Jak często karmić psa - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Jak często karmić psa

Dorosły pies powinien być karmiony dwa razy dziennie, podobnie jak psi senior. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku szczeniaków, które ze względu na okres rozwoju powinny dostawać jedzenie nawet do pięciu razy dziennie, w mniejszych porcjach. Najważniejsze jest to, aby dopasować ilość podawanego jedzenia do faktycznego zapotrzebowania psiaka.

Częstotliwość karmienia psa zależy od kilku czynników, w głównej mierze wieku twojego pupila. Szczeniaki będą potrzebowały większej ilości posiłków niż dorosłe psy. Wynika to z faktu, że młode psiaki znajdują się w fazie intensywnego dojrzewania, a co za tym idzie, ich zapotrzebowanie na energię jest bardzo duże.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Dorosły pies powinien dostawać jedzenie dwa razy dziennie
  • Szczeniak powinien być karmiony znacznie częściej, do pięciu razy dziennie
  • Dopasuj ilość podawanego jedzenia do realnego zapotrzebowania organizmu psiaka

Jak często karmić psa

Chcesz mieć pewność, że twój piesek dostaje dokładnie tyle jedzenia, ile potrzebuje? Kwestie żywieniowe są bardzo ważne w opiece nad czworonogiem. Mają bezpośredni wpływ na zdrowie psiaka, poziom jego energii, a także kondycję fizyczną.

Dlatego też, tak ważne jest to, abyś dokładnie wiedziała, jak często karmić psa. Ilość i objętość posiłków twojego psiaka, powinna być bezpośrednio dopasowana do jego potrzeb. W tej kwestii nie istnieje jeden złoty środek, który sprawdzi się w przypadku każdego czworonoga.

Przede wszystkim głównym wyznacznikiem mówiącym o tym, jak często powinnaś karmić pupila jest wiek twojego psa.

Dlaczego musisz wiedzieć jak często karmić psa

Odpowiedź na pytanie, dlaczego musisz wiedzieć jak często karmić psa, może być bardziej złożona, niż ci się wydaje. Podawanie pieskowi jedzenia, to coś więcej, niż jedynie zaspokajanie jego uczucia głodu. Od tego, jak często będziesz karmić swojego psa, bezpośrednio zależy jego zdrowie, kondycja fizyczna, a także dobre samopoczucie.

Jeśli twój psiak będzie dostawał zdecydowanie zbyt często jedzenie, to niestety może to prowadzić do powstania u niego nadwagi. Otyłość u psa jest to bardzo poważna sprawa. Może być przyczyną powstania wielu chorób i niechcianych dolegliwości.

 Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat nadwagi u psów, a także tego, jak sobie z nią radzić, to odsyłam cię do innego mojego wpisu, który znajdziesz TUTAJ. Opowiadam w nim między innymi do czego może doprowadzić psia otyłość, a także podpowiadam, jak twój psiak może jej uniknąć.

Z drugiej jednak strony, jeśli twój psiak będzie dostawał jedzenie zbyt rzadko, to również będzie bardzo źle oddziaływało na jego organizm. Poziom energii i wewnętrznej siły jest zależny od tego ile kalorii spożywa pies. Jeśli więc ilość jedzenia będzie zbyt mała, aby w pełni zaspokoić jego potrzeby, to będzie się to odbijało bezpośrednio na jego zdrowiu.

Psy również mogą cierpieć na niedowagę. Co więcej, jest to tak samo poważny problem jak otyłość i w żadnym wypadku nie powinnaś go bagatelizować.

Jak więc widzisz, wiedza na temat tego, jak często powinnaś karmić psa jest bardzo istotna. Pozwolę sobie nawet stwierdzić, że jest to jedna z kluczowych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę będąc psim opiekunem. Dlatego też moim celem jest uświadomienie ci, jak poprawnie określić jak często twój pies powinien być karmiony, aby był w pełni sił i energii.

Od czego zależy częstotliwość karmienia psa

Zanim odpowiem ci na pytanie, jak często karmić psa, chce żebyś wiedziała, od czego ta częstotliwość powinna zależeć. Wpływ na to, ile porcji jedzenia dziennie powinien dostawać twój pies ma kilka czynników.

  • wiek psa
  • wielkość psa
  • aktywność fizyczna
  • stan zdrowia

Te właśnie czynniki mają wpływ na to, jak często powinnaś karmić swoje psa. Jak pewnie udało ci się już zauważyć, tych zmiennych jest kilka. Co więcej, mają one bezpośredni wpływ na siebie nawzajem.

Dlatego też nie można stworzyć jednej metody karmienia psa, która sprawdzi się w przypadku wszystkich czworonogów. Pod uwagę musisz wziąć wszystkie wspomniane przeze mnie czynniki.

Dopiero wówczas możesz mieć pewność, że częstotliwość z jaką karmisz swojego psiaka jest w pełni do niego dopasowana. Nie będzie on narażony ani na zbytnie przejedzenie, ani na niewystarczającą ilość jedzenia.

Ważne jest również to, aby znaleźć idealną miskę na jedzenie dla twojego pieska. Ma ona bardzo duży wpływ na komfort jedzenia twojego pupila. Mogę polecić ci miski od marki Bowl&Bone Republic. Serce mojego pupila skradła linia duo.

Z jaką częstotliwością karmić psa

Ustalając częstotliwość karmienia psa, skupię się na trzech etapach życia naszych czworonogów. Myślę, że jest to najbardziej klarowny podział, który pozwoli ci z łatwością określić, jakie jest realne zapotrzebowanie na ilość posiłków twojego pupila.

Jak często karmić szczeniaka

Bardzo często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że szczeniaki powinny bardzo dużo jeść, ponieważ intensywnie rosną. Po części jest to jak najbardziej prawda. Organizm młodych psów potrzebuje bardzo dużo energii do prawidłowego przeprowadzenia procesu dojrzewania. Co za tym idzie, niezbędne jest do tego zapewnienie pieskowi niezbędnej ilości kalorii.

Jednak same kalorie nie sprawią, że organizm pieska będzie miał pełnię sił, aby rosnąć. Podawane pieskowi jedzenie powinno być bogate w witaminy i składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego rozwoju.

Tak więc, nie chodzi jedynie o ilość podawanego szczeniakowi jedzenia ale również świadomość w doborze poszczególnych jego składników, które dostarczą pieskowi wszystko tego, czego potrzebuje.

Jak więc często powinnaś karmić twojego szczeniaka? W przypadku młodych piesków wskazane jest karmienie częste ale w postaci małych porcji. Jedzenie szczeniaka możemy podzielić na nawet 5 posiłków, podawanych w mniej więcej podobnych odstępach czasowych.

Taki sposób karmienia możesz stosować do momentu, gdy piesek będzie miał już mniej więcej pół roku. Wówczas powoli jego okres szczenięcy zaczyna się kończyć i staje się młodym psem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat etapów życia psa, to odsyłam cię do innego mojego wpisu, który znajdziesz TUTAJ.

Dlaczego szczeniaki powinny jeść nawet 5 razy dziennie

Argumentem przemawiającym za tym, dlaczego szczeniaki powinny mieć tak dużą ilość posiłków jest fakt, że ich budowa ciała nie pozwala im na zjedzenie dużych posiłków. Nie da się ukryć, że większość szczeniaków to ogromnie łakomczuchy. Widząc miskę pełną ulubionych smakołyków, nie będą potrafiły przerwać jedzenia w momencie, gdy poczują nasycenie.

W efekcie szczeniak może zjeść zdecydowanie zbyt dużo, co w konsekwencji może skończyć się bólem żołądka, uczuciem przejedzenia i brakiem sił. Częste powtarzanie się takiej sytuacji może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, między innymi do otyłości.

Jak często karmić dorosłego psa

Pies znajduje się w fazie dojrzałości przez zdecydowanie większą część swojego życia. Co za tym idzie, sposób porcjowania jedzenia dla twojego pupila, o którym ci zaraz opowiem, sprawdzi się przez znaczną długość jego życia.

Dorosły pies powinien dostawać jedzenie dwa razy dziennie. Ważne jest, aby posiłki były podawane o różnych porach dnia, tak aby psiak nie dostawał ich w niewielkiej odległości czasowej. Pies potrzebuje czasu, aby spokojnie strawić jedzenie zanim otrzyma kolejny posiłek.

Czy dwa posiłki dziennie to wystarczająca ilość jedzenia dla psa? Tak ale tylko wtedy jeśli, będą one zrównoważone i bogate we wszelkie potrzebne czworonogowi witaminy i składniki odżywcze.

Pomiędzy posiłkami daje mojemu pupilowi różne przysmaki. Staram się, aby w większości przypadków były to takie smakołyki, które przygotowałam dla niego samodzielnie. Mam wówczas pewność, że mój piesek dostaje produkt wykonany z najlepszych składników, bez ulepszaczy smaku. Jeśli ty również chcesz wykonać smakołyki DIY dla twojego pupila odsyłam cię do wpisu, który znajdziesz TUTAJ.

miska dla psa duo biala

Jak często karmić psiego seniora

W przypadku psich seniorów częstotliwość podawania jedzenia jest podobna do tego, jak ma to miejsce w przypadku dorosłych czworonogów, czyli dwa razy dziennie. Różnica polega bardziej na samej formie posiłków.

Psi seniorzy powinni dostawać więcej miękkiego, bardzo łatwego do pogryzienia jedzenia. Zęby starszych psów nie są już w stanie pogryźć twardej, suchej karmy. Dlatego w ich przypadku powinnaś postawić przede wszystkim na mokrą karmę dla psa.

Częstym problemem z którym mierzą się właścicieli starszych psiaków jest brak apetytu u ich piesków. W takiej sytuacji warto skonsultować się z weterynarzem.

Czy wiesz jak często powinieneś karmić swojego psa?

Psy powinny dostawać jedzenie w częstotliwości dopasowanej do ich wieku. Szczeniaki będą potrzebowały większej ilości posiłków, podzielonych na nieco mniejsze porcje.

Dorosłe psy powinny być karmione dwa razy dziennie. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku psich seniorów, z tą różnicą, że w ich przypadku powinna przeważać miękka, łatwa w pogryzieniu karma.

A ty jak często karmisz swojego pupila? Trzymasz się standardowych zasada czy może w przypadku twojego psiaka lepiej sprawdza się inny system karmienia?

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

3 komentarzy do “Jak często karmić psa

  1. Mój Atos dostaje dwa posiłki dziennie, rano zaraz gdy wstaniemy i wieczorem przed ostatnim spacerem. Ten system sprawdza nam się od 5 lat

    1. Świetnie, że udało się Wam wypracować rutynę, która się u Was sprawdza każdego dnia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies śpi na materacu w pokoju

Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

W wyborze najlepszego posłania ortopedycznego dla psa należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. To dopasowanie legowiska do indywidualnych potrzeb psa, zapewnienie jakości wykonania oraz odpowiednich materiałów, właściwy rozmiar i komfort, który oferuje, a także jego zdolność do wspierania stawów i kręgosłupa. Decyzja o posłaniu ortopedycznym to inwestycja w zdrowie psa, dlatego warto zadbać o [...]

Czytaj dalej… from Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

Czytaj dalej
piesek na legowisku z zabawkami

Objawy babeszjosy u psa

Wiedza na temat babeszjozy, jej przyczyn i sposobów leczenia jest kluczowa dla każdego właściciela psa. Zapoznanie się z możliwymi objawami i sposobami zapobiegania tej chorobie może pomóc w szybszym rozpoznaniu i skutecznym leczeniu. Objawy babeszjozy mogą być różnorodne i łatwo je przeoczyć. Czego się dowiesz z tego artykułu: Babeszjosa u psa W trosce o zdrowie [...]

Czytaj dalej… from Objawy babeszjosy u psa

Czytaj dalej
pies czeka na chodzniku

Podstawowa higiena psich uszu

Każdy opiekun psa powinien zrozumieć, że dbanie o higienę uszu nie jest tylko kwestią estetyki, lecz głównie troską o dobre samopoczucie pupila. Różne rasy mogą wymagać różnego podejścia do pielęgnacji uszu, dlatego też kluczowe jest systematyczne sprawdzanie ich stanu i odpowiednia pielęgnacja, dostosowana do indywidualnych potrzeb konkretnego psa. Czego się dowiesz z tego artykułu: Higiena [...]

Czytaj dalej… from Podstawowa higiena psich uszu

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup