Dlaczego mój pies pije dużo wody? - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Dlaczego mój pies pije dużo wody?

To ile dziennie wody powinien wypijać twój pies zależy w bardzo dużej mierze od jego wagi. Jednakże wpływ na to ma również codzienna aktywność fizyczna, rodzaj zjadanej karmy, a także pora roku. Jeśli twój piesek pije zbyt mało wody to może to prowadzić do odwodnienia.

Ilość wody, którą powinien w ciągu całego dnia wypijać twój czworonożny przyjaciel jest zależna od jego masy ciała. W określonych sytuacjach zapotrzebowanie twojego pieska na wodę może wzrastać np podczas upałów lub wzmożonego wysiłku fizycznego.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Ilość wody, której potrzebuje piec w ciągu dnia zależy od jego wagi
  • Latem psy piją więcej wody
  • Jeśli pies spędza bardzo aktywnie czas, to jego organizm potrzebuje większego nawodnienia

Pies pije dużo wody

Czy znasz wszystkie podstawowe potrzeby twojego pieska? Jestem pewna, że tak. Jednym z nich jest picie wody. Podając mojemu czworonożnym przyjacielowi posiłek, zawsze dbam o to, aby tuż obok miał miseczkę wypełnioną czystą wodą. Mój pupil bardzo lubi napić się tuż po zjedzeniu. Pory posiłków nie jest to jednak jedyny moment w ciągu dnia, gdzie mój psiak ma ochotę na wodę.

Bardzo często gry wracamy do domu ze wspólnego spaceru, jedną z pierwszych rzeczy, którą robi mój psiak, jest udanie się do swojej miseczki i napicie się wody. Można powiedzieć, że jest to jego stały rytuał.

Gdy nadchodzi czas na trening nowych umiejętności, zawsze zabieram ze sobą butelkę z wodą. Mój psiak potrzebuje chwili oddechu i wody pomiędzy poszczególnymi ćwiczeniami.

Co jednak w momencie, gdy psiak wypija zdecydowanie zbyt dużo wody, także jaką ilość tak naprawdę możemy określić jako nadmierną? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Ile wody powinien pić pies

Zanim przejdziemy do tego, jakie mogą być przyczyny picia przez twojego czworonożnego przyjaciela dużej ilości wody, to zastanówmy się, jaka jest dzienna norma dla psiaka.

Jest to przecież istotna informacja, do której będzie odwoływać się ustalając czy twój pupil pije za dużo wody, czy też nie. Oczywiście musisz pamiętać, że zapotrzebowanie każdego pieska może być nieco inne. Zależy to od wieku, a także stylu życia twojego pieska.

Istotna jest tutaj również pora roku. Latem twój psiak będzie miał większe zapotrzebowanie na wodę niż zimą. Wysokie temperatury i duża ilość słońca sprawia, że pragnienie pieska jest większe. Sama z pewnością obserwujesz tą samą zależność latem w przypadku twojego organizmu.

Jeśli jednak uśredniamy zapotrzebowanie psa na wodę w ciągu dnia, to powinien on wypijać ok 50-60 ml na każdy kilogram ciała. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, że ilość ta jest zależna od masy ciała czworonoga.

Pies pije za mało wody

Należy również zwrócić uwagę na fakt, że twój czworonożny przyjaciel może mieć również problem z piciem zbyt małej ilości wody. Jest to równie niekorzystna sytuacja dla prawidłowego funkcjonowania jego organizmu.

Jeśli psiak nie będzie pił tyle wody, ile wynosi jego zapotrzebowanie, to może nieść to za sobą bardzo negatywne konsekwencje zdrowotne. Odwodnienie organizmu to bardzo poważny stan. Dlatego jeśli tylko zauważysz, że twój psiak drastycznie zmniejszył ilość wody, którą spożywa w ciągu dnia, to powinnaś zareagować natychmiast.

Poproś o pomoc weterynarza. W skrajnych wypadkach jest możliwe, że psiak będzie musiał być podłączony do kroplówki, aby odpowiednio nawodnić jego organizm w szybkim czasie. 

Takie sytuacje mogą mieć miejsce między innymi w bardzo upalne dni, gdy psiak nie ma stałego dostępu do wody. Dlatego gdy wiesz, że nadchodzi fala upałów, to pamiętaj, aby podejść do opieki nad twoim pieskiem ze szczególną ostrożnością.

Jeśli chciałabyś dowiedzieć się więcej na temat tego, jak zadbać o twojego pieska podczas upałów, to odsyłam cię do innego mojego wpisu, który znajdziesz TUTAJ.

Dlaczego mój pies pije dużo wody?

Powodów tego, że twój psiak pije nadmierną ilość wody może być kilka. Chciałabym jednak zaznaczyć, że jeśli twój piesek pije dużo wody, to nie zawsze będzie to powód do zmartwień. Być może w danej sytuacji jego organizm wykazuje wzmożone zapotrzebowanie na wodę.

Dlatego też chciałabym żebyś zapoznała się tym, co może powodować u twojego pieska zapotrzebowanie na wodę. Dzięki temu będziesz wiedziała w jaki sposób powinnaś postąpić w danej sytuacji.

Pies pije więcej wody latem

Nie da się ukryć, że latem temperatury na zewnątrz bywają naprawdę wysokie. Upały mają bezpośredni wpływ nie tylko na nas ale również na naszych czworonożnych przyjaciół.

Twój psiak również poci się podczas wysokich temperatur, choć w jego przypadku przebiega to nieco inaczej niż u ludzi. Psy obniżają temperaturę swojego ciała poprzez wystawianie na zewnątrz pyska języka. To właśnie za jego pomocą psiak stara się przywrócić w gorące dni prawidłową temperaturę swojego ciała.

Podczas upałów organizm psa potrzebuje więcej wody, właśnie na skutek pocenia się. Jest to jak najbardziej normalne i jestem pewna, że dobrze to znasz również z własnego życia.

Dlatego jest to jak najbardziej w porządku jeśli twój pies latem, a przede wszystkim w bardzo gorące dni pije dużo wody, więcej niż zazwyczaj. Dlatego też w trakcie upałów pamiętaj aby dbać o to, żeby twój psiak miał stały dostęp do miski z czystą, chłodną wodą.

Pies je dużo suchej karmy

Jeśli w codziennym jadłospisie twojego czworonożnego przyjaciela znajduje się w całości lub znaczącej części sucha karma, to taki rodzaj jedzenia może wzmagać u niego pragnienie. Jest to jak najbardziej zrozumiałe. Z pewnością zauważyłaś, że gdy podajesz pieskowi mokrą karmę, to jego zapotrzebowanie na wodę może być znacznie mniejsze.

Wynika to ze struktury suchej karmy, która jak sama nazwa wskazuje, jest sucha. Psiak może potrzebować wypić po posiłku więcej wody, aby dostarczyć swojemu organizmowi odpowiednią ilość płynów.

Pies jest bardzo aktywny fizycznie

Nieodłącznym elementem każdego treningu fizycznego jest butelka z wodą. Aktywność fizyczna sprawia, że nasz organizm ma wzmożoną potrzebę nawodnienia się. Poruszając się bardzo aktywnie spalamy kalorie, a także pocimy się. Właśnie dlatego nasze ciało tak samo i ciało naszych piesków potrzebuje wzmożonego nawodnienia.

Jeśli twój psiak trenuje nowe umiejętności lub lubi aktywnie i intensywnie bawić się na zewnątrz, to jest bardzo prawdopodobne, że w takie dni będzie pił więcej wody. Nic w tym oczywiście dziwnego. Co więcej, ja zawsze staram się w takich sytuacjach zabierać ze sobą przenośną miseczkę dla mojego czworonożnego przyjaciela oraz wodę. Podczas małej przerwie w zabawie, czy też treningu nalewam psiakowi picia, z którego on zawsze chętnie korzysta.

Pies może dużo pić z powodu choroby

Jeśli jednak nie możesz przypisać swojego pieska do żadnej z przywołanych przeze mnie sytuacji, a twój psiak pije bardzo dużo wody, to niestety sprawa może być dużo bardziej poważna.

Przyczyną takiego zachowania u pieska może być niestety choroba. Podczas dolegliwości związanych z prawidłowym funkcjonowaniu nerek u pieska może występować wzmożone zapotrzebowanie na wodę. Jednak tak naprawdę może być to jedną z oznak wielu chorób.

Dlatego jeśli zauważysz u pieska takie zachowanie, to zastanów się czy nie występują u niego jednocześnie inne, niepokojące objawy.

Zdrowa relacja pieska z wodą

Wiedząc ile wody powinien pić w ciągu dnia twój psiak oraz znając przyczyny tego, że pragnienie twojego pieska może być większe niż zazwyczaj, łatwiej będzie ci wyłapać wszelkie nieprawidłowości. Myślę, że to ważne, aby bardzo dobrze znać swojego pieska, ponieważ pomaga to lepiej zadbać o jego zdrowie.

Jakie podejście do picia wody ma twój psiak? Napisz mi swoją odpowiedź w komentarzu poniżej.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies śpi na materacu w pokoju

Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

W wyborze najlepszego posłania ortopedycznego dla psa należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. To dopasowanie legowiska do indywidualnych potrzeb psa, zapewnienie jakości wykonania oraz odpowiednich materiałów, właściwy rozmiar i komfort, który oferuje, a także jego zdolność do wspierania stawów i kręgosłupa. Decyzja o posłaniu ortopedycznym to inwestycja w zdrowie psa, dlatego warto zadbać o [...]

Czytaj dalej… from Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

Czytaj dalej
piesek na legowisku z zabawkami

Objawy babeszjosy u psa

Wiedza na temat babeszjozy, jej przyczyn i sposobów leczenia jest kluczowa dla każdego właściciela psa. Zapoznanie się z możliwymi objawami i sposobami zapobiegania tej chorobie może pomóc w szybszym rozpoznaniu i skutecznym leczeniu. Objawy babeszjozy mogą być różnorodne i łatwo je przeoczyć. Czego się dowiesz z tego artykułu: Babeszjosa u psa W trosce o zdrowie [...]

Czytaj dalej… from Objawy babeszjosy u psa

Czytaj dalej
pies czeka na chodzniku

Podstawowa higiena psich uszu

Każdy opiekun psa powinien zrozumieć, że dbanie o higienę uszu nie jest tylko kwestią estetyki, lecz głównie troską o dobre samopoczucie pupila. Różne rasy mogą wymagać różnego podejścia do pielęgnacji uszu, dlatego też kluczowe jest systematyczne sprawdzanie ich stanu i odpowiednia pielęgnacja, dostosowana do indywidualnych potrzeb konkretnego psa. Czego się dowiesz z tego artykułu: Higiena [...]

Czytaj dalej… from Podstawowa higiena psich uszu

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup