Masaż dla psa: na stawy, relaksacyjny, leczniczy | blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Leczniczy masaż psa – jak to wygląda

Każdy pupil uwielbia gdy jest głaskany. Oczywiście nie każdemu psiak na to pozwoli. Jedynie wybrani dostaną zgodę. Czy zastanawiałeś się kiedyś czym tak naprawdę jest głaskanie? Jest to pewnego rodzaju delikatny masaż. Działa odprężająco na naszego czworonoga, przynosi mu relaks i odprężenie. Czym zatem tak naprawdę jest masaż psa i kto może go wykonywać?

Masaż dla psa

Czym jest masaż psa? Jeśli zadajesz sobie to pytanie to śpieszę ci z odpowiedzią. Profesjonalny masaż psa to coś więcej niż głaskanie podczas popołudniowego odpoczynku na kanapie. Działa leczniczo. Zalecają go psi rehabilitanci przy niektórych schorzeniach i urazach. Masaż wykonywany u psów zyskuje coraz większą popularność. Pozytywne efekty jego działania mówią same za siebie. Czy możesz samodzielnie wykonywać masaż dla psa? Odpowiedź brzmi tak, jednak są pewne zasady, o których musisz koniecznie pamiętać. Przede wszystkim, zanim podejmiesz się masażu bardziej intensywnego niż zwykłe głaskanie, obowiązkowo skonsultuj to z waszym weterynarzem czy nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

Kiedy masaż psa jest ważny?

Dlaczego masaż psa jest istotny? Po pierwsze dostarcza pieskowi relaksu i odprężenia. Masując psiaka okazujemy mu troskę i przywiązanie. Nasz pupil z pewnością będzie nam wdzięczny za taki sposób okazania miłości. To ważne dla budowania silnej relacji z twoim czworonożnym przyjacielem. Jednakże przede wszystkim w tym wpisie chcę skupić się na leczniczym działaniu masażu. Kiedy jest on wskazany, a także, w przypadku jakich schorzeń ma bardzo duże znaczenie?Masaż dla psa na stawy jest wskazany jeśli nasz pies cierpi na wszelkiego rodzaju problemy związane z mięśniami. Wówczas odpowiednio przeprowadzony, specjalistyczny masaż pomoże uśmierzyć ból i przynieść mu upragnioną ulgę. Podobnie sytuacja ma się w przypadku problemów ze stawami, czy też powikłaniami występującymi po urazach lub operacjach. Najogólniej rzecz ujmując, w przypadku wielu dolegliwości, które w jakiś sposób ograniczają motorykę psiaka, masaż jest jak najbardziej wskazany. Pamiętaj jednak, że nie jest to sposób leczenia, który poradzi sobie w pojedynkę. Wiele schorzeń wymaga bardziej specjalistycznych ćwiczeń, niż jedynie wspomagania w pomocy masażu.

Dużo zależy też od tego, czy twój psiak ma w domu komfortowe warunki do spania. Posłanie musi być odpowiednio dobrane do rozmiarów twojego pupila. Dobrej jakości legowisko to podstawa dobrego snu i regeneracji dlatego też warto podejść do sprawy na poważnie.Bowl&Bone Republic tworzy swoje legowiska właśnie z myślą o wygodzie i komforcie naszych czworonożnych przyjaciół. Linie COSMOPOLITAN, czy LOFT to doskonały wybór dla wymagającego psiaka. Wygodne legowisko to podstawa jeśli twój psiak cierpi na bóle mięśni czy stawów.

Masaż leczniczy psiaka

Masaż mający na celu działanie lecznicze, powinien być wykonywany przez osobę posiadającą specjalistyczną wiedzę na ten temat. Dlaczego? Źle wykonany leczniczy masaż dla psa może przynieść więcej złego niż dobrego. Może jeszcze bardziej pogłębić dotychczasowy ból, lub też w skrajnych przypadkach spowodować powstanie innych dolegliwości. Ze względu na anatomię budowy ciała naszych czworonogów taki masaż wymaga więcej precyzji i dokładności. Masażysta ma za zadanie ocenić jaki poziom masażu może wykonać w przypadku danego psiego pacjenta. Jest to szczególnie utrudnione gdy mamy do czynienia z psiakami bardzo młodymi lub należącymi do grupy ras miniaturowych. Takie czworonogi będą wymagały od masażysty zdecydowanie większej precyzji w działaniu, gdyż są bardzo wrażliwe na dotyk. Nie zawsze można na pierwszy rzut oka ocenić reakcję psiaka. Pupil może nie okazywać tego, że odczuwa dyskomfort, czy też ból podczas masażu. Dlatego też tak ważne jest, aby to zadanie powierzyć specjaliście. Na wstępie musimy zadbać o to, aby psiak obdarzył zaufaniem swojego masażystę. W przeciwnym wypadku piesek nie zrelaksuje się w pełni, a co za tym idzie, jego mięśnie mogą pozostać bardzo spięte. Na pewno pomoże pieskowi w zrelaksowaniu się jakieś jego akcesorium o znajomym zapachu na przykład mięciutki kocyk psiaka.

Masaż dla psa wymaga bardzo bliskiego kontaktu masażysty z pieskiem. Dlatego gdy jest on dla niego obcą osobą, to z pewnością pupil będzie potrzebował czasu, aby się z nim oswoić i pozwolić mu na taki rodzaj bliskości. W znacznej większości przypadków przyjemne uczucie relaksu i odprężenia płynące z masażu sprawi, że twój psiak szybko zrozumie, że nic mu nie grozi i jest to dla niego jak najlepsze. Polecam ci przed pierwszym masażem udać się na spotkanie zapoznawcze pieska z jego masażystą.

Kto może wykonywać masaż psa?

Tak jak już wcześniej wspomniałam możemy podzielić masaż na dwie główne kategorie. Pierwsza z nich to masaż o właściwościach leczniczych. Pies to bardzo delikatne zwierzę, dlatego trzeba obchodzić się z nim w należyty sposób.
Masaż typowo leczniczy powinien wykonywać jedynie specjalista w tej dziedzinie. Taki masaż czerpie bardzo dużo z technik wykorzystywanych podczas masażu rehabilitacyjnego w przypadku ludzi.

Masaż leczniczy może dotyczyć zarówno całego ciała pupila jak i poszczególnych jego partii. Najczęściej psi pacjenci przychodzą z wizytą w celu masażu łap lub grzbietu. Czas trwania takiego spotkania to około 30 – 50 minut. Dłuższy masaż może być mało efektywny, ponieważ piesek po tym czasie przeważnie się nudzi leżeniem cały czas w jednej pozycji.

Masowanie twojego psiaka w domowych warunkach

Masaż relaksacyjny dla psa, który możesz wykonać samodzielnie wygląda znacznie prościej. Niemniej jednak myślę, że mimo to warto skonsultować się ze specjalistą. Wiadome jest, że taki samodzielnie wykonywany masaż w domu ma za zadanie jedynie przynieść psiakowi odrobinę relaksu i odprężenia. Jednakże nie zwalnia nas to z obowiązku upewnienia się, czy na pewno robimy to w odpowiedni sposób, który nie wpływa negatywnie na pupila. 

Masaż pupila – tak czy nie?

Masaż psa może odgrywać kluczową rolę w poprawie zdrowia i motoryki twojego pieska. Jeśli zostanie dobrze dobrany do potrzeb pupila, masaż dla psa leczniczy może być niezwykle skuteczny we wspomaganiu leczenia niektórych psich schorzeń. Chętnie poznam twoje opinie na temat psiego masażu. Podziel się swoimi doświadczeniami w tej kwestii w sekcji komentarzy! Przeczytaj również nasz wpis: Dlaczego mój pies warczy?

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

2 komentarzy do “Leczniczy masaż psa – jak to wygląda

  1. nie wiem czy głaskanie to masarz ale jeśli tak to mój piesek jest masowany non stop 🙂

    1. Głaskanie to z pewnością nie masarz ale psiakowi z pewnością jest też super przyjemnie 🐶❤️🐶

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies śpi na materacu w pokoju

Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

W wyborze najlepszego posłania ortopedycznego dla psa należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. To dopasowanie legowiska do indywidualnych potrzeb psa, zapewnienie jakości wykonania oraz odpowiednich materiałów, właściwy rozmiar i komfort, który oferuje, a także jego zdolność do wspierania stawów i kręgosłupa. Decyzja o posłaniu ortopedycznym to inwestycja w zdrowie psa, dlatego warto zadbać o [...]

Czytaj dalej… from Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

Czytaj dalej
piesek na legowisku z zabawkami

Objawy babeszjosy u psa

Wiedza na temat babeszjozy, jej przyczyn i sposobów leczenia jest kluczowa dla każdego właściciela psa. Zapoznanie się z możliwymi objawami i sposobami zapobiegania tej chorobie może pomóc w szybszym rozpoznaniu i skutecznym leczeniu. Objawy babeszjozy mogą być różnorodne i łatwo je przeoczyć. Czego się dowiesz z tego artykułu: Babeszjosa u psa W trosce o zdrowie [...]

Czytaj dalej… from Objawy babeszjosy u psa

Czytaj dalej
pies czeka na chodzniku

Podstawowa higiena psich uszu

Każdy opiekun psa powinien zrozumieć, że dbanie o higienę uszu nie jest tylko kwestią estetyki, lecz głównie troską o dobre samopoczucie pupila. Różne rasy mogą wymagać różnego podejścia do pielęgnacji uszu, dlatego też kluczowe jest systematyczne sprawdzanie ich stanu i odpowiednia pielęgnacja, dostosowana do indywidualnych potrzeb konkretnego psa. Czego się dowiesz z tego artykułu: Higiena [...]

Czytaj dalej… from Podstawowa higiena psich uszu

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup