Jak głaskać psa - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Jak głaskać psa

Powinno się głaskać psa jedynie wtedy, gdy definitywnie ma on na to ochotę. Jeśli twój psiak wyraźnie odchodzi, nie zmuszaj go do kontaktu z tobą. Zobacz gdzie twój piesek lubi być najbardziej głaskany. Mogą być miejsca na jego ciele, gdzie nie lubi być dotykany. Wykonuj spokojny ruch dłonią w jedną, tą samą stronę.

Czy głaskanie psa może być trudne? Okazuje się, że wielu psich opiekunów nie do końca wie, w jaki sposób powinno się głaskać ich czworonożnego przyjaciela. Co ciekawe, nie każdy piesek musi lubić być głaskanym. Wiele w tej kwestii zależy od osobistych preferencji pieska.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Głaszcz psa jedynie wtedy, gdy wyraźnie ma na to ochotę
  • Wybierz miejsce, gdzie twój pies najbardziej lubi być głaskany
  • Wykonuj delikatny ruch dłonią w jednym kierunku

Jak głaskać psa

Czy głaskanie psa może być trudne? Jak najbardziej tak. Co więcej, głaskanie psa często bywa bagatelizowane, a nie da się ukryć, że jest to bardzo ważna kwestia dla twojego psa. Psiaki są bardzo wrażliwe na dotyk. Dlatego osobiście uważam, że wiedza na temat tego w jaki sposób głaskać psa, aby nie czuł się on niekomfortowo, to podstawa w opiece nad czworonogiem.

Każdy psi opiekun powinien być świadomy tego, że głaskanie psa w nieodpowiedni sposób, może być dla niego doświadczeniem postrzeganym negatywnie. Szczególnie jeśli tyczy się to psa, który nie jest twój. Temat głaskania obcego psa poruszyłam już  w innym wpisie. Polecam ci zapoznać się z nim, ponieważ uważam, że jest to niezwykle ważna kwestia.  Znajdziesz go TUTAJ.

Głaskanie obcego sobie psa jest zdecydowanie niewskazane. Jak jednak powinno się to robić, aby nie wystraszyć twojego własnego pupila? Dziś chcę odpowiedzieć ci właśnie na to pytanie.

Czy pies lubi być głaskany

W pierwszej kolejności warto zastanowić się przede wszystkim na tym, czy twój pies w ogóle lubi być głaskany. Prawdą jest, że w większości przypadków dla psiaków głaskanie jest czymś bardzo przyjemnym. Nie oznacza to jednak, że każdy czworonożny przyjaciel podchodzi do tego w podobny sposób.

Niektóre pieski mogą po prostu nie lubić być głaskane. Nawet jeśli osobą głaskającą jest jego opiekun. Wynika to zwyczajnie z charakteru psiaka. W takiej sytuacji absolutnie nie ma sensu namawiać twojego pieska na głaskanie. Uszanuj jego decyzję.

Z czego wynika niechęć psa do głaskania

Negatywne podejście do bycia głaskanym może mieć u twojego psiaka konkretną przyczynę. Jest to szczególnie łatwo zauważalne, gdy wcześniej do tej pory twój czworonożny przyjaciel bardzo lubił być głaskanym, a jego podejście zmieniło się właściwie z dnia na dzień.

W takich sytuacjach jego niechęć do bycia głaskanym z pewnością nie wynika z charakteru. Przyczyna musi leżeć gdzieś indziej. Twój psiak może stronić od głaskania wówczas, gdy cierpi na choroby skórne. Dotyk, nawet tak delikatny jak podczas głaskania, może sprawiać mu ból.

Podobnie w sytuacji, gdy twojego psiaka bolą mięśnie lub organy wewnątrz ciała. Wówczas pupil za wszelką cenne będzie starał się unikać jakiegokolwiek dotyku.

Taka sytuacja może mieć miejsce np w przypadku zatrucia pokarmowego u psa. Gdy mój psiak miał problemy żołądkowe, zwinął się w swoim legowisku w kulkę i  za nic nie chciał, aby ktokolwiek go dotykał. Chciałam okazać mu swoje wsparcie i troskę głaszcząc go, ale to jednak również było przez niego źle postrzegane.

Istnieją  również sytuacje, gdy piesek miał trudną przeszłość i zwyczajnie nie wie, czym jest głaskanie. Gdy widzi. że ktoś podchodzi do niego i wyciąga w jego stronę rękę, może przypominać mu to sytuację, gdy to ktoś w przeszłości stosował wobec niego przemoc. Pieski po przejściach nawet, gdy trafią już do kochającego domu jeszcze przez długi czas będą uczyć się zaufania.

Taki piesek może w początkowym okresie nie chcieć być głaskanym. Z czasem, gdy będzie oswajał się z nową sytuacją  i zrozumie, że nikt nie chce zrobić mu krzywdy, jego podejście może ulec zmianie. Do tego czasu twoim zdaniem jest uszanować zdanie psiaka i wbrew jego woli nie przekraczać jego strefy osobistej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób opiekować się psem po przejściach, to odsyłam cię do innego mojego wpisu, do którego link znajdziesz TUTAJ. Przedstawiam tam informacje mówiące o tym, na co powinnaś zwrócić szczególną uwagę biorąc pod swoją opiekę pieska, który wiele złego przeszedł w swoim dotychczasowym życiu.

W jaki sposób głaskać psa

Głaskanie psa wydaje ci się być czymś bardzo prosty i nie wymagającym dodatkowego tłumaczenia czy instrukcji? Nic bardziej mylnego. To w jaki sposób głaszczesz swojego pieska ma dla niego ogromne znaczenie. W bezpośredni sposób wpływa na radość i zadowolenie psiaka z twojej bliskości.

Na co więc powinnaś zwrócić uwagę podczas głaskania twojego pieska? Przedstawię ci kilka najważniejszych kwestii, na które być może do tej pory nawet pomijałaś. Gwarantuje ci, że pomoże ci to lepiej zrozumieć twojego czworonożnego przyjaciela, a także poznać jest potrzeby.

Kiedy głaskać psa

W pierwszej kolejności chce skupić się na tym, kiedy w ogóle powinnaś głaskać swojego pieska. Nie każdy moment jest na to odpowiedni. Jeśli twój psiak jest wyraźnie niezadowolony, poddenerwowany lub coś go boli, głaskanie go jest raczej niewskazane. W takich chwilach potrzebuje on przestrzeni osobistej i spokoju.

Jeśli jednak twój piesek jest zadowolony i wyraźnie sam prosi o kontakt z tobą, śmiało możesz go głaskać. Pieski bardzo to lubią, jednak tylko wtedy, gdy same mają na to ochotę.

Jak wyczuć, kiedy twój czworonożny przyjaciel chce być głaskany? Mój psiak, gdy zaczynam go głaskać, a dla niego jest to przyjemne, podchodzi do mnie bliżej i czeka na więcej. Jeśli jednak w danym momencie nie ma na to ochoty, po prostu odchodzi lub stara się unikać mojego dotyku.

Gdzie głaskać psa

Na temat tego, w jakich miejscach na ciele psiaka powinno się go głaskać, a na jakich nie, słyszałam już wiele mitów. Niektórzy twierdzą, że nie powinno się głaskać psiaka po głowie, inni z kolei mają podobne zdanie na temat brzucha psiaka. Jak jest jednak w rzeczywistości?

Być może moja niejednoznaczna odpowiedź cię rozczaruję, ale swojego psa powinnaś głaskać w takich miejscach, które sprawia mu to radość. Mój psiak uwielbia być głaskany po głowie. Choć w teorii jest to niezgodne z ogólnym przeświadczeniem na temat głaskania psa, dla mnie w tej sytuacji ważniejsza jest osobista opinia mojego psiaka.

Jak więc możesz dowiedzieć się gdzie twój piesek lubi być głaskany? Metodą prób i błędów. Ja nauczyłam się już, że mój psiak lubi być głaskany po głowie, za uszami i po grzbiecie. Nie lubi jednak, gdy głaszcze jego łapki, wydaje mi się, że ma on duże łaskotki w tym miejscu.

Sprawdź, gdzie twój czworonożny przyjaciel lubi być najbardziej głaskany i napisz mi swoją odpowiedź w komentarzu.

Jakim ruchem głaskać psa

Głaskanie jak sama nazwa wskazuje polega na gładzeniu psiaka. Ważne jest więc to, abyś głaskała pieska w jednym kierunku.  W przeciwnym wypadku byłoby to bardziej coś w rodzaju czochrania. Mój psiak bardzo nie lubi jak ktoś w ten sposób mierzwi mu sierść.

Wykonuj spokojne ruchy ręką. Będzie to działać na psiaka uspokajająco i będzie mógł się zrelaksować.

Dobre głaskanie psiaka

Głaskanie psa jest bardziej złożoną czynnością niż mogłoby się wydawać. Jeśli podejdziesz do tego w zły sposób, może być to dla twojego psa wręcz nieprzyjemne.

A twój psiak lubi kiedy go głaszczesz? Jeśli tak to jakie jest jego ulubione miejsce? Napisz mi swoją odpowiedź w komentarzu

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

4 komentarzy do “Jak głaskać psa

  1. Mój piesek uwielbia głaskanie.Mam wrażenie że sprawia mu to ogromną przyjemność.Nie ukrywam że mnie też.Głaszcząc psa czuje relaks ,spokój ,odprężenie .Obopólna korzyść .

  2. Głaskanie, drapanie ,przytulanie i noszenie to wszystko mojemu psu sprawia ogromną przyjemność .Mój pies zwyczajnie tego się domaga piszcząc i drapiąc mnie.Jest to bardzo urocze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

legowisko dla psa urban grafitowe

Gdzie pies powinien mieć legowisko?

Wybór miejsca na legowisko dla psa to istotna decyzja, która wpływa na codzienny komfort i samopoczucie Twojego pupila. Nie każdy wie, jak wielką rolę odgrywa odpowiednia lokalizacja psiego posłania, dlatego wyjaśnię, na co zwrócić uwagę, aby Twój czworonożny przyjaciel czuł się w pełni szczęśliwy i bezpieczny. Wybór wygodnego legowiska dla psa to dopiero początek, bo [...]

Czytaj dalej… from Gdzie pies powinien mieć legowisko?

Czytaj dalej

Przywołanie psa – jak nauczyć psa przybiegać na komendę bez względu na wszystko?

Swobodna eksploracja i możliwość węszenia to – oczywiście obok wielu innych – warunki, jakie powinniśmy spełnić, aby zadbać o dobrostan psa. Nawet najdłuższe spacery na smyczy nie zaspokoją w pełni potrzeb czworonoga. I chociaż w wielu miejscach trzeba lub warto chodzić z psem na smyczy i nawet dorosłego psa należy tego nauczyć (przeczytaj Jak nauczyć [...]

Czytaj dalej… from Przywołanie psa – jak nauczyć psa przybiegać na komendę bez względu na wszystko?

Czytaj dalej
pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup