×

Brak produktów w koszyku.

Pies po przejściach – jak dać mu ciepło

3 minutes


Adopcja czy przygarnięcie bezdomnego psiaka to ogromna odpowiedzialność. Pupil po przejściach wymaga wyjątkowej cierpliwości i zaangażowania ze strony nowego właściciela. Często nawet nie znamy historii naszych nowych podopiecznych, nie wiemy co przeszli i czy los był dla nich łaskawy. W większości przypadków psy, które trafiają do schroniska doświadczyły wiele złego od życia, były bardzo źle traktowane, chodziły głodne i zmarznięte. Po tym co przeszły zaufanie nieznanemu człowiekowi będzie dla nich ogromnym wyzwaniem.

kocyk dla psa zen bowl and bone republic ls1sa blog

Przygarniamy psiaka po przejściach, i co dalej?

W żadnym wypadku nie możemy się zniechęcać. Psiak, któremu podarujemy nowe, lepsze życie będzie nam dozgonnie wdzięczny. Stanie się naszym najlepszy przyjacielem obdarzając nas bezgraniczną miłością. Szczęście ujrzane w oczach psiaka, okrutnie potraktowanego przez los, to jedno z najpiękniejszych uczuć.

Miłość i poczucie bezpieczeństwa to podstawa

Chcąc zbudować silną więź z przygarniętym pupilem musimy zdać sobie sprawę jakie są jego podstawowe potrzeby. Poczucie bezpieczeństwa i bycia kochanym to jedne z najważniejszych wartości. Psiak musi poczuć, że jego szczęście nie jest chwilowe. Być może w przeszłości trafił już do nowego domu w którym czuł się kochany, a z którego ostatecznie został wyrzucony.

saszetka etui na woreczki dla psa mini bag navy bowl and bone republic ls3sa blog

Dlatego też oswajanie z nowym domem i nowymi właścicielami trwa często tak długo. Cierpliwość to podstawa. Jeśli nawet mimo naszych ogromnych starań psiak nie czuje się w pełni swobodnie w nowym otoczeniu, nie poddawajmy się. Dajmy pupilowi więcej czasu i bacznie obserwujemy jego zachowanie.

Kilka ważnych wskazówek

  • staraj się odczytywać sygnały jakie daje

Psy w dużej mierze komunikują się za pomocą różnego rodzaju sygnałów. Ich poprawne odczytywanie jest szczególnie ważne w pierwszych wspólnych chwilach z przygarniętym psiakiem. To właśnie w ten sposób  w dużej mierze będziemy w stanie odczytać emocje pupila, którymi początkowo niezbyt chętnie będzie chciał się z nami dzielić.

  • zapewnij mu azyl bezpieczeństwa

Psiak już na wstępie powinien mieć wyznaczone miejsce w domu, gdzie będzie mógł udać się w momencie nagłego niepokoju czy strachu. Dla pupila po przejściach najlepiej sprawdzi się jakiś uboczny zakątek mieszkania w którym będzie czuł się bezpiecznie ale również z którego będzie mógł obserwować to co dzieje się wokół. Doskonale sprawdzi się legowisko, które umożliwi mu zakopanie się i wtulenie w jego wnętrze. Posłania od Bowl&Bone Republic spełnią tą role znakomicie. Takie wyznaczone miejsce na uboczu z miękkim i wygodnym szarym legowiskiem Loft sprawi, że psiak w chwilach lęku nie wpadnie w panikę, a uda się do swojej nowej kryjówki.

  • oswajaj go z codziennym rytmem Twojego domu

Pies, który wiele przeszedł chciałby poczuć, że jego dom jest bezpieczny ale i stabilny. Ustalenie obowiązujących zasad pozwoli na ustabilizowanie jego rozchwianych emocji. Zrozumienie co jest dobre a co złe da mu poczucie stabilności.

W żadnym wypadku nie możemy traktować psiaka ulgowo, szczególnie jeśli w naszym domu są też inne czworonogi. Pupil będzie zdezorientowany jeśli zobaczy się że to za co inny psiak dostał naganę, jemu uszło na sucho. Konsekwencja w przestrzeganiu zasad panujących w domu pozwoli mu je zrozumieć.

Najważniejsze to się nie poddawać

Psiak po przejściach wymaga wyjątkowej opieki, szczególnie na samym początku waszej wspólnej relacji. Musimy przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Dajmy mu czas aby oswoił się z nową sytuacją i zrozumiał, że nic złego mu więcej nie grozi. Wzajemne zrozumienie i szacunek to klucz do sukcesu. Pies, który wiele w życiu wycierpiał zasługuje na miłość i szczęśliwe życie.

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować
pies rozgląda się siedząc na brązowej poduszce

Kiedy pies przestanie zachowywać się jak szczeniak

Zastanawiasz się jak długo twój czworonożny przyjaciel będzie zachowywał się jak szczeniak? Wpływ na to ma kilka różnych czynnikó...
legowisko dla psa klasyczne grafitowe ciemne śpiący pies

Jak nauczyć psa spać w legowisku

Twój psiak nie chce spać w swoim legowisku i nie wiesz jak go do tego przekonać? Powodów takiego zachowania u pieska może być kilka. S...