Dlaczego mój pies na mnie skacze - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Dlaczego mój pies na mnie skacze

Pies skacze pod wpływem silnych emocji. Zdarza się to w momencie, gdy cieszy się na twój widok jak i wtedy, gdy szuka oparcia w sytuacji, która wywołała u niego duży lęk. Żeby oduczyć psa skakania, możesz starać się go ignorować, aby nie czuł słuszności swojego zachowania lub spróbuj odwrócić jego uwagę.

Twój pies ma tendencję do tego aby na ciebie skakać? Jest to bardzo częste zachowanie u pupili. Jeśli chcesz oduczyć swojego pieska skakania na ciebie, dobrze abyś wcześniej zrozumiał, co jest powodem takie zachowania u twojego czworonożnego przyjaciela.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Pies może skakać na opiekuna zarówno w sytuacji, gdy czuje radość jak i lęk
  • W momencie gdy pies skacze, postaraj się go ignorować
  • Możesz spróbować odwrócić uwagę psa, gdy zaczyna on skakać

Mój pies na mnie skacze

Koniec spaceru w bardzo deszczowy i błotnisty dzień. Wracacie do domu, aż tu w pewnej chwili twój psiak skacze na ciebie, zostawiając stempelki ze swoich brudnych łapek na twoim ubraniu. Myślę, że dobrze znasz taką sytuację z codziennego życia z czworonogiem, ja niestety również.

W takich sytuacjach zastanawiałam się, dlaczego mój pies na mnie skacze. Nie znałam wówczas przyczyny takiego zachowania u psa. Jednak nie da się ukryć, że było to dla mnie bardzo frustrujące. Każda taka sytuacja wymagała późniejszego prania.

Miałam wręcz w pewnym momencie podejrzenie, że mój psiak wybiera skakanie na mnie takie dni, gdy pogoda na dworze sprawiała, że był on cały mokry lub brudny. Dlatego po kilku takich niemiłych sytuacjach postanowiłam od uczyć mojego pupila tego zachowania. Mam nadzieje, że moje wskazówki również tobie pomogą się uporać z tym problemem.

Dlaczego mój pies na mnie skacze

Przyczyn skakania twojego psa na ciebie może być kilka. Dlatego jeśli chcesz poradzić sobie z tym problemem, to powinnaś być świadoma wszystkich ewentualności. W takiej sytuacji przez twojego psiaka mogą przemawiać zarówno pozytywne emocje, jak i te negatywne.

– pies skacze z radości

Bardzo często przyczyną skakania na ciebie twojego pupila jest jego radość. Psiak w ten sposób chce wyrazić swoją ogromną ekscytację, której doświadcza w danym momencie.

Twój psiak zdaje sobie sprawę z tego, że skacząc na ciebie z pewnością zwróci na siebie uwagę. To właśnie na tym mu najbardziej zależy. Szczególnie często można zaobserwować takie zachowanie u psa, gdy spotykacie się, po twojej nieobecności, nawet jeśli trwała ona zaledwie kilka godzin.

Psiak skacze na ciebie wówczas z radości, że znów cię widzi. Myślę, że znasz to zachowanie u twojego pupila, gdy wracasz do domu, a on wita cię już od progu drzwi. W takiej sytuacji bardzo często objawem zadowolenia twojego pupila jest właśnie skoczenie na ciebie.

– pies skacze z powodu lęku

Tak jak wcześniej wspomniałam, twój pupil może skakać na ciebie z powodu przemawiającego przez niego uczucia lęku. Bardzo często takie zachowanie możemy zauważyć u psiaków cierpiących na lęk separacyjny. Gdy opiekun wraca do domu, to skacząc na niego psiak próbuje wyrazić swoje emocje, pomieszanie radości z lękiem i niepokojem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat lęku separacyjnego u psów, to odsyłam cię do artykułu, który znajdziesz TUTAJ. Jest to bardzo poważny problem, dlatego jeśli podejrzewasz, że może on dotyczyć twojego czworonożnego przyjaciela, to koniecznie dowiedz się więcej na ten temat. Mam nadzieje, że w moim wpisie znajdziesz wszystkie odpowiedzi, na swoje pytania w tej kwestii.

– pies skacze z powodu braku poczucia bezpieczeństwa

Twój pies czując się bardzo źle w sytuacji w której się znajduje, może za wszelką cenę szukać u ciebie wsparcia, aby poczuć się bezpiecznie. Zauważyłam, że mój pies bardzo często reaguje w ten sposób, gdy bardzo się czegoś przestraszy. Skacząc na mnie ma nadzieje, że wezmę go wtedy na ręce i tym samym będzie mógł poczuć się bezpiecznie.

Mój psiak jest dość mały i wzięcie go na ręce nie stanowi dla mnie dużej trudności. Jednak w przypadku dużych psów takie zachowanie nie ma racji bytu. Psiak skacząc na ciebie nie doświadczy tego, czego szuka, co w tej sytuacji może jeszcze bardziej pogłębić jego stres.

Dlatego też tak ważne jest to, aby nauczyć się odpowiednio reagować na sytuację, w której twój pies na ciebie skacze. W przeciwnym wypadku możesz nieświadomie umacniać w nim poczucie braku bezpieczeństwa.

Jak oduczyć psa skakania na mnie

Wiesz już co może sprawiać, że twój pies na ciebie skacze. Jak widzisz, powodów takiego zachowania u psa może być wiele. Na tej podstawie skuteczniej będzie ci zapanować nad postępowaniem twojego czworonożnego przyjaciela.

– ignoruj zachowanie psa próbuje na ciebie skakać

Jeśli widzisz, że twój psiak zamierza na ciebie wskoczyć, to postaraj się ignorować go do momentu, gdy zdecyduje się odpuścić. Mam tutaj na myśli unikanie kontaktu wzrokowego, które  jest podstawą w komunikacji z psem, ale nie tylko. Nie mów do swojego psiaka, nawet jeśli miałyby to być polecenia mające na celu zapanowanie nad nim.

Psy poprzez swoje zachowanie chcą wywołać u Ciebie określone działanie. Brak reakcji z twojej strony będzie sygnalizował twojemu czworonożnemu przyjacielowi, że jego zachowanie nie prowadzi do osiągnięcia założonego sobie celu.

Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że może być ci bardzo trudno ignorować swojego pupila w takiej sytuacji. Dla mnie również było to niełatwe zadanie. Jednak to właśnie konsekwencja twoich działań stanowi podstawę wywołania u psa zmiany w jego zachowaniu.

Jeśli jednego dnia będziesz mu na coś pozwalać, a kolejnego już nie, to będzie się on czuł skołowany. Nie będzie rozumiał z czego wynika twoje zachowanie i będzie doszukiwał się w sobie jego przyczyny. Dlatego jeśli decydujesz się na ignorowanie psa, gdy ten na ciebie skacze, to pamiętaj, że przede wszystkim musisz trzymać się swojej decyzji, jeśli ma ona przynieść oczekiwane skutki.

– odwracanie uwagi psa

Wiesz w jakich sytuacjach twój psiak najczęściej skacze na ciebie. Dlatego gdy tylko wyczujesz, że twój pupil zamierza na ciebie skoczyć, to postaraj się odwrócić jego uwagę. Jak możesz to zrobić? Na przykład próbując zainteresować go jakąś zabawką, obok której nie potrafi przejść obojętnie.

W przypadku mojego psiaka świetnie sprawdzają się zabawki z szeleszczącym wkładem. Wydawany przez nie dźwięk niemal od razu zwraca uwagę mojego psiaka i wówczas pupil skupia na nim swoje zainteresowanie. Chęć wskoczenia na mnie przestaje być dla niego czymś atrakcyjnym w tym momencie.

Czego nie polecam ci stosować jako formy odwracania uwagi twojego czworonożnego przyjaciela? Zdecydowanie są to smakołyki. Podczas treningu nowych umiejętności używam przysmaków jako formy nagrody dla mojego psiaka. Dlatego gdybym dała mu smakołyk w takiej sytuacji, to mój psiak mógłby to opacznie zrozumieć.

Jego rozum mógłby odebrać to właśnie jako nagrodę za dane zachowanie. W jego oczach skakanie na mnie stałoby się czymś, za co otrzymuje ulubiony smakołyk, a więc postępuje jak najbardziej słusznie i dostaje za to moją aprobatę.

– zmień pozycję aby zmylić psa

Jeśli chcesz uniknąć sytuacji, w której twój psiak na ciebie skacze, możesz ukucnąć aby znaleźć się na tym samym poziomie jak on. Psiak będzie trochę zdezorientowany twoim zachowaniem. Dodatkowo nie będzie miał potrzeby skoczyć na ciebie, ponieważ będzie znajdować się na tym samym poziomie.

Jest to metoda, która sprawdza się przede wszystkim wtedy, gdy twój pupil ma tendencję do tego, aby skakać na ciebie na przywitanie. Wiedząc to, w momencie gdy widzisz, że jest bardzo podekscytowany waszym spotkaniem, przywitać go kucając przed nim.

Skakanie psa na swojego opiekuna

Masz pełne prawo być niezadowolona z tego, że twój psiak na ciebie skacze. Pamiętaj jednak, że nie robi tego bez powodu. Niemalże zawsze przemawiają wówczas przez niego ogromne emocje, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Dlatego w takiej sytuacji spójrz nieco bardziej pobłażliwym okiem na swojego psiaka i zastanów się, dlaczego zachował się on właśnie w taki sposób.

Twojemu psiakowi często zdarza się na ciebie skakać? Jak sobie radzisz w takiej sytuacji?

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

2 komentarzy do “Dlaczego mój pies na mnie skacze

  1. Zawsze gdy wracam do domu to mój pies skacze na mnie na przywitanie, jest bardzo dużym psem więc nie ukrywam, że jest to mało przyjemne. Muszę nad tym z nim popracować

    1. Mam nadzieje, że korzystając z moich wskazówek uda cię się oduczyć psiaka skakania na Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup