Jak podawać psu lekarstwo w łatwy sposób - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Jak podawać psu lekarstwo w łatwy sposób

Najszybszym sposobem podania psu lekarstwa jest ukrycie go w jedzeniu. Jeśli twój pies ma problem z połykaniem tabletek, możesz rozgnieść ją i wtedy dodać do jedzenia lub podzielić na mniejsze części i ukryć w podawanych porcjach, które pies zje jednym kęsem np parówkach. Płynne lekarstwo wymieszaj z aromatyczną karmą, żeby pies nie wyczuł zmiany jej smaku.

Nie zawsze psy chętnie i bez protestowania przyjmują podawane im lekarstwo. Czasem jest to dla psiego opiekuna bardzo trudne zadanie. Dlatego też podpowiem ci w jaki sposób możesz skutecznie przemycić lekarstwo swojemu pupilowi w taki sposób, żeby się nie zorientował.

Czego się dowiesz z tego artykułu

 • Jeśli musisz podać pieskowi lekarstwo w całości, możesz wymieszać je z mokrą karmą.
 • W przypadku gdy tabletka jest zbyt duża dla twojego psa, możesz ją rozgnieść lub podzielić na mniejsze części.
 • Lekarstwo w formie płynnej wymieszaj z bardzo aromatyczną karmą, aby piesek nie odczuł zmiany jej smaku.

Jak podawać psu lekarstwo

Podawanie psu lekarstw potrafi być prawdziwym wyzwaniem opiekuna. Dobrze pamiętam pierwszą chorobę mojego pupila, gdy to weterynarz przepisał mu tabletki. Mój psiak kompletnie nie potrafił jeszcze wtedy przyjmować leków. Każde podawanie mu lekarstwa, to było stresujące wydarzenie, zarówno dla niego, jak i dla mnie.

Dziś sytuacja w naszym domu wygląda zupełnie inaczej. Dlatego też chcę podzielić się z tobą wskazówkami, które w przypadku mojego czworonoga okazały się być bardzo pomocne.

Zdolność podawania pieskowi lekarstw w łatwy, a przede wszystkim skuteczny sposób, to bardzo przydatna umiejętność. Gdy pupil jest chory, to bardzo ważne jest dla mnie to, aby zadbać o jego dobre samopoczucie i relaks, aby spokojnie mógł dochodzić do zdrowia. Dlatego jeśli tylko mogę ograniczyć mu choć odrobinę stresu, to zawsze staram się to zrobić.

Lekarstwa dla psa

Zanim jednak powiem ci, jak podać psu lekarstwa w łatwy sposób, chciałam poruszyć pewną bardzo ważną kwestię, jaką jest leczenie psa. Przede wszystkim, nigdy nie podawaj swojemu psu leków, jeśli nie masz pewności, że nie wpłynie on negatywnie na jego zdrowie.

To, że jakiś lek zadziałał pozytywnie na psa twoich znajomych, nie oznacza że będzie on odpowiedni dla twojego czworonoga. Zawsze sprawdzaj dane lekarstwo dla psa w kilku źródłach. Jeśli nie masz co do niego pewności, skonsultuj sprawę z weterynarzem, który zna twojego pieska i jego dotychczasową historię choroby.

Chciałabym bardzo uczulić cię na tą kwestię, gdyż w grę wchodzi zdrowie i życie twojego czworonożnego przyjaciela. Wiem, że z pewnością chcesz dla niego jak najlepiej. Jednak przede wszystkim kieruj się zasadą ograniczonego zaufania do tych, którzy udzielają ci rad na temat zdrowia psa, a ich wiedza na ten temat jest  znikoma.

Jak podać psu tabletkę

To, w jaki sposób podawać psu lekarstwo zależy od tego, w jakiej jest ono formie. W pierwszej kolejności zajmiemy się tabletką, która według mnie jest znacznie trudniejsza do podania, niż lekarstwo w płynie.

Tabletka dla psa podawana w całości

Zdecydowanie najtrudniej jest podać psiakowi tabletkę, która musi być przez niego połknięta w całości. Jeśli masz możliwość rozgnieść ją lub podzielić na mniejsze części, będzie zdecydowanie łatwiej. Jednak o tym opowiem ci w dalszej wpisu.

Najbardziej skutecznym sposobem podania psiakowi lekarstwa, jest umieszczenie go w jedzeniu. Myślę, że nikogo tym nie zdziwię. Jednak musisz to zrobić w taki sposób, aby psiak nie zorientował się, że jest to podstęp. W przeciwnym wypadku może tabletkę wypluć. Mój pupil działał dokładnie w ten sposób. Potrafił zjeść jedzenie i wyłuskać z niego pastylkę z lekarstwem.

Wybierz taki rodzaj jedzenia, który twój psiak wręcz uwielbia. Wtedy będziesz mieć pewność, że pupil z dużą chęcią i bez zastanowienia zje cały swój posiłek. Ważne jest, aby był to taki posiłek, w którym możesz ukryć tabletkę. Jeśli psiak ją zauważy lub wyczuje podczas jedzenia, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ją wypluje.

Dlatego dodawanie tabletki do miski z suchą karmą nie będzie dobrym pomysłem. Wybierz posiłek o różnorodnej strukturze. Jeśli jedząc całkowicie miękką karmę psiak wyczuje w niej coś twardego, to może zorientować się, że coś jest nie w porządku, a w efekcie wypluć tabletkę.

Pokrusz drobno tabletkę psa 

Jeśli nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań, możesz pokruszyć lekarstwo psa na mniejsze części. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie ci podać tabletkę pieskowi, który jest niezwykle wyczulony na pastylki i potrafi je wyłuskać z każdego dania.

Ja zawsze kruszę tabletkę przy pomocy widelca. Lekarstwo w takiej formie wymieszaj z jedzeniem twojego czworonoga. Ważne jest, abyś wybrała mokre jedzenie. Sucha karma nie będzie odpowiednia do tego sposobu przemycenia tabletki.

Ten sposób szczególnie sprawdził się gdy mój psiak z powodu choroby nie miał apetytu, a musiałam podać mu lekarstwo, aby poprawić stan jego zdrowia. Rozdrobnioną tabletkę wymieszałam z wodą. Dzięki temu mój pupil pomimo braku chęci do jedzenia mógł przyjąć swoje lekarstwo przemycone w wodzie.

Możesz wypróbować tę metodę jeśli twój psiak nie ma ochoty na jedzenie, a musisz mu podać lekarstwo.

Podziel tabletkę psa na mniejsze części

Niektóre tabletki dla psa potrafią być naprawdę duże. Mój pupil nie należy do grona dużych psów. Jeśli podawana mu pastylka była zbyt duża dla niego, to wypluwał ją, ponieważ zwyczajnie nie był w stanie jej połknąć.

Dlatego w takich sytuacjach możesz podzielić pastylkę, na mniejsze części. Najlepiej umieścić je w kawałkach jedzenia, które twój psiak zje od razu, bez żadnego zastanowienia. W przypadku mojego pieska najlepiej sprawdzają się parówki.

Zazwyczaj dzielę tabletkę na dwie części i umieszczam w kawałkach parówki. Ważne, aby te porcje były na tyle małe, aby psiak nie musiał ich dzielić, tylko bez problemu pogryzł w pysku.

Koniecznie sprawdź tylko, czy podczas jedzenia, żaden kawałek tabletki nie wypadł. Jest to bardzo ważne ponieważ jeśli piesek jest chory, to musi przyjąć określoną dawkę leku. Gdyby część tabletki nie została przez niego połknięta, to otrzymałby niewystarczającą ilość leku, przez co proces jego leczenia były mniej efektywny.

Zawsze podaje pieskowi lekarstwo w takim miejscu, żebym łatwo mogła zauważyć gdyby tabletka upadła na ziemię. Dlatego też nie polecam ci podawać pieskowi lekarstwa na dworze, pośród trawy. Wtedy możesz łatwo przeoczyć, gdyby psiak wypluł podaną mu tabletkę.

Co zrobić gdy pies wypluwa tabletkę

Co jednak możesz zrobić w przypadku, gdy twój piesek zawsze wypluwa swoje lekarstwo, a nie możesz go podzielić na mniejsze części, ani pokruszyć? Jest to rozwiązanie, które powinno się stosować bardzo rzadko, jedynie w podbramkowych sytuacjach.

Jeśli wiesz, że twój pies za nic nie będzie chciał połknąć tabletki, to włóż mu ją do pyska, na tyle blisko gardła, aby jego organizm od razu odruchowo chciał przełknąć. Przytrzymaj przez chwilę pysk pieska, tak aby nie mógł wypluć pastylki. 

Postaraj się, aby cała ta sytuacja trwała jak najkrócej, aby maksymalnie ograniczyć twojemu pupilowi stres. Żeby odsunąć myśli pieska od tego, co miało miejsce możesz dać mu nagrodę w formie ulubionego smakołyka.

Jest to metoda, która może być różnie odebrana przez pieski. Dla jednego może nie być w żaden sposób zajmująca, jednak dla innego może spowodować powstanie traumy związanej z połykaniem leków. Dlatego tak jak wspomniałam, stosuj ją jak ostateczne rozwiązanie.

Jak podać psu płynne lekarstwo

Jeśli twój piesek przyjmuje lekarstwo w formie płynnej, to podawanie mu go będzie o wiele prostsze, niż ma to miejsce w przypadku tabletek. Kluczowy jest tutaj wybór jedzenia, z którym podasz swojemu pieskowi lekarstwo. W takich sytuacjach odradzam eksperymentowanie z nową karmą. Wybierz taką, którą masz pewność, że twój piesek zje w całości ze smakiem.

Płynne lekarstwo powinno być podawane pieskowi w mokrej karmie. Sucha może w tym przypadku nie zdać egzaminu. Ze swojego doświadczenia mogę podpowiedzieć ci, że warto tego dnia wybrać jak najbardziej aromatyczny smak. W ten sposób zmniejszasz ryzyko tego, że twój piesek wyczuje, że w jego jedzeniu jest przemycone lekarstwo.

Ważne jest to, aby piesek zjadł całe jedzenie, ponieważ dopiero wtedy przyjmie całą dawkę leku. Dlatego też nie przesadzaj z wielkością porcji. Podaj pieskowi tyle jedzenia, ile masz pewność, że zje w całości w danym momencie.

Pies musi przyjmować lekarstwa

Jeśli wetarynarz przepisze twojemu pupilowi lekarstwo, to twoim zadaniem, jako psiego opiekuna, jest dopilnować, aby je przyjął. Nie jesteś w stanie wytłumaczyć twojemu pieskowi, że jest to ważne dla jego dobra. Dlatego przede wszystkim musisz działać w taki sposób, aby twój psiak możliwie nie odczuwał stresu związanego z podawaniem mu lekarstwa.

A jak twój pupil reaguje na podawanie mu leków? Przyjmuje je bezproblemowo czy może musisz przemycać je w jedzeniu lub wodzie?

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

7 komentarzy do “Jak podawać psu lekarstwo w łatwy sposób

 1. U mnie połykanie tabletek było nie do przeskoczenia, mój psiak jest bardzo malutki (chihuahua). Na szczęście weterynarz zamienił je na takie w wersji płynnej. Dodaje właśnie do karmy, tak jak mówisz

  1. Bardzo się cieszę, że udało się znaleźć skuteczną alternatywę 🙂

 2. Najlepsza metoda to rozpuścić tabletkę w płynie i podać bezpośrednio do pyska Wtedy wiem że tabletka została połknięta Zdarzało się bowiem że tabletka w całości wypadła z pyska albo została wypluta i z leczenia nici

 3. Nie ma jednej metody To zależy od psa Mój połyka tabletki bez problemu bo jest przyzwyczajony do drobnych smakołyków

  1. To prawda, należy sprawdzać różne opcje. Jeśli jedna metoda nie pomoże, trzeba spróbować kolejnej i obserwować reakcję swojego pieska

 4. Mi się udało wyrobić u psa taki nawyk, że zawsze po tym jak podaje mu lekarstwo to wie, że dostaje smakołyk i on to dobrze zapamiętał. Dzięki temu nie protestuje gdy dostaje lekarstwo

  1. Świetnie, że udało Wam się wypracować taką metodę, która zawsze się sprawdza 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies śpi na materacu w pokoju

Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

W wyborze najlepszego posłania ortopedycznego dla psa należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. To dopasowanie legowiska do indywidualnych potrzeb psa, zapewnienie jakości wykonania oraz odpowiednich materiałów, właściwy rozmiar i komfort, który oferuje, a także jego zdolność do wspierania stawów i kręgosłupa. Decyzja o posłaniu ortopedycznym to inwestycja w zdrowie psa, dlatego warto zadbać o [...]

Czytaj dalej… from Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

Czytaj dalej
piesek na legowisku z zabawkami

Objawy babeszjosy u psa

Wiedza na temat babeszjozy, jej przyczyn i sposobów leczenia jest kluczowa dla każdego właściciela psa. Zapoznanie się z możliwymi objawami i sposobami zapobiegania tej chorobie może pomóc w szybszym rozpoznaniu i skutecznym leczeniu. Objawy babeszjozy mogą być różnorodne i łatwo je przeoczyć. Czego się dowiesz z tego artykułu: Babeszjosa u psa W trosce o zdrowie [...]

Czytaj dalej… from Objawy babeszjosy u psa

Czytaj dalej
pies czeka na chodzniku

Podstawowa higiena psich uszu

Każdy opiekun psa powinien zrozumieć, że dbanie o higienę uszu nie jest tylko kwestią estetyki, lecz głównie troską o dobre samopoczucie pupila. Różne rasy mogą wymagać różnego podejścia do pielęgnacji uszu, dlatego też kluczowe jest systematyczne sprawdzanie ich stanu i odpowiednia pielęgnacja, dostosowana do indywidualnych potrzeb konkretnego psa. Czego się dowiesz z tego artykułu: Higiena [...]

Czytaj dalej… from Podstawowa higiena psich uszu

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup