Socjalizacja szczeniaka - co musisz wiedzieć - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Socjalizacja szczeniaka – co musisz wiedzieć

Życie w społeczeństwie jest bardzo ważną kwestią nie tylko dla ludzi, ale również dla psiaków. Dlatego powinniśmy socjalizować swojego pieska już od pierwszych chwil pojawienia się go w naszym domu. Na socjalizację szczeniaka składa się przede wszystkim umiejętność przebywania w towarzystwie psów, ale również innych ludzi.

Wzięcie pod swoją opiekę szczeniaka jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem. To od ciebie zależeć będzie jak potoczy się dalsze życie tego małego pieska. Jednym z twoich zadań jako opiekuna jest pokazanie pieskowi jak wygląda otaczający go świat, jakie panują w nim zasady i relacje. Proces socjalizacji w przypadku szczeniaka jest bardzo ważny.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Socjalizacja jest bardzo ważna w życiu każdego szczeniaka
  • Powinno się rozpocząć socjalizację szczeniak już od samego początku
  • Socjalizacja ucz między innymi obcowania z innymi psami, a także ludźmi

Socjalizacja szczeniaka

Wkraczający w życie społeczne młody psiak potrzebuje naszej pomocy, aby odnaleźć się pośród ludzi, a także innych psiaków. Socjalizacja szczeniaka jest bardzo ważnym procesem. Ma bezpośredni wpływ na późniejsze funkcjonowanie twojego pieska w świecie zewnętrznym.

Być może, nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale twój piesek żyjąc w społeczeństwie nieustannie ma kontakt z innymi jednostkami, czy to na spacerze, wspólnym wyjść, czy też gdy zapraszasz gości do waszego domu. W każdej z tych sytuacji twój szczeniak musi potrafić się odnaleźć, w zgodzie ze swoim charakterem ale jednocześnie obowiązującymi zasadami.

Uważam, że jest to bardzo istotne, aby oswajać pieska z dorosłym światem już od samego początku. Próbując za wszelką cenę chronić psiaka przed światem zewnętrznym, często chcąc dobrze, nieświadomie działamy na jego niekorzyść, ponieważ taki piesek staje się bardzo niesamodzielny.

Kiedy powinna rozpocząć się socjalizacja szczeniaka

Jaki moment jest odpowiedni na rozpoczęcie procesu socjalizacji u twojego pieska? Nie można jednoznacznie określić najbardziej optymalnego wieku pieska, nie mniej jednak, im wcześniej tym lepiej. Umysł szczeniaka, tak jak umysł dziecka jest bardzo chłonny.

Tak więc jeśli chcesz nauczyć swojego pieska konkretnych zasad, to nie możesz początkowo dawać mu taryfy ulgowej. Wiem, że może to wydawać się bardzo trudne, bo przecież mówimy tutaj o małym szczeniaczku, który to samym swoim spojrzeniem potrafi zmiękczyć serce.

Jeśli jednak ulegniemy raz, drugi, trzeci, to będzie nam bardzo trudno wyegzekwować u szczeniaka poprawne zachowanie. I nic w tym dziwnego. Psiak nie będzie rozumiał dlaczego jest karcony za coś, na co do tej pory jego opiekun patrzył przychylnym okiem. Jest to dla psa bardzo dezorientująca sytuacja.

mata dla psa classic brazowa szara

Socjalizacja szczeniaka – obszary działania

Socjalizacja twojego szczeniaka, to proces, który wpływa na różne płaszczyzny życia czworonoga. Każda z nich jest istotna i dobrze, abyś miała ich świadomość. Pamiętaj, że proces socjalizacji szczeniaka ma wpływ na jego późniejsze zachowanie w dorosłym życiu.

Socjalizacja z innymi psami

Jako dobra psia opiekunka musisz zadbać o to, aby twój pupil już od szczenięcych lat potrafił odnaleźć się w towarzystwie innych psów. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli nie zadbasz o to już w początkowym etapie życia psiaka, to może być mu trudniej w późniejszym czasie nawiązywać relacje z innymi czworonogami.

Nie staraj się izolować swojego małego pupila od innych psów. Rozumiem, że możesz obawiać się, że większe pieski mogą zrobić krzywdę szczeniaczkowi. Postaraj się jednak nie być zbyt nad opiekuńcza. Bądź na tyle blisko, aby w razie sytuacji konfliktowej móc w porę zareagować.

Niech twój mały psiak już od wczesnego etapu życia wie, że innym czworonogom należy się szacunek, uznanie ich przestrzeni osobistej. Osobiście nie widzę powodu dlaczego mielibyśmy socjalizować szczeniaka z innymi psami dopiero, gdy osiągnie on już bardziej dojrzały wiek. Będzie to dla niego wówczas mniej naturalne i oczywiste.

Stosunek szczeniaka do ludzi

Stosunek małego szczeniaka do człowieka zazwyczaj bywa dwojaki. Mamy do czynienia z pieskiem który uwielbia ludzi, sprawia mu ogromną radość spędzanie czasu w ich towarzystwie. Czuje się wówczas bardzo dobrze i w pełni komfortowo.

Z drugiej jednak strony niektóre szczeniaki są wyjątkowo lękliwe. Kontakt z obcym człowiekiem wzbudza u nich duży strach i niepokój. Szukają wówczas oparcia i ochrony w ramionach swoich opiekunów.

Co prawda, w przypadku pierwszej grupy szczeniaków socjalizacja z ludźmi nie będzie sprawiała żadnych większych problemów. Można nawet stwierdzić, że nie będzie zbytnio potrzebna. Wystarczające będzie nauczenie pieska podstawowych zasad mieszczących się w zakresie dobrego wychowania.

Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy mamy do czynienia z pieskiem, który dość niechętnie podejmuje kontakty z ludźmi. Gdy znajduje się w sytuacji, w której poznaje kogoś nowego, stara się rozpaczliwie szukać oparcia u swojego opiekuna.

słodkie małe psy ubrane w wełniane sweterki

Podejście psiak do ludzi

Jak powinnaś postępować jeśli twój pupil należy do tego drugiego grona psiaków? Nie oczekuj, że twój pupil z dnia na dzień stanie się duszą towarzystwa. Sukcesem będzie oswojenie się twojego pupila z członkami waszej najbliższej rodziny, czy przyjaciół.

Poznawaj pieska z nowymi osobami pojedynczo i w odstępach czasowych. Zanim postanowisz przedstawić pieskowi kolejnej osoby, pozwól mu nawiązać więź z poprzednią. W ten sposób twój piesek nie będzie czuł się przytłoczony i przebodźcowany.

Pieski uwielbiają się bawić. Dlatego też dobrym sposobem na socjalizacje psiaka jest spędzenie z nim aktywnie czasu. Tutaj sprawdzą się wszelkiego rodzaju zabawy, w których nowa osoba będzie mogła bawić się wraz z twoim pupilem. Przykładem takiej formy spędzania czasu jest rzucanie fresbee czy też przeciąganie i siłowanie się przy pomocy bulletu.

Ze swojego doświadczenia mogę polecić ci bullet z grubego sznura od Bowl&Bone Republic. Sprawdza się doskonale do aktywnej zabawy z pupilem. Wspólna zabawa z pieskiem pozwoli mu stworzyć więź z nowo poznaną osobą.

Oprócz wspólnej zabawy świetną zachętą do przełamania lodów dla każdego pieska będą jego ulubione przysmaki. Jeśli jednak nie chcesz, aby po takim spotkaniu twój psiak nie czuł się źle po zjedzeniu zbyt dużej ilości smakołyków, to musisz działać zapobiegliwie.

Gdy wiesz, że zabierasz pupila do nowego towarzystwa, gdzie będzie częstowany ulubionymi przysmakami, to tego dnia podaj mu nieco mniejszy posiłek przed waszym wyjściem. Zbyt duża ilość jedzenia może powodować powstawanie nadwagi u psa, a jestem pewna, że nie chcesz do tego dopuścić.

Socjalizacja szczeniaka, to również oswojenie z otoczeniem

Socjalizacja szczeniaka ma również na celu nauczenia go, jak zachowywać się w różnych miejscach, np w domu, parku, czy też podczas wybrania się do kogoś z wizytą. Młody psiak musi wiedzieć, co jest postrzegane jako dobre zachowanie, a co jako złe.

Jest to bardzo ważny i jednocześnie złożony proces. Psiak uczy się, że nie wszystko co może robić w swoim własnym domu jest dobrze widziane, gdy odwiedzacie kogoś innego. Nawet jeśli na co dzień twój piesek może przebywać na kanapie, to będąc u kogoś musi widzieć, że potrzebuje twojej zgody w takiej sytuacji.

Nie da się ukryć, że często będzie nam trudno wyjaśnić pieskowi dlaczego czasem jego zachowanie jest przez nas akceptowalne, a czasem nie, tak jak miało to miejsce w przytoczonym przeze mnie przykładzie wchodzenia na kanapę. Nie mniej jednak to płaszczyzna socjalizacji twojego szczeniaka, na którą również musisz zwrócić uwagę.

Kiedy socjalizacja szczeniaka jest w pełni osiągnięta

Nie możemy określić poziomu socjalizacji szczeniaka, po którym osiągnięciu możemy stwierdzić, że zadanie zostało wykonane. Pieski tak jak i ludzie przez całe swoje życie uczą się funkcjonowania w społeczeństwie.

Proces socjalizacji wymaga czasu i odpowiedniego podejścia do pieska. To ile będzie trwało, aż pies zrozumie podstawy jest bardzo indywidualne.

A jak to było w przypadku twojego pupila? Szybko nauczył się jak zachowywać się wśród ludzi i innych czworonogów, czy wręcz przeciwnie, zajęło mu to dość długo?

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

2 komentarzy do “Socjalizacja szczeniaka – co musisz wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup