Jak nauczyć psa komendy siad? Nauka siadania u szczeniaka - Bowl and Bone

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Jak nauczyć psa komendy siad?

Jednym z podstawowych poleceń, których uczymy swoje czworonogi jest wykonywanie komendy siad. Przedstawiamy czteroetapowy trening, który pozwoli nauczyć psiaka nowej umiejętności.

Komenda siad

Decydując się na nauczenie swojego pupila kilku podstawowych komend zazwyczaj zaczynamy od polecenia siad. Nie da się ukryć, że jest to chyba najbardziej popularna komenda i najczęściej stosowana przez psich opiekunów. Jest to polecenie, które bardzo przydaje się w codziennym życiu z psiakiem. Pozwala na opanowanie zachowania psa w nietypowej sytuacji, gdy to przykładowo piesek reaguje zbyt gwałtownie na jakiś bodziec lub wydarzenie. Komenda siad sprawdza się, gdy wokół psiaka dużo się dzieje, a my nie chcemy aby  psiak czuł się zdezorientowany, nie wiedząc jak powinien się zachować.

Kiedy powinniśmy rozpocząć naukę wykonywania poleceń? Najlepiej wówczas, gdy pies jest jeszcze młody. Jest to moment, gdy najszybciej  i najbardziej efektywnie będzie uczył się nowych umiejętności. Oczywiście nie oznacza to, że starsze psiaki nie poradzą sobie z nauką nowych komend. Będą jednak potrzebowały więcej czasu oraz dużej cierpliwości z naszej strony.

Jak nauczyć psa siadać?

Chcąc rozpocząć naukę nowej komendy pamiętajmy o odpowiedniej nagrodzie dla naszego psiaka. Zaopatrz się w jego ulubiony smakołyk, który będzie pełnił funkcję wynagrodzenia dla pieska za poprawne wykonanie zadania. Dodatkowo idea otrzymania ulubionego przysmaku będzie również motywować pupila do dalszych ćwiczeń.

Gdzie najlepiej wykonywać trening nowej umiejętności? Przede wszystkim powinniśmy wybrać miejsce stosunkowo spokojne, pozbawione rozpraszaczy, które mogłyby odciągnąć uwagę psiaka. Jeśli wykonujecie ćwiczenia w parku wybierz taki jego fragment, który mieści się nieco na uboczu i nie znajduje się tuż przy głównej alejce, którą uczęszczają spacerowicze. Jednakże komenda siad jest na tyle nieskomplikowanym poleceniem, że bez większego problemu możecie wraz z psiakiem trenować również w domu. Pamiętaj tylko aby na ten moment schować z zasięgu wzroku pieska wszystkie jego ulubione zabawki. Pomoże to w skupieniu uwagi pupila na tym, co chcesz mu przekazać.

Trening nowych umiejętności możemy przeprowadzać z psiakiem każdego dnia. Oczywiście jeśli nie jest on dla niego zbyt absorbujący i wyczerpujący. Ćwiczenia wykonujcie, gdy psiak jest najedzony oraz odprężony. W przeciwnym wypadku, jeśli piesek będzie odczuwał głód lub zmęczenie, jego efektywność będzie niska. Twój pupil będzie najlepiej przyswajał nową wiedzę, gdy jego głowę nie będą zaprzątały żadne potrzeby.

Rozpoczynamy naukę komendy siad

Najbardziej efektywnym sposobem na przyswojenie przez psiaka nowej komendy siad będzie podzielenie całego procesu na kilka etapów. Ułatwi to psiakowi zrozumienie schematu działania i odpowiedniego reagowania na wydane polecenie. Nie zniechęcaj się, gdy początkowo ćwiczenia będą szyły psiakowi dość opornie. Jeśli do tej pory nigdy wcześniej nie uczyliście się wykonywania komend, to pies musi pojąć na czym polega ta nowa aktywność.

Etap pierwszy

Naukę wykonywania komendy siad rozpoczynamy od zaopatrzenia się w ulubiony smakołyk i powolnego podejścia do psiaka. Następnie wyciągamy rękę z umieszczonym w dłoni przysmakiem ku górze, tuż nad głową pupila. Naturalnym odruchem psa będzie wówczas zajęcie pozycji siedzącej i wyciągnięcie pyska do góry, by móc lepiej zobaczyć oraz wywęszyć co kryje się w naszej dłoni. Następnie wypowiadamy komendę “siad” i podajemy psiakowi nagrodę w postaci smakołyka.

Ćwiczenie to powtarzamy kilkukrotnie tak, aby psiak połączył wypowiadaną komendę z pożądanym przez nas zachowaniem. Na tym etapie ważne jest, aby nie podnosić ręki zbyt wysoko, ponieważ może to spowodować, że piesek zamiast siadać będzie stawać na dwóch łapkach chcąc być bliżej smakołyka.

pies na czeka na śniegu

Etap drugi

Po wykonaniu kilku serii ćwiczeń z wykorzystaniem smakołyka przechodzimy do etapu, w którym rezygnujemy z niego jako formy rekwizytu. Stając naprzeciwko psiaka wyciągamy rękę nad jego głową, tak jak w poprzednio wypowiadając komendę siad. W momencie, gdy piesek wykona nasze polecenie możemy nagrodzić go smakołykiem.

W tym etapie przysmak staje się nagrodą za wykonanie zadania nie pobudką do zajęcia pozycji siedzącej.

Etap trzeci

Podczas tego etapu będziemy starali się stopniowo zrezygnować z wykonywania gestu podniesionej ręki, a poprzestaniu jedynie na komendzie słownej. Oczywiście tak jak w przypadku poprzednich ćwiczeń po każdym prawidłowym wykonaniu komendy siad, psiak powinien otrzymać nagrodę w postaci smakołyku.

Na tym etapie naszym celem jest, aby pupil usiadł po wypowiedzeniu komendy słownej siad.

Etap czwarty

Ostatni etap naszych ćwiczeń. Po jego zakończeniu komenda siad powinna być przez psiaka rozumiana i poprawnie wykonywana. Od tej pory podczas treningów rezygnujemy całkowicie z nagrody w postaci smakołyku. Przekąskę wycofujemy stopniowo, rezygnując co kilka dobrze wykonanych poleceń z wręczenia psu nagrody. Wkrótce psiak powinien wykonywać naszą komendę słowną “siad” bez oczekiwania na otrzymaną nagrodę.

Pamiętajmy, że nawet jeśli uda nam się osiągnąć oczekiwany efekt nie powinniśmy zaprzestawać ćwiczeń. Komenda siad może z biegiem czasu zostać przez psa zapomniana jeśli przestaniemy jej używać. Dlatego też chcąc aby piesek nie zapomniał nabytej umiejętności powinniśmy raz na jakiś czas wypowiadać komendę i kontrolować umiejętność psiaka.

Misja zakończona – komenda siad opanowana!

Wyżej przedstawiony czteroetapowy plan działania powinien pomóc ci nauczyć twojego czworonoga wykonywania komendy siad. Jeśli jednak pomimo ćwiczeń psiak nie potrafi poradzić sobie z nauką nowej umiejętności, nie poddawaj się. Niektóre pieski potrzebują nieco więcej czasu na opanowanie tego rodzaju zdolności.

Jeśli jednak  pomimo wielu godzin poświęconych na trening wykonywania komendy piesek nadal nie potrafi poprawnie wykonać ćwiczenia z pomocą przyjdzie ci spotkanie z behawiorystą. Jednym z zadań osoby wykonującej ten zawód jest między innymi nauka wykonywania podstawowych poleceń.

Jakiej jeszcze komendy chciałbyś nauczyć swojego pupila?

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Komentarz do “Jak nauczyć psa komendy siad?

  1. Moja sunia nauczyła się siad w jeden dzień właśnie z tego blogu
    Bardzo fajny blog 👍👍🏻 naprawdę polecam 😘

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Przywołanie psa – jak nauczyć psa przybiegać na komendę bez względu na wszystko?

Swobodna eksploracja i możliwość węszenia to – oczywiście obok wielu innych – warunki, jakie powinniśmy spełnić, aby zadbać o dobrostan psa. Nawet najdłuższe spacery na smyczy nie zaspokoją w pełni potrzeb czworonoga. I chociaż w wielu miejscach trzeba lub warto chodzić z psem na smyczy i nawet dorosłego psa należy tego nauczyć (przeczytaj Jak nauczyć [...]

Czytaj dalej… from Przywołanie psa – jak nauczyć psa przybiegać na komendę bez względu na wszystko?

Czytaj dalej
pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup