroić się w duża dozę cierpliwości i empatii. Jest wiele sposobów, które pomogą ci w codziennym życiu ze starszym psem. Opowiem ci o kilku z nich. Mam nadzieje, że będą dla ciebie przydatne.

Kiedy psiak zaczyna się starzeć

Proces starzenia się u psów przebiega zupełnie inaczej niż u ludzi. Przede wszystkim sam okres dorosłości trwa znacznie dłużej niż u nas. Nasze pieski zdecydowaną większość swojego życia znajdują się w okresie bycia dorosłym psem. Szczenięcy czas trwa u piesków zaledwie kilka miesięcy.

Dlatego też nie możemy jednoznacznie skorelować wieku psa z etapem w którym piesek staje się staruszkiem. Oczywiście koniec końców późne lata życia psa będą momentem, w którym stanie się on psim seniorem.

Nie mniej jednak, niektóre pieski nawet do bardzo późnych lat swojego życia są jeszcze pełne wigoru, a ich sprawność fizyczna jest naprawdę imponująca.

zwijana mata dla psa z rączką do transportu

Kiedy twój piesek staje się seniorem

W porządku, skupmy się jednak na tym, jak możesz rozpoznać, że w życiu twojego pupila powoli zbliża się ten moment, gdy staje się on psim seniorem. Możesz zaobserwować siwe pasma sierści pojawiające się najczęściej w głównej mierze wokół jego pyszczka.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat siwienia sierści u naszych czworonożnych przyjaciół odsyłam cię do wpisu znajdującego się TUTAJ gdzie opowiadam w nim kiedy sierść naszego psiaka zaczyna siwieć z powodu upływu lat, a także jak ten proces przebiega. Dodatkowo wspominam również o sytuacjach, gdy sierść psa jest siwa pomimo jego młodego wieku.

Jedną z kolejnych oznak starości u naszego pupila jest osłabienie apetytu. Co prawda, nie będzie to drastyczna zmiana. Twój pupil nie przestanie nagle całkowicie jeść z dnia na dzień. Jednak myślę, że jako dobry opiekun z pewnością zauważysz, jeśli twój piesek nie zabiera już się z tak ogromnym entuzjazmem do jedzenia, jak kiedyś.

Starszy pies zaczyna charakteryzować się spadkiem energii i chęci do aktywnego spędzania wolnego czasu. Po wysiłku fizycznym lubi udać się na drzemkę, aby móc zregenerować siły. Odpoczynek w przypadku psiego seniora jest bardzo ważny i dobrze, abyś o tym pamiętała.

Pieski w starszym wieku zdecydowanie mniej interesują się zabawą zabawkami. Oczywiście nie oznacza to, że całkowicie przestają zwracać na nie uwagę. Nie mniej jednak, można wyraźnie zauważyć, że taki rodzaj spędzania wolnego czasu jest zdecydowanie rzadziej wybierany przez psich seniorów.

Warto również wspomnieć o tym, że starsze psy potrzebują więcej godzin snu. Drzemki w ciągu dnia stają się dłuższe i częstsze.

Niestety muszę również powiedzieć o tym, że gdy nasz piesek staje się już naprawdę wiekowym psim seniorem, to jego sprawność ruchowa staje się bardzo ograniczona. Piesek może potrzebować naszej pomocy, aby wstać lub utrzymać się na łapach. Dotyczy to przede wszystkim tych ras psów, których cechą charakterystyczną jest chorowanie na wszelkiego rodzaju zwyrodnienia stawowe lub kostne.

Jak powinna wyglądać opieka nad starszym psem

Gdy twój pupil wkracza w wiek psiego seniora, to przede wszystkim musisz przykładać większą wagę do regularnego monitorowania stanu jego zdrowia. Bardzo ważne jest systematyczne wykonywanie wszelkich niezbędnych badań.

Jeśli nie masz pewności jakie badania warto wykonać starszemu pieskowi, poproś o konsultację waszego weterynarza. Z pewnością podpowie ci, na co w pierwszej kolejności powinieneś zwrócić uwagę.

miska dla psa deli biala

– dbanie o sprawność ruchową pupila

Zdrowie psiaka to nie tylko monitorowanie stanu jego zdrowia od wewnątrz. Starsze pieski, tak jak i ludzie, zaczynają mieć problemy ze stawami czy kręgosłupem. W takiej sytuacji znacznie trudniej jest im sprawnie się poruszać.

Wówczas możesz udać się do psiego rehabilitanta. Na wczesnym etapie starzenia się pieska, taka osoba może znacznie poprawić kondycję pupila. Dobrze dobrana rehabilitacja może skutecznie opóźnić proces osłabiania sprawności ruchowej u twojego pieska.

Staraj się zachęcać swojego starszego pieska do codziennej dawki ruchu, dopasowanej do jego możliwości. Psiak nie zachęcany do jakiegokolwiek wysiłku sam z siebie nie będzie się na niego decydował. Wybierze to, co dla niego jest przyjemniejsze i mniej męczące, czyli dla przykładu drzemkę.

– odpowiednio dobrana dieta dla starszego psa

Dieta w przypadku starszego pieska odgrywa ogromne znaczenie. Jest ona niezwykle istotna dla jego zdrowia. Psi senior będzie potrzebował wielu witamin i mikroelementów, aby jego organizm mógł działać sprawniej i lepiej.

Co więcej, w przypadku starszych piesków musimy zwracać szczególną uwagę na to, co dokładnie je nasz piesek. Wraz z wiekiem psiak nie będzie mógł jeść już wszystkich tych produktów, które jadł do tej pory. Niektóre warzywa czy owoce będą dla niego zbyt ciężkostrawne.

Warto również wspomnieć, że psi seniorzy mają bardziej wrażliwe zęby przez co, nie powinniśmy podawać im twardych pokarmów. Dlatego też, wybierając suchą karmę dla twojego starszego pieska upewnij się, że jest ona na tyle miękka, aby psiak nie miał problemu z jej pogryzieniem.

Tyczy się to również bardziej twardych owoców i warzyw. Oczywiście nie możemy przesadzić i podawać pieskowi jedynie jedzenia w formie miękkiej papki. Jeśli zęby i dziąsła twojego psiego seniora są w dobrym stanie, to w żadnym wypadku nie jest to konieczne.

– regularne badania psiego seniora

Tak jak już wcześniej wspominałam, w przypadku psich seniorów, bardzo istotne jest monitorowanie ich stanu zdrowia. Jest to szczególnie istotne, gdy piesek choruje na wszelkiego rodzaju przewlekłe choroby, czy też zwyrodnienia.

Niestety zły stan zdrowia będzie potęgował oznaki starzenia u twojego psiego seniora. Dlatego jeśli twój pupil osiągnie już wiek psiego staruszka, to musisz pamiętać o regularnych badaniach i konsultacjach z weterynarzem.

Zapewnij komfortowe warunki swojemu psiemu seniorowi w domu i na spacerze

Psi senior będzie potrzebował wyjątkowo komfortowych warunków do życia w waszym domu. Legowisko powinno być wygodne i być na tyle niskie, aby psiak nawet z chorymi stawami mógł na nie wejść. Doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju posłania w formie wygodnej maty jak np linia CHILL od Bowl&Bone Republic.

Starsze pieski mogą potrzebować szelek stworzonych właśnie z myślą o psich seniorach. Wyposażone są w specjalną uprząż, za którą opiekun może podtrzymywać pupila, gdy ten ma problemy z chodzeniem.

Opieka nad starszym psem wymaga dużo cierpliwości i miłości

Nie da się ukryć, że opieka nad psim seniorem wymaga od nas więcej zaangażowania, niż w przypadku młodego psa. Nie mniej jednak myślę, że każdy psi opiekun zrobi wszystko dla swojego pupila, by czuł się on dobrze i bezpiecznie, również w późniejszych latach swojego życia.

A ty masz pod swoją opieką psiego seniora? Jeśli tak, to co sprawia ci najwięcej problemu w codziennym życiu ze starszym pieskiem? Opowiedz mi o tym w komentarzu.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

14 komentarzy do “Opieka nad starszym psem

  1. Miki moja psina mimo swoich latek trzyma się świetnie No cóż miałam szczęście że nie dotknęły ją żadne poważne schorzenia.Oby tak było dalej

  2. Niestety z mim psem nie jest tak dobrze. Dokuczają mu stawy i lekarz nie może mu pomóc. W lecie czuje się znacznie lepiej.Słońce czyni cuda.

    1. Niestety problem ze stawami jest bardzo powszechny u starszych psiaków 🙁 Życzę zdrówka i uściski dla psiaka 🙂

    1. Trzymam kciuki, byście nie tylko dobrze ale świetnie dali sobie radę 🙂

  3. Mój pies lata szczenięce ma już dawno za sobą.Może nie jest tak rozkoszny jak szczeniak ale za to kapcie i buty nie są zagrożone.Był niezły ubaw!!!!

  4. Mój piesek nie chodzi ale ma bardzo dobro opieke nie wyobrazam sobie ze z tego powodu mosze go uspic.Jest bardzo szczęśliwy,,kochany.Robimy codziennie masaze,gimnastykę zabawe,kompile.. jest dużo pracy ,pranie pieluszek tetrowych,przesciradelek …..Ale to jest przyjemne żeby poświęcić ten czas ukochanemu seniorkowi który spędził tyle lat z nami.

  5. Mam 13 letnią suczke kundelka. Od zawsze chorowała na padaczkę, a teraz doszedł nowotwor, który w najbliższym czasie zostanie usunięty. Największym problemem było znalezienie odpowiedniej karmy, która jej smakuje i jest dostosowana do potrzeb. Od roku zaczęła trochę mniej się bawić i zaczepiac do zabawy, ale w zamian robimy dłuższe spacery (oczywiście z przerwami na odpoczynek i tulasy). Bez problemu pokona schody na 3 piętro i nawet bardzo to lubi! Organy ma całkowicie zdrowe, wiec cieszy mnie to najbardziej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup