Jak szkolić starszego psa - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Jak szkolić starszego psa

Szkolenie starszego psa wymaga bardzo dużo cierpliwości i motywacji w dążeniu do celu. Twój psi senior będzie potrzebował więcej czasu na opanowanie wykonanie nowej komendy, niż młody szczeniak, jednak nie jest to niemożliwe. Nowe polecenia nie powinny być obciążające dla zdrowia stawów i kręgosłupa starszego psa.

Masz pod swoją opieką starszego psiaka i zastanawiasz się, czy szkolenie i tresura czworonoga w jego wieku to dobry pomysł? W tym wpisie znajdziesz moją odpowiedź na to pytanie. Mam nadzieje, że pomogę ci rozwiać twoje wszelkie wątpliwości i ułatwić opiekę nad psim seniorem.

Czego się dowiesz z tego artykułu

  • Starszego psa nie powinno się uczyć komend, na których wykonanie nie pozwala jego sprawność fizyczna
  • Psi senior będzie dłużej opanowywał wykonanie polecenia niż młody pies
  • Na trening wybierz taką porę dnia, gdy starszy pies ma najwięcej energii

Szkolenie starszego psa

Uczenie pupila nowych umiejętności wymaga bardzo dużego zaangażowania, odpowiedniego podejścia, a przede wszystkim cierpliwości. Jednak czy w przypadku psiego seniora tresura przebiega w taki sam sposób, jak w przypadku młodego czworonoga? Oczywiście nie. Starsze psy potrzebują odpowiedniego podejścia i traktowania.

Jest to bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym wypadku szkolenie psiego seniora będzie nieskuteczne i nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Jednak co gorsze, w niektórych przypadkach może wpływać negatywnie na twojego psiaka. Musisz wiedzieć jakich poleceń możesz nauczyć starszego psa, a jakie w jego wieku są bardzo niewskazane.

Pamiętaj, że możliwości ruchowe starszych psów zaczynają być ograniczone. To, że podczas szkolenia psiak nie potrafi czegoś zrobić, może nie wynikać z jego braku zaangażowania w trening, a zwyczajnie nie jest w stanie czegoś zrobić.

Czego nie uczyć starszego psa

Niektóre komendy są na tyle wymagające i angażujące fizycznie, że nie powinno się ich uczyć starszych psów. Jesteś bardzo ważna dla twojego psa, wiele rzeczy które robi ma na celu sprawić, abyś była z niego dumna. 

Dlatego twój starszy piesek będzie próbował wykonywać twoje nowe polecenia, nawet jeśli nie do końca będzie w stanie sobie z nimi poradzić. Tak więc, aby uniknąć tego rodzaju sytuacji, warto abyś wiedziała, nauka jakich komend może nie sprawdzić się w przypadku psiego seniora.

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób możesz spędzisz czas ze swoim starszym psiakiem, odsyłam cię do wpisu, który znajdziesz TUTAJ. Zebrałam w nim kilka aktywności, które będą lepszym rozwiązaniem na spędzanie czasu z psim seniorem, niż nauka trudnych dla niego komend.

Umiejętności oparte na intensywnym bieganiu psa

Znaczna większość starszych piesków nie wykazuje już chęci na intensywne bieganie. Wynika to z faktu, że ich sprawność fizyczna nie pozwala im już tak szybko i sprawnie poruszać się. Spacerowanie jest jak najbardziej w porządku, jednak bieganie to coś, czego starszy pies powinien unikać jeśli jest to już ponad jego siły.

Dlatego w przypadku psiego seniora odradzam wybór poleceń na szkolenie, które opierają się na intensywnym bieganiu. Nie jest ich dużo, więc uważam, że rezygnacja z nich nie będzie znacząco ograniczać puli komend, których możesz uczyć swojego czworonożnego przyjaciela.

Komendy wymagające od psa dużej sprawności fizycznej

Niektóre psie komendy polegają nie tyle na ułożeniu psa, a wykonywaniu przez niego konkretnej sekwencji ruchowej. Przykładem takiego rodzaju polecenia może być obrót czy turlanie.

Jeśli mówimy o starszych psiakach, to tego rodzaju komendy w ich przypadku będą niewskazane. Mogą nadwyrężyć ich stawy czy kręgosłup. Dlatego nie warto się na nie decydować w przypadku starszego psa dla jego dobra.

Zupełnie nowe psie komendy

Twój psiak przez całe swoje życie przyzwyczaja się do różnych spraw. Niektóre zdarzenia i sytuacje stanowią dla niego rutynę i są traktowane jako coś absolutnie normalnego. Jeśli będziesz się starać zmienić coś, co twój czworonożny przyjaciel już dobrze zna i rozumie, to może to przynieść efekt przeciwny do pożądanego.

Gdy twój psiak potrafi zareagować na polecenie “do nogi”, nie próbuj w jego okresie bycia psim seniorem zmieniać wypowiadanej komendy na słowa “do mnie”. Twojemu pupilowi będzie trudno pojąć, że w obu przypadkach prosisz go o to samo.

Może poczuć się zagubiony i zasmucony, że nie nie jest w stanie zrozumieć, czego od niego oczekujesz. Dlatego też jeśli twój psi senior ma już utarte różnego rodzaju zachowania i odruchy, nie staraj się ich teraz zastępować nowymi.

Jak powinno przebiegać szkolenie starszego psa

Czy szkolenie twojego starszego psa powinno wyglądać tak samo, jak odbywa się to w przypadku młodego czworonoga? Nie koniecznie. Codzienne życie z psim seniorem wygląda nieco inaczej niż dorosłym psem. Podobnie sytuacja ma się w przypadku szkolenia.

Musisz mieć pod uwagą zdrowie swojego psiego seniora, zarówno w podejściu fizycznym jak i psychicznym. Najważniejsze jest dobro twojego psiaka i to, żeby nie czuł się on zmęczony i przytłoczony waszym treningiem nowych umiejętności.

Forma gratyfikacji dla psiego seniora

Podstawą treningów z psem jest nagradzanie go za poprawne wykonanie twojego polecenia. Nie da się ukryć, że na początkowym etapie szkolenia danej umiejętności najbardziej skuteczna jest nagroda, w postaci ulubionych smakołyków psa.

W przypadku psiego seniora również może być to rodzaj gratyfikacji za dobre wykonanie komendy. Jednak musisz pamiętać, że dieta starszego psa powinna być bardziej przemyślana.

Przede wszystkim upewnij się, czy smakołyki jakie wybrałaś w ramach nagrody dla twojego pupila są na tyle miękkie, aby nie miał żadnego problemu z ich pogryzieniem. Zęby psich seniorów nie są już tak mocne i mogą nie poradzić sobie z pogryzieniem niektórych przysmaków.

Zwróć również uwagę na ilość przysmaków, jakie dostaje twój piesek podczas jednego treningu. Układ trawienny psiego seniora może być bardzo delikatny. Zbyt duża ilość suszonych przysmaków może być obciążająca dla żołądka  starszego psa.

Dlatego jeśli chcesz mieć pewność, że smakołyki podawane twojemu pieskowi są dla niego odpowiednie, a ich skład nie będzie budził żadnych zastrzeżeń, to możesz zrobić je samodzielnie. W tym celu odsyłam cię do innego wpisu, gdzie przedstawiam mój sposób na zrobienie suszonych smakołyków dla psa DIY. Znajdziesz go TUTAJ.

Wybierz najlepszą porę dnia na szkolenie starszego psa

Psy tak jak i ludzie wykazują się większą aktywnością i motywacją do działania o konkretnych porach dnia. Żyjąc z psiakiem u swojego boku z pewnością wiesz, w jakiej części dnia jest on najbardziej rozbudzony, a jego umysł najbardziej chłonny.

W przypadku psiego seniora wybór takiego momentu w ciągu dnia jest niezwykle ważny. Umysł starszego pieska nie jest już tak chłonny, jak ma to miejsce w przypadku szczeniaka. Dlatego chcąc nauczyć go nowych umiejętności warto wykorzystać ten moment dnia, gdy jego chęci do działania są na najwyższym poziomie.

To o jakiej porze dnia twój psiak ma najwięcej energii zależy tylko od niego. Obserwuj go i na tej podstawie postaraj się ustalić kiedy widzisz u niego największe pobudzenie i chęć do aktywności. Będzie to dobry moment na to, aby w tym czasie uczyć go nowych umiejętności.

Daj psiemu seniorowi więcej czasu

Trening nowej umiejętności w przypadku psiego seniora będzie wymagał więcej niż ma to miejsce w przypadku szczeniaka, czy młodego psa. Starsze psiaki będą potrzebowały więcej powtórzeń, aby opanować nową umiejętność. Często taka nauka może trwać naprawdę długo.

Myślę, że właśnie dlatego przyjęło się przeświadczenie, że starszego psa nie da się nauczyć nowych komend, czy poleceń. Owszem, nie będzie to łatwe zadanie. Wymaga zaangażowania i determinacji u obu stron, zarówno psiaka jak i jego opiekuna. Jednak jest możliwe do osiągnięcia.

Dlatego jeśli początkowo wydaje ci się, że twój piesek w ogóle nie rozumie tego, czego chcesz go nauczyć, to nie poddawaj się. Spróbuj podzielić dany trening na mniejsze elementy. Być może w taki sposób twojemu pieskowi będzie łatwiej zrozumieć dane polecenie.

Nie wymagaj zbyt dużo od psiego seniora

Choć nauka nowych umiejętności bardzo dobrze wpływa na umysł starszego psa, to jednak nie możesz przeforsowywać swojego pieska. Jeśli nauczył się nowej komendy, to świetna wiadomość! Jednak daj mu trochę luzu zanim przejdziecie do kolejnej, niech nie czuje, że wasz trening trwa cały czas non stop.

Psi senior uczy się nowej komendy

Wierzę ,że dzięki odpowiedniemu podejściu i cierpliwości, psi senior jest w stanie nauczyć się nowych poleceń. Ważne jednak jest to, aby zdawać sobie sprawę, że nie będzie to trwać tak szybko i sprawnie, jak w przypadku szczeniaka.

Uczysz swojego psiego seniora nowych komend. Jeśli tak, to napisz mi w komentarzu jakich i jak wam idzie.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup