Jak nauczyć psa pokazywać zęby - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Jak nauczyć psa pokazywać zęby

Chcesz nauczyć swojego pieska pokazywania zębów na twoje polecenie, ale nie wiesz od czego zacząć? Przygotowałam krótki, pięcioetapowy plan treningowy. Dzięki niemu krok po kroku nauczysz swojego pupila poprawnego wykonywania tej komendy.

Możesz nauczyć swojego psa pokazywać zęby, po wypowiedzeniu odpowiedniej komendy. Początkowo twoim zadaniem będzie samodzielne rozszerzenie pyska psa. Jeśli ci na to pozwoli, powinien otrzymać nagrodę. Wraz z rozwojem szkolenia twój psiak będzie potrafił zrobić to samodzielnie, po wypowiedzeniu przez ciebie komendy.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

 • możesz nauczyć swojego psa pokazywać zęby w 5 prostych krokach
 • do szkolenia będziesz potrzebował smakołyków jako formy nagrody
 • nie nadużywaj zaufania psa podczas gdy pozwala ci on obejrzeć jego zęby

Nauczy psa pokazywać zęby

Czy biorąc pod swoją opiekę psa, miałaś już pomysł na to, czego chciałabyś go nauczyć? Ja jak najbardziej tak. Marzyło mi się, że mój psiak, będzie potrafił zawsze idealnie chodzić przy nodze, na moją komendę zostaw będzie odruchowo wyrzucał z pyska znalezione w parku śmieci. Myślałam, że aportowanie patyka to umiejętność, z którą każdy psiak się rodzi.

Jakie było moje zdziwienie gdy okazało się, że tresura psa wymaga o wiele więcej cierpliwości i samozaparcia, niż się początkowo spodziewałam. Co więcej, zanim stałam się psim opiekunem, to nie byłam świadoma tego, jak wiele jest umiejętności, których warto nauczyć swojego psiaka dla łatwiejszego życia razem. Właśnie jedną z nich jest wiedza na temat tego, jak nauczyć psa pokazywania zębów.

Jest to bardzo przydatna umiejętność. Na podstawie własnego doświadczenia chcę opowiedzieć ci dlaczego, a także w jaki sposób możesz nauczyć tego swojego pieska.

Dlaczego warto nauczyć psa pokazywać zęby

Pewnie zastanawiasz się, dlaczego powinnaś nauczyć psa pokazywać zęby. Jest to bardzo przydatna umiejętność. Umożliwia wykonanie kontroli uzębienia i jamy ustnej pieska.

Dbanie o zdrowe zęby psa, jest tak samo ważne jak pielęgnacja jego sierści czy opuszków łap. To zadanie jest jednak o tyle trudne, że mało który psiak nie będzie w żaden sposób protestował, gdy ktoś będzie próbował zajrzeć mu do pyska.

Zanim mój psiak opanował w pełni to polecenia, to kontrola stanu jego uzębienia była zawsze ogromnym wyzwaniem. Dobrze pamiętam próby przekupienia go nową zabawką czy ulubionych przysmakiem.

W tej sytuacji nie chodziło wcale o to, że mój psiak był niegrzeczny, czy też nieposłuszny. Po prostu nie wiedział dlaczego chcę, aby otworzył pysk. Dla niego jest to bardzo osobista strefa. Psiak nie rozumiał, dlaczego oczekuje od niego takiego zachowania i jakie będzie to miało dla niego konsekwencje.

Gdy teraz o tym myślę, to uważam, że była to jak najbardziej słuszna reakcja. Wnętrze pyska psa jest bardzo wrażliwe. Pozwolenie mi zajrzeć do środka wymagało od psiaka obdarzenia mnie ogromnym zaufaniem. Myślę, że nawet większym niż dotykanie jego brzucha.

Dlatego też uważam, że dla dobra, a przede wszystkim umocnienia waszej relacji, a także wzajemnego zrozumienia, dobrze jest nauczyć psa pokazywać zęby. Unikniesz wtedy stresującej sytuacji dla psa, a tobie ułatwi to dbanie o jego zdrowie.

Jak nauczyć psa pokazywać zęby

Proces nauki poprawnego wykonywania tego polecenia przez psa nie jest ani specjalnie długi, ani skomplikowany. Dlatego jeśli nie masz jeszcze dużego doświadczenia w szkoleniu psiaka, to nie masz się czego obawiać.

Jeśli chcesz jednak poznać podstawowe zasady przydatne w przypadku tresury psa, to odsyłam cię do wpisu, który znajdziesz TUTAJ. Mam nadzieje, że moje wskazówki sprawią, że uczenie twojego pupila nowych umiejętności, będzie przebiegało wam zawsze łatwo i przyjemnie.

– etap pierwszy

Przede wszystkim, zanim rozpoczniesz naukę komendy pokaż zęby, twój piesek musi znajdować się w odpowiedniej pozycji. W tym celu musisz wydać polecenie siad. W pozycji siedzącej będzie najłatwiej przeprowadzać szkolenie tej umiejętności.

Zdecydowanie trudniej byłoby nauczyć psa pokazywać zęby w momencie, gdy jest on w pozycji stojącej lub leżącej. Bardzo wiele komend zaczyna się właśnie od tego, że pies musi zrobić siad, jestem pewna, że już to zauważyłaś.

Dlatego zanim zaczniesz uczyć swojego pieska nowych poleceń, to upewnij się, że potrafi on poprawnie wykonywać komendę siad. Jeśli tak, to możemy przejść do kolejnego etapu nauki.

– etap drugi

Zastanów się jak dokładnie ma brzmieć komenda słowna, którą chcesz wypowiadać, aby twój psiak pokazał zęby. Jest bardzo ważne, aby wybrać jedno konkretne polecenie. Dzięki temu piesek będzie rozumiał czego od niego oczekujesz. Różne polecenia słowne do tej samej komendy mogą dezorientować czworonoga. Ja wybrałam sformułowanie “pokaż zęby”.

Tak więc podejdź blisko do swojego pupila, i wydaj komendę siad. Gdy psiak poprawnie wykona twoje polecenie, delikatnie złap jego pysk i wypowiadając sformułowanie pokaż zęby, postaraj się lekko rozchylić jego szczękę.

Po kilku sekundach pochwal pieska i daj mu nagrodę w postaci smakołyka.

– etap trzeci

Teraz czas na moim zdaniem najtrudniejszy etap nauki tej komendy. Tak jak poprzednim razem, wydaj pieskowi polecenie pokaż zęby, jednocześnie lekko rozszerzając jego pysk. Następnie jeszcze raz wypowiedz komendę słowną i powoli zabierz ręce.

Początkowo twój psiak może odruchowo zamykać pysk. W takiej sytuacji nie może otrzymać od ciebie pochwały, ponieważ nie będzie w stanie zrozumieć, czego tak naprawdę od niego oczekujesz.

Powtórz całą komendę kilka razy, aż do momentu, gdy psiak pozostanie z otwartym pyskiem po tym, gdy ty zabierasz ręce. Wówczas pamiętaj, aby pochwalić pupila i dać mu nagrodę w postaci smaczka.

By nie rozpraszać uwagi pupila proponuję trzymać smakołyki w saszetce. Skupienie jest tu bardzo ważne. Ja korzystam z saszetki MIDI, którą mam przypiętą do paska. Jest wygodna i sprawdza się świetnie podczas szkolenia mojego psa.

– etap czwarty

Możesz teraz stopniowo podczas szkolenia ograniczać się jedynie do wypowiadania komendy słownej, bez samodzielnego rozszerzania szczęki pieska. Docelowo to właśnie same wypowiedzenie polecenia ma przez psiaka być odbierane jako sygnał do tego, aby pokazał zęby.

Możesz zatrzymać się trochę na tym etapie nauki. Poświęć trochę więcej czasu, aby umocnić u psiaka poprawne wykonywanie komendy pokaż zęby, właśnie w tym momencie nauki. 

Jeśli masz pewność, że twój psiak potrafi poprawnie wykonać ten etap szkolenia, możemy przejść do kolejnej, ostatniej już części.

Etap piąty

Ostatnim etapem szkolenia psiaka będzie oswojenie go z wykonywaniem tego polecenia w obecności innych. Tak jak już wcześniej wspomniałam, to że psiak pozwala nam obejrzeć zęby i otwiera na naszą komendę pysk, jest dowodem na to, że bardzo nam ufa.

Dlatego musisz zapewnić go o tym, że jesteś obok i nic mu nie grozi podczas wykonywania tego polecenia. Szczególnie właśnie w przypadku, gdy nie znajdujecie się sami. Staraj się, aby psiak miał cię cały czas w zasięgu swojego wzroku. Pamiętaj o wyraźnej pochwale, gdy twój psiak wykona komendę. Bardzo ważne jest również nagrodzenie go smakołykiem, aby umocnić w nim pozytywne skojarzenia z tą komendą.

Czego nie robić gdy pies pokazuje zęby

Warto również wspomnieć o tym, czego nie należy robić, gdy twój psiak opanuje już wykonywanie komendy pokaż zęby. Przede wszystkim nie możesz oczekiwać, że twój pupil będzie na twoje polecenie otwierał tak szeroko pysk, abyś mogła w pełni swobodnie obejrzeć wszystkie jego zęby.

To polecenie ma w głównej mierze na celu wyrobienie u psiaka odruchu ogólnego pokazania pyska na twoją komendę. Co więcej, chciałabym również uczulić cię na to, aby nie nadwyrężać zaufania twojego pieska.

Jeśli na twoje polecenie pozwala ci on zajrzeć do jego zębów, to w pełni to uszanuj. Nie wkładaj do jego pyska ręki, nie próbuj dotykać jego zębów. To zaburza strefę komfortu psiaka. Nie chcesz przecież, aby psiak stracił do ciebie swoje zaufanie. Jest ono przecież podstawą waszej relacji.

Myślę, że ty również nie przepadasz za tym uczuciem, które towarzyszy każdej wizycie u dentysty. Ja również nie. Dlatego też dla twojego pieska nie jest to miłe i komfortowe.

Nauka tej komendy ma wspomóc kontrolę stanu uzębienia, a także ułatwić tą czynność w gabinecie weterynarza.

Nie rób niczego by psiak nie stracił zaufania gdy pokazuje Ci zęby

Umiejętność pokazywania zębów przez psa, nie jest trudna. Jednak jej podstawą jest bardzo dobra relacja z twoim psem i duże zaufanie z jego strony. Pamiętaj, żeby nie robić nic, co mogłoby sprawić, że twój piesek zmieniłby zdanie na temat twojej uczciwości względem niego.

A czy twój piesek potrafi pokazywać zęby jeśli go o to poprosisz?

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

6 komentarzy do “Jak nauczyć psa pokazywać zęby

 1. Musze nauczyć swojego psa pokazywać zęby bo każda kontrola uzębienia u weterynarza to koszmar, a dla niego ogromny stres.

  1. To prawda, dobrze pamiętam te wizyty u weterynarza gdy mój psiak za nic nie chciał pokazać w jakim stanie są obecnie jego zęby.

 2. A co mogę zrobić, gdy mój pies pokazuje tylko trochę zęby, ale nie na tyle żebym mogła mu zajrzeć w pełni do pyska?

  1. Niestety nie możesz oczekiwać, że twój pozwoli ci w pełni swobodnie zajrzeć do jego pyska. Jest to dla niego strefa bardzo osobista.

 3. To prawda jest to problem Nauczyłem się myć zęby psu przy lekko rozwartym pyszczku Robię to w miarę systematycznie i jest ok

  1. To świetnie, że dbasz o higienę zębów psa. Mycie zębów powinno być stałem elementem psiej pielęgnacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup