Najszybszym sposobem podania psu lekarstwa jest ukrycie go w jedzeniu. Jeśli twój pies ma problem z połykaniem tabletek, możesz rozgnieść ją i wtedy dodać do jedzenia lub podzielić na mniejsze części i ukryć w podawanych porcjach, które pies zje jednym kęsem np parówkach. Płynne lekarstwo wymieszaj z aromatyczną karmą, żeby pies nie wyczuł zmiany jej smaku.
Nie zawsze psy chętnie i bez protestowania przyjmują podawane im lekarstwo. Czasem jest to dla psiego opiekuna bardzo trudne zadanie. Dlatego też podpowiem ci w jaki sposób możesz skutecznie przemycić lekarstwo swojemu pupilowi w taki sposób, żeby się nie zorientował.
Czego się dowiesz z tego artykułu
- Jeśli musisz podać pieskowi lekarstwo w całości, możesz wymieszać je z mokrą karmą.
- W przypadku gdy tabletka jest zbyt duża dla twojego psa, możesz ją rozgnieść lub podzielić na mniejsze części.
- Lekarstwo w formie płynnej wymieszaj z bardzo aromatyczną karmą, aby piesek nie odczuł zmiany jej smaku.
Jak podawać psu lekarstwo
Podawanie psu lekarstw potrafi być prawdziwym wyzwaniem opiekuna. Dobrze pamiętam pierwszą chorobę mojego pupila, gdy to weterynarz przepisał mu tabletki. Mój psiak kompletnie nie potrafił jeszcze wtedy przyjmować leków. Każde podawanie mu lekarstwa, to było stresujące wydarzenie, zarówno dla niego, jak i dla mnie.
Dziś sytuacja w naszym domu wygląda zupełnie inaczej. Dlatego też chcę podzielić się z tobą wskazówkami, które w przypadku mojego czworonoga okazały się być bardzo pomocne.
Zdolność podawania pieskowi lekarstw w łatwy, a przede wszystkim skuteczny sposób, to bardzo przydatna umiejętność. Gdy pupil jest chory, to bardzo ważne jest dla mnie to, aby zadbać o jego dobre samopoczucie i relaks, aby spokojnie mógł dochodzić do zdrowia. Dlatego jeśli tylko mogę ograniczyć mu choć odrobinę stresu, to zawsze staram się to zrobić.
Lekarstwa dla psa
Zanim jednak powiem ci, jak podać psu lekarstwa w łatwy sposób, chciałam poruszyć pewną bardzo ważną kwestię, jaką jest leczenie psa. Przede wszystkim, nigdy nie podawaj swojemu psu leków, jeśli nie masz pewności, że nie wpłynie on negatywnie na jego zdrowie.
To, że jakiś lek zadziałał pozytywnie na psa twoich znajomych, nie oznacza że będzie on odpowiedni dla twojego czworonoga. Zawsze sprawdzaj dane lekarstwo dla psa w kilku źródłach. Jeśli nie masz co do niego pewności, skonsultuj sprawę z weterynarzem, który zna twojego pieska i jego dotychczasową historię choroby.
Chciałabym bardzo uczulić cię na tą kwestię, gdyż w grę wchodzi zdrowie i życie twojego czworonożnego przyjaciela. Wiem, że z pewnością chcesz dla niego jak najlepiej. Jednak przede wszystkim kieruj się zasadą ograniczonego zaufania do tych, którzy udzielają ci rad na temat zdrowia psa, a ich wiedza na ten temat jest znikoma.
Jak podać psu tabletkę
To, w jaki sposób podawać psu lekarstwo zależy od tego, w jakiej jest ono formie. W pierwszej kolejności zajmiemy się tabletką, która według mnie jest znacznie trudniejsza do podania, niż lekarstwo w płynie.
Tabletka dla psa podawana w całości
Zdecydowanie najtrudniej jest podać psiakowi tabletkę, która musi być przez niego połknięta w całości. Jeśli masz możliwość rozgnieść ją lub podzielić na mniejsze części, będzie zdecydowanie łatwiej. Jednak o tym opowiem ci w dalszej wpisu.
Najbardziej skutecznym sposobem podania psiakowi lekarstwa, jest umieszczenie go w jedzeniu. Myślę, że nikogo tym nie zdziwię. Jednak musisz to zrobić w taki sposób, aby psiak nie zorientował się, że jest to podstęp. W przeciwnym wypadku może tabletkę wypluć. Mój pupil działał dokładnie w ten sposób. Potrafił zjeść jedzenie i wyłuskać z niego pastylkę z lekarstwem.
Wybierz taki rodzaj jedzenia, który twój psiak wręcz uwielbia. Wtedy będziesz mieć pewność, że pupil z dużą chęcią i bez zastanowienia zje cały swój posiłek. Ważne jest, aby był to taki posiłek, w którym możesz ukryć tabletkę. Jeśli psiak ją zauważy lub wyczuje podczas jedzenia, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ją wypluje.
Dlatego dodawanie tabletki do miski z suchą karmą nie będzie dobrym pomysłem. Wybierz posiłek o różnorodnej strukturze. Jeśli jedząc całkowicie miękką karmę psiak wyczuje w niej coś twardego, to może zorientować się, że coś jest nie w porządku, a w efekcie wypluć tabletkę.
Pokrusz drobno tabletkę psa
Jeśli nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań, możesz pokruszyć lekarstwo psa na mniejsze części. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie ci podać tabletkę pieskowi, który jest niezwykle wyczulony na pastylki i potrafi je wyłuskać z każdego dania.
Ja zawsze kruszę tabletkę przy pomocy widelca. Lekarstwo w takiej formie wymieszaj z jedzeniem twojego czworonoga. Ważne jest, abyś wybrała mokre jedzenie. Sucha karma nie będzie odpowiednia do tego sposobu przemycenia tabletki.
Ten sposób szczególnie sprawdził się gdy mój psiak z powodu choroby nie miał apetytu, a musiałam podać mu lekarstwo, aby poprawić stan jego zdrowia. Rozdrobnioną tabletkę wymieszałam z wodą. Dzięki temu mój pupil pomimo braku chęci do jedzenia mógł przyjąć swoje lekarstwo przemycone w wodzie.
Możesz wypróbować tę metodę jeśli twój psiak nie ma ochoty na jedzenie, a musisz mu podać lekarstwo.
Podziel tabletkę psa na mniejsze części
Niektóre tabletki dla psa potrafią być naprawdę duże. Mój pupil nie należy do grona dużych psów. Jeśli podawana mu pastylka była zbyt duża dla niego, to wypluwał ją, ponieważ zwyczajnie nie był w stanie jej połknąć.
Dlatego w takich sytuacjach możesz podzielić pastylkę, na mniejsze części. Najlepiej umieścić je w kawałkach jedzenia, które twój psiak zje od razu, bez żadnego zastanowienia. W przypadku mojego pieska najlepiej sprawdzają się parówki.
Zazwyczaj dzielę tabletkę na dwie części i umieszczam w kawałkach parówki. Ważne, aby te porcje były na tyle małe, aby psiak nie musiał ich dzielić, tylko bez problemu pogryzł w pysku.
Koniecznie sprawdź tylko, czy podczas jedzenia, żaden kawałek tabletki nie wypadł. Jest to bardzo ważne ponieważ jeśli piesek jest chory, to musi przyjąć określoną dawkę leku. Gdyby część tabletki nie została przez niego połknięta, to otrzymałby niewystarczającą ilość leku, przez co proces jego leczenia były mniej efektywny.
Zawsze podaje pieskowi lekarstwo w takim miejscu, żebym łatwo mogła zauważyć gdyby tabletka upadła na ziemię. Dlatego też nie polecam ci podawać pieskowi lekarstwa na dworze, pośród trawy. Wtedy możesz łatwo przeoczyć, gdyby psiak wypluł podaną mu tabletkę.
Co zrobić gdy pies wypluwa tabletkę
Co jednak możesz zrobić w przypadku, gdy twój piesek zawsze wypluwa swoje lekarstwo, a nie możesz go podzielić na mniejsze części, ani pokruszyć? Jest to rozwiązanie, które powinno się stosować bardzo rzadko, jedynie w podbramkowych sytuacjach.
Jeśli wiesz, że twój pies za nic nie będzie chciał połknąć tabletki, to włóż mu ją do pyska, na tyle blisko gardła, aby jego organizm od razu odruchowo chciał przełknąć. Przytrzymaj przez chwilę pysk pieska, tak aby nie mógł wypluć pastylki.
Postaraj się, aby cała ta sytuacja trwała jak najkrócej, aby maksymalnie ograniczyć twojemu pupilowi stres. Żeby odsunąć myśli pieska od tego, co miało miejsce możesz dać mu nagrodę w formie ulubionego smakołyka.
Jest to metoda, która może być różnie odebrana przez pieski. Dla jednego może nie być w żaden sposób zajmująca, jednak dla innego może spowodować powstanie traumy związanej z połykaniem leków. Dlatego tak jak wspomniałam, stosuj ją jak ostateczne rozwiązanie.
Miska dla psa
DELI bursztyn
539,95zł
Jak podać psu płynne lekarstwo
Jeśli twój piesek przyjmuje lekarstwo w formie płynnej, to podawanie mu go będzie o wiele prostsze, niż ma to miejsce w przypadku tabletek. Kluczowy jest tutaj wybór jedzenia, z którym podasz swojemu pieskowi lekarstwo. W takich sytuacjach odradzam eksperymentowanie z nową karmą. Wybierz taką, którą masz pewność, że twój piesek zje w całości ze smakiem.
Płynne lekarstwo powinno być podawane pieskowi w mokrej karmie. Sucha może w tym przypadku nie zdać egzaminu. Ze swojego doświadczenia mogę podpowiedzieć ci, że warto tego dnia wybrać jak najbardziej aromatyczny smak. W ten sposób zmniejszasz ryzyko tego, że twój piesek wyczuje, że w jego jedzeniu jest przemycone lekarstwo.
Ważne jest to, aby piesek zjadł całe jedzenie, ponieważ dopiero wtedy przyjmie całą dawkę leku. Dlatego też nie przesadzaj z wielkością porcji. Podaj pieskowi tyle jedzenia, ile masz pewność, że zje w całości w danym momencie.
Pies musi przyjmować lekarstwa
Jeśli wetarynarz przepisze twojemu pupilowi lekarstwo, to twoim zadaniem, jako psiego opiekuna, jest dopilnować, aby je przyjął. Nie jesteś w stanie wytłumaczyć twojemu pieskowi, że jest to ważne dla jego dobra. Dlatego przede wszystkim musisz działać w taki sposób, aby twój psiak możliwie nie odczuwał stresu związanego z podawaniem mu lekarstwa.
A jak twój pupil reaguje na podawanie mu leków? Przyjmuje je bezproblemowo czy może musisz przemycać je w jedzeniu lub wodzie?
Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.
U mnie połykanie tabletek było nie do przeskoczenia, mój psiak jest bardzo malutki (chihuahua). Na szczęście weterynarz zamienił je na takie w wersji płynnej. Dodaje właśnie do karmy, tak jak mówisz
Bardzo się cieszę, że udało się znaleźć skuteczną alternatywę 🙂
Najlepsza metoda to rozpuścić tabletkę w płynie i podać bezpośrednio do pyska Wtedy wiem że tabletka została połknięta Zdarzało się bowiem że tabletka w całości wypadła z pyska albo została wypluta i z leczenia nici
Nie ma jednej metody To zależy od psa Mój połyka tabletki bez problemu bo jest przyzwyczajony do drobnych smakołyków
To prawda, należy sprawdzać różne opcje. Jeśli jedna metoda nie pomoże, trzeba spróbować kolejnej i obserwować reakcję swojego pieska
Mi się udało wyrobić u psa taki nawyk, że zawsze po tym jak podaje mu lekarstwo to wie, że dostaje smakołyk i on to dobrze zapamiętał. Dzięki temu nie protestuje gdy dostaje lekarstwo
Świetnie, że udało Wam się wypracować taką metodę, która zawsze się sprawdza 🙂