Głaskanie obcego psa - tak czy nie? - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Głaskanie obcego psa – tak czy nie?

Nie powinniśmy głaskać obcego psa, ponieważ może być to dla niego bardzo stresujące uczucie. Psy pozwalają na kontakt komuś, kogo znają i komu ufają. Dopiero głaskanie bliskiej osoby sprawia im prawdziwą radość i jest dla nich miłe. Dlatego zanim zdecydujesz się pogłaskać nieznanego sobie psa, uświadom sobie jak bardzo może być to dla niego stresująca sytuacja.

Powinno się głaskać obcego psa, czy też nie? czy jako psi opiekun znasz poprawną odpowiedź na to pytanie. Wbrew pozorom jest to sprawa lekko kontrowersyjna, choć być może nie patrzyłaś na to w ten sposób. Pieski nie zawsze lubią być głaskane przez obce, nieznane im dotąd osoby.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Psy nie lubią być głaskane przez obcych
  • Głaskanie jest dla psa przyjemne, gdy robi to osoba, którą dobrze zna i jej ufa
  • Jeśli psa głaszczę obca osoba może być to dla czworonoga bardzo stresujące doświadczenie

Głaskanie obcego psa

Jako psia miłośniczka nie potrafię przejść obojętnie obok każdego napotkanego na swojej drodze psiaka. Też tak masz? Jeśli kochasz psy tak samo jak jak, to z pewnością mnie rozumiesz.

Staram się jednak nieco hamować swój entuzjazm wobec nieznanych mi psiaków, ponieważ wiem, że charakter napotkanego pupila może okazać się inny, niż przypuszczałam. Nie każdy pies musi być otwarty na zainteresowanie ze strony nieznanej mu osoby i nic w tym złego. Ja również podchodzę z lekką rezerwą do nowo poznanych ludzi.

Tak więc, z pewnością zadajesz sobie pytanie, jak to jest z tym głaskaniem obcego psa, wypada czy też nie? Choć może brzmieć to nieco banalnie, to jednak uważam, że jest to bardzo ważna kwestia, której poruszenie jest niezwykle istotne w naszym życiu.

Czy wypada głaskać obcego psa

Przede wszystkim powiedz mi, dlaczego widząc psa masz ochotę go pogłaskać? W porządku, jako psia miłośniczka myślę, że doskonale znam odpowiedź na to pytanie. Trudno jest mi przejść obojętnie obok napotkanych czworonogów. Jednak z doświadczenia bycia psim opiekunem wiem, że nie każdy pies lubi mieć jakikolwiek kontakt z obcą mu osobą.

Mój psiak choć jest dość towarzyskim pupilem, to jednak potrzebuje czasu, aby zaufać nowo poznanej osobie. Dlatego też początkowo do obcych podchodzi z rezerwą. Gdyby ktoś bez wcześniejszego zapoznania się z nim próbowałby go pogłaskać, to z pewnością mój pupil speszył się i próbowałby wycofać się.

Dla niego jest to naruszenie jego strefy komfortu. Owszem, bardzo lubi głaskanie i przytulanie, jednak dopiero gdy w pełni zaufa głaskające osobie.

Dopiero postawa mojego pupila wobec głaskania uświadomiła mi, że dla innych piesków może być to bardzo stresująca sytuacja. Do tej pory wychodziłam z założenia, że przecież każdy psiak lubi był głaskany i przytulany. Teraz już wiem, że sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej. 

Dlatego też ze względu na uszanowanie uczuć tej żywej istotki jaką jest pies, uważam, że przede wszystkim powinniśmy skupić się nie czy chcemy pogłaskać obcego psiaka, a czy on chce być pogłaskany. Myślę, że jest to kluczowa kwestia i to na niej powinniśmy się skupić w tej sytuacji.

W tych sytuacjach w żadnym razie nie głaszcz obcego psa 

Jak poznać sytuację, w której w żadnym wypadku głaskanie obcego ci psa nie jest dobrym pomysłem? Warto mieć na uwadze, że takie zachowanie może u psa powodować nie tylko uczucie strachu, ale również może wywołać w nim wiele innych negatywnych emocji. U psiaka może wystąpić agresja, czy też zdenerwowanie.

Nie możesz przewidzieć tego, jak zareaguje nieznany ci dotąd pies, gdy poprzez głaskanie przekroczysz jego strefę osobistą. W skrajnych przypadkach psiak może cię nawet zaatakować, chcąc bronić swojej przestrzeni.

Nie głaszcz obcego psa podczas treningu

Jeśli napotkany pies właśnie jest podczas treningu, to zdecydowanie nie jest to moment, w którym możesz podejść i pogłaskać go. Dlaczego? Ponieważ pies jest właśnie w atmosferze szkoleniowej. Całą swoją uwagę skupia na poprawnym wykonaniu polecenia ponieważ wie, że dzięki temu otrzyma nagrodę od swojego opiekuna.

Zaczepiając psa będącego podczas treningu, możesz wyprowadzić go tym z równowagi, ponieważ przerywasz mu podczas, gdy on stara się maksymalnie skupić na swoim zadaniu. Trening psa powinien być pozbawiony niepokoju i niepotrzebnych bodźców z zewnątrz.

Nie głaszcz psa przewodnika

O tym, że w żadnym ale to absolutnie żadnym wypadku nie możesz głaskać psa przewodnika mam nadzieję, że doskonale wiesz. Nie mniej jednak uważam, że ze względu na powagę tej sytuacji, jeszcze raz o tym wspomnę.  Pies przewodnik wykonuje swoją pracę nieustannie, nawet jeśli w danym momencie leży spokojnie przy osobie, którą się opiekuje.

Pies przewodnik musi pozostać czujny cały czas. Głaskanie mogłoby spowodować, że jego poziom skupienia w danej chwili byłby niższy. Może to sprawić, że psiak nie zauważy niebezpieczeństwa, które może grozić osobie, którą się opiekuje.

Nie głaszcz obcego psa podczas zabawy

Psy uwielbiają się bawić się. Podczas zabawy angażują się całym sobą, a świat wokół nich przestaje mieć na chwilę znaczenie. Dlatego też głaskanie obcego psa, gdy właśnie bawi się on czy to sam, czy też z innym psiakiem, może być dla niego formą szoku.

Piesek nie rozumie dlaczego ktoś przerywa mu zabawę. Może zareagować w agresywny sposób, nawet jeśli nie chce nikogo skrzywdzić. Musisz pamiętać, że psy wykonując jakąś czynność, która je mocno angażuje, bardzo się na niej koncentrują. Próba przerwania im, szczególnie przez obcą, nieznana im osobę, jest dla nich zaskakującym i wytrącającym z równowagi. Nie rozumieją, o co może ci chodzić.

Nie głaszcz obcego psa podczas jedzenia

Myślę, że nikt nie lubi, gdy ktoś przerywa mu w trakcie posiłku. Szczególnie jeśli jesteśmy bardzo głodni, a na talerzu jest ulubione danie. Psy również tego nie lubią. Co więcej, potrafią reagować dużą złością, gdy ktoś przeszkadza im podczas jedzenia.

Psy nie znają intencji osoby, która przerywa im posiłek. Ich pierwszą myślą jest przekonanie, że z pewnością ktoś chce im zabrać jedzenie. Dlatego też w takiej sytuacji są zdenerwowane i mogą być nawet agresywne.

Uważam, że mój psiak zasługuje na zjedzenie swojego posiłku w spokoju, dlatego nigdy mu w tym nie przeszkadzam. Mimo, że jest to mój własny pies, to nie zdecydowałabym się głaskać go podczas jedzenia.

Dlatego też tym bardziej nie powinnaś głaskać obcego psa, gdy jest on właśnie w trakcie posiłku. Psy mają w sobie dużo instynktów jeszcze z czasów, gdy musiały walczyć o jedzenie. W tego rodzaju stresującej sytuacji nie wiesz, jak obcy psiak zareaguje.

Jak odmówić obcemu głaskania twojego psa

Wiesz już dlaczego głaskanie obcego psa nie jest zbyt dobrym pomysłem i w jakich sytuacjach absolutnie nie powinnaś tego robić. Postawmy się teraz z drugiej strony. Jako opiekunka mojego psa dobrze wiem, że nie lubi być on głaskany przez obcych. Dlatego chcąc zadbać o komfort psychiczny mojego psiaka, staram się nie dopuścić do takich sytuacji, gdy jest on zaczepiany przez nieznane mu dotąd osoby i głaskany.

Wiele osób, które spotykam w parku czy na ulicy, zadaje mi wprost pytanie “Czy mogę pogłaskać pieska?”. Jestem pewna, że tobie z pewnością też się to niejednokrotnie przydarzyło. Ludzie bardzo często są zdziwieni, gdy odpowiadam stanowcze nie. Z reguły to pytanie jest zadawane bardziej jako grzecznościowy zwrot, gdy dana osoba wyciąga już rękę, aby pogłaskać psa.

Przykro mi ale niestety wielu ludzi odbiera to jako atak w ich stronę, a ja przecież przede wszystkim chcę zadbać o dobro mojego pieska. Pies to nie jest maskotka do głaskania i przytulania, kiedy tylko my mamy na to ochotę. Jest to żywa istotka, która czuje, myśli. Ma absolutne prawo nie mieć ochoty na to, aby obca osoba naruszała jego strefę osobistą.

Grzecznie odmów i wytłumacz co czuje twój pies

Staram się zawsze tłumaczyć dlaczego głaskanie obcego psa nie jest dobre. Jeśli tylko mam taką możliwość uświadomić innym, że zupełnie czym innym jest głaskanie i przytulanie przeze mnie i ludzi z najbliższego otoczenia, niż gdy robi to obca osoba. Dla pieska są to dwie zupełnie różne sytuacje.

Wiele osób mylnie uważa, że psy lubią być głaskane zawsze, a to nie prawda. Owszem, oczywiście bardzo to lubią, ale tylko wtedy, gdy czują się bezpiecznie i ufają tej osobie. W przeciwnym wypadku dla psa jest to stresujące, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się, że są z tego w pełni zadowolone.

Głaskanie obcego psa nie jest dobrym pomysłem

Mam nadzieje, że udało mi się wytłumaczyć ci, dlaczego nie powinno się głaskać obcego psa. To nie jest tak, że pieski tego nie lubią wcale, są po prostu sytuacje, gdy jest to dla nich stresujące. Jednak ja polecałabym ci nie głaskać obcych piesków wcale, jeśli piesek sam nie podejdzie do ciebie, ewidentnie o to prosząc.

Chętnie poznam twoją opinię na ten temat. Być może twój psiak absolutnie uwielbia kiedy się go głaszcze, bez względu na to czy zna daną osobę, czy też nie? Opowiedz mi o tym w komentarzu.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

6 komentarzy do “Głaskanie obcego psa – tak czy nie?

  1. Ja bym się bała, gdyby ktoś obcy naruszał moją strefę osobistą. Także wcale nie dziwi mnie, że psy nie lubią być głaskane przez kogoś, kogo nie znają.

    1. Dokładnie tak, też właśnie podchodzę do tego w ten sposób, jakby chodziło o moją strefę osobistą

  2. Nigdy przenigdy nie rzucam się na obcego pieska aby go pogłaskać , choć niekiedy miałabym na to ochotę Nauczyłam też dziecko aby tego nie robiło Największy problem mają właściciele małych ras Tak więc edukacja to podstawa

    1. Brawo za Twoją postawę, mam nadzieje, że coraz więcej ludzi będzie w ten sposób podchodzić do nieznanych sobie piesków.

  3. Nie nie i jeszcze raz nie Nie róbcie tego Mam maltankę i jak widzę rodzinkę z dziećmi to uciekam w popłochu Niestety moja puchata kruszynka potrafi złapać dziecko i je postraszyć mówiąc delikatnie Ludzie się dziwią że taki mały piesek potrafi być agresywny No cóż sporo stresu mam wtedy bo dzieci są dziećmi a rodzice……….

    1. Niestety w przypadku mojego pieska jest ten sam problem. Jest on dość mały więc ludzie ‘nie boją się’ i bardzo często bez żadnego pytania zaczynają go głaskać. On bardzo nie lubi obcych ludzi i zawsze reaguje warczeniem. Pozostaje mieć nadzieje, że ludzie będą coraz bardziej świadomi tego, że nie można głaskać obcego psa. Jeśli dzięki moim wpisom uda mi się dotrzeć z tą informacją to choć kilku osób i zmienić ich podejście do tematu, to będę bardzo zadowolona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup