Co zrobić gdy pies złamał ząb - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Co zrobić gdy pies złamał ząb

W przypadku złamania zęba przez psa sprawdź, czy nie jest on na tyle ostry, aby kaleczyć jego dziąsło podczas jedzenia lub codziennej zabawy. Obserwuj czy na skutek tego zdarzenia w pysku psiaka nie powstaje stan zapalny. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące oznaki, udaj się do psiego dentysty. Być może złamany ząb trzeba będzie wyrwać.

Czy złamany ząb u twojego psa jest dużym problemem? Wiele zależy od danej sytuacji. W niektórych przypadkach pozostałość po złamanym zębie należy wyrwać, nie jest to jednak konieczność w każdej sytuacji. Chcę opowiedzieć ci również w jakich momentach twój piesek może złamać sobie zęba.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Złamanie mlecznego zęba może być problematyczne dla szczeniaka
  • Nie zawsze złamany ząb u psa musi zostać wyrwany
  • Pies może ukruszyć ząb podczas jedzenia lub zabawy

Co gdy twój pies złamał ząb

Wychowywanie psiaka to nie lada wyzwanie. Na swojej drodze spotkasz sytuacje, o których mogłaś nie mieć pojęcia biorąc pod swoją opiekę małego czworonoga. Pomimo tego, że wydawało mi się, że jestem bardzo przygotowana na pojawienie się psa w moim życiu, to jednak na naszej wspólnej drodze pojawiły się sytuacje, które całkowicie mnie zaskoczyły.

Jednym z takich nieprzewidzianych momentów w moim wspólnym życiu z psiakiem, których się kompletnie nie spodziewałam był dzień, gdy złamał on sobie ząb. Nie przypuszczałam, że psy w tak łatwy i przypadkowy sposób mogą złamać zęba. Nie byłam przygotowana na taką sytuację i nie wiedziałam, jak powinnam się wówczas zachować.

Dlatego chcąc oszczędzić ci stresu, którego sama wtedy doświadczyłam, chcę opowiedzieć ci jak powinnaś się zachować w takiej sytuacji. Istotne jest przemyślane działanie i szybka reakcja.  W przeciwnym razie złamany ząb może mieć negatywny wpływ na zdrowie czworonoga.

Co zrobić gdy szczeniak złamał zęba

Jak pewnie wiesz, szczeniaki tak jak i ludzie, na pierwszym etapie swojego życia mają mleczne zęby. Podobnie jak i w naszym przypadku, wraz z okresem dorastania ich miejsce zastępuje stałe zęby. Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się więcej na temat mleczaków twojego psiaka, odsyłam cię do innego mojego  wpisu, który znajdziesz TUTAJ.

Wydawać by się mogło, że złamanie zęba nie jest tak poważne jak w przypadku zęba stałego. Przecież prędzej czy później mleczak i tak sam wypadnie, więc problem niejako rozwiąże się sam. Niestety nic bardziej mylnego.

Złamany mleczak może również źle oddziaływać na twojego pieska. Przede wszystkim sprawdź, czy ząb nie ukruszył się w taki sposób, że jego ostre krawędzie mogą kaleczyć wnętrze pyska.

Jeśli tylko zauważysz, że istnieje taka możliwość, powinnaś bezzwłocznie udać się na wizytę do weterynarza, który pokieruje cię do odpowiedniego specjalisty. Możesz również od razu udać się bezpośrednio do lekarza, który zajmuje się psim uzębieniem. W przypadku, gdy złamany mleczak w żaden sposób nie przeszkadza w codziennym życiu twojego szczeniaka, możesz poczekać, aż samoistnie wypadnie. 

Szczeniak złamał mlecznego kła

Sytuacja staje się bardziej poważna w momencie gdy twojemu pupilowi ukruszy się kieł. Niestety istnieje duże prawdopodobieństwo, że na skutek tego złamania może dojść do powstania stanu zapalnego. Z pewnością będziesz w stanie sama ocenić, że coś niepokojącego dzieje się z twoim pupilem.

Złamanie się kła może spowodować powstawanie opuchlizny na pysku psiaka, przez co jego apetyt i ogólne samopoczucie może się mocno osłabić. Pomimo, że jest to jedynie ząb mleczny, to w takich przypadkach jest wysoce prawdopodobne, że ząb będzie musiał zostać usunięty.

Niestety mojego pupila w jego szczenięcym okresie spotkała ta niemiła sytuacja. Pewnego dnia zauważyłam, że prawa część jego pyska bardzo spuchła. Co ciekawe, wydarzyło się to właściwie w przeciągu jednego dnia. Początkowo myślałam, że może być to reakcja alergiczna. Nie powiązałam tego ze złamanym kłem, który ukruszył się kilka dni wcześniej.

Podczas wizyty u weterynarza okazało się, że właśnie przyczyną spuchnięcia psa, był złamany mleczny kieł. Ząb musiał być mu usunięty podczas szybkiego zabiegu. Nie trwał on długo i na szczęście obyło się bez żadnych komplikacji. Mój pupil bardzo szybko wrócił do zdrowia.

W miejscu wyrwanego mleczaka dziś mój psiak ma piękny, stały kieł.

Złamany ząb u dorosłego psa

W przypadku dorosłego już psa, złamany ząb to bardziej poważna sprawa. Przede wszystkim dlatego, że mówimy tutaj już nie o mleczakach, a o stałych zębach psa. W miejsce tego, który uległ złamaniu lub ukruszeniu, nie urośnie już nowy. Dlatego też podejście do tej sytuacji jest inne.

Przede wszystkim, gdy tylko zauważysz, że twój czworonożny przyjaciel złamał swojego zęba, staraj się mieć go pod stałą obserwacją. Jeśli tylko zauważysz zmiany w jego zachowaniu, takie jak brak apetytu, utratę samopoczucia lub opuchliznę w okolicach pyska, koniecznie skonsultuj się z weterynarzem.

Gdy ząb twojego psa złamie się, to sprawdź czy nie rani on wnętrza pyska psa. W tym celu możesz przejechać opuszkiem swojego palca po zębie. W razie ostrych krawędzi z pewnością będziesz w stanie to wyczuć.

Jeśli jednak nie wiesz jak przekonać swojego psiaka do tego, aby bez zbędnych protestów pokazywał ci zęby, odsyłam cię do wpisu, który znajdziesz TUTAJ. Tłumacze w nim rok po kroku w jaki sposób możesz nauczyć psa reagować na komendę pokaz zęby.

Czy złamany ząb u psa należy wyrwać

Jeśli twój pies złamie swojego stałego zęba, to nie musi oznaczać to potrzeby jego wyrwania. Oczywiście w sytuacji, gdy takie zdarzenie doprowadzi do powstania stanu zapalnego w pysku psa, to sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Wówczas niestety usunięcie psa może być jedynym sposobem na rozwiązanie tego problemu.

Jeśli jednak nie powstają żadne niepokojące objawy po tym, gdy twój psiak ukruszy swojego zęba, to bardzo możliwe, że wyrywanie nie będzie konieczne. Jeśli ząb ułamie się w taki sposób, że jego części będą ranić dziąsło czworonoga, to zadaniem psiego dentysty będzie przeszlifowanie ostrych krawędzi.

Ekstrakcja stałego zęba psa to ostateczność. Jeśli psi specjalista będzie miał taką możliwość, to będzie starał się do tego nie dopuścić. Pamiętaj, że dla twojego psa zęby są niezwykle istotne w czasie jedzenia. Psiak za ich pomocą dzieli kąski na mniejsze części, jeśli jest w stanie pogryźć ich i w całości.

Brak zęba może bardzo utrudnić pieskowi jedzenie. Szczególnie jeśli jest to taki, który spełnia bardzo ważną rolę w uzębieniu twojego pieska jak np kieł. Dlatego jeśli zdrowie twojego psa nie będzie tego wymagało, to złamany ząb nie będzie musiał być wybrany.

Od czego psom łamią się zęby

Złamany ząb to nic przyjemnego dla twojego psiaka. Dlatego jeśli to tylko możliwe, to zdecydowanie lepiej zadbać o to, aby taka sytuacja w ogóle nie miała miejsca. Dlatego dobrze abyś poznała momenty podczas których czworonogi najczęściej łamią swoje zęby. Taka wiedza pozwoli ci choć w pewnym zmniejszyć twojego pupila złamanie zęba.

Bardzo twarde jedzenie dla psa

Jedną z najczęściej spotykanych przyczyn złamania zęba przez psa jest zbyt twarde jedzenie. Dotyczy to w głównej mierze psich smakołyków, które nieraz potrafią mieć bardzo zbitą i mocną strukturę.

Niektóre psiaki charakteryzują się niezwykle kruchymi zębami. Najczęściej możemy to zaobserwować w przypadku psich seniorów. Wraz z upływem la ich zęby stają się mniej silne.

Dlatego też jeśli wiesz, że zęby twojego psiaka nie są zbyt mocne, to skrupulatnie wybieraj dla niego nową karmę. Producenci w większości przypadków umieszczają na opakowaniu informację, dla jakiego rodzaju psiaków jest ona wskazana. Możesz kupić karmę przeznaczoną dla starszych psiaków, masz wówczas pewność, że nie będzie ona zbyt twarda dla twojego psiaka.

Bardzo chaotyczna zabawa

Niestety psiak może złamać sobie zęba podczas zabawy. Gdy psiaki siłują się, próbując sobie nawzajem zabrać trzymaną w pysku zabawkę, to pod wpływem nacisku i ciągnięcia żab psa może się ukruszyć.

Taka sytuacja może mieć miejsce przede wszystkim wówczas, gdy bawią się ze sobą psiaki o bardzo różnej sile. Jeśli duży pupil zbyt mocno pociągnie zabawkę znajdującą się  w pysku tego małego, to w efekcie może uszkodzić jego ząb.

Pies złamał ząb

Dobrze pamiętam jak bardzo stresującą sytuacją było dla mnie złamanie zęba przez mojego pupila. Wtedy niestety nie miałam jeszcze tej wiedzy, jaką mam teraz i z którą się z tobą dzielę.

Twój psiak w swoim życiu złamał kiedyś ząb? Jeśli tak, to jakie w jego przypadku były tego konsekwencje?

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Komentarz do “Co zrobić gdy pies złamał ząb

  1. Z doświadczenia wiem że lepiej ząb usunąć. Mój pies ma regularnie zeby usuwane i czyszczone. Nie zauważyłam aby miał trudności z gryzieniem Teraz ma 14 lat więc daje mu więcej jedzenia rozdrobnionego i jest ok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies bawi się zabawką przy legowisku

Jak wygląda pierwsza pomoc u psa

Pierwsza pomoc może być decydująca w ratowaniu zdrowia i życia naszego psa w nagłych sytuacjach. Wiedza na temat podstawowych procedur i umiejętność szybkiego reagowania jest niezwykle ważna dla każdego posiadacza psiaka. Musisz więc wiedzieć jak wygląda pierwsza pomoc u psa, abyś był przygotowany na ewentualne sytuacje awaryjne. Czego się dowiesz z tego artykułu: Pierwsza pomoc [...]

Czytaj dalej… from Jak wygląda pierwsza pomoc u psa

Czytaj dalej
piesek śpiący na legowisku

Mój pies jest osowiały – co to może oznaczać

Wielu posiadaczy psów doświadcza momentów, gdy ich pupile stają się nagle osowiałe, mało aktywne i wydają się nieco smutne. Ten nagły spadek energii i zapału może wywoływać niepokój i pytania. Dlaczego mój pies jest osowiały? Przyczyn takie stanu u twojego pieska może być naprawdę wiele. Kluczowy jest jednak fakt, że nagła osowiałość u psa zawsze [...]

Czytaj dalej… from Mój pies jest osowiały – co to może oznaczać

Czytaj dalej
dwa psy leżą na macie

5 sposobów na przekonanie psiego leniuszka do aktywności

Przekonanie psiego leniuszka do aktywności fizycznej to bardzo często nie lada wyzwanie. Wiele psiaków potrzebuje do tego odpowiedniej motywacji w formie nagrody. Dodatkowo warto sprawdzić jaki rodzaj aktywności najbardziej odpowiada twojemu czworonożnemu przyjacielowi. Jednym z najlepszych sposobów na zachęcenie pieska do wysiłku fizycznego jest twoje zaangażowanie w daną czynność. Czego się dowiesz z tego artykułu: [...]

Czytaj dalej… from 5 sposobów na przekonanie psiego leniuszka do aktywności

Czytaj dalej

NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter już teraz by otrzymywać informacje o nowościach, promocjach, poszerzać wiedzę o swoim czworonożnym przyjacielu oraz złapać rabat na pierwsze zamówienie!

ZAPISANO DO NEWSLETTERA

Cieszymy się, że chcesz być na bieżąco z naszymi nowościami i promocjami.

Ikona krzyżyka

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup