Czym jest lęk separacyjny u psa - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Czym jest lęk separacyjny u psa

Lęk separacyjny, to zaburzenie, które może dotyczyć twojego psa. Jeśli pod twoją nieobecność pies demoluje mieszkanie, a także bezustannie szczeka i wyje, to bardzo prawdopodobne, że cierpi na lęk separacyjny. Jest to coś więcej niż zwykła tęsknota za nieobecnym opiekunem. Lęk separacyjny to poważny problem.

Podejrzewasz, że twój czworonożny przyjaciel może cierpieć na lęk separacyjny? Jeśli nie wiesz, po czym możesz to rozpoznać to przygotowałam specjalnie dla ciebie rzeczowe wyjaśnienie tego problemu, czym się objawia, z czego wynika, a także jak możesz pomóc pupilowi się z nim uporać.

Czego się dowiesz z tego artykułu

  • Lęk separacyjny u psa to bardzo poważny problem
  • Twój pies sam sobie nie poradzi z lękiem separacyjnym
  • Możesz rozpoznać lęk separacyjny u twojego psa między innymi po demolowaniu domu oraz wokalizacji

Lęk separacyjny u psa

Czy wiesz czym jest lęk separacyjny w przypadku psa? Być może nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy, jak wiele czworonogów wokół nas musi się z tym zmagać. Więź łącząca psa i jego opiekuna jest bardzo silna. Dla twojego pieska jesteś całym światem. Gdy nie ma cię obok, odczuwa on smutek i tęsknotę.

Czasem jednak te uczucia są tak silne, że każdy samotnie spędzony czas w domu jest dla psiaka dużym cierpieniem. To coś więcej, niż wyczekiwanie powrotu opiekuna. Lęk separacyjny to dla psa bardzo nieprzyjemne uczucie, dlatego tak ważne jest to, aby w miarę swoich możliwości pomóc pupilowi w tej sytuacji.

Jeśli dopiero bierzesz pod swoją opiekę psiaka, to chce podpowiedzieć ci jak możesz zmniejszyć ryzyko pojawienie się u twojego pieska lęku separacyjnego.

Czym jest lęk separacyjny u psa

Na wstępie chcę wyjaśnić ci czym jest lęk separacyjny u psa. Jest to rodzaj zaburzenia, który może dotyczyć również twojego czworonoga. Gdy pies jest pozostawiony sam, to odczuwa coś w rodzaju bardzo silnego lęku i paniki. Izolacja od ludzi sprawia, że taki psiak czuje się wręcz przerażony.

Chciałbym uczulić cię na to, że lęk separacyjny to coś więcej niż zwyczajna tęsknota psa za jego opiekunem. Owszem, bardzo dużo piesków odczuwa smutek gdy muszą zostać same w domu. Jednak lęk separacyjny to dla psa bardzo nieprzyjemne doznanie, znacznie wykraczający poza zakres zwykłej tęsknoty.

Silne emocje, które piesek odczuwa zostając sam, rzutują również na jego późniejsze samopoczucie. Nawet jeśli znajduje się już wśród bliskich mu osób. Każdy samotnie spędzony czas to dla takiego psiaka bardzo duży cios, po którym może długo dochodzić do siebie.

Czym objawia się lęk separacyjny u psa

Pewnie zastanawiasz się, jak możesz odróżnić zwykłe niezadowolenie twojego pieska z bycia samemu, od lęku separacyjnego. Choć w obu przypadkach przyczyną takiego zachowania jest ta sama sytuacja, czyli pozostawienie w domu bez opieki, to jednak zachowanie psa w tych przypadkach będzie bardzo różne. 

Demolowanie domu przez psa

Gdy mój psiak zostaje sam w domu, to od czasu do czasu zdarza mu się coś nabroić. Czasem ściągnie coś ze stołu, innym razem pogryzie but, a czasem ofiarami jego niezadowolenia bywają zabawki, które wówczas psuje. Niestety muszę stwierdzić, że jest to normalne, oczywiście jeśli naprawdę zdarza się raz na jakiś czas.

Jednakże w przypadku, gdy twój pies odczuwa lęk separacyjny, to niszczenie rzeczy jest już znacznie poważniejsze. Przede wszystkim zauważysz, że taka sytuacja ma miejsce, właściwie za każdym razem, gdy piesek zostaje sam w domu.

Pies cierpiący na lęk separacyjny, może pod twoją nieobecność wyrządzić ogromne szkody. W skrajnych przypadkach dom może wyglądać, jakby ktoś go zdemolował. Psy mają w sobie naprawdę dużo siły, szczególnie jeśli działają w stresie i dużym niepokoju.

W takiej sytuacji psy potrafią gryźć listwy, drzwi, meble, twoje rzeczy osobiste. Robią to bez zastanowienia. Dopiero po jakimś czasie dociera do nich, że zrobiły źle. Jest to bardzo istotna kwestia.

Psiak z lękiem separacyjnym, w momencie ogarniającej go tęsknoty działa instynktownie. Wpada w pewnego rodzaju szał, w którym niszczy rzeczy. Gdy złe emocje opadną, będzie wiedział, że zrobić coś nie w porządku, będzie czuł się winny. To również nie jest miłe doświadczenie dla psa.

Dlatego też problem lęku separacyjnego u psa jest tak poważny. Rozgrywa się na kilku różnych płaszczyznach, sprawiając, że twój pupil czuje się źle.

Pies zostawiony sam w domu wyje

Jakie jeszcze zachowanie bardzo często towarzyszy pieskowi cierpiącemu na lęk separacyjny, gdy pozostaje sam w domu? Psy w tej sytuacji potrafią zachowywać się bardzo głośno. Psiaki wówczas wyją, szczekają, piszczą. 

Wokalizowanie przez psa potrafi być naprawdę bardzo uciążliwe. Zarówno dla twojego pupila, jak i sąsiadów mieszkających wokół. Psy bardzo często piszczą tuż po wyjściu z domu opiekuna. Zazwyczaj jednak trwa to dość krótko i psiak zajmuje się sobą i swoimi sprawami. 

W przypadku lęku separacyjnego pies może wyć i szczekać przez długie godziny. Jest to jeden z najbardziej popularnych objawów tego problemu psiaka.

Co więcej, warto zwrócić uwagę na to, że w tej sytuacji problemem nie jest jedynie głośne zachowanie psiaka. Przez psa w takiej sytuacji przemawiają bardzo negatywne dla niego emocje, takie jak stres, niepokój, lęk. Wyjąc czy pisząc, twój psiak sygnalizuje, że czuje się bardzo nie w porządku. Chce za wszelką cenę zwrócić na siebie uwagę.

Jak radzić pomóc psu z lękiem separacyjnym

Lęk separacyjny u psa będzie wymagał pracy z psiakiem. Jest to proces, a nie jednorazowa tresura. Dlatego przede wszystkim musisz uzbroić się w cierpliwość. Bardzo ważne jest to, aby pomóc pieskowi cierpiącemu na ten problem. Nie możesz oczekiwać, że twój pupil sam sobie poradzi.

Nie wzmacniaj w psu poczucia lęku

Jeśli wracając do domu, w pierwszej kolejności skupisz całą swoją uwagę na psiaku, będziesz go głaskać przytulać i pocieszać, to umocnisz w nim przekonanie, że jego strach był słuszny. Pamiętaj, że dla twojego psiaka jesteś wzorem. Jeśli wdzi, że przejmujesz się daną sytuacją, on również będzie odczuwał podobne emocje.

Dlatego wracając do domu zachowuj się tak, jakby wszystko było w porządku. Wiem, że może być to bardzo ciężkie, ponieważ zdajesz sobie sprawę z tego, że twoja nieobecność dla psa była bardzo trudna do zniesienia. Jednak w ten sposób nie będziesz wzmacniać twojego pupila w przekonaniu, że twoja nieobecność jest czymś, co powinno go niepokoić i stresować.

Podobnie postępuj w przypadku, gdy wychodzisz z domu. Staraj się zachowywać tak, jakby było to w pełni normalna sytuacja. Nie żegnaj się przesadnie ze swoim pupilem. Może on odebrać to jako sygnał, że jego obawa przed twoim wyjściem jest w pełni słuszna.

Takie zachowanie ma za zadanie wyrobić u twojego czworonożnego przyjaciela przekonanie, że twoja nieobecność to nic wielkiego. Choć taka postawa może być dla ciebie trudna bo w pełni rozumiem to, że martwisz się o swojego pieska, to takie działanie ma na celu przede wszystkim jego dobro.

Zajmij czymś uwagę psa

Jeśli psiak skupi swoją uwagę na jakiejś rzeczy, a nie twoim wyjściu z domu, to łatwiej mu będzie poradzić sobie z tym samotnym czasem. W takiej sytuacji świetnie sprawdzają się akcesoria mające za zadanie pobudzić psiaka do działania. A co jest najlepszym sposobem do motywowania naszych psiaków? Jedzenie i wszelkiego rodzaju przysmaki.

Dlatego też wychodząc z domu przygotuj dla twojego pieska matę węchową ze schowanymi tam ulubionymi smaczkami lub konga wypełnionego pyszną karmą. Bardzo ważne jest jednak to, aby dawać te rzeczy pieskowi również wtedy, gdy jesteś w domu. 

Możesz też dać w takiej sytuacji pieskowi inne angażujące go zabawki, o których wiesz, że przez jakiś czas zajmą jego uwagę.

W przeciwnym wypadku twój pupil może skojarzyć te rzeczy z momentem gdy zostawiasz go samego w domu i instynktownie będzie budziło się w nim poczucie lęku i strachu. Może to więc przynieść przeciwny efekt od zamierzonego.

Stopniowo wydłużaj czas twojej nieobecności w domu

W czasie gdy skupiasz się na pomocy twojemu pieskowi z lękiem separacyjnym, musisz na ten moment w pełni dopasować swój plan dnia do niego. Początkowo może być trudno, ponieważ twoje wyjścia z domu będą dopasowane do twojego psa.

W pierwszej kolejności zostawiaj pieska w jednym pokoju, a ty zamykaj się w drugim. Niech trwa to początkowo krótko, a stopniowo staraj się wydłużać ten czas. Jeśli twój psiak będzie potrafił spędzić godzinę samotności, możesz przejść do kolejnego etapu.

Twoim zadaniem będzie wyjście z domu i pozostawienie psiaka samego. Oczywiście pamiętając o wskazówkach, o których mówiłam ci wcześniej. Zacznij od 5 minutowej nieobecności i stopniowo, bardzo powoli wydłużać ten czas.

Bardzo ważne jest to, aby działać bardzo małymi krokami. W przypadku lęku separacyjnego zbyt szybkie pozostawienie psa na długi czas samotnie, może popsuć całą dotychczasową pracę.

Lęk separacyjny u psa

Myślę, że żaden psi opiekun nie potrafi przejść obojętnie obok problemu swojego pieska. Lęk separacyjny to xxx, z którą twój pupil nie poradzi sobie bez twojej pomocy. Dlatego mam nadzieję, że moje wskazówki ułatwią ci to niełatwe zadanie.

Podejrzewasz, że twój pies ma lęk separacyjny? Napisz mi w komentarzu jak zachowuje się gdy zostaje sam w domu.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

2 komentarzy do “Czym jest lęk separacyjny u psa

  1. Moi sąsiedzi mają psa, który ma lęk separacyjny. Bardzo jest mi szkoda tego psiaka ponieważ za każdym razem gdy wychodzą z domu on wyje niemal przez cały czas 🙁

    1. Bardzo przykra sytuacja. Myślę, że może powinnaś porozmawiać ze swoimi sąsiadami. Być może nie są świadomi tego problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup