×

Brak produktów w koszyku.

Pies po przejściach – jak dać mu ciepło

3 minutes


Adopcja czy przygarnięcie bezdomnego psiaka to ogromna odpowiedzialność. Pupil po przejściach wymaga wyjątkowej cierpliwości i zaangażowania ze strony nowego właściciela. Często nawet nie znamy historii naszych nowych podopiecznych, nie wiemy co przeszli i czy los był dla nich łaskawy. W większości przypadków psy, które trafiają do schroniska doświadczyły wiele złego od życia, były bardzo źle traktowane, chodziły głodne i zmarznięte. Po tym co przeszły zaufanie nieznanemu człowiekowi będzie dla nich ogromnym wyzwaniem.

kocyk dla psa zen bowl and bone republic ls1sa blog

Przygarniamy psiaka po przejściach, i co dalej?

W żadnym wypadku nie możemy się zniechęcać. Psiak, któremu podarujemy nowe, lepsze życie będzie nam dozgonnie wdzięczny. Stanie się naszym najlepszy przyjacielem obdarzając nas bezgraniczną miłością. Szczęście ujrzane w oczach psiaka, okrutnie potraktowanego przez los, to jedno z najpiękniejszych uczuć.

Miłość i poczucie bezpieczeństwa to podstawa

Chcąc zbudować silną więź z przygarniętym pupilem musimy zdać sobie sprawę jakie są jego podstawowe potrzeby. Poczucie bezpieczeństwa i bycia kochanym to jedne z najważniejszych wartości. Psiak musi poczuć, że jego szczęście nie jest chwilowe. Być może w przeszłości trafił już do nowego domu w którym czuł się kochany, a z którego ostatecznie został wyrzucony.

saszetka etui na woreczki dla psa mini bag navy bowl and bone republic ls3sa blog

Dlatego też oswajanie z nowym domem i nowymi właścicielami trwa często tak długo. Cierpliwość to podstawa. Jeśli nawet mimo naszych ogromnych starań psiak nie czuje się w pełni swobodnie w nowym otoczeniu, nie poddawajmy się. Dajmy pupilowi więcej czasu i bacznie obserwujemy jego zachowanie.

Kilka ważnych wskazówek

  • staraj się odczytywać sygnały jakie daje

Psy w dużej mierze komunikują się za pomocą różnego rodzaju sygnałów. Ich poprawne odczytywanie jest szczególnie ważne w pierwszych wspólnych chwilach z przygarniętym psiakiem. To właśnie w ten sposób  w dużej mierze będziemy w stanie odczytać emocje pupila, którymi początkowo niezbyt chętnie będzie chciał się z nami dzielić.

  • zapewnij mu azyl bezpieczeństwa

Psiak już na wstępie powinien mieć wyznaczone miejsce w domu, gdzie będzie mógł udać się w momencie nagłego niepokoju czy strachu. Dla pupila po przejściach najlepiej sprawdzi się jakiś uboczny zakątek mieszkania w którym będzie czuł się bezpiecznie ale również z którego będzie mógł obserwować to co dzieje się wokół. Doskonale sprawdzi się legowisko, które umożliwi mu zakopanie się i wtulenie w jego wnętrze. Posłania od Bowl&Bone Republic spełnią tą role znakomicie. Takie wyznaczone miejsce na uboczu z miękkim i wygodnym szarym legowiskiem Loft sprawi, że psiak w chwilach lęku nie wpadnie w panikę, a uda się do swojej nowej kryjówki.

  • oswajaj go z codziennym rytmem Twojego domu

Pies, który wiele przeszedł chciałby poczuć, że jego dom jest bezpieczny ale i stabilny. Ustalenie obowiązujących zasad pozwoli na ustabilizowanie jego rozchwianych emocji. Zrozumienie co jest dobre a co złe da mu poczucie stabilności.

W żadnym wypadku nie możemy traktować psiaka ulgowo, szczególnie jeśli w naszym domu są też inne czworonogi. Pupil będzie zdezorientowany jeśli zobaczy się że to za co inny psiak dostał naganę, jemu uszło na sucho. Konsekwencja w przestrzeganiu zasad panujących w domu pozwoli mu je zrozumieć.

Najważniejsze to się nie poddawać

Psiak po przejściach wymaga wyjątkowej opieki, szczególnie na samym początku waszej wspólnej relacji. Musimy przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Dajmy mu czas aby oswoił się z nową sytuacją i zrozumiał, że nic złego mu więcej nie grozi. Wzajemne zrozumienie i szacunek to klucz do sukcesu. Pies, który wiele w życiu wycierpiał zasługuje na miłość i szczęśliwe życie.

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Elementy odblaskowe w szelkach Twojego psa

Po zmroku widoczność twojego pieska podczas waszych wspólnych spacerów drastycznie spada. Zadbaj o bezpieczeństwo twojego czworonożneg...

Spacer z psem w deszczu

Spacery z psiakiem w deszczowe dni są dla ciebie czymś stresującym? Chcąc tego uniknąć musisz dobrze przygotować swojego czworonożne...