Dlaczego mój pies na mnie warczy - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Dlaczego mój pies na mnie warczy

Twój pies może warczeć na ciebie w czasie zabawy, wtedy takie zachowanie jest normalne. Pies może warczeć na właściciela podczas jedzenia, komunikując że czuje się zagrożony i obawia się zabrania mu miski.

Warczenie psa w znacznej większości przypadków kojarzy nam się negatywnie. Co jednak myśleć o sytuacji, gdy psiak zaczyna powarkiwać na swojego opiekuna. Wiele zależy od tego, jakie dokładnie są intencje czworonoga. Nie każde warczenie psa oznacza, że kieruje się on w danej chwili agresją.

Mój pies na mnie warczy

 • pies może warczeć na ciebie, czyli swojego opiekuna, podczas wspólnej zabawy i jest to jak najbardziej normalne
 • pies może warczeć na ciebie w agresywny sposób w sytuacji, gdy coś jest nie w porządku z jego zdrowiem np odczuwa silny ból
 • pies może warczeć podczas posiłku w obawie, że będziesz chciała zabrać mu miskę z jedzeniem

Czy pomimo bardzo dobrej relacji z twoim psiakiem, zdarzają się sytuacje, gdy to twój pupil na ciebie warczy? Jest kilka przyczyn takie zachowania u psów. Warczenie nie zawsze bezpośrednio łączy się z agresją, co niestety jest bardzo często powielanym mitem.

Pies poprzez warczenie chce wyrazić swoją postawę w danej sytuacji, w której właśnie się znajduje. Dla psiaków ich opiekun jest bardzo ważny. Dlatego też jeśli twój pupil zaczyna na ciebie warczeć, to warto abyś zastanowiła się, co jest przyczyną takiego jego zachowania.

Tak więc, jeśli zadajesz sobie pytanie, dlaczego mój pies na mnie warczy, to przygotowałam dla ciebie kilka istotnych wskazówek, jak radzić sobie w takiej sytuacji. Mam nadzieje, że dzięki nim jeszcze lepiej poznasz swojego psiaka i to, co chce ci przekazać.

Dlaczego mój pies na mnie warczy

Powodów przez które pies warczy, może być naprawdę wiele. W tym wpisie chciałabym się jednak skupić na tym, dlaczego psiak warczy na ciebie, czyli swojego opiekuna. Jego zachowanie będzie wynikać z czego innego, niż ma to miejsce w przypadku, gdy psiak reaguje w ten sposób na inne psy lub obce osoby.

Pies warczy podczas jedzenia

Jedną z najczęściej powtarzających się sytuacji z codziennego życia, podczas których psiak może warczeć na swojego opiekuna, jest pora posiłku. Nie da się ukryć, że jedzenie jest bardzo ważne dla twojego pieska. Stanowi ono podstawę jego siły i zdrowia.

Dlatego też podczas posiłku psiak jest wyjątkowo czujny. Jeśli nie czuje się w tej sytuacji pewnie, może reagować warczeniem, gdy ktoś znajdzie się zbyt blisko jego miski. Nawet w przypadku, gdy jest to jego opiekun. Nie odbieraj tego zachowania personalnie. Nie oznacza ono, że psiak jest do ciebie negatywnie nastawiony. Po prostu moment posiłku jest dla niego bardzo ważny.

Jak możesz spróbować rozwiązać ten problem? Przede wszystkim zastanów się nad tym, w jakim celu znajdujesz się tak blisko pupila, podczas gdy jest on w trakcie posiłku. Nie musisz pilnować go podczas jedzenia, jeśli nie ma co do tego istotnych powodów.

Podaj pupilowi jedzenie i pozwól mu spokojnie zjeść. Myślę, że ty również czułabyś się niekomfortowo, gdyby ktoś był zbyt blisko ciebie podczas posiłku i cały czas cię obserwował.

Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy ze względów zdrowotnych musisz być blisko psiaka podczas posiłku, aby upewnić się, że pupil nie je zbyt szybko, jeśli ma z tym problem lub czy aby na pewno połknął podany mu lek.

Co zrobić żeby pies nie warczał na ciebie podczas jedzenia

Musisz przekonać psa, że nie musi obawiać się twojej ingerencji w jego posiłek. Główną obawą psiaka podczas jedzenia, gdy zaczyna on warczeć jest to, że myśli, że chcesz mu zabrać miskę. 

Co więc powinnaś zrobić w momencie, gdy twój pies zaczyna na ciebie warczeć? Przede wszystkim, nie należy wówczas odchodzić psiaka. Pupil odbierze to jako skutek swojego zachowania, a co za tym idzie, że było ono słuszne. Psiak będzie myślał, że jego warczenie spowodowało twoje oddalenie się, a więc jego przypuszczenia nie były błędne.

Dlatego gdy psiak zaczyna warczeć podczas jedzenia, pozostań w miejscu i co ważne, nie ruszaj się. Dopiero gdy psiak przestanie, to możesz się od niego oddalić. Nie będzie wówczas łączyć swojego warczenia z twoim odsunięciem się od niego.

Jeśli chcesz jeszcze bardziej wzmocnić u twojego pupila poczucie, że w żadnym wypadku nie chcesz mu zabrać miski, musisz pokazać mu, że w tej kwestii może ci w pełni ufać. Część posiłku możesz podawać mu z ręki, aby wiedział że nie zamierszsz muz abrać jedzenia, a wrecz przciwnie, sama mu je podajesz.

Pies warczy podczas zabawy

Wspólna zabawa to bardzo ważny czas dla psiaka i jego opiekuna. Pies ma okazję, aktywnie spędzić czas, co jest bardzo lubianą formą rozrywki przez znaczną większość czworonogów. Co więcej, wspólna zabawa ma bardzo pozytywny wpływ na twoją więź z pupilem. Wasza relacja staje się mocniejsza i trwalsza.

Czy jednak podczas wspólnej zabawy twój pupil czasami zaczyna na ciebie warczeć? Jeśli tak, to pewnie zastanawiasz się, jak interpretować takie zachowanie twojego pieska.

Warczenie psa myślę, że większości z nas kojarzy negatywnie. Jeśli psiak zaczyna wydawać z siebie odgłosy warknięcia, to znak, że coś  jest nie w porządku. Jakaś sytuacja lub napotkana osoba spowodowała, że pies czuje się zaniepokojony.

Jednak czy zawsze warczenie psa ma negatywny wydźwięk? Otóż nie. W niektórych przypadkach warczenie psa wcale nie musi oznaczać złości i agresji ze strony psa. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że w takich sytuacjach, dźwięk wydawany przez psa brzmi nieco inaczej.

Jeśli psiak powarkuje podczas zabawy, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że jest to oznaka jego zadowolenia i radości. Gdy piesek warczy w nieco inny sposób, wydając wyższe dźwięki, a przy tym naprzemiennie radośnie podszczekuje, to jest to zachęta do kontynuowania wspólnej zabawy.

Najczęściej psiak warczy podczas zabawy, gdy wybieracie aktywność opierającą się na zapasach, siłowaniu czy przeciąganiu. Mój psiak szczególnie lubi szarpanie przy pomocy bulletu od Bowl&Bone Republic, wykonanego z grubego, porządnego sznura.

Podczas zabawy w przeciąganie i siłowanie z mną, mojemu psiakowi zdarza się powarkiwać i jest to jak najbardziej normalne. Tak więc jeśli obawiasz się tego, że twój psiak warczy podczas wspólnej zabawy z tobą, to chcę cię jak najbardziej uspokoić.

Pies warczy w zabawie z innymi psami

Jeśli jednak zauważysz, że twój psiak zaczyna warczeć podczas zabawy z innym psem, to jest sytuacja, która wymaga twojej obserwacji. Możliwe, że jest to wesołe powarkiwanie, tak jak ma to miejsce w przypadku zabawy z tobą. Wtedy wszystko jest jak najbardziej w porządku.

W przypadku, gdy warczenie psa jest głośne i wyraźne, a dodatkowo twój psiak wygląda na wyraźnie spiętego, to zdecydowanie coś jest nie w porządku. W tej sytuacji warczenie jest sygnałem uspokajającym psa. Postaraj się rozdzielić psiaki, tak aby rozładować stresującą atmosferę zanim napięcie między psami będzie naprawdę poważne.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego czym są sygnały uspokajające i jak poprawnie je odczytywać? Jeśli tak to odsyłam cię do innego mojego wpisu, który znajdziesz TUTAJ.

Pies warczy na ciebie w agresywny sposób

Niestety, istnieje również taka możliwość, że twój pies warczy na ciebie w agresywny sposób. Nie należy ignorować takiego zachowania u psa, ponieważ nie można oczekiwać, że problem sam z siebie się rozwiąże.

Jeśli twój psiak powarkuje nieustannie od momentu, gdy wzięłaś go pod swoją opiekę, to dobrym rozwiązaniem będzie szkolenie z behawiorystą. Ocena specjalisty może znaleźć przyczynę takiego zachowania u psa, a także nauczy cię, jak sobie z nią poradzić.

W przypadku, gdy twój psiak zaczął nagle z dnia na dzień na ciebie warczeć, to ewidentnie coś jest nie w porządku. Zastanów się co ostatnimi czasy działo się w życiu twojego psiaka, że zaczął on zachowywać się w taki sposób. Być może doznał dużego stresu lub strachu.

Pies może odczuwa ból i nie chce, aby ktokolwiek się do niego zbliżał. W takiej właśnie sytuacji twój psiak może warczeć na ciebie w agresywny sposób. Konieczne będzie udanie się na wizytę do weterynarza.

Dlaczego mój pies na mnie warczy

Przyczyn warczenia na ciebie twojego psa może być kilka. Zastanów się w jakiej sytuacji twój psiak zachowuje się w taki sposób i co może nim kierować. Pomoże ci to podjąć odpowiednie kroki w zapanowaniu nad tym.

Twojemu psiakowi zdarza się na ciebie warczeć? Jeśli tak, to opisz w komentarzu sytuację, w której twój piesek zachował się właśnie w taki sposób.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

19 komentarzy do “Dlaczego mój pies na mnie warczy

 1. Mój właśnie warczy w czasie zabawy i myślałam, że coś jest nie tak. Faktycznie robi to w momencie gdy bawimy się w przeciąganie.

  1. Jeśli zdarza się to tylko właśnie podczas wspólnej zabawy, to nie masz się o co martwić 🙂

 2. Ja ostatanio mam duży problem z moim małym psem, warczy na mnie a czasami nawet atakuje, warczy w różnych sytuacjach więc ciężko mi określić co mu jest. Kiedyś mogłam do niego podejść bez obaw teraz zastanawiam się czy mnie nagle nie zaatakuje. Mam w domu małe dzieci i boję się je zostawiać z nim sam na sam, dzieci też zaczęły się go bać .Nie wiem co robić 🙁

  1. Jeśli jest to sytuacja, która pojawiła się dopiero od niedawna, to rzeczywiście ewidentnie coś jest nie w porządku. Być może pieskowi coś dolega, w pierwszej kolejności poleciłabym wizytę u weterynarza. Pupil może w ten sposób reagować na ból, warcząc chce odstraszyć od dotykania go. Następnie warto umówić cię na spotkanie z behawiorystą, podpowie co mogło wywołać takie zachowanie u pieska, a przed wszystkim jak powinniście postępować gdy piesek zaczyna na Was warczeć.

 3. Warczenie psa podczas jedzenia jest normalne i wcale mnie to nie dziwi. Też byłabym zdenerwowana gdy ktoś podchodził do mnie zbyt blisko gdy jem

  1. To prawda, dlatego jeśli tylko możemy, to pozwólmy swojemu pieskowi zjeść posiłek w pełnym spokoju.

 4. Zauważyłam, że mój pies warczy gdy głaszczę jakiegoś innego psa. I to wygląda jakby warczał właśnie na mnie, a nie na tego drugiego psa, co ciekawe.

  1. Bardzo możliwe, że twój piesek reaguje w ten sposób, ponieważ jest zazdrosny, gdy w jego obecności skupiasz swoją uwagę na innym psie.

 5. Moja sunia nigdy nie warczy Nie wiem co by się musiało zdarzyć żeby okazała niezadowolenie Miałam psa tej samej rasy był kochany ale potrafił nie tylko warczeć ale i ugryźć Wszystko uchodziło mu na sucho Psy są różne jak ludzie

  1. To absolutna prawda, psiaki potrafią się między sobą bardzo różnić charakterem i usposobieniem nawet jeśli są dokładnie tej samej rasy.

 6. Mój pies leżał u mnie na łóżku i podeszłam go pogłaskać, w pewnym momencie gdy zbliżyłam do niego twarz , zaczął na mnie warczeć. Zdarzyło się to pierwszy raz w życiu, nigdy nic takiego nie robił i wręcz bardzo lubił się przytulać. Zrobił sie agresywny do innych ludzi i jak ktoś chce go pogłaskać to warczy. Nie wiem co sie z nim dzieje i nie wiem czy nie zajrzeć do behawiorysty. Później jakby wiedział ze zrobił źle, chodził i patrzył się na mnie przepraszającym wzrokiem. Nie wiem co robić 🤷🏽‍♀️

  1. Jeśli jest to sytuacja, która jest nowa i zaczęła się z dnia na dzień to tak jak piszesz, myślę że spotkanie z behawiorystą może być najbardziej pomocne. Szczególnie w momencie gdy nie możesz w pamięci przywołać żadnej sytuacji, która mogłaby się przyczynić do powstania takiego zachowania u psa.

 7. A co w sytuacji, kiedy pies warczy, gdy skompli o jedzenie, które aktualnie któryś z domowników je, a ja próbuje go odciągnąć od tego??

  1. Wymuszanie jedzenia to bardzo częsty problem u psiaków. Niedługo opublikuje oddzielny wpis, który będzie w pełni poświęcony właśnie na ten temat.

 8. A co w sytuacji gdy pies śpi z nami w łóżku i zdarza się tak że mąż poruszy go niechcący nogą lub przesunie, lub dotknie ręką to warknie, ale tak w miarę delikatnie bez większej agresji. Psiak ma 6 miesięcy…

  1. Jeśli psiak zachowuje się w ten sposób podczas snu to bardzo możliwe, że nie jest świadomy tego w jakim miejscu się właśnie znajduje. Reaguje warczeniem ponieważ nie ma świadomość tego, że zachowuje się tak względem swojego opiekuna.

 9. Mój pies warczy gdy podchodzimy do jego legowiska i tego nie chce. Ma 7 miesięcy, nie ugryzł by tak mocno a bardziej jako ostrzeżenie. Po całej takiej sytuacji czuje się źle i przychodzi na “przeprosiny”. Nie wiem czy mam to traktować jako jego próbe powiadomienia jak się on czuje? Aczkolwiek nie chce też żeby pies mi dyktowal warunki we własnym domu.

  1. Generalnie nie powinno tak być. Legowisko jest miejscem którego nie powinien bronić psiak przed swoim opiekunem.
   Jeżeli ta sytuacja będzie się powtarzała sugeruję konsultację u behawiorysty. Mama nadzieję, że szybko pomoże 🙂

 10. Nie wiem czy to normalne jak pies dostaje „ turbo doładowania” przy posiłku .Gdy pies jest młody i mały ma prawo to się zdarzyć .Inaczej się sprawy mają przy dorosłym i dużym piesku. Miałem taki problem i skończyło się to u behawiorysty.Korygował go długo ale było warto bo pies nie jest agresywny i budzi nasze zaufanie a nie niepewność czy strach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

welniany sweterek dla psa w haftowane sniezynki granatowy

Jak rozpoznać czy mojemu psu jest zimno

Rozpoznanie, czy naszemu psu jest zimno, to kluczowa kwestia. Obserwacja zachowań psa – takich jak drżenie, kurczenie się w kłębek czy szukanie cieplejszych miejsc – może wskazywać na to, że jest mu chłodno. Zapewnienie psu ciepła poprzez ciepłe ubranko lub miękki koc, odpowiednie izolowanie domu oraz zapewnienie ciepłego legowiska jest niezbędne, szczególnie w chłodniejszych miesiącach. [...]

Czytaj dalej… from Jak rozpoznać czy mojemu psu jest zimno

Czytaj dalej
pies ze smyczą w zębach stoi na tle kwiatów

Sztuczki i ćwiczenia, które uczynią twojego psa bardziej inteligentnym

Nauka nowych sztuczek przynosi radość i satysfakcję zarówno psu, jak i właścicielowi, tworząc niezapomniane chwile. Proces ten nie tylko rozwija zdolności intelektualne psa, ale także buduje trwałą więź między zwierzęciem, a jego opiekunem. Każdy pies jest unikalny, a tempo nauki może się różnić, co podkreśla indywidualny rozwój każdego zwierzaka. W rezultacie trening staje się nie [...]

Czytaj dalej… from Sztuczki i ćwiczenia, które uczynią twojego psa bardziej inteligentnym

Czytaj dalej
drewniana miska dla psa podwójna naturalne drewno

Przepisy na domowe smakołyki dla psa z wołowiny

Warto przygotować samodzielnie smakołyki dla psa, ponieważ możemy kontrolować ich skład, dostosowując go do potrzeb i ewentualnych alergii pupila. Ponadto, przygotowywanie przekąsek to doskonała okazja do budowania więzi z psem i wspólnej zabawy. To także doskonały sposób na dbanie o zdrową dietę pupila, unikając sztucznych dodatków i konserwantów. Czego się dowiesz z tego artykułu Domowe [...]

Czytaj dalej… from Przepisy na domowe smakołyki dla psa z wołowiny

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup