Tresura psa - kluczowe zasady - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Tresura psa – kluczowe zasady

Dobre wychowanie psa wymaga dużo zaangażowania i cierpliwości. Nauka zasad panujących w waszym domu może być dla psiaka nie lada wyzwaniem. Dlatego też, chcąc nauczyć swojego psiaka wykonywania komend i poleceń należy podejść do sprawy z odpowiednim nastawieniem. Przede wszystkim proces szkolenia musi być w pełni komfortowy i dla ciebie i dla twojego pupila. Jeśli tylko poczujesz, że przez tresurę wasze relacje zaczynają ulegać pogorszeniu to znak, że coś jest nie w porządku. Być może wynika to z faktu, że musisz zaznajomić się z tym jakie są zasady tresowania psa. Przedstawię dzisiaj kilka wskazówek, które powinny ułatwić ci to zadanie.

Tresura psa, a wyznaczony cel

Tresura psa to żmudny proces. Na wstępie zastanów się, czego tak naprawdę chcesz nauczyć swojego pupila. Pomyśl, czy zależy ci na tym, aby rozumiał czego oczekujesz od niego w danej chwili? Czy może twoim celem jest osiągnięcie czegoś więcej?

Być może zależy ci na tym, aby twój czworonożny przyjaciel potrafił wykonać wiele różnych komend, również tych bardziej zaawansowanych.

To w jaki sposób chcesz kształtować umiejętności swojego psiaka ma bezpośredni wpływ na to, w jaki sposób powinieneś przeprowadzać szkolenie. Ma to wpływ na systematyczność treningów, a także ich intensywność oraz różnorodność.

Określenie priorytetu nauki

Mając  jasno określony cel będzie ci zdecydowanie łatwiej zabrać się do pracy. Mając pełen pogląd na to, co dokładnie chcesz osiągnąć. Tak więc jeżeli zależy ci jedynie na tym, aby twój pupil wyrósł na grzecznego i ułożonego psiaka, to podejdź do sprawy nieco łagodniej.

Nie ma bowiem potrzeby abyś w takiej sytuacji przeprowadzał wraz z pieskiem trudne i skomplikowane treningi. Czy też uczył go komend, które nie będą w żaden sposób użyteczne w waszym wspólnym codziennym życiu.

Zdecydowanie przyjemniejszy i bardziej efektywny będzie trening, gdy będziesz dokładnie wiedzieć czego tak naprawdę oczekujesz od swojego czworonoga.

Co więcej, sam pies będzie czuł się komfortowo, gdy rytm waszych ćwiczeń będzie stały, a każda nowa umiejętność będzie wprowadzana stopniowo i bez pośpiechu.

Nie bój się pytać

Podczas wspólnych treningów może nadejść moment kryzysowy np. gdy pupil nie będzie w stanie zrozumieć twoich poleceń. Wówczas nie powinnaś się poddawać. Poproś o pomoc specjalistę zajmującego się tresurą psów.

Nawet jeśli postępujesz zgodnie ze wskazówkami mówiącym jak nauczyć pieska danego polecenia, to wcale nie musi oznaczać, że będzie to w pełni niezawodny sposób. Bardzo wiele zależy od charakteru twojego psiaka. Być może aby zrozumieć daną komendę będzie potrzebował innego toku szkolenia niż ten, na który się pierwotnie zdecydowałeś.

Bez tej wiedzy możesz zupełnie niesłusznie stwierdzić, że twój pupil nie jest w stanie pojąć danej komendy. Pomoc specjalisty może sprawić, że uda wam się pokonać przeszkodę, która wcześniej mogła wydawać się nie do pokonania.

Pamiętaj, że zawsze warto zasięgnąć opinii u innych psich opiekunów. Doświadczenie innych właścicieli czworonogów może okazać się pomocne przy szkoleniu psiaka. W tym celu możesz odwiedzić wszelkiego rodzaju fora internetowe poświęcone bezpośrednio samodzielnej tresurze psów.

Możesz też poszukać pomocy w artykułach zamieszczanych na blogach o tematyce psów. W końcu nie da się ukryć, że to właśnie w ten sposób trafiłeś na ten wpis prawda? 🙂

Każdy psiak jest inny

Psiaki mogą się między sobą diametralnie różnić, jeśli chodzi o ich podatność na szkolenie i chęć zdobywania nowych umiejętności. Dlatego też nie możemy traktować wszystkich psów w ten sam sposób.

Indywidualne podejście to klucz do pomyślnego treningu i nauki nowych komend.

Jeśli zależy nam na tym, aby nauczyć swojego psiaka wielu różnego rodzaju komend i poleceń, zastanów się najpierw, czy twój pupil posiada ku temu odpowiednie predyspozycje.

Niektóre rasy psów cechują się wyjątkową łatwością i szybkością w zdobywaniu nowej wiedzy. Nauka poprawnego wykonywania komend przychodzi im bez większych problemów. Co więcej, rozwijanie swoich umiejętności sprawia im dużo radości i satysfakcji.

Dlatego też warto zwrócić na ten aspekt uwagę jeszcze podczas wyboru rasy psiaka, którego weźmiemy pod swoją opiekę. Tresura psa będzie przebiegać wówczas efektywniej.

Istnieją rasy psów, które cenią sobie zdecydowanie bardziej spokojne popołudnie na kanapie, niż ćwiczenia nowych poleceń w parku. Próba działania przeciwko ich naturze może nie przynieść oczekiwanych skutków.

Jeśli psiak nie będzie chciał nauczyć się wymyślnych sztuczek i komend to po prostu tego nie zrobi. Jeśli twój pupil należy do tego grona, to nie zmuszaj go do czegoś, co nie sprawia mu radości.

Trening czyni mistrza

Zasady tresowania psa dotyczą również systematyczności. Jeśli twój pupil nauczy się nowej komendy, to nie oznacza, że możecie osiąść na laurach.

Osiągnięta umiejętność, która nie jest regularnie powtarzana i ćwiczona  zaczyna zanikać. Jeśli twój pupil nie będzie raz na jakiś czas wykonywać komendy, której go nauczyłeś to nie oczekuj, że wykona go równie poprawnie w przyszłości.

Dlatego też pamiętaj, że tresura psa to ciągły,  nieustanny proces. Niestety wielu psich opiekunów o tym zapomina.

Jeśli chcesz, aby wiedza zdobyta przez twojego pieska sprawdzała się również w codziennym życiu, możesz wykorzystać opanowane przez niego polecenia podczas zabawy. Komendy zostaw lub przynieś możecie używać podczas zabawy BULLETEM dla psa.

Tresura psa i czas wolny

Trening jest ważny, ale wspólnie spędzony wolny czas z psiakiem również jest niezwykle istotny. Znając kluczowe zasady tresowania psa z pewnością będzie łatwiej wam osiągnąć zamierzone efekty.

Pamiętaj jednak, że balans pomiędzy nauką, a odpoczynkiem jest równie ważny. Wszystko po to, by wasza wspólna więź z psiakiem była jak najlepsza.

A jakie jest twoje zdanie na temat tresury psa? Chętnie poczytam wasze komentarze. Tak jak wyżej wspomniałam, bardzo istotna jest również wymiana wzajemnych doświadczeń.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

2 komentarzy do “Tresura psa – kluczowe zasady

    1. Faktycznie tresura psa nie należy do łatwych tematów ale zapewnia wiele frajdy i satysfakcji 🙂 Klucz do sukcesu to wytrwałość i konsekwencja. Życzymy samych sukcesów z psiakiem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup