Nauka aportowania twojego psa krok po kroku - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Nauka aportowania twojego psa krok po kroku

Chcesz nauczyć swojego psiaka aportowania? Jeśli tak, to świetnie trafiłeś. Opowiem ci jak w przystępny sposób możesz nauczyć swojego pieska wykonywania właśnie tej komendy. Przede wszystkim zanim rozpoczniecie naukę musicie się do tego odpowiednio przygotować, jest to bardzo ważne. Przedstawiam ci 4 etapy, które nauczą twojego pieska aportowania.

Nie każdy pies potrafi aportować. Niektóre pieski będą potrzebowały w tym celu dodatkowego szkolenia. Warto jednak wspomnieć, że nauka aportowania z pewnością nie będzie szczególnym wyzwaniem dla twojego psiaka. Plan nauki tego polecania składa się z czterech, stosunkowo prostych etapów.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Możesz nauczyć swojego psa aportowania
  • Aportowanie nie jest trudnym polecaniem do opanowania przez psa
  • Plan nauki aportowania składa się z czterech etapów

Nauka aportowania pupila

Każda nowa umiejętność, której uczę mojego pieska jest przez niego postrzegana w indywidualny sposób. Niektóre polecenia pojmuje już po chwili, na inne potrzebuje znacznie więcej czasu. Tak właśnie było, gdy rozpoczęła się u nas nauka aportowania.

Dziś mój pupil bardzo ładnie wykonuje to polecenie, jednak pamiętam nasze treningi. Dlatego też, opierając się na własnych doświadczeniach, chcę podpowiedzieć ci, jak możesz usprawnić proces szkolenia u twojego psiaka.

Przede wszystkim chcę, abyś wiedziała, że nauka nowych umiejętności to dla pieska ważna sprawa. Chciałabym abyś podszedł do tego rozsądnie. Jeśli będziesz dla psiaka zbyt wymagający, to może na tym ucierpieć wasza relacja, a z pewnością nie chcesz do tego doprowadzić.

Tak więc na wstępie polecam ci przeczytanie wpisu, w którym omawiam szczegółowe zasady tresury psa. Znajdziesz go TUTAJ. Dzięki zawartym w nim wskazówkom będzie ci znacznie łatwiej nauczyć swojego pupila nowych poleceń.

Naucz swojego psa aportowania

W porządku, teraz opowiem ci o konkretach nauki aportowania. Przede wszystkim musisz stworzyć atmosferę nauki, a nie zabawy. Polecenie aportowania może bardzo płynnie przechodzić w zabawę, co podczas nauki utrudnia zadanie.

Dlatego też ważne jest, żebyś w trakcie nauki starał się podchodzić do pieska możliwie chłodno i spokojnie. Bądź poważny i zadaniowy, czyli z pewnością zupełnie inny niż podczas waszych wspólnych zabaw.

W początkowej nauce aportowania ważny jest również przedmiot, na którym będziemy trenować. Nie powinna być to dobrze znana przez twojego psiaka zabawka. Kojarzy mu się ona z relaksem i zabawą. Będzie mu zdecydowanie trudniej odróżnić czas zabawy od treningu.

Nagroda za poprawne wykonanie polecenia

Po poprawnym wykonaniu polecenia twój piesek będzie zasługiwać na nagrodę. Może mieć ona formę gotowych smaczków ze sklepu lub też możesz je wykonać samodzielnie. Przedstawiam ci mój sprawdzony przepis na smakołyki dla psa DIY. Znajdziesz go TUTAJ – JAK ZROBIĆ SUSZONE SMAKOŁYKI DLA PSA.

Chcą podczas treningów mieć zawsze pod ręką smaczki dla twojego pupila, polecam ci przechowywanie ich w wygodnej saszetce na smakołyki MIDI od Bowl&Bone Republic. Dzięki temu rozwiązaniu będziesz mieć pełną swobodę ruchów, co z pewnością ułatwi ci szkolenie psiaka.

Miejsce treningów komendy z psiakiem

Teraz pozostaje ci już tylko znaleźć odpowiednie miejsce do ćwiczeń. Przede wszystkim powinna być to przestrzeń, która w żaden sposób nie będzie rozpraszać twojego pieska. Tak więc jeśli wasze treningi z aportowania będą odbywać się w parku, to wybierz taki fragment, gdzie będziecie znajdować się trochę na uboczu.

Zastanawiasz się czy możecie ćwiczyć aportowanie w domu? Odpowiedź brzmi tak. Jednak chcę od razu uprzedzić cię, że może być to trudniejsze. Dom jest azylem twojego pieska, może on go rozpraszać. Co więcej, nie da się ukryć, że trening w domu powoduje ograniczenie przestrzenne.

Nauka aportowania – pierwszy etap

Wiesz już jak przygotować się do nauki aportowania twojego czworonożnego przyjaciela. Teraz więc przejdźmy do planu działania.

Na wstępie twoim zdaniem będzie wzbudzenie u psiaka zainteresowania przedmiotem, na którym ćwiczymy aportowanie, dajmy na to piłką. Chcemy aby pies na nasze polecenie chwycił przedmiot w zęby. Połóż piłkę przed psiakiem i wypowiedz komendę. Jeśli piesek podejmie interakcję, a więc weźmie do pyszczka piłkę, możesz go za to nagrodzić.

Pierwszy etap nauki aportowania ma na celu oswojenie pieska z piłką oraz wyrobienie w nim nawyku podnoszenia jej na naszą komendę. Jeśli twój psiak opanuje już w pełni wykonywanie tego polecenia, możemy przejść do kolejnego etapu nauki.

Jeśli twój pupil wydaje się nie być zainteresowany piłką, spróbuj zachęcić go smakołykiem. Połóż go przy piłce, lub jeśli zdołasz, na niej. W ten sposób psiak czując zapach ulubionego przysmaku z pewnością wykona twoje polecenie i weźmie piłkę w zęby.

zabawka dla psa kosc pomaranczowa

Nauka aportowania psa – drugi etap

Jeśli twój psiak ma już opanowany etap pierwszy nauki, to czas abym przedstawiła ci kolejny krok. Chcemy aby piesek był w stanie trzymać piłkę w zębach przez dłuższy czas. Wbrew pozorom jest to bardzo ważny etap.

Pewnie zastanawiasz się dlaczego.

Jest to umiejętność niezbędna do późniejszego etapu aportowania. Mianowicie pieski same z siebie nie mają odruchu biegania z piłką w pysku. Jeśli nie nauczymy tego pieska to rzuciwszy mu piłkę w dalszej odległości, jest bardzo wysoce prawdopodobne, że upuści ją w drodze do nas.

Tak więc teraz twoim zadaniem będzie wydłużanie czasu w którym piesek ma w zębach piłkę, którą przed nim położyliśmy. Jak możemy to zrobić? Za pomocą nagrody.

Gdy piesek zgodnie z twoim poleceniem podniesie piłkę, to odczekaj chwilę zanim wręczysz mu smaczka w ramach nagrody. Początkowo piesek nie wypuści z pyszczka piłki przez zaledwie kilka sekund. Czas ten będziecie mogli sukcesywnie i stopniowo wydłużać.

Jeśli twój psiak będzie potrafił trzymać w zębach piłkę tak długo, aż nie wydasz mu takiego polecenia, możecie śmiało przejść do następnego etapu nauki.

Nauka aportowania – trzeci etap

Twój psiak opanowawszy dwa poprzednie etapy, jest już gotowy na naukę aportowania w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Na wstępie twój psiak będzie musiał nauczyć się podchodzić do ciebie z piłką w pyszczku. Jak to zrobić?

Gdy piesek zgodnie z twoją komendą podniesie piłkę, to twoim zadaniem będzie odejść od niego kilka kroków, zanim wręczysz mu nagrodę. Twój piesek z pewnością instynktownie wykona ruch w twoją stronę wiedząc, że za chwilę dostanie ulubiony smakołyk w zamian za poprawnie wykonane zadanie.

W ten sposób staraj się systematycznie zwiększać odległość jaką twój pupil musi przejść, aby dostać zasłużoną nagrodę.

Nauka aportowania – czwarty etap

Jeśli udało ci się przejść z pieskiem do tego etapu, to już za chwilę czeka na was ostatni, czwarty krok. Teraz połóż piłkę nie bezpośrednio przed pieskiem, a w nieco dalszej odległości. Ważne jest, aby piesek widział, gdzie zostawiasz piłkę, ponieważ uczysz go w tym momencie komendy aport, a nie szukaj.

Ostatni etap nauki komendy

Przyszedł moment na ostatni etap nauki. Twoim zadaniem będzie nie położenie piłki, a rzucenie. Jest to nowy, dynamiczny element w waszym treningu, dlatego też to normalne jeśli początkowo psiak będzie nieco zdezorientowany. Daj mu trochę więcej czasu, aby odnalazł się w nowej sytuacji.

Piłkę staraj się rzucać coraz dalej i dalej, jednak upewnij się, że twój psiak jest świadomy tego, gdy wykonujesz rzut. Mam nadzieję, że dobrze pamiętasz, że po poprawnym wykonaniu komendy twojemu pupilowi należy się nagroda.

pies trzyma w pysku zabawki do aportowania ze sznura

Nauka psiaka to czas tylko dla was 

Ja postrzegam uczenie mojego psa nowych komend nie jedynie jako tresurę ale również świetną formę spędzania wspólnego czasu. Widzę po moim pupilu, że sprawia mu to dużą przyjemność, a dodatkowo czerpie radość z tego, że mamy dla siebie jeszcze więcej czasu.

Nie da się ukryć, że nauka aportowania należy do jednej z trudniejszych komend. Nie mniej jednak mam nadzieję, że przedstawiony przeze mnie poradnik pomoże wam szybko i skutecznie osiągnąć sukces.

A twój psiak potrafi już aportować, czy może jesteście jeszcze w trakcie nauki? Podziel się ze mną waszą historią w komentarzu. Może masz jeszcze swoje własne wskazówki, które pomogą innym psim opiekunom w nauce aportowania.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

6 komentarzy do “Nauka aportowania twojego psa krok po kroku

    1. Faktycznie nie jest to łatwa komenda ale na pewno się uda – kwestia wytrwałości i konsekwencji 🙂

  1. Mój pies widząc piłkę do aportowania, strasznie się ekscytuje 🙂 Na komendę “przynieś do ręki” – już swobodnie oddaje piłkę 🙂

    1. Gratulujemy sukcesu. To wcale nie jest łatwa komenda 🐶👌🏻👍🏻

  2. No niestety trzeba trochę czasu poswiecić żeby był efekt,ale potem ma frajdę i opiekun i pupil .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup