×

Brak produktów w koszyku.

Dlaczego mój pies na mnie warczy

8 minutes


Warczenie psa w znacznej większości przypadków kojarzy nam się negatywnie. Co jednak myśleć o sytuacji, gdy psiak zaczyna powarkiwać na swojego opiekuna. Wiele zależy od tego, jakie dokładnie są intencje czworonoga. Nie każde warczenie psa oznacza, że kieruje się on w danej chwili agresją.

Twój pies może warczeć na ciebie w czasie zabawy, wtedy takie zachowanie jest normalne. Pies może warczeć na właściciela podczas jedzenia, komunikując że czuje się zagrożony i obawia się zabrania mu miski.

spiworek dla psa bliss zielony bowlandbonerepublic ls1sa

Mój pies na mnie warczy

 • pies może warczeć na ciebie, czyli swojego opiekuna, podczas wspólnej zabawy i jest to jak najbardziej normalne
 • pies może warczeć na ciebie w agresywny sposób w sytuacji, gdy coś jest nie w porządku z jego zdrowiem np odczuwa silny ból
 • pies może warczeć podczas posiłku w obawie, że będziesz chciała zabrać mu miskę z jedzeniem

Czy pomimo bardzo dobrej relacji z twoim psiakiem, zdarzają się sytuacje, gdy to twój pupil na ciebie warczy? Jest kilka przyczyn takie zachowania u psów. Warczenie nie zawsze bezpośrednio łączy się z agresją, co niestety jest bardzo często powielanym mitem.

Pies poprzez warczenie chce wyrazić swoją postawę w danej sytuacji, w której właśnie się znajduje. Dla psiaków ich opiekun jest bardzo ważny. Dlatego też jeśli twój pupil zaczyna na ciebie warczeć, to warto abyś zastanowiła się, co jest przyczyną takiego jego zachowania.

Tak więc, jeśli zadajesz sobie pytanie, dlaczego mój pies na mnie warczy, to przygotowałam dla ciebie kilka istotnych wskazówek, jak radzić sobie w takiej sytuacji. Mam nadzieje, że dzięki nim jeszcze lepiej poznasz swojego psiaka i to, co chce ci przekazać.

Dlaczego mój pies na mnie warczy

Powodów przez które pies warczy, może być naprawdę wiele. W tym wpisie chciałabym się jednak skupić na tym, dlaczego psiak warczy na ciebie, czyli swojego opiekuna. Jego zachowanie będzie wynikać z czego innego, niż ma to miejsce w przypadku, gdy psiak reaguje w ten sposób na inne psy lub obce osoby.

Pies warczy podczas jedzenia

Jedną z najczęściej powtarzających się sytuacji z codziennego życia, podczas których psiak może warczeć na swojego opiekuna, jest pora posiłku. Nie da się ukryć, że jedzenie jest bardzo ważne dla twojego pieska. Stanowi ono podstawę jego siły i zdrowia.

Dlatego też podczas posiłku psiak jest wyjątkowo czujny. Jeśli nie czuje się w tej sytuacji pewnie, może reagować warczeniem, gdy ktoś znajdzie się zbyt blisko jego miski. Nawet w przypadku, gdy jest to jego opiekun. Nie odbieraj tego zachowania personalnie. Nie oznacza ono, że psiak jest do ciebie negatywnie nastawiony. Po prostu moment posiłku jest dla niego bardzo ważny.

Jak możesz spróbować rozwiązać ten problem? Przede wszystkim zastanów się nad tym, w jakim celu znajdujesz się tak blisko pupila, podczas gdy jest on w trakcie posiłku. Nie musisz pilnować go podczas jedzenia, jeśli nie ma co do tego istotnych powodów.

Podaj pupilowi jedzenie i pozwól mu spokojnie zjeść. Myślę, że ty również czułabyś się niekomfortowo, gdyby ktoś był zbyt blisko ciebie podczas posiłku i cały czas cię obserwował.

Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy ze względów zdrowotnych musisz być blisko psiaka podczas posiłku, aby upewnić się, że pupil nie je zbyt szybko, jeśli ma z tym problem lub czy aby na pewno połknął podany mu lek.

miska dla psa deli biala bowlandbonerepublic ls1a blog

Co zrobić żeby pies nie warczał na ciebie podczas jedzenia

Musisz przekonać psa, że nie musi obawiać się twojej ingerencji w jego posiłek. Główną obawą psiaka podczas jedzenia, gdy zaczyna on warczeć jest to, że myśli, że chcesz mu zabrać miskę. 

Co więc powinnaś zrobić w momencie, gdy twój pies zaczyna na ciebie warczeć? Przede wszystkim, nie należy wówczas odchodzić psiaka. Pupil odbierze to jako skutek swojego zachowania, a co za tym idzie, że było ono słuszne. Psiak będzie myślał, że jego warczenie spowodowało twoje oddalenie się, a więc jego przypuszczenia nie były błędne.

Dlatego gdy psiak zaczyna warczeć podczas jedzenia, pozostań w miejscu i co ważne, nie ruszaj się. Dopiero gdy psiak przestanie, to możesz się od niego oddalić. Nie będzie wówczas łączyć swojego warczenia z twoim odsunięciem się od niego.

Jeśli chcesz jeszcze bardziej wzmocnić u twojego pupila poczucie, że w żadnym wypadku nie chcesz mu zabrać miski, musisz pokazać mu, że w tej kwestii może ci w pełni ufać. Część posiłku możesz podawać mu z ręki, aby wiedział że nie zamierszsz muz abrać jedzenia, a wrecz przciwnie, sama mu je podajesz.

Pies warczy podczas zabawy

Wspólna zabawa to bardzo ważny czas dla psiaka i jego opiekuna. Pies ma okazję, aktywnie spędzić czas, co jest bardzo lubianą formą rozrywki przez znaczną większość czworonogów. Co więcej, wspólna zabawa ma bardzo pozytywny wpływ na twoją więź z pupilem. Wasza relacja staje się mocniejsza i trwalsza.

Czy jednak podczas wspólnej zabawy twój pupil czasami zaczyna na ciebie warczeć? Jeśli tak, to pewnie zastanawiasz się, jak interpretować takie zachowanie twojego pieska.

Warczenie psa myślę, że większości z nas kojarzy negatywnie. Jeśli psiak zaczyna wydawać z siebie odgłosy warknięcia, to znak, że coś  jest nie w porządku. Jakaś sytuacja lub napotkana osoba spowodowała, że pies czuje się zaniepokojony.

Jednak czy zawsze warczenie psa ma negatywny wydźwięk? Otóż nie. W niektórych przypadkach warczenie psa wcale nie musi oznaczać złości i agresji ze strony psa. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że w takich sytuacjach, dźwięk wydawany przez psa brzmi nieco inaczej.

Jeśli psiak powarkuje podczas zabawy, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że jest to oznaka jego zadowolenia i radości. Gdy piesek warczy w nieco inny sposób, wydając wyższe dźwięki, a przy tym naprzemiennie radośnie podszczekuje, to jest to zachęta do kontynuowania wspólnej zabawy.

Najczęściej psiak warczy podczas zabawy, gdy wybieracie aktywność opierającą się na zapasach, siłowaniu czy przeciąganiu. Mój psiak szczególnie lubi szarpanie przy pomocy bulletu od Bowl&Bone Republic, wykonanego z grubego, porządnego sznura.

Podczas zabawy w przeciąganie i siłowanie z mną, mojemu psiakowi zdarza się powarkiwać i jest to jak najbardziej normalne. Tak więc jeśli obawiasz się tego, że twój psiak warczy podczas wspólnej zabawy z tobą, to chcę cię jak najbardziej uspokoić.

Pies warczy w zabawie z innymi psami

Jeśli jednak zauważysz, że twój psiak zaczyna warczeć podczas zabawy z innym psem, to jest sytuacja, która wymaga twojej obserwacji. Możliwe, że jest to wesołe powarkiwanie, tak jak ma to miejsce w przypadku zabawy z tobą. Wtedy wszystko jest jak najbardziej w porządku.

W przypadku, gdy warczenie psa jest głośne i wyraźne, a dodatkowo twój psiak wygląda na wyraźnie spiętego, to zdecydowanie coś jest nie w porządku. W tej sytuacji warczenie jest sygnałem uspokajającym psa. Postaraj się rozdzielić psiaki, tak aby rozładować stresującą atmosferę zanim napięcie między psami będzie naprawdę poważne.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego czym są sygnały uspokajające i jak poprawnie je odczytywać? Jeśli tak to odsyłam cię do innego mojego wpisu, który znajdziesz TUTAJ.

Pies warczy na ciebie w agresywny sposób

Niestety, istnieje również taka możliwość, że twój pies warczy na ciebie w agresywny sposób. Nie należy ignorować takiego zachowania u psa, ponieważ nie można oczekiwać, że problem sam z siebie się rozwiąże.

Jeśli twój psiak powarkuje nieustannie od momentu, gdy wzięłaś go pod swoją opiekę, to dobrym rozwiązaniem będzie szkolenie z behawiorystą. Ocena specjalisty może znaleźć przyczynę takiego zachowania u psa, a także nauczy cię, jak sobie z nią poradzić.

W przypadku, gdy twój psiak zaczął nagle z dnia na dzień na ciebie warczeć, to ewidentnie coś jest nie w porządku. Zastanów się co ostatnimi czasy działo się w życiu twojego psiaka, że zaczął on zachowywać się w taki sposób. Być może doznał dużego stresu lub strachu.

Pies może odczuwa ból i nie chce, aby ktokolwiek się do niego zbliżał. W takiej właśnie sytuacji twój psiak może warczeć na ciebie w agresywny sposób. Konieczne będzie udanie się na wizytę do weterynarza.

legowisko poducha dla psa deco kremowa bowl and bone republic ls3sa

Dlaczego mój pies na mnie warczy

Przyczyn warczenia na ciebie twojego psa może być kilka. Zastanów się w jakiej sytuacji twój psiak zachowuje się w taki sposób i co może nim kierować. Pomoże ci to podjąć odpowiednie kroki w zapanowaniu nad tym.

Twojemu psiakowi zdarza się na ciebie warczeć? Jeśli tak, to opisz w komentarzu sytuację, w której twój piesek zachował się właśnie w taki sposób.

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 44
Loading...

4 komentarze to “Dlaczego mój pies na mnie warczy”

 1. Paulina pisze:

  Mój właśnie warczy w czasie zabawy i myślałam, że coś jest nie tak. Faktycznie robi to w momencie gdy bawimy się w przeciąganie.

 2. Monika pisze:

  Ja ostatanio mam duży problem z moim małym psem, warczy na mnie a czasami nawet atakuje, warczy w różnych sytuacjach więc ciężko mi określić co mu jest. Kiedyś mogłam do niego podejść bez obaw teraz zastanawiam się czy mnie nagle nie zaatakuje. Mam w domu małe dzieci i boję się je zostawiać z nim sam na sam, dzieci też zaczęły się go bać .Nie wiem co robić 🙁

  • Klaudia pisze:

   Jeśli jest to sytuacja, która pojawiła się dopiero od niedawna, to rzeczywiście ewidentnie coś jest nie w porządku. Być może pieskowi coś dolega, w pierwszej kolejności poleciłabym wizytę u weterynarza. Pupil może w ten sposób reagować na ból, warcząc chce odstraszyć od dotykania go. Następnie warto umówić cię na spotkanie z behawiorystą, podpowie co mogło wywołać takie zachowanie u pieska, a przed wszystkim jak powinniście postępować gdy piesek zaczyna na Was warczeć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Jak nauczyć psa pokazywać zęby

Chcesz nauczyć swojego pieska pokazywania zębów na twoje polecenie, ale nie wiesz od czego zacząć? Przygotowała krótki, pięcioetapow...

Jak mogę spędzać czas z psim seniorem

Opieka nad psim seniorem wygląda nieco inaczej niż ma to miejsce w przypadku szczeniaka, czy też dorosłego psa. W raz z wiekiem zmieniaj...