Kaszel u psa: kenelowy, wsteczny. Przyczyny, objawy, leczenie | blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Dlaczego pies kaszle?

Zauważyłeś, że twój pies kaszle i nie wiesz, co to oznacza? Wiele zależy od przyczyny kaszlu. Być może był to jedynie jednorazowy incydent spowodowany zbyt szybkim jedzeniem lub też reakcją alergiczną. Jeśli jednak kaszel u psa powtarza się systematycznie, to jest to zdecydowanie bardziej poważna sprawa. W takiej sytuacji konieczna będzie konsultacja z jego weterynarzem.

kaszel wsteczny u psa

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Dlaczego pies kaszle
  • Powodów może być wiele, w tym kaszel wsteczny lub kenelowy
  • Jakie kroki podjąć, gdy pojawia się ten problem

Kaszel u psa

Czy nasze psiaki mogą być przeziębione? Jak najbardziej tak. Co więcej, objawy ich choroby często są nieco podobne to tych, które sami dobrze znamy. Ogólne osłabienie, katar czy nawet kaszel u psa. Niestety czasem sprawa jest nieco bardziej skomplikowana i nasz pupil może mieć podobne objawy przy o wiele bardziej poważnych schorzeniach. Czy wiesz, dlaczego pies kaszle?

Przyczyn wystąpienia kaszlu u psa może być naprawdę wiele. Dlatego też tak ważne jest to, abyś wiedział, co dolega twojemu pupilowi. Pozwoli to zareagować w odpowiednio szybki sposób, co może okazać się kluczowe w przypadku zdrowia twojego czworonoga.

Czym jest psi kaszel?

Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, że istnieje kilka rodzajów kaszlu, które mogą wystąpić u twojego pieska. Od tego, który z nich dotknie twojego psiaka, zależy jego sposób leczenia. Kaszel u psa zazwyczaj występuje wraz z innymi dolegliwościami. To właśnie one pomogą nam określeniu, jakiego rodzaju jest to kaszel.

Pies kaszle w dość podobny sposób jak człowiek. Dlatego też myślę, że z pewnością potrafisz samodzielnie wychwycić moment, gdy to twój czworonożny przyjaciel zaczyna kaszleć. Jeśli tylko zauważysz takie zachowanie u swojego pupila, powinieneś bardziej czujnie zacząć go obserwować. Upewnij się, czy był to jedynie jednorazowy incydent, czy też może twój piesek później kasłał jeszcze kilkukrotnie.

piesek stojący przy legowisku

Co oznacza kaszel u psa?

Możemy wymienić kilka najbardziej popularnych rodzajów kaszlu u psa. Jedne z nich są niegroźne. Inne z kolei powinny być dla ciebie sygnałem, mówiącym o konieczności zabrania twojego pupila na konsultacje do weterynarza. Jeśli chcesz poznać najczęściej spotykane u psiaków rodzaje kaszlu, przygotowałam dla ciebie przydatne zestawienie.

Kaszel wsteczny

Kaszel wsteczny u psa jest to rodzaj kaszlu, który z pewnością wywołuje u każdego psiego opiekuna strach w oczach. Piesek bowiem kaszle w taki sposób, że na pierwszy rzut oka wygląda, jakby się dusił.

Dzieje się tak, ponieważ pies bardzo szybko wdycha powietrze, jednocześnie nie wypuszczając go z powrotem. Często towarzyszy temu parskanie przez pieska lub – co gorsza – odruchy wymiotne.

Co jest przyczyną kaszlu wstecznego? 

– zbytnie rozemocjonowanie pieska, zarówno pozytywnymi odczuciami jak i negatywnymi

– podrażnienie dróg oddechowych

– nagła zmiana temperatury powietrza w miejscu, gdzie psiak przebywa

– kontakt z substancjami, które działają na psiaka drażniąco lub wywołują reakcję alergiczną

Jeśli u twojego psa wystąpi kaszel wsteczny, to tak naprawdę niewiele możesz zrobić. Jest to raczej jednorazowa dolegliwość, powstała na skutek konkretnej sytuacji lub zdarzenia.

Jedynym sposobem, który może przynieść ulgę pieskowi, jest przyłożenie ręki do jego nosa. Dlaczego? W ten sposób twój pupil zaprzestanie nerwowo wciągać powietrze, a w efekcie jego oddech powinien wrócić do normy.

Kaszel po posiłku

Zauważyłeś, że twój psiak po skończonym posiłku zaczyna pokasływać? Jeśli tak to możesz być pewien, że dolega mu tzw. kaszel po jedzeniu. Z czego on wynika? Przede wszystkim ze zbyt łapczywego jedzenia.

Psiak łakomczuch chce jak najszybciej zjeść pyszne jedzenie, które dla niego przygotowałeś. W efekcie wiele kąsków może być przez niego źle pogryzionych, a wręcz połkniętych w całości. Na skutek tego, zdecydowanie zbyt duże kawałki jedzenia mogą zablokować przełyk lub – co gorsza – tchawicę.

Takie zdarzenie może być bardzo niebezpieczne. O ile w większości przypadków piesek sam poradzi sobie z połknięciem zbyt dużego kawałka, to jednak nie zawsze musi mu się to udać. Wówczas może dojść do poważnego zakrztuszenia się, a w efekcie nawet niedotlenienia czworonoga.

kaszel kenelowy u psa

W takiej sytuacji skieruj pysk psiaka w dół, jednocześnie klepiąc go po grzbiecie. Jeśli nie przyniesie to oczekiwanego efektu, czym prędzej zawieź psiaka do najbliższego weterynarza.

Jak możesz zapobiec powstawaniu u twojego pieska kaszlu po jedzeniu? Jeśli zauważysz, że twój psiak ma tendencję do zbyt łapczywego jedzenia, pomyśl o misce spowalniającej jedzenie. Posiada ona specjalne wypustki tak, aby psiak musiał nieco wysilić się, aby dostać się do swojego posiłku.

Możesz też przed podaniem pieskowi jedzenia pokroić je na naprawdę drobne kawałeczki. Nawet jeśli pupil połknie cały kęs, to nie utknie on mu w gardle.

Kaszel kenelowy

Kaszel kenelowy to rodzaj kaszlu, którego występowanie powinno bardzo wzbudzić twoją czujność. Jest on wywołany zarażeniem się przez psiaka wirusem. W przypadku, gdy kaszel pieska wynika z infekcji bakteryjnej, w leczeniu niezbędna jest pomoc weterynarza.

Wraz z kaszlem kenelowym u pieska występuje również inne objawy. Ich znajomość pomoże ci w ocenieniu jaki rodzaj kaszlu dolega twojemu pieskowi. Objawami, które towarzyszą psu przy przypadłości, jaką jest kaszel kenelowy są:

– ospałość i osowiałość psa,

– brak apetytu,

– podwyższona temperatura,

– łzawienie oczu,

– wodnisty katar.

Kaszel kenelowy wymaga leczenia farmakologicznego. Dodatkowo musisz zadbać, aby w tym czasie twój psiak dużo odpoczywał i nie przemęczał się. Wszelkie stresujące go sytuacje ogranicz do minimum.

Kaszel z powodu schorzeń serca psa

Psiaki cierpiące na schorzenia kardiologiczne często kaszlą podczas snu. Jest to niestety bardzo częsta przypadłość u czworonogich chorujących na serce. Niestety nie jesteśmy w stanie pomóc pieskowi z kaszlem w takiej sytuacji. Naszym głównym zadaniem jest wówczas dbanie o serce pieska i utrzymanie go w najlepszej kondycji i zdrowiu.

Inne rodzaje kaszlu psa

Kaszel u psa może występować na skutek innych wrodzonych wad organizmu. Co możesz zrobić w takiej sytuacji oprócz stałego kontaktu z weterynarzem? Zadbaj, aby akcesoria pieska były zawsze w pełni czyste i higieniczne. Dobre warunki do życia to podstawa. 

Wygodne posłanie pomoże twojemu psiakowi odpowiednio zrelaksować się podczas snu i zregenerować swoje siły. Polecam ci wygodne, wypełnione antyalergicznym puchem, szare legowisko dla psa LOFT od Bowl&Bone Republic. Twój pupil będzie mógł w pełni odprężyć się w nocy.

Pies kaszle – co powinieneś zrobić?

Dbanie o zdrowie pupila to jedno z kluczowych zadań jako psiego opiekuna. To właśnie w twoich rękach leży szczęście twojego czworonożnego przyjaciela. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zadbać o zdrowie psa to odsyłam Cię do artykułu na naszym blogu. Odpowiadam w nim jak mądrze i odpowiedzialnie podejść do opieki nad czworonogiem.

Kaszel u psa niestety należy do tych dolegliwości, które możemy przeoczyć jeśli nasza opieka i troska o psiaka są niewystarczająca. Dlatego jeśli tylko zauważysz nietypowe zachowanie u twojego pupila bądź bardziej czujny. Kaszel wsteczny czy ten występujący po jedzeniu to nic złego i z pewnością pomożesz psiakowi sobie z nim poradzić.

Jednak w przypadku kaszlu sercowego czy też kenelowego sprawa wygląda nieco poważniej. Niezbędna będzie pomoc i wsparcie waszego weterynarza. Jeśli zauważysz u swojego pieska taki rodzaj kaszlu, to nie zwlekaj z reakcją.

Twój psiak miał kiedyś psi kaszel? Jeśli tak to jak myślisz, co było jego przyczyną? Mam nadzieje, że ten wpis pomoże ci ocenić, z jakim rodzajem kaszlu u swojego pieska masz do czynienia oraz jak możesz sobie z nim poradzić.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

3 komentarzy do “Dlaczego pies kaszle?

  1. Kaszel wsteczny jest niegroźną przypadłością, choć okropnie stresującą dla właściciela, ale wygląda na to, że wśród weterynarzy jest niezbyt znany. Konsultowałem się z dwoma weterynarzami w moim miasteczku, nie podam w którym, żeby im nie robić wstydu, choć przydałoby się, może by ich to zmotywowało do dokształcenia się… Obydwaj nie potrafili w stanie stwierdzić, co to takiego nawet na podstawie nagrania ataku tego kaszlu na komórce. Dopiero specjalistka-kardiolog w Zabrzu, do której zwróciłem się o pomoc, natychmiast rozpoznała objawy i mnie uspokoiła. Dzięki za artykuł!

    1. Cieszę się, że wiedza się przydała 🙂 Wszystkiego dobrego 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies bawi się zabawką przy legowisku

Jak wygląda pierwsza pomoc u psa

Pierwsza pomoc może być decydująca w ratowaniu zdrowia i życia naszego psa w nagłych sytuacjach. Wiedza na temat podstawowych procedur i umiejętność szybkiego reagowania jest niezwykle ważna dla każdego posiadacza psiaka. Musisz więc wiedzieć jak wygląda pierwsza pomoc u psa, abyś był przygotowany na ewentualne sytuacje awaryjne. Czego się dowiesz z tego artykułu: Pierwsza pomoc [...]

Czytaj dalej… from Jak wygląda pierwsza pomoc u psa

Czytaj dalej
piesek śpiący na legowisku

Mój pies jest osowiały – co to może oznaczać

Wielu posiadaczy psów doświadcza momentów, gdy ich pupile stają się nagle osowiałe, mało aktywne i wydają się nieco smutne. Ten nagły spadek energii i zapału może wywoływać niepokój i pytania. Dlaczego mój pies jest osowiały? Przyczyn takie stanu u twojego pieska może być naprawdę wiele. Kluczowy jest jednak fakt, że nagła osowiałość u psa zawsze [...]

Czytaj dalej… from Mój pies jest osowiały – co to może oznaczać

Czytaj dalej
dwa psy leżą na macie

5 sposobów na przekonanie psiego leniuszka do aktywności

Przekonanie psiego leniuszka do aktywności fizycznej to bardzo często nie lada wyzwanie. Wiele psiaków potrzebuje do tego odpowiedniej motywacji w formie nagrody. Dodatkowo warto sprawdzić jaki rodzaj aktywności najbardziej odpowiada twojemu czworonożnemu przyjacielowi. Jednym z najlepszych sposobów na zachęcenie pieska do wysiłku fizycznego jest twoje zaangażowanie w daną czynność. Czego się dowiesz z tego artykułu: [...]

Czytaj dalej… from 5 sposobów na przekonanie psiego leniuszka do aktywności

Czytaj dalej

NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter już teraz by otrzymywać informacje o nowościach, promocjach, poszerzać wiedzę o swoim czworonożnym przyjacielu oraz złapać rabat na pierwsze zamówienie!

ZAPISANO DO NEWSLETTERA

Cieszymy się, że chcesz być na bieżąco z naszymi nowościami i promocjami.

Ikona krzyżyka

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup