Dlaczego pies warczy na właściciela? | Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Dlaczego mój pies na mnie warczy?

Dlaczego pies warczy na właściciela w różnych sytuacjach? Twój pies może warczeć na ciebie w czasie zabawy, wtedy takie zachowanie jest normalne. Pies może warczeć na właściciela podczas jedzenia, komunikując że czuje się zagrożony i obawia się zabrania mu miski. Powodów warczenia na ciebie twojego psa może być naprawdę dużo.

Wpis rozbudowano o:

  • Sposoby jak skarcić psa za warczenie

Czego się dowiesz z tego artykułu

  • pies może warczeć na ciebie, czyli swojego opiekuna, podczas wspólnej zabawy i jest to jak najbardziej normalne
  • pies może warczeć na ciebie w agresywny sposób w sytuacji, gdy coś jest nie w porządku z jego zdrowiem np. odczuwa silny ból
  • pies może warczeć podczas posiłku w obawie, że będziesz chciała zabrać mu miskę z jedzeniem.

Pies warczy na właściciela w znacznej większości przypadków w sytuacjach o negatywnym kontekście. Co jednak myśleć o sytuacji, gdy psiak zaczyna powarkiwać na swojego opiekuna. Wiele zależy od tego, jakie dokładnie są intencje czworonoga. Nie każde warczenie psa oznacza, że kieruje się on w danej chwili agresją.

Dlaczego pies warczy na właściciela?

Czy pomimo bardzo dobrej relacji z twoim psiakiem, zdarzają się sytuacje, gdy to twój pies na ciebie warczy? Jest kilka przyczyn takie zachowania u psów. Pies warczy na właściciela nie zawsze bezpośrednio z powodu powiązanego z agresją, co niestety jest bardzo często powielanym mitem.

Pies poprzez warczenie chce wyrazić swoją postawę w danej sytuacji, w której właśnie się znajduje. Dla psiaków ich opiekun jest bardzo ważny. Dlatego też jeśli twój pupil zaczyna na ciebie warczeć, to warto abyś zastanowiła się, co jest przyczyną takiego jego zachowania.

Tak więc, jeśli zadajesz sobie pytanie, dlaczego mój pies na mnie warczy, to przygotowałam dla ciebie kilka istotnych wskazówek, jak radzić sobie w takiej sytuacji. Mam nadzieje, że dzięki nim jeszcze lepiej poznasz swojego psiaka i to, co chce ci przekazać.

Dlaczego pies na mnie warczy?

Powodów, przez które pies na ciebie warczy, może być naprawdę wiele. W tym wpisie chciałabym się jednak skupić na tym, dlaczego psiak warczy na ciebie, czyli swojego opiekuna. Jego zachowanie będzie wynikać z czego innego, niż ma to miejsce w przypadku, gdy psiak reaguje w ten sposób na inne psy lub obce osoby.

Pies warczy podczas jedzenia

Jedną z najczęściej powtarzających się sytuacji z codziennego życia, podczas których psiak może warczeć na swojego opiekuna, jest pora posiłku. Nie da się ukryć, że jedzenie jest bardzo ważne dla twojego pieska. Stanowi ono podstawę jego siły i zdrowia.

Dlatego też podczas posiłku psiak jest wyjątkowo czujny. Jeśli nie czuje się w tej sytuacji pewnie, może reagować warczeniem, gdy ktoś znajdzie się zbyt blisko jego miski. Nawet w przypadku, gdy jest to jego opiekun. Nie odbieraj tego zachowania personalnie. Nie oznacza ono, że psiak jest do ciebie negatywnie nastawiony. Po prostu moment posiłku jest dla niego bardzo ważny. Dlatego pies warczy na właściciela podczas jedzenia.

Więc jeśli zastanawiasz się dlaczego pies na mnie warczy gdy podchodzę blisko podczas jego pory posiłku, to nie wynika to z jego agresywnego zachowania, a po prostu tak jak wcześniej wspomniałam chęci zjedzenia w spokoju.

Jak możesz spróbować rozwiązać ten problem? Przede wszystkim zastanów się nad tym, w jakim celu znajdujesz się tak blisko pupila, podczas gdy jest on w trakcie posiłku. Nie musisz pilnować go podczas jedzenia, jeśli nie ma co do tego istotnych powodów.

Podaj pupilowi jedzenie i pozwól mu spokojnie zjeść. Myślę, że ty również czułabyś się niekomfortowo, gdyby ktoś był zbyt blisko ciebie podczas posiłku i cały czas cię obserwował.

Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy ze względów zdrowotnych musisz być blisko psiaka podczas posiłku, aby upewnić się, że pupil nie je zbyt szybko, jeśli ma z tym problem lub czy aby na pewno połknął podany mu lek.

dlaczego pies warczy na właściciela

Co zrobić żeby pies nie warczał na ciebie podczas jedzenia

Musisz przekonać psa, że nie musi obawiać się twojej ingerencji w jego posiłek. Główną obawą psiaka podczas jedzenia, gdy zaczyna on warczeć jest to, że myśli, że chcesz mu zabrać miskę. 

Co więc powinnaś zrobić w momencie, gdy twój pies zaczyna na ciebie warczeć? Przede wszystkim, nie należy wówczas odchodzić psiaka. Pupil odbierze to jako skutek swojego zachowania, a co za tym idzie, że było ono słuszne. Psiak będzie myślał, że jego warczenie spowodowało twoje oddalenie się, a więc jego przypuszczenia nie były błędne.

Dlatego gdy psiak zaczyna warczeć podczas jedzenia, pozostań w miejscu i co ważne, nie ruszaj się. Dopiero gdy psiak przestanie, to możesz się od niego oddalić. Nie będzie wówczas łączyć swojego warczenia z twoim odsunięciem się od niego.

Jeśli chcesz jeszcze bardziej wzmocnić u twojego pupila poczucie, że w żadnym wypadku nie chcesz mu zabrać miski, musisz pokazać mu, że w tej kwestii może ci w pełni ufać. Część posiłku możesz podawać mu z ręki, aby wiedział że nie zamierszsz muz abrać jedzenia, a wrecz przciwnie, sama mu je podajesz.

Pies warczy podczas zabawy

Wspólna zabawa to bardzo ważny czas dla psiaka i jego opiekuna. Pies ma okazję, aktywnie spędzić czas, co jest bardzo lubianą formą rozrywki przez znaczną większość czworonogów. Co więcej, wspólna zabawa ma bardzo pozytywny wpływ na twoją więź z pupilem. Wasza relacja staje się mocniejsza i trwalsza.

Czy jednak podczas wspólnej zabawy twój pupil czasami zaczyna na ciebie warczeć? Jeśli tak, to pewnie zastanawiasz się, jak interpretować takie zachowanie twojego pieska.

Warczenie psa myślę, że większości z nas kojarzy negatywnie. Jeśli psiak zaczyna wydawać z siebie odgłosy warknięcia, to znak, że coś  jest nie w porządku. Jakaś sytuacja lub napotkana osoba spowodowała, że pies czuje się zaniepokojony.

Jednak czy zawsze warczenie psa ma negatywny wydźwięk? Otóż nie. W niektórych przypadkach warczenie psa wcale nie musi oznaczać złości i agresji ze strony psa. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że w takich sytuacjach, dźwięk wydawany przez psa brzmi nieco inaczej.

Jeśli psiak powarkuje podczas zabawy, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że jest to oznaka jego zadowolenia i radości. Gdy piesek warczy w nieco inny sposób, wydając wyższe dźwięki, a przy tym naprzemiennie radośnie podszczekuje, to jest to zachęta do kontynuowania wspólnej zabawy.

Najczęściej psiak warczy podczas zabawy, gdy wybieracie aktywność opierającą się na zapasach, siłowaniu czy przeciąganiu. Mój psiak szczególnie lubi szarpanie przy pomocy bulletu od Bowl&Bone Republic, wykonanego z grubego, porządnego sznura.

Podczas zabawy w przeciąganie i siłowanie ze mną, mojemu psiakowi zdarza się powarkiwać i jest to jak najbardziej normalne. Tak więc jeśli obawiasz się tego, że twój psiak warczy podczas wspólnej zabawy z tobą, to chcę cię jak najbardziej uspokoić.

Pies warczy na właściciela podczas zabawy, ale dlatego, że w ten sposób rozładowuje swoje wewnętrzne emocje. Wspólne spędzanie czasu z opiekunem to dla psa bardzo ważny czas. Wywołuje to u twojego czworonożnego przyjaciela bardzo wiele emocji, z którymi stara się sobie poradzić właśnie między innymi za pomocą warczenia.

Pies warczy w zabawie z innymi psami

Jeśli jednak zauważysz, że twój psiak zaczyna warczeć podczas zabawy z innym psem, to jest sytuacja, która wymaga twojej obserwacji. Możliwe, że jest to wesołe powarkiwanie, tak jak ma to miejsce w przypadku zabawy z tobą. Wtedy wszystko jest jak najbardziej w porządku.

W przypadku, gdy warczenie psa jest głośne i wyraźne, a dodatkowo twój psiak wygląda na wyraźnie spiętego, to zdecydowanie coś jest nie w porządku. W tej sytuacji warczenie jest sygnałem uspokajającym psa. Postaraj się rozdzielić psiaki, tak aby rozładować stresującą atmosferę, zanim napięcie między psami będzie naprawdę poważne.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego czym są sygnały uspokajające psa i jak poprawnie je odczytywać? Jeśli tak to odsyłam cię do innego mojego wpisu. Znajdziesz go TUTAJ.

Pies warczy na ciebie w agresywny sposób

Niestety, istnieje również taka możliwość, że twój pies warczy na ciebie w agresywny sposób. Nie należy ignorować takiego zachowania u psa, ponieważ nie można oczekiwać, że problem sam z siebie się rozwiąże.

Jeśli twój psiak powarkuje nieustannie od momentu, gdy wzięłaś go pod swoją opiekę, to dobrym rozwiązaniem będzie szkolenie z behawiorystą. Ocena specjalisty może znaleźć przyczynę takiego zachowania u psa, a także nauczy cię, jak sobie z nią poradzić.

W przypadku, gdy twój psiak zaczął nagle z dnia na dzień na ciebie warczeć, to ewidentnie coś jest nie w porządku. Zastanów się, co ostatnimi czasy działo się w życiu twojego psiaka, że zaczął on zachowywać się w taki sposób. Być może doznał dużego stresu lub strachu.

Pies może odczuwa ból i nie chce, aby ktokolwiek się do niego zbliżał. W takiej właśnie sytuacji twój psiak może warczeć na ciebie w agresywny sposób. Konieczne będzie udanie się na wizytę do weterynarza.

Jeśli zadajesz sobie pytanie dlaczego mój pies warczy jak go przytulam, to być może potrzebna będzie pomoc behawiorysty. Pomoże ci on zrozumieć zachowanie twojego pieska, a także jak z nim postępować aby czuł się przy tobie w pełni dobrze i bezpiecznie. Jestem pewna, że żadna psia opiekunka nie chce, aby jej psiak na nią warczał.

W jaki sposób skarcić psa za warczenie

Karanie psa za warczenie może być niewłaściwe, ponieważ warczenie jest naturalnym zachowaniem psa, które może wskazywać na niepokój, strach, nieśmiałość lub obronę. Karanie psa za wyrażanie tych uczuć może jedynie nasilić niepożądane zachowanie lub zwiększyć poziom stresu u zwierzęcia. Zamiast tego, warto zrozumieć przyczyny warczenia i pracować nad rozwiązaniem problemu. Oto kilka sugestii:

Zidentyfikuj przyczynę

Spróbuj zrozumieć, dlaczego pies warczy. Czy to reakcja na obawę, nieśmiałość, czy może próba obrony swojej przestrzeni? Zrozumienie przyczyny jest kluczowe do skutecznego zarządzania zachowaniem.

Nie karz agresją

Unikaj fizycznego czy psychicznego karania psa za warczenie. Takie działania mogą zwiększyć agresję lub zrodzić problemy związane z zaufaniem.

Szkoła posłuszeństwa

Włącz psa do szkolenia posłuszeństwa, aby nauczyć go odpowiedniego zachowania. Komendy takie jak “stop” czy “dosyć” mogą być przydatne w kontroli warczenia.

Poznaj sygnały uspokajające

Naucz się rozpoznawać sygnały uspokajające u psa, takie jak zgrzytanie zębami, wywijanie ogona, obniżanie ciała. Reaguj na te sygnały, aby unikać eskalacji napięcia.

Konsultacja z trenerem lub behawiorystą

Jeśli warczenie staje się problemem, skonsultuj się z profesjonalnym trenerem psów lub behawiorystą zwierzęcym. Oni będą w stanie dostosować podejście do konkretnych potrzeb psa.

Ważne jest, aby pamiętać, że komunikacja psa odbywa się za pomocą różnych sygnałów, w tym warczenia. Zamiast karania, lepiej jest zrozumieć motywacje psa i pracować nad budowaniem pozytywnego i zaufanego stosunku.

piesek w sweterku

Dlaczego mój pies na mnie warczy? Podsumowanie

Przyczyn warczenia na ciebie twojego psa może być kilka. Bardzo często zdarza się, że pies warczy na domowników. Zastanów się, w jakiej sytuacji twój psiak zachowuje się w taki sposób i co może nim kierować. Pomoże ci to podjąć odpowiednie kroki w zapanowaniu nad tym.

Twojemu psiakowi zdarza się na ciebie warczeć? Jeśli tak, to opisz w komentarzu sytuację, w której twój piesek zachował się właśnie w taki sposób.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz, abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

19 komentarzy do “Dlaczego mój pies na mnie warczy?

  1. Mój właśnie warczy w czasie zabawy i myślałam, że coś jest nie tak. Faktycznie robi to w momencie gdy bawimy się w przeciąganie.

    1. Jeśli zdarza się to tylko właśnie podczas wspólnej zabawy, to nie masz się o co martwić 🙂

  2. Ja ostatanio mam duży problem z moim małym psem, warczy na mnie a czasami nawet atakuje, warczy w różnych sytuacjach więc ciężko mi określić co mu jest. Kiedyś mogłam do niego podejść bez obaw teraz zastanawiam się czy mnie nagle nie zaatakuje. Mam w domu małe dzieci i boję się je zostawiać z nim sam na sam, dzieci też zaczęły się go bać .Nie wiem co robić 🙁

    1. Jeśli jest to sytuacja, która pojawiła się dopiero od niedawna, to rzeczywiście ewidentnie coś jest nie w porządku. Być może pieskowi coś dolega, w pierwszej kolejności poleciłabym wizytę u weterynarza. Pupil może w ten sposób reagować na ból, warcząc chce odstraszyć od dotykania go. Następnie warto umówić cię na spotkanie z behawiorystą, podpowie co mogło wywołać takie zachowanie u pieska, a przed wszystkim jak powinniście postępować gdy piesek zaczyna na Was warczeć.

  3. Warczenie psa podczas jedzenia jest normalne i wcale mnie to nie dziwi. Też byłabym zdenerwowana gdy ktoś podchodził do mnie zbyt blisko gdy jem

    1. To prawda, dlatego jeśli tylko możemy, to pozwólmy swojemu pieskowi zjeść posiłek w pełnym spokoju.

  4. Zauważyłam, że mój pies warczy gdy głaszczę jakiegoś innego psa. I to wygląda jakby warczał właśnie na mnie, a nie na tego drugiego psa, co ciekawe.

    1. Bardzo możliwe, że twój piesek reaguje w ten sposób, ponieważ jest zazdrosny, gdy w jego obecności skupiasz swoją uwagę na innym psie.

  5. Moja sunia nigdy nie warczy Nie wiem co by się musiało zdarzyć żeby okazała niezadowolenie Miałam psa tej samej rasy był kochany ale potrafił nie tylko warczeć ale i ugryźć Wszystko uchodziło mu na sucho Psy są różne jak ludzie

    1. To absolutna prawda, psiaki potrafią się między sobą bardzo różnić charakterem i usposobieniem nawet jeśli są dokładnie tej samej rasy.

  6. Mój pies leżał u mnie na łóżku i podeszłam go pogłaskać, w pewnym momencie gdy zbliżyłam do niego twarz , zaczął na mnie warczeć. Zdarzyło się to pierwszy raz w życiu, nigdy nic takiego nie robił i wręcz bardzo lubił się przytulać. Zrobił sie agresywny do innych ludzi i jak ktoś chce go pogłaskać to warczy. Nie wiem co sie z nim dzieje i nie wiem czy nie zajrzeć do behawiorysty. Później jakby wiedział ze zrobił źle, chodził i patrzył się na mnie przepraszającym wzrokiem. Nie wiem co robić 🤷🏽‍♀️

    1. Jeśli jest to sytuacja, która jest nowa i zaczęła się z dnia na dzień to tak jak piszesz, myślę że spotkanie z behawiorystą może być najbardziej pomocne. Szczególnie w momencie gdy nie możesz w pamięci przywołać żadnej sytuacji, która mogłaby się przyczynić do powstania takiego zachowania u psa.

  7. A co w sytuacji, kiedy pies warczy, gdy skompli o jedzenie, które aktualnie któryś z domowników je, a ja próbuje go odciągnąć od tego??

    1. Wymuszanie jedzenia to bardzo częsty problem u psiaków. Niedługo opublikuje oddzielny wpis, który będzie w pełni poświęcony właśnie na ten temat.

  8. A co w sytuacji gdy pies śpi z nami w łóżku i zdarza się tak że mąż poruszy go niechcący nogą lub przesunie, lub dotknie ręką to warknie, ale tak w miarę delikatnie bez większej agresji. Psiak ma 6 miesięcy…

    1. Jeśli psiak zachowuje się w ten sposób podczas snu to bardzo możliwe, że nie jest świadomy tego w jakim miejscu się właśnie znajduje. Reaguje warczeniem ponieważ nie ma świadomość tego, że zachowuje się tak względem swojego opiekuna.

  9. Mój pies warczy gdy podchodzimy do jego legowiska i tego nie chce. Ma 7 miesięcy, nie ugryzł by tak mocno a bardziej jako ostrzeżenie. Po całej takiej sytuacji czuje się źle i przychodzi na “przeprosiny”. Nie wiem czy mam to traktować jako jego próbe powiadomienia jak się on czuje? Aczkolwiek nie chce też żeby pies mi dyktowal warunki we własnym domu.

    1. Generalnie nie powinno tak być. Legowisko jest miejscem którego nie powinien bronić psiak przed swoim opiekunem.
      Jeżeli ta sytuacja będzie się powtarzała sugeruję konsultację u behawiorysty. Mama nadzieję, że szybko pomoże 🙂

  10. Nie wiem czy to normalne jak pies dostaje „ turbo doładowania” przy posiłku .Gdy pies jest młody i mały ma prawo to się zdarzyć .Inaczej się sprawy mają przy dorosłym i dużym piesku. Miałem taki problem i skończyło się to u behawiorysty.Korygował go długo ale było warto bo pies nie jest agresywny i budzi nasze zaufanie a nie niepewność czy strach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup